voorzee Wij scheppen weer orde archiefburo Wie bouwt mee aan kwaliteit? MEDEWERKER INVENTARISATIE miv Gemeente Waalwijk Deskundige en discrete specialisten in traditionele en digitale archivering bij instellingen en bedrijven. Ook voor specifieke training van archiefpersoneel. Aletta Jacobsstraat 28 - Waalwijk Telefoon 0416 - 34 89 80 - www.voorzee.nl Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Toekomst KVAN De discussie over de toekomst van de KVAN begint op gang te komen. Het KVAN-bestuur heeft voormalig Tweede- Kamerlid Gerrit Valk gevraagd een onder zoek te starten naar de toekomst van de vereniging. Drie archivarissen nemen hier onder al kort een voorschot op de discussie die zeker zal ontstaan na het verschijnen van het rapport van Gerrit Valk. Als u wilt reageren kunt u het Archievenblad altijd schrijven of e-mailen: bureau@kvan.nl. KVAN in DIVA op laten gaan De DIVA heeft in korte tijd al bewe zen dat ze een nuttige rol speelt in het archiefwezen in Nederland. Alle belangrij ke nieuwe projecten voor het openbaar archiefwezen worden door haar geleid en niet door de KVAN. De KVAN zou in de DIVA moeten opgaan en zo de mogelijk heid scheppen dat personen lid kunnen worden van de DIVA. Nu blijf ik nog voor het Archievenblad lid van de KVAN (en uit trouw aan mijn beroepsgroep). De DIVA zou ook studiedagen, zoals de KVAN dat deed, kunnen organiseren. De KVAN heeft door de verandering in het archief wezen (verkorting overbrengingstermijn, omvorming van archiefdiensten naar his torische documentatiecentra) en de ont wikkelingen op het terrein van de ICT haar langste tijd als zelfstandige vereni ging gehad. Ze kan op korte termijn nog een nuttige rol spelen als ze nauw met de DIVA gaat samenwerken, los Wassink, gemeentearchivaris van Weert KVAN heeft zeker toekomst Ik denk dat de KVAN wel zeker toe komst heeft. Ikzelf ben nog een archivaris opgeleid tussen de oude en de nieuwe opleiding in. Maar dat is niets vreemds want ik hoor tot de zogenaamde verloren generatie. U weet wel, de generatie gebo ren tussen ruwweg 1960 en 1975. Die generatie die volwassen werd in de jaren toen er geen banen waren. Nu nog wor den wij omschreven als de verloren gene ratie. Toen het weer goed ging met de eco nomie kwamen de kinderen van de baby boomers aan zet. Nu kom ik op veel plaatsen generatiege noten tegen, dus schijnt het wel mee te vallen. Wat wij wel als overeenkomst heb ben is dat wij vaak baantjes hebben gehad die op een veel lager niveau lagen dan onze opleidingen ons in het vooruitzicht stelden. Dat is niet erg, maar hoe zit het nu? Nu volg ik cursussen en het verbaast mij steeds meer hoe nieuwe beroepsgeno ten aankijken tegen het vak. Bepaalde aspecten zijn out of date en dat is ook niet erg (je moet tenslotte openstaan voor nieuwe ontwikkelingen), maar er zijn ook zaken die nou eenmaal de meerwaarde geven aan een vak. Genealogie, paleogra fie, chronologie en geschiedenis geven een meerwaarde ten opzichte van auto matisering, bestandsbeheer en kennis van databases. Natuurlijk moet de moderne archivaris kennis hebben van digitale bestanden en weten wat er te koop is op de digitale snelweg. De archivaris moet ervoor zorgen dat zijn archief via internet bereikbaar is. Maar wat heeft dat te maken met de toe komst van de KVAN? Het Stadsarchief Heerlen heeft een mooie missie en die heet 'Sterk in de toekomst van het verleden'. Een archief heeft als taak om het verleden vast te leggen voor toekomstige generaties en moet daarbij voorop lopen om dat ver leden ook daadwerkelijk te acquireren. Om de toekomst van het verleden te garande ren moet men gebruik maken van de modernste technieken om dat verleden te bewaren. Ik begrijp heel goed dat dit soms moeilijk is, maar dat neemt niet weg dat men het moet proberen. Zou het geen mooie missie zijn voor de KVAN? Sterk in de toekomst van het verle den? Het verleden koesteren, maar ook de toekomst niet uit het oog verliezen? M. Lemmens, Stadsarchief Heerlen Grenzen vervagen Een beroepsvereniging symboliseert bescherming en isolement. Dat is onge wenst in de informatiemaatschappij. Collega's zijn daarin niet enkel archivaris sen. Je wisselt steeds meer informatie en kennis uit met andere beroepsgroepen. De grenzen hiertussen vervagen dan. Willen we die krampachtig in stand houden? In deze context degradeert de beroepsvereni ging onherroepelijk tot een gezelligheids vereniging. Dat doet geen recht aan de belangrijke functie die de KVAN in het ver leden had. Opheffing van de KVAN garan deert het respect dat haar toekomt! Ter inzage: Selectielijsten De volgende (concept)selectielijsten liggen met het bijbehorende rapport van het institutioneel onderzoek en het ver slag van het driehoeksoverleg ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorg dragers, het ministerie van OCenW en de rijksarchieven in de provincie, evenals bij de informatiebalie in de studiezaal van het Algemeen Rijksarchief (tot 26 juni 2002): selectielijst, ingediend door het bestuur van het Bedrijfschap voor de Groothandel en Tussenpersonen in de Aardappelen (aangewezen als Bedrijfs- commissie voor de Groothandel en de Tussenpersonen in Aardappelen), voor de neerslag van handelingen van het Bedrijfschap voor de Groothandel en Tussenpersonen in Aardappelen op het beleidsterrein "Arbeidsverhoudingen" over de periode vanaf 1945; selectielijst, ingediend door het bestuur van het Bedrijfschap voor de Groothandel en Tussenpersonen in Aardappelen (aangewezen als Bedrijfs- commissie voor de Groothandel en de Tussenpersonen in Aardappelen), voor de neerslag van handelingen van het Bedrijfschap voor de Groothandel en Tussenpersonen in Aardappelen op het beleidsterrein "Publiekrechtelijke Be drijfsorganisaties" over de periode vanaf 1945; selectielijst, ingediend door de minis ter van Justitie, voor de neerslag van handelingen van de vakminister op het beleidsterrein "Nationalitei- ten"over de periode vanaf 1945. 43 36 UUR PER WEEK Het gemeentearchief beheert de overgebrachte archieven van de gemeente Waalwijk alsmede een groot aantal particuliere archieven en collecties. Het gemeentearchief is op zoek naar een Uw taken: - inventariseren van de 17e- t/m de 20e eeuw archieven en collecties; - verrichten van institutioneel onderzoek voor inventarisatieprojecten; - ontsluiten van de uitgebreide fotocollectie; - catalogiseren van de aanwinsten van de bibliotheek; - bevorderen van het behouden van archieven en verzamelingen. Uw profiel: - HBO-werk-en denkniveau; - diploma archivistiek B (opleiding middelbaar archiefambtenaar); - enige jaren aantoonbare ervaring op het gebied van inventarisatie; - in staat om zowel zelfstandig als in team verband te werken; - een flexibele en dienstverlenende instelling; - belangstelling voor lokale en regionale geschiedenis. Wij bieden: Goede secundaire arbeidsvoorwaarden en een salaris van maximaal 2.997,- bruto per maand (maximum schaal 9). Procedure: Voor inlichtingen kunt u bellen naar Ellen van de Rijt, P&O-adviseur telefoon (0416) 683 842. Een brief met cv richt u uiterlijk 1 juli 2002 aan Gemeente Waalwijk, t.a.v. de afdeling Personeel Organisatie, Postbus 10150, 5140 GB Waalwijk of naar e-mailadres: evanderijt@waalwijk.nl. Acquisitie n.a.v. deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. Waalwijk, centraal gelegen in Midden-Brabant met ca. 45.000 inwoners, wil zich verder ontwikkelen tot een centrum in de regio waar het goed wonen, werken, en recreëren is. Een stad met ambitie! Inmiddels is de aan passing van de organisatie geëffectueerd. Deze is op gebouwd uit drie sectoren (twee burgergerichte sectoren, Grondgebiedszaken Inwonerszaken en een facilitaire sector Centrale Ondersteu ning) en een concernstaf Planning Control. documentbehandeling, training en service mi Siegfried Janzing, streekarchief Hollands Midden, Gouda Info: Nationaal Archief, tel. (070) 331 55 31. juni 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 21