werkweek lllllll HOOFD ARCHIEVEN 36 uur HOOFD COLLECTIEBEHEER 32-3óuur HOOFD ARCHIEVEN HOOFD COLLECTIEBEHEER van een het dagboek van: Maandag. Na het lange Hemelvaarts- weekend is er weinig tijd voor acclimati seren. De afgelopen vier dagen stonden helemaal in het teken van zeilen. De eer ste twee dagen was ik samen met mijn zoon Maarten opstapper op een stalen schouw met de haast bijbelse naam Het dorstig hert. Toch was niet de bijbel, maar de eigenaar zelf inspiratiebron bij de naamgeving. De zaterdag en zondag heb ik gewerkt aan onze eigen boot, een Waarschip Kwartton, waarvan ik het eigendom deel met Jaap Haag, adjunct-archivaris in Waterland. Een prachtig maar bewerke lijk schip, want van hout. Nicolaes Witsen (1641-1717), vele malen (dertien keer geloof ik) burgemeester van Amsterdam en auteur van Aeloude en hedendaegsche scheepsbouw en bestier (1671), schreef (ik citeer nu even uit mijn hoofd) 'Wie zich veel werk over de hals wil halen, bestelt zich een schip'. Onze havenmeester Floris kort dat af tot 'Koop een boot en werk je dood'. Bonnie, die tegenover mij zit, is in mineur omdat FC Utrecht de bekerfinale op zeer onrechtvaardige wijze verloren heeft van Ajax. Een medewerker van de historische kring Ommen vraagt mij om gedigitaliseerde kadastrale plans in ruil voor hun databa se met de gegevens over de bijbehorende OAT's. Ik verwijs hem naar de projectlei der Jos Wieland. Onze directeur, Richard Hermans, loopt binnen en kondigt aan de lijst Pim Fortuyn te willen overnemen. Met zijn glimmende schedel beschouwt hij zichzelf als een prima kandidaat. Ik vrees voor zijn leven en raad het hem af. Bovendien, is hij niet al de Pim Fortuyn van het archiefwezen? Wat wil hij dan nog meer? Jos Taekema van DEN belt, om te vertel len dat niet hij, maar zijn medewerkster Janneke van Kersen zal spreken op het middagprogramma van onze Algemene Ledenvergadering aanstaande donder dag. Verder spreken we even over de bij eenkomst in de Koninklijke Bibliotheek morgenochtend. Wij zijn beiden uitge nodigd voor een brainstormbijeenkomst over de plannen voor de 'Boulevard van het actuele verleden'. Dit is een initiatief van de instellingen die in het KB-complex huizen samen met de O van OCenW. Het plan voorziet in een nieuwe educatieve instel ling bij het Centraal Station. Daarnaast wil men op internet voortdurend wisse lende presentaties aanbieden, waarbij gebruik gemaakt wordt van gedigitali seerd materiaal uit andere erfgoedinstel lingen. Dat veronderstelt dus wel dat die dat allemaal al klaar hebben liggen. We lunchen buiten op de trap in de zon. Bonnie en ik hebben een gesprek met Eric Hennekam over een vaste bijdrage van DIVA aan het Archievenblad. Ik ga wat eerder weg om de boot te schilderen. Dinsdag. Het hoost van de regen als ik naar het station fiets. De bijeenkomst over de Boulevard verloopt wat onge structureerd, het ontbreekt in elk geval niet aan ambitie. Op de terugweg uit Den Haag heb ik een lang telefoongesprek met het bedrijf dat de website bouwt voor het Frieslandproject. Het gesprek verloopt met horten en stoten omdat een van ons beiden telkens wegvalt. Vroeger ergerde ik me altijd mateloos aan al die bellers in de trein en nu doe ik er net zo hard aan mee. Inmiddels schijnt de zon alweer en ik besteed het eind van de mid dag aan het lakken van de boot. Woensdag. Ik fiets eerst langs het stem bureau. Bij DIVA aangekomen hebben we een zeer snel sollicitatiegesprek met een kandidate. Snel, omdat zij te laat is (ze kon het niet vinden) en ik zo naar Leeuwarden moet. In de trein lees ik het Archievenblad. Ik moet erg lachen om de column van Gerrit Verhoeven. Ook het interview met ons bestuurslid Arie Otten boeit me. Wie is toch 'dat bepaalde bestuurslid van die bepaalde beroepsvereniging' en wat heeft die Arie toch aangedaan? Aangekomen in Leeuwarden heb ik nog wat tijd over en koop een boekje over een Amerikaanse fotograaf uit de vroege twintigste eeuw, Edward Weston. Er staat een mooie anekdote in, over hoe hij een week besteedde aan het fotograferen van een wc-pot op zo'n manier, dat de afbeel ding geen enkele associatie meer zou oproepen met zijn oorspronkelijke func tie. De vergadering met de projectgroep ver loopt soepel, je kunt merken dat de deel nemers op elkaar ingespeeld zijn. Op de terugweg mijn tussentijds verslag voor de cursus projectmanagement voorbereid. Hoe heb ik aan mijn persoonlijke doelen gewerkt de afgelopen maand? Nou, niet erg hard, constateer ik. Donderdag. In de ochtend houden we onze algemene ledenvergadering. De geest van paars heerst hier alsof er nooit verkiezingen geweest zijn. Iedereen is het overal mee eens. Je hoopt telkens weer dat er iemand op een stoel gaat staan en roept dat het nu genoeg geweest is, maar het gebeurt nooit. Het middagprogram ma gaat over standaarden en wordt geplaagd door haperende techniek als gevolg van de vele standaarden. De Cultuurwijzer functioneert alleen goed met Explorer 5.5, terwijl de aanwezige laptop alleen maar over Netscape beschikt. De website Flevolandboven water kan wel met Netscape, mits versie 6, en niet met 4.5. 's Avonds naar de boot voor de volgende laklaag. Vrijdag. Weer een sollicitatiegesprek, nu met een Egyptenaar met een doctoraal Hebreeuws en een carrière als hotel- en restaurantmanager in Cairo en Londen achter de rug. Zo iemand is natuurlijk zonder meer capabel om bij ons de tele foon op te nemen en de post in te schrij ven, maar is hij bij ons ook op zijn plek? Ik denk van niet. Vroeg vrij genomen om, inderdaad... Apeldoorn ontwikkelt zich in hoog tempo op het gebied van kunst en cultuur. In het hart van de stad is onlangs gestart met de bouw van een nieuw cultureel complex; een prachtig transparant gebouw, ontworpen door Herman Hertzberger. In dit gebouw worden de stadsbibliotheek, het stadsarchief, het Van Reekum museum voor moderne kunst en het Historisch Museum Apeldoorn gehuisvest. Samen vormen zij per 2003 de Stichting APart, een organisatie met 150 medewerkers. De nieuwe organisatie biedt een breed scala aan informatieve, educatieve en culturele mogelijkheden en verwacht meer dan een miljoen bezoekers per jaar. Uw uitdaging De afdeling archieven verwerft en beheert de documentaire collecties en archieven van Apeldoornse overheidsinstanties en instellingen/bedrijven die hun archieven hebben over gedragen aan de stichting APart. U geeft op inspirerende wijze leiding aan een team van negen medewerkers. U stelt plannen op voor acquisitie en beheer van regionale archieven en voor de digitale ontsluiting hiervan. Ook onderhoudt u contacten met bewaargevers en andere relaties. Als lid van de staf van de sector stadsarchief en -bibliotheek draagt u bij aan de ontwikkeling van de organisatie. Uw profiel U bent afgestudeerd voor archivistiek B of een gelijkwaar dige opleiding, u heeft ervaring op het vakgebied en affiniteit met cultuurhistorisch erfgoed. Door uw stijl van leiding geven haalt u het beste uit uw medewerkers. U bent een teambouwer, een coachend leider en improvisator. Uitstekende communicatieve vaardigheden combineert u met een resultaatgerichte en klantgerichte instelling. Ons aanbod Een afwisselende baan in een boeiende werkomgeving. Uw salaris bedraagt max. 3445 per maand. Uw uitdaging De afdeling collectiebeheer draagt zorg voor beheer, behoud en restauratie van zowel de museale collecties als de archiefstukken. U geeft op inspirerende wijze leiding aan een team van zeven medewerkers. U bent verantwoordelijk voor het opstellen en implementeren van geautomatiseerde registratie- en depotplannen. Daarnaast geeft u vaktechni sche adviezen bij de acquisitie van nieuwe voorwerpen en draagt u zorg voor de verdere ontwikkeling van het bruik- leenbeleid. Vanzelfsprekend onderhoudt u intensief contac ten binnen uw werkveld. Als lid van de staf van de sector museum draagt u bij aan de ontwikkeling van de organisatie. Uw profiel U beschikt over een opleiding op HBO-niveau (b.v. Reinwardt Academie), relevante ervaring en affiniteit met kunst en cultuur. Door uw stijl van leidinggeven haalt u het beste uit uw mede werkers. U bent een teambouwer, een coachend leider en improvisator. Uitstekende communicatieve vaardigheden com bineert u met een resultaatgerichte en klantgerichte instelling. Ons aanbod Een afwisselende baan in een boeiende werkomgeving. Uw salaris bedraagt max. 2665. Meer informatie Voor meer informatie over de functie hoofd archieven kunt u contact opnemen met Martin Jochems, gemeentearchivaris, tel. (055) 541 55 30, voor de functie hoofd collectiebeheer met Stefan Rutten, de huidige teamleider collectiebeheer, tel. (055) 521 91 55. U kunt hier tevens een informatiepakket opvragen. Bent u geïnteresseerd? Wij zien uw reactie graag uiterlijk 20 mei a.s. tegemoet. Uw brief met CV o.v.v. vacaturenummer 02-46 (hoofd collectie beheer) of 02-47 (hoofd archieven) kunt u sturen naar: Gemeente Apeldoorn, afdeling P O, t.a.v. Ria Gorselink, Postbus 9033, 7300 ES Apeldoorn. Faxen of e-mailen kan ook: (055) 580 11 07 ofvacature@apeldoorn.nl Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. FRAGMENTEN Door Frans Hoving* "Frans Hoving is werkzaam bij DIVA. juni 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 1