Archief P. Tuilenaar, Bob Uschi radio documentairemaker (1911- 1995)- Schets en overzicht van zijn leven en werk. Het Nederlands Audiovisueel Ar chief heeft de publicatie verzorgd van nóg een werkuitgave die radioprogram ma's betreft, een materie waar helaas nog te weinig over is geschreven. Zo niet (gelukkig) in Tullenaars schets van de bekende documentairemaker Bob Uschi wiens radiowerk in zijn tijd zeer bekend was. Tuilenaar heeft het leven van Uschi getekend in Berlijn en Rotterdam, zijn werk als cartoontekenaar, hoofd van een reclamebureau en uiteindelijk dus docu mentairemaker. Ook heeft hij dankzij veel en vaak zeer gedetailleerd speur werk ruim 250 programma's van Uschi kunnen traceren en heeft hij deze beschreven; citaten uit de pers laten zien hoe de documentaires destijds wer den beoordeeld. Alleen al getalsmatig is dat met 284 producties geen geringe opgave en we mogen de samensteller (en het NAA) dankbaar zijn dat het resultaat zo'n doorwrochte en goed ver zorgde uitgave is geworden. Maarten Prak, Gouden Eeuw. Het raadsel van de Republiek. Archivarissen als Robert Fruin en P.L. Muller hebben in de negentiende eeuw schitterende historische werken geschreven over de Gouden Eeuw. Het absolute meesterwerk is echter in 1995 verschenen van de hand van de Engelse historicus Jonathan I. Israel. Zijn boek The Dutch Republic, its Rise, Greatness, and Fall 1477-1806 beschrijft in meer dan duizend bladzijden chronologisch dit boeiende tijdvak uit onze vaderland se geschiedenis. Waarom dan toch weer een boek over de Gouden Eeuw? Auteur Maarten Prak, hoogleraar Sociale en Economische Geschiedenis van de Universiteit Utrecht en voorzitter van de Werkgroep Zeventiende Eeuw, geeft in het eerste hoofdstuk al gelijk zijn verantwoording: 'In dit boek zal daarom een beeld van de Peter Bitter en Leo Noordegraaf (eds.), De Sint Laurens in de steigers. Bouwen, beheren en restau reren van de Alkmaarse Grote Kerk. literatuur Republiek geschilderd worden, waarin de nadruk minder op de verhouding tot de toekomst (de Republiek als voorloper) en meer op de positie van de Republiek in de zeventiende eeuw zelf ligt'. Het boek Gouden Eeuw wil tevens een over- zichtsboek zijn, met een standpunt. Maarten Prak is grotendeels geslaagd in de uitvoering van deze wens. Het is een samenvatting geworden van al die boe ken die eerder gepubliceerd zijn over de zeventiende eeuw. Per hoofdstuk zijn er uitvoerige literatuurbeschrijvingen. Het notenapparaat is wat beperkt en er ont breekt een lijst van archieven die de lezer eventueel kan of zeker moet raad plegen. Een gemis dat we vaker tegenko men bij historische overzichtswerken, terwijl archieven toch het basismateriaal vormen voor vrijwel alle geschiedkundi ge publicaties. Het gebruik van de subti tel van dit boek, Het raadsel van de repu bliek, is niet helemaal duidelijk. Het boek ontvouwt of beschrijft geen nieu we raadsels. Het boek leest als een trein en heeft een heldere indeling. Het is een levendig en toegankelijk geschreven werk voor een breed publiek. Nog steeds is er een onderzoek gaan de naar de bouw- en architectuurge schiedenis van de Sint-Laurenskerk in Alkmaar, die tussen 1470 en 1520 werd geconstrueerd. Desondanks besloten de auteurs om al afgeronde studies te publi ceren. Verder onderzoek zal in een later stadium in boekvorm verschijnen. De nadruk in dit deel ligt daarom op de periode voor 1470, archeologisch onder zoek, de restauratie tot nu toe en de ont dekking van een verloren gewaand gewelf uit 1519. Liefhebbers van kerken en inwoners van Alkmaar en omgeving zullen met name geïnteresseerd zijn in dit deel uit de Alkmaarse Reeks. adl/b ADLIB Archief is de software voor professioneel Archief Management Digitale Media Uitgebreide functionaliteit Geïntegreerde imaging Eenvoudig in gebruik Klaar voor het Internet Intranet. ADLIB Internet Server module Thesaurusmanagement (Unesco) Krachtige zoekmogelijkheden. Booleaans, rechts/links truncatie, zoeken via thesaurus en indexen Validatielijsten voor accurate data invoer Export wizard. XML, data uitwisseling, EAD Koppelen naar documenten zoals Word, Excel, Internet pagina's en PDF Internationale standaarden. ISAD (G), ISAAR (CPF) Uiterlijk individueel aanpasbaar Meertalig Toolkit. ODBC compatible te koppelen aan ADLIB Museum en ADLIB Bibliotheek ADLIB Information Systems Postbus 1436 3600 BK Maarssen Telefoon +31 (0)30 - 241 18 85 Fax +31(0)30 - 241 25 68 E-mail sales@nl.adlibsoft.com www.adlibsoft.com NAA, Hilversum, 2002 Reeks NAA-Werkuitgaven nr. 27, XL 123 blz., 9,00 Uitgeverij SUN, Nijmegen, 2002 ISBN 90-5875-048-5, 341 blz., 22,50 Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2002 ISBN 90-6550-198-3, 286 blz., 25,00 juni 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 18