Papier: hierin! ELING ■m* column V Lensen Consultancy Restauratie-atelier De Tiendschuur Complete line of mat cutters Advisering Interim-management Projectuitvoering Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaar. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en conservering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, charters, hand schriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen, zeefdrukken, keramische objecten en sculptu ren. De behandelingen zijn uiteen lopend. Ze betreffen bijvoorbeeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u 24 uur per dag een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuümvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 20 m3. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Restauratie-atelier "De Tiendschuur" Heeft u teveel voor de oud-papier-doos, en/of moet het papier veilig versnipperd worden: bel Riggeling Recycling Riggeling Recycling regelt transport en vernietiging. Te goed om weg te gooien. Gooi gebruikt papier niet weg. Ook niet als het geheime of vertrouwe lijke informatie bevat. Kies voor de milieuvriendelijke en veilige oplossing van Riggeling Recycling. Gespecialiseerd in archiefvernieti ging en papierrecycling. No matter how you cut it... We have the mat cutter to meet your needs. speed-mat Speed-Mat International column Ongehinderd door veel kennis van of belangstelling voor de financiële kanten van de aannemerij verslind ik toch de krantenartikelen over de recente bouw fraude. Aan die affaire zitten intrigerende luchtjes. De klokkenluider is geen held maar één van de deugnieten. De branche ontkent dat het zo gaat, maar begrijpt dat het zo gaat. De gang van zaken is onwettig, maar ook voor ons aller bestwil en vooral: de affaire ruikt naar oud en fout papier. Sinds op de voorpagina voor het eerst hierover werd bericht, speur ik naar kleurenfoto's van de bewijzen. Deze parallelle frauduleuze boekhoudingen zijn namelijk bijgehouden op geel papier. Op geel papier! Om zelf niet in de war te raken? Omdat het gewone papier op was? Om te voorkomen dat de kiene rechercheurs van het Openbaar Ministe rie deze dynamische archieven over het hoofd zouden zien? Het is een opsteker voor ons vak: zoveel publiciteit voor archiefvorming die er toe doet. Die dui delijk gestroomlijnd is: parallel en in een opvallende kleurstelling. Consciëntieus bijgehouden ongetwijfeld, want er is veel geld mee gemoeid. En om diezelfde reden vast niet digitaal, want daarin kan je zo moeilijk zoeken en dan zouden de heren niet meer weten wat ze elkaar ver schuldigd waren. Hoe zouden we dat beschrijven, dat geel? Als uiterlijke vorm? Als authenticiteits- kenmerk? En waar blijven deze ar chieven? Is er een archivaris die ze heeft gezien? Of liever: ze heeft gevormd? Worden ze niet te snel ver nietigd? Moeten daar geen kamer vragen over ko men? Moet het Archievenblad hier niet eerder bij zijn dan mijn och tendkrant? Maar vooral wil ik we ten: wat gaan we met deze archie ven dóen? Ik zie twee moge lijkheden. Een ar- chivistisch correct scenario waarin die gele papieren via de rechterlijke instanties, een parlementaire en quêtecommissie en misschien nog wel een Tweede- Kamerarchivaris een half- en later geheel statische status krijgen en via een driehoekig traject met onna volgbare hoeken een zachte versnipperdood sterven in de catacomben van Den Haag. De doka van het ministerie van Defensie is ook heel effectief. Tenslotte ligt het geheel van handelingen duidelijk in de uitvoerende sfeer en de Boulevard van het Actuele Verleden is nog lang niet aangelegd. Er is ook een historisch-museale variant die meer in overeenstemming is met de vigerende politieke opvattingen over archiefgebruik. We kunnen dit archief ook naar het grote publiek toe communi ceren, onder het motto: Wilt u Archief? Vraag om méér dan Raadpleegbaar: vraag om Beleefbaar! Zonder enige ruggespraak met mijn baas maak ik hierbij melding van mijn acqui- sitionele ambities ten aanzien van dit gele papier. Over enige tijd kunt u dan in de categoriale instelling waar ik werk zaam ben een expositie verwachten, waarin de boekhoudingen en de rappor ten daarover zijn opgesteld als een spre kend, knalgeel museaal object: meer dan vijfduizend blaadjes in een opwindende context, een geurtjesverspreider erachter en een klein rookwolkje erboven. De uit stoot is regelbaar en trekt een massaal jongerenpubliek. De protesten van de betrokken branches geven extra publici teit. De velletjes kunnen niet meer wor den gelezen maar het bestand was sowieso te dik. Niemand weet meer wat het betekende, want er kon van alles in gelezen worden. Alles is relatief, ledereen roemt de meerlagige multi- interpretatieve kwaliteiten van deze museale opstelling, die bovendien in een onbekende taal een vernieuwende dia loog aangaat met een daarnaast door een jonge, veelbelovende architect ontwor pen ruimtelijke visualisatie van een infrastructureel kunstwerk, dat de aanne mers hadden willen bouwen, maar dat in deze architectonisch-conceptuele vorm eigenlijk veel kunstwerkeriger blijkt. Het kabinet valt. Niemand weet waarom maar iedereen vindt het goed. U mag kie zen. Maak het niet te Beleefbaar. 33 voor een heldere kijk op uw documentaire informatievoorziening Projectmanagement Voor meer informatie: www.lensenconsultancy.nl Waverstraat 80-11 1079 VP Amsterdam T 020-6449208 F 020-6448975 Einfo@iensenconsultancy.nl Kapelaan Poellplein I 5046 GV TILBURG Tel: (013)536 83 55 Fax:(013)53647 56 Hergebruik goed gebruik Postbus 145 6880 AC Velp (Gld) www.riggeling.nl Tel.: 026 - 362 93 08 4 Speed-Mat International, fabrikant van de bekende Speed-Mat passe partoutmachine.Tevens importeur van passe-partout- en snijmachines van Logan en Fletcher. Ook voor service, inruil en gebruikte machines. speed-mat FLETCHER tt MAT CUTTING SYSTEMS Parallelweg 30 5223 AL 's-Hertogenbosch The Netherlands Phone: +31 (0)73 513 05 07 Fax: +31 (0)73 513 04 89 E-mailspeed-matint@introwebnl Beleefbaor archief Door Marjanne Kok ff li fJ-v mkok@nai.nl Tekening: PeterVlot juni 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 16