Roeien tegen de strooi?! burengerucht burgers er al bij voorbaat vanaf zien om aangifte te doen uit angst voor chantage door de politie zelf. Onder het politiecorps is een veelgekozen middel om 'bij te verdienen' het arresteren van degene die aangifte van een misdrijf - liefst in de vermogenssfeer - doet en het afdwingen van geldschenkingen op straffe van opsluiting en vervolging. De afwezigheid van goed archiefbe heer maakt traceerbare, administratieve misgre pen en controleerbare rechtsgang tot een illusie. In november 2001 leidde een aardschok met Dhaka als epicentrum tot bezorgdheid over de kwaliteit van gebouwen met meer dan acht eta ges. Opnieuw, ruim een jaar nadat de dienst Bouw- en Woningtoezicht werd bekritiseerd vanwege de willekeur van vergunningen voor hoge bouwwerken en het ontbreken van bouw- gegevens in de vergunningsdossiers, bleek dat de overheid elke greep op kwaliteits- en veiligheids garantie ontbeerde door de afwezigheid van een goed bouwarchief. In de strijd tegen corruptie, wetteloosheid en ondoelmatig functioneren van overheden gaat het er dus in het geval van de politie niet alleen om, het doen van aangiften en het behandelen van aangiften te stimuleren, maar vooral ook om de administratieve proce dure betrouwbaar en controleerbaar te maken. Core business van het archiefwezen dus. Bij de overdracht van de nationale souve- reiniteit in augustus 19471 aan de regeringen in Delhi en Karachi moest Pakistan starten met een Civil Service van iets meer dan honderd opgelei de en ervaren topambtenaren. Het merendeel daarvan zat in West-Pakistan. Het archiefbeheer was in handen van een geleidelijk aan krimpen de groep ambtenaren. Het Bengal Records Manual van 1943 bleef in gebruik, evenals instructies op het niveau van de ministeries en het Secretariat (departementale organisatie van het provincie bestuur van Oost-Pakistan). Middelen voor archiefbeheer ontbraken zodat het peil daalde. Vanaf 1965 betekende decentralisatie van het archiefbeheer in het Secretariat en in de ministe ries de nekslag voor archiefbeheer bij de natio nale overheid. Begin jaren vijftig was een com missie ter inventarisatie van de historisch belangrijke archieven in Pakistan gevormd. Tot oprichting van een echte archiefdienst met ook vestiging(en) in Oost-Pakistan kwam het niet. Ook archiefwetgeving bleef achterwege. Bangladesh kreeg in 1973 en Pakistan in 1980 archiefwetgeving. In 1973, enige maanden na de aanvang van de onafhankelijkheid van Bangladesh, werd een Vorig jaar kwam deze erva ring nog eens ter sprake tijdens een workshop in de National Archives die ik gaf in het kader van het project Bangladesh Archives Records Management (BARM), een initiatief van de Kring van Zuid-Hollandse Archi varissen en de Stichting Saam horigheid Heemstede. Iedereen kon zich wel vinden in de relati verende opmerkingen over der gelijk curieus managementsge- drag inzake dienstverlening en klanten. Eén van de cursisten echter ergerde zich zeer aan mijn voorbeeld. Hij riposteerde dat de bibliothecaris in Comilla als jonge jongen zijn sporen ver diend had in de onafhankelijk heidsoorlog tegen de Pakistanen, toen hij de bibliotheek en de handschriften van verwoesting wist te vrijwaren. Die kant van het verhaal maakte indruk op ons en mijn managementsver- haal verloor veel van zijn glans. Behouden en beschikbaar stellen van archivalia en boeken kwamen in een ander licht te staan dan we bij voorbeeld hier in Nederland gewoon zijn. Eind oktober 2001 kwamen in het parlement in Dhaka de incidenten in de weken voor en na de verkiezingen van 1 oktober ter sprake. 266 Doden en 390 verkrachtingen, hoofdzakelijk tegen 'minority people' (speciaal Hindoes). De pers wees erop dat de aantallen in het regerings rapport onbetrouwbaar waren. Iedereen weet dat de politie een groot deel van de aangiften van geweldsmisdrijven 'ontwijkt' en dat veel burengerucht Nationaal Archief opgericht, vooral door toe doen van dr. K.M. Karim (geb. 1933), een bibli othecaris. In twee winkelpanden aan New Elephant Road, even ten noorden van het oude centrum van Dhaka, werd een massa archiefbe scheiden van het Secretariat gestald (met stuk ken van de voorganger daarvan, het provinciale bestuur van Bengalen onder de Britse overheer sing) en een studiezaal ingericht. De jaarversla gen2 laten zien met hoeveel inzet en toewijding met een absoluut minimum aan hulpmiddelen, en in een klimaat van nogal grote onverschillig heid en onkunde voor het archiefbeheer van de kant van de bestuurders3, een nationale archief dienst opgebouwd werd. In 1976 behoorde Karim tot een van de stichters van de Zuidwest- Aziatische afdeling van de ICA (SWARBICA). Personeel werd op archiefcursus gestuurd naar Londen en Delhi (Indiase archiefschool) en in 1983 lukte het Karim de beslissende handteke ning van de toenmalige president, generaal Ershad, onder de National Archives Ordinance te krijgen. Deze eerste Bengaalse archiefwet werd in 1986 gevolgd door ingebruikname van een nieuw gebouw voor de National Library Archives of Bangladesh in het regeringskwartier van Dhaka. Buiten de werkingssfeer van de National Archives lagen de Dictrict Collectorate Record Rooms (DCRR), in elk van de hoofdsteden van de zeventien 'oude' districten, zoals ze al in de periode tussen 1772 en 1857 waren ingesteld door de Britse Raj en ook na de onafhankelijk heid van Pakistan in 1947 en de verzelfstandi ging van Bangladesh in 1971 waren blijven bestaan tot de administratieve hervormingen van 1984 onder president Ershad. In zo'n District Collectorate Record Room4 zijn kadastrale gege vens, bestuursarchieven en dikwijls ook de rech terlijke archieven aanwezig. Het beheer geschiedt nog onder de regels van het Bengal Records Manual 1943 dat teruggaat op een eerste versie uit 1854. Het beheer beperkt zich tot het zoveel mogelijk onberoerd laten van de massa's papier, het af en toe bestrijden van insecten, rat ten en slangen en het volstouwen van gangpa den en uithoeken van het gebouw met nieuw gevormd archief. Een groot deel van de activitei ten van het personeel beperkt zich tot het afge ven van afschriften uit de openbare hypotheek en eigendomsregisters (lucratieve werkzaam heid!). Een inspectie vanuit de National Archives in de District Collectorate Record Rooms uit de jaren 1978-1983 liet zien dat er destijds meer en beter geschoold per soneel werk zaam was dan vijftien jaar later. In sommige steden, zoals Comilla, is heel embryo naal een stads archief (aanvangend omstreeks 1860) aanwezig. In 2000 was in de nieuwbouw van het stadskan toor van Comilla Municipality een wat grotere en betere ruimte voor de archivaris en zijn stads archief ingericht. Dhaka City Corporation begon in 1995 met het afstoten (richting National Archivesl) van zijn oude archieven (vanaf 1870- 1975) toen het nieuwe stadhuis van Dhaka in gebruik genomen was. Vanaf 1970 begon de academische wereld van historici schoorvoetend interesse te tonen voor de inhoud van de 'old English records', de Brits- koloniale archiefbescheiden van de periode 1760-1947, zoals ze in de meeste van de zeven tien DCRR's aangetroffen kunnen worden. Verschillende bronnenpublicaties van dergelijke selected records werden gepubliceerd, onder meer met financiële en personele ondersteuning van uit Japanse ontwikkelingsorganisaties. De ver vaardiging van het eerste Handboek van de geschiedenis van Bangladesh 1706-1971 in 1992 bracht tevens de lacunes in het historisch onder zoek, vooral op regionaal en lokaal onderzoek aan het licht. Daarbij kwamen oorsponkelijke archiefbronnen in het land zelf in de aandacht. Tijdens conferenties in november 1997, februari 1998 en oktober 1999 waarbij het nationale his torische genootschap (Bangladesh Itihas Samiti) en diverse historische instituten en de National Archives betrokken waren, was er aandacht voor het uitzonderlijk gebrekkige archiefbeheer en bleek ook belangstelling aanwezig voor betere huisvesting, opleiding van personeel en een her vorming van het archiefwezen. Groot knelpunt is nu, hoe de ontluikende belangstelling voor de noodzaak van goed archiefbeheer kan worden omgezet in een planning om een programma daartoe op te stellen, de financiering te regelen en met uitvoering van start te gaan. Daaraan moet het project Bangladesh Archives Records Management een belangrijke stimulerende impuls geven. 29 Door Floor Geraedts* De Assistant Deputy Commissioner van Comilla, belast met archiefbeheer, met de auteur in het depot van de District Collectorate Record Room (gebouwd in 1832), 1999. archievenblad juni 2002 Terugblik Bij de afronding van een bezoek aan de Ramallah Library in Comilla in november 1999 kwam het bezoekersregister op tafel. Er is geen heiligdom, museum of bibliotheek in Bangladesh te vinden, of de bezoeker krijgt na de bezichtiging wel een boek of ander geschrift gepresenteerd dat is bedoeld om gedachten en opmerkingen in te noteren rondom het bezoek. De Ramallah Foundation is in de jaren 1917-1925 opgericht door de beweging voor de wederopstanding van India ('Hind') en de hand schriftenafdeling bevat meer dan 8000 palmhout manuscripten. De bibliothecaris betoogde tijdens mijn bezoek dat ervoor gezorgd werd dat de boe ken en handschriften zo goed mogelijk beschermd worden en bewaard blijven. Natuurlijk was iedere geïnteresseerde bezoeker hier welkom; maar veel kwamen er niet, aldus deze zegsman. District Collectorate Records Rooms Floor Geraedts is gemeentearchivaris van Leidschendam- Voorburg. District Collectorate Record Room in Rajshahi, gebouwd in 1864. Een omvangrijk bestand archieven bleek zelfs in 1996 nog steeds alleen maar toegankelijk via de plaatsingslijsten, opgemaakt ter gelegenheid van de Partition van augustus 1947. 2. Jaarverslagen van de National Library Archives of Bangladesh werden opgemaakt over de jaren 1973 t/m 1989. De stagnatie daarna is spijtig genoeg geen toevallige omissie. 3. Dr. Ratan Lal Chakraborty herinner de zich een gesprek uit 1982 met de zelf benoemde 'Chief Martial Law Administrator' generaal Ershad waarin die erop aandrong 'gewoon met een nieuw archief te beginnen'. Opperrechter Mohammed Habibur Rahman, in 1996 Eerste minister van het Caretaker Government deelde tijdens een congres in Rajshahi van Bangladesh Itihas Samiti mee, dat hij de eerste prime minister van Bangladesh was die ambtshalve de National Archives bezocht. Des te veelzeggender waar het Nationaal Archief in de ogen van het Secretariat onbelangrijk genoeg geacht werd om politiek gezien voor een 'onschuldig en veilig bezoek' in aanmerking te komen. 4. De Land Settlement-operatie van de Britse autoriteiten in 1793 behoefde dringend registratie en archivering van grondrechten en grondbezit. juni 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 14