)MEFA Impressies von hel congres Jansen - Wijsmuller Beuns B.V. {'De archiefopleidingen onder de loep7 Rekken en kasten Archiefrekken Studie- en IT-tafels Dealing en control desks Voldoen aan de Photographic Activity Test (ISO: 14523-1999) Verenigde Bedrijven Postbus 166,1530 AD Wormer, Veerdijk 44,1531 MS Wormer, Telefoon: +31 (0)75 621.10.01, Telefax: +31 (0)75 621.68.11, E-mailadres: info@jwb-ceka.nl Groothandel in Boekbinders-, Restauratie- en Conservatiematerialen en Zelfklevende Folies Jansen - Wijsmuller Beuns B.V. is een zustermaatschappij van CEKA Handelsonderneming B.V. archiefopleiding We geven hieronder enkele indruk ken weer van het congres 'De archiefop leidingen onder de loep', dat op 29 mei 2002 werd georganiseerd door de Archiefschool. Een uitgebreid verslag is te lezen op www.archiefschool.nl. Tijdens de plenaire inleidingen over het archiefonderwijs is vastgesteld dat de bachelor/master- en IDM-opleidingen zich richten op een breder werkterrein dan de openbare archiefbewaarplaatsen. Gediplomeerden zijn werkzaam bij archiefvormende en documentaire-infor matie-instellingen. We zijn aanwezig bij de presentatie van de eindscriptie van drie recent afge studeerden. We komen met hoge ver wachtingen: hebben zij meer te zeggen dan wij ooit geleerd hebben? Richard Moors, nu medewerker semi-statisch archief bij De Nederlandsche Bank, bena drukt in zijn presentatie de relatie tussen het onderwijs en zijn eindonderzoek. Zijn scriptie behandelt, op basis van theorie, het duurzaam beheer van digitale archief stukken in de praktijk. Zijn conclusie is dat de praktijk hem de meeste 'knowhow' opleverde, maar dat de theorie wel de basis legt voor de alledaagse praktijk. Diana van der Haar, nu MT-secretaris bij het Nationaal Archief, vertelt over haar ervaringen bij het opstellen van een tweetal ordeningsplannen voor het ministerie van OCenW. Omdat er theore tisch niet veel aandacht was besteed aan selectiemethoden, heeft zij het meeste in de praktijk moeten leren. Dit past bij de intentie van het archiefonderwijs van de Hogeschool van Amsterdam: het verwer ven van 'competenties'. Alumni worden in staat geacht om met behulp van de geleerde kennis en vaardigheden proble men in het veld op te lossen. Ingmar Koch, ten slotte, praat over zijn toepassing van PIVOT-processen in de dynamische archieven. De alumni zijn het erover eens dat het toepassen van theorie in de praktijk zin vol en leerzaam is, maar dat het, als van ouds, de praktijk is waarin je het vak leert. De overige aanwezigen beamen dit. Hoewel de afgestudeerden boeiend ver telden over hun afstudeeropdracht, zijn wij niks wijzer geworden. Onder voorzitterschap van Roel in 't Veld, discussiëren Els van den Bent, Caroline Schönfeld, Eric Ketelaar, Bert Looper, Hans Scheurkogel en Douwe de Vries met de aan wezigen over het thema van de conferen tie: de archiefopleidingen. De vraag is of opleiding en praktijk elkaar vandaag de dag aanvullen. Er wordt opgemerkt dat archivaris zijn een pracht- vak is, maar helaas kiezen weinigen ervoor. Ook wordt gezegd dat een goede organisatie mensen trekt en eenmaal aangesteld, kun je verder geënthousias meerd raken. Op een vraag uit de zaal of de Archiefschool het klassieke archief veld wel nodig heeft, antwoordt Ketelaar dat dit zeker het geval is. De voorzitter vraagt zich af of men tevre den is over de wijze waarop de Archiefschool studenten begeleidt en over de invloed van het veld op de oplei ding. Van den Bent vindt de termen die zij tijdens het congres hoorde, te abstract. Zij wil een brug slaan tussen de door werkgevers gevraagde 'competenties' en de 'profielen' van DIVA. Schönfeldt vindt begrippen als 'informa tie' en 'procesgebonden informatie' hin derlijk in het dagelijkse taalgebruik en noemt ze 'containertaal'. Zij bepleit een goede definiëring van termen. Temeer omdat er wordt samengewerkt met men sen uit verschillende disciplines zoals archivarissen, informatietechnologen en bibliothecarissen. Er is een discrepantie tussen de wens van de archiefvormer en de idealen van de stagiair. Die laatste wil zijn kennis in de praktijk brengen, maar de afstemming daarover met de archiefvormer kan een dilemma vormen. Bij stages moet de archiefvormer iets hebben aan de stagiair en omgekeerd de stagiair ook iets aan de archiefvormer. Daar kan de Archief school op betere wijze vorm en inhoud aan geven. Looper meent dat de Archiefschool zich te weinig in het veld begeeft, maar geeft ook toe zich niet met de opleidingen bezig te houden. De discussie dwingt hem tot naden ken daarover. Hij constateert dat ook het veld zich actiever kan opstellen en de praktijk minder vanuit de luie stoel moet bekijken. Schönfeld heeft behoefte aan divers opge leid archiefpersoneel, maar liever niet uitsluitend SOD-geschoolden omdat die niet aan de gestelde eisen voldoen van het gemeentearchief Amsterdam. De Vries refereert aan het onderzoek van Yvonne Bos naar onderwijsbehoeften bij de Rijksarchiefdienst en aan 'Kennis Nabij'. Een studente van de avondopleiding HBO uit kritiek op de ongeïntegreerde modulen van de deeltijdopleiding. Men gebruikt daar modulen van IDM en Archivistiek. Scheurkogel, coördinator opleidingen, wijt dit aan de onderwijsbe- zuinigingen. Hij beaamt dat deeltijdstu denten hierdoor gedemotiveerd raken. Alles goed en wel, studenten zijn hiervan de dupe en de anti-reclame voor de oplei ding wordt hiermee vergroot. Panelleden, het merendeel van de aan wezigen en de Archiefschool zijn het ero ver eens dat er enthousiasme voor het vak is en blijft, maar dat een taalbarrière de overeenstemming tussen theorie en praktijk belemmert. We concluderen dat deze conferentie niet veel nieuws bracht. Ook bij de oude opleiding was er sprake van een kloof tussen theorie en praktijk. Er zal intensie ver samengewerkt moeten worden tussen school en toekomstige werkgevers. Uitwisseling van praktische vaardighe den en kennis tussen nieuwkomers en 'oude rotten' in het vak, kan enthousiaste zielen voor het archiefwezen winnen. Verandert er niks, dan behoort de archi varis straks tot de verleden tijd en zal hij of zij tot stof vergaan. Om dat laatste te voorkomen, zijn er ooit archivarissen gekomen... 27 i? Postbus 5014 8260 GA Kampen Tel.: +31(0)38 3370444 Fax: +31(0)38 3312285 E-mail: info@bomefa.nl www.bomefa.nl Door Patricia Böschen* Het actuele onderwijsaanbod Discussie met vakgenoten Enkele leden van het forum tijdens de discus sie: v.l.n.r. Hans Scheurkogel, Els van de Bent en Carolien Schönfeld. Foto Agnes Jonker. Patricia Böschen is werkzaam bij het provinciaal archief van de provincie Noord-Holland. juni 2002 archievenblad U

Archievenblad | 2002 | | pagina 13