13.138 Hinderwetvergunningen f- i'üjlU :X~\ I de praktijk Een inventarisatieproject in Eindhoven) \Ïhbn Het ministerie van VROM heeft in het Nationaal Milieubeleidsplan-3 als een van zijn doelen opgenomen het opstellen van een lande lijk dekkend overzicht van locaties waar zich in het verleden bodemverontreinigende activitei ten hebben voltrokken. Het streven is dit overzicht in 2005 beschikbaar te hebben. Het overzicht is van belang omdat bij de ontwikkeling van bouwlocaties een verklaring moet worden afgegeven dat de grond schoon is. Inzicht in de aard van de vroegere activiteit is noodzakelijk omdat daarmee de mogelijke veront reiniging komt vast te staan. Aan de hand van deze gegevens kan een saneringsactie worden gestart. Om deze mogelijk verontreinigende ter reinen te kunnen lokaliseren is onderzoek nodig in vooral hinderwetvergunningen. De Milieu dienst Regio Eindhoven (MDRE) nam ARCADIS ruimtelijke ontwikkeling BV en ReGister Historisch Onderzoeksbureau BV in de arm om deze inventarisatie uit te voeren. Samen voerden deze bureaus dergelijk onderzoek uit op meerde re plaatsen in Nederland of gaan dat nog doen. Het feitelijke archiefwerk wordt verricht door ReGister Historisch Onderzoeksbureau BV. Het Streekarchief had voor 2001 en 2002 het ini tiëren en eventueel uitvoeren van een project bouw- en hinderwetvergunningen in het werk programma opgenomen. Beide bronnen zijn van groot belang voor de bestudering van de ste delijke ontwikkeling van Eindhoven en tevens voor de veranderingen die zich hebben voltrok ken in het aangrenzende platteland. Toen duide lijk werd dat de projecten van de MDRE en dat van ons archief veel gelijkenis vertoonden, was snel handelen geboden. Het project van het MDRE was voorzien van een harde deadline: medio 2001 moest de inventarisatie gereed zijn. De vraag was of het archief nog kon aanhaken. Hiertoe werd met een voor ambtenaren haast ondenkbare snelheid op zeer korte termijn over leg gevoerd tussen de betrokken partijen over de haalbaarheid, de extra wensen van het archief en de verhouding van het meerwerk tot de dead line. Ook werd in de begroting naarstig gezocht naar geld. De wind stond blijkbaar gunstig, want op beide fronten volgde een positieve beslissing. ARCADIS/ReGister ontwikkelde voor dit doel een datamodel, waarin alle relevante infor matie uit de bronnen kan worden opgenomen. De aard van de bedrijvigheid wordt weergegeven middels de zogenaamde UBI-code (Uniforme Bron Indeling Potentieel Bodemvervuilende Activiteiten). Belangrijk in het geheel is dat de gegevens direct kunnen worden gerelateerd aan geografische plaatsen. Hiertoe is een veld gere serveerd voor x- en y-coördinaten. Dat biedt de mogelijkheid de locaties op een digitale onder grond te projecteren. In het datamodel zijn velden opgenomen voor: adresgegevens en kadastrale aanduidingen zoals die in de vergunning voorkomen; geactualiseerde adresgegevens, soms voort vloeiend uit nader archiefonderzoek; coördinaten van de geactualiseerde adressen; naam van het bedrijf; aard van de bedrijfsactiviteit, aangegeven met een UBI-code (per vergunning zijn vier ver schillende codes, dus activiteiten mogelijk); datering van de vergunning. Veel hinderwetvergunningen hebben betrek king op hetzelfde adres. Hierin werd in het pro gramma voorzien door het gebruik van een aan tal unieke velden om adresgegevens in te voeren (straatnaam, en huisnummers met eventuele toevoegingen) met standaard-straatnamentabel. Daarmee wordt door een aantal automatise ringstechnische bewerkingen op het basisbe stand een eindbestand gemaakt waarbij aan individuele adressen meerdere hinderwetver gunningen gekoppeld zijn. Voor het Streekarchief werden de correcte bron vermeldingen belangrijk geacht (archief en inventarisnummers), de aanwezigheid van kaartmateriaal in de vergunning, een keuzemo gelijkheid tussen bouw- en hinderwetvergun ning en de naam van de architect (van belang bij bouwvergunningen). In het voorjaar van 2001 begonnen mede werkers van ARCADIS/ReGister de gegevens uit 24 - A-US de hinderwetvergunningen in de data bank in te voeren. Dit werk verrichtten zij in de studiezaal van het Streekarchief. Hiertoe werd tijdelijk een aparte hoek gereserveerd, voorzien van aansluitingen voor de gebruikte laptops en wat extra voorzieningen in de service om de voort gang soepeler en sneller te laten verlo pen. Voorafgaand verrichtte ARCADIS/ReGis ter een diepgaand onderzoek naar de bronnen die voor dit onderzoek relevant waren. Het betrof natuurlijk de afzonder lijke series hinderwetvergunningen in ver schillende archieven, soms zelfs op meer dere locaties (Streekarchief, Milieudienst, Rijksarchief). Daarnaast ging het om de benodigde bevolkingsadministratie (be volkingsregisters, huizenregisters, wo- ningkaarten, kaartmateriaal etc.). Een extra moeilijkheid leveren namelijk de 'oude' adressen in de vergunningen op. Sommige straten zijn verdwenen als gevolg van gemeentelijke herindeling, zoals in Eindhoven in 1920. Ook door sloop en nieuwbouw hebben panden een ander huisnummer of andere straatnaam gekregen. Het 'vertalen' van deze oude adresgegevens naar huidige adressen met behulp van archiefmateriaal was daarom een belangrijk onderdeel van het project. Na afronding van de inventarisatie van de basisgegevens uit de hinderwetvergunnin gen werd deze vertaalslag gedaan. Voor het actualiseren van de oude adressen naar huidige actuele adressen werd gebruik gemaakt van de bevolkingsadmi nistratie. Dit actualiseren was een arbeids intensieve klus, omdat alle ingevoerde adressen handmatig een of meerdere keren, afhankelijk van de ouderdom van het adres, tegen het licht werden gehou den ter controle op de actualiteit. In de maanden die volgden zijn 13.138 hinderwetvergunningen ingevoerd. Alle vervallen hinderwetvergunningen van de gemeente Eindhoven zijn in het kader van bovenvermeld landelijk beleid op sys tematische wijze geïnventariseerd. In het najaar van 2001 is het databestand, na intensieve controle en bewerking van de data door ARCADIS/ReGister, opgeleverd aan zowel de MDRE als het Streekarchief. De uitgangspunten van MDRE en Streekarchief verschillen, het gebruik van de data dient een ander doel. Waar de MDRE vooral de beschikking heeft gekre gen over een bestand dat ten dienste staat aan de uitvoering van milieubeleid door de eigen medewerkers, is de toegang op de hinderwetvergunningen voor het Streekarchief vooral gericht op gebruik door historisch geïnteresseerde bezoekers van de studiezaal. Aangezien de vraag stelling anders luidt, ontstond behoefte aan een speciaal op deze vraag geschre ven raadpleegmodule. Deze is door ARCA DIS/ReGister ontwikkeld en in het najaar van 2001 aan het Streekarchief geleverd. Hiermee beschikt het Streekarchief over een up-to-date bestand hinderwetver gunningen van Eindhoven, dat raad pleegbaar is op een gebruiksvriendelijke wijze voor bezoekers van de studiezaal. In de toekomst zal deze toegang ook via internet worden aangeboden. In de raadpleegmodule kan gezocht wor den op de volgende velden: keuze uit soort vergunning: bouw en/of hinderwetvergunning (apart of tezamen); huidig adres; oud adres uit de vergunning; bedrijfsnaam; UBI-code (aard van de bedrijfswerk- zaamheden; keuze uit een lijst). Tevens kan een beperking worden aange bracht in de periode waarin men zoekt. Het kan nodig zijn gegevens in dit bestand te muteren, bijvoorbeeld als na herinventarisatie de vergunningen een ander inventarisnummer krijgen of als blijkt dat een aanvulling of verbetering aan de bestaande gegevens aangebracht moet worden. Daarom is een beheermodu- le bijgeleverd, waarmee dit mogelijk wordt gemaakt. Ook het invullen van nieuwe gegevens, bijvoorbeeld na over dracht van een serie vergunningen uit een van de aangesloten gemeenten, is hiermee mogelijk. Eerder is al vermeld dat dit project deel uitmaakt van een groter geheel, namelijk de volledige ontsluiting van de bouw- en hinderwetvergunningen van alle gemeenten binnen het huidige werk- gebied van het Streekarchief. Een eerste aanzet tot verdere uitbouw is momenteel gaande, namelijk de invoer van de gege vens uit de hinderwetvergunningen van de zogenaamde buitengemeenten. In tegenstelling tot het project-Eindhoven worden deze werkzaamheden uitgevoerd op verzoek van de provincie, wel via ARCADIS/ReGister, zodat de aansluiting tussen beide bestanden gewaarborgd is. Een vervolgstap in het project vormt de invoer van de gegevens uit de series bouwvergunningen. In eerste instantie werd overwogen de Eindhovense bouw vergunningen op dezelfde wijze te laten bewerken als de hinderwetvergunningen en hiertoe werd contact gezocht met ARCADIS/ReGister. Zij waren bereid om hiervoor een offerte te maken. Bijna op hetzelfde moment bereikte ons het bericht dat de gemeente Eindhoven beschikt over een volledig geautomati seerd bestand op alle bouwvergunnin gen. Op dit moment wordt onderzocht in hoeverre dit bestand middels conver sie kan worden toegevoegd aan onze databank. Resteert vervolgens het bewer ken van de bouwvergunningen van de buitengemeenten. Het Streekarchief heeft zo binnen een relatief korte periode van anderhalf jaar de beschikking gekregen over een goede en gebruiksvriendelijke toegang op de series hinderwetvergunningen van alle gemeenten binnen ons huidige werkter rein en dit kan wellicht op eenvoudige wijze worden uitgebreid met de gegevens van de bouwvergunningen, in eerste instantie van Eindhoven, later gevolgd door de buitengemeenten. Dit betekent dat deze historische bronnen, die onmis baar zijn bij de bestudering van de ont wikkeling van ons werkgebied op het gebied van bebouwing en (industriële) activiteiten, voor een groot publiek beschikbaar komen. Het was de eerste keer dat een archiefdienst op deze wijze participeerde in een dergelijk project. Het wordt binnen de archiefdienst als bijzon der positief ervaren dat samenwerking met derden kan leiden tot deze zeer bevredigende resultaten. 25 Door Ronald Goossens* Sigarenfabriek Eindhoven s' *uKu»tu« Briefhoofd van de firma Boelaars, 1919. Collectie Streekarchief Regio Eindhoven. Ruim een jaar geleden verschenen in onze studie zaal plotseling enkele jonge mensen die geïnteres seerd bleken in de hinderwetvergunningen van de gemeente Eindhoven. Dit wekte onze belangstel ling. Navraag bij hen verschafte de nodige duide lijkheid. Zij waren in onze studiezaal in verband met het opstellen van een Plan van Aanpak voor een onderzoek dat de Milieudienst Regio Eindhoven (MDRE) liet uitvoeren naar de genoemde hinderwet vergunningen. Kortom, tijd om spoorslags contact op te nemen met de Milieudienst, met collega's dus, want net als het Streekarchief maakt de MDRE deel uit van het Samenwerkingsverband Regio Eindhoven. Daar werd snel duidelijk wat de bedoe ling van het onderzoek was. Datamodel Archiefonderzoek archievenblad juni 2002 ,,S A.fl. 1 I 1 Maatwerk Vervolg Tekeningen (zie ook achtergrond) bij de hinderwetver gunning voor de firma Boelaars, 1919, archief gemeente Stratum. Collectie Streekarchief Regio Eindhoven. Ronald Goossens is coördinator Informatiebeheer van het Streekarchief Regio Eindhoven. Met dank aan: drs. j.G.J.M. Corten, ARCADIS en drs. H. Veldman, ReGister. juni 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 12