MÊÊM PreservationTechnologies Digitalisering van elk denkbaar origineel Van Bilsen Consultancy PICTURA IMAGINIS A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bool<i<6( ==¥f methode Vriesdrogen van nat papier Ontsmetten en reinigen Voorbereiden microverfilming Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Preservation Technologies B. V. Verkoop en administratie Pluim-es 18 -2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM 0653672024 Fax 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax 072 5724331 Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Voor meer informatie: www.vanbilsenconsultancy.nl Ons adres: Nussestraat 10 6082 AS Buggenum tel: 0475 510044 fax: 0475 510075 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl digitaal procédé database als vervanging van de ladenkast voor hun website. Van deze systemen zijn er wereldwijd meer dan duizend soorten in omloop. Daarnaast laten som mige organisaties een eigen contentma- nagementsysteem ontwikkelen. Een con- tentmanagementsysteem loont vooral bij een grote, dynamische website en een grote organisatie: het maakt het mogelijk een website consequent te wijzigen en medewerkers zonder enige programmeer kennis te betrekken bij het onderhoud van de content (inhoud). Daarom koos het Nationaal Archief na een zorgvuldige selectie voor een reeds bestaand, content- managementsysteem, Tridion. De aan schaf van deze relatief kostbare software werd mogelijk door een kortingsovereen komst tussen Tridion en het ministerie van OCenW. De keuze voor een contentmanagement- systeem betekent dat de bouw niet door een organisatie zelf kan worden gedaan: de implementatie daarvan is, anders dan HTML-programmeren, een specialisti sche aangelegenheid. Het beperkt daar om de keuze voor de 'bouwer'. De meeste IT-bedrijven hebben slechts ervaring met de implementatie van een of enkele con- tentmanagementsystemen. Hierdoor is de keuze voor een contentma- nagementsysteem een relatief kostbare aangelegenheid: de productiekosten voor een HTML-website zijn lager dan voor een website gebaseerd op een contentmanage- mentsysteem. Deze kosten worden echter op termijn terugverdiend: niet alleen staat een contentmanagementsysteem garant voor een betere kwaliteit van de website in de zin van consistentie in de vormgeving (er wordt gewerkt met templates die de content volgens een vast stramien presen teren) en opbouw (rubrieken worden automatisch gegenereerd), ook de perso neelslasten zijn lager: bij het toevoegen, verwijderen en aanpassen van teksten is de tussenkomst van een webmaster niet langer nodig: medewerkers kunnen dit, na een eendaagse training, eenvoudig zelf doen. De eerste reacties op het werken met een contentmanagementsysteem - in het Nationaal Archief hebben verspreid over verschillende afdelingen twaalf medewerkers deze taak erbij gekregen - zijn positief. Bovendien kan het content managementsysteem van Tridion, dat XML-georiënteerd is, als basis dienen voor toekomstige digitaliseringsprojecten. In technisch opzicht heeft het Nationaal Archief nog een andere verandering door gevoerd: de nieuwe website zal, in tegen stelling tot de oude website, niet langer intern worden gehost. Ook hier ging een selectieprocedure aan vooraf. De belang rijkste reden om de website elders te hos ten, is de garantie dat de website 24 uur 'up-time' is (de tijd dat de website in de lucht is). Ook 's nachts en in het weekend worden nu eventuele problemen opge lost. Talrijk zijn de voorbeelden van web sites die daags na de gloedvolle lancering een stille dood stierven: ambitieuze rubrieken die niet worden onderhouden, oud nieuws, niet synchroon lopende Engelstalige versies en ga zo maar door. Het succes van een website staat of valt met de betrokkenheid van de medewer kers. Mede daarom is ervoor gekozen zoveel mogelijk aspecten van de website zelf te realiseren. Vele medewerkers heb ben bijgedragen aan de opzet van de website, het definiëren van klantenpro fielen, het schrijven van teksten, het ver zamelen van beeldmateriaal, de selectie van een contentmanagementsysteem, de acceptatietest van de website et cetera. Daarnaast is er een aantal opleidingen verzorgd: een basiscursus internet, een cursus werken met het contentmanage mentsysteem en een cursus schrijven voor internet. Teksten op internet moe ten immers aan heel andere criteria vol doen: onderzoek heeft uitgewezen dat men op internet teksten niet leest maar scant en dat de teksten daarom anders van opbouw en aanzienlijk korter moe ten zijn. Bekendheid met de doelstellin gen van de website en enthousiasme voor internet is bereikt door een reeks lezingen: Ad van Liempt heeft verteld hoe het tv-programma Andere Tijden de moderne geschiedenis aan een breed publiek presenteert, lid van de Raad van Cultuur Riemer Knoop gaf een visie op de digitale studiezaal ten beste en IT'er en genealoge Yvette Hoitink bracht een aantal vernieuwende websites op het gebied van archieven, musea, bibliothe ken en geschiedenis onder de aandacht. Het onderhoud én de ontwikkeling van de website wordt ook ondersteund door de inrichting van een zogenaamde 'con- tentorganisatie'. Spin in het web wordt de contentmanager, coördinator en ver antwoordelijk voor de inhoud en de functionele ontwikkeling. De content manager zal worden ondersteund door een (deeltijd)webredacteur. De webmas ter is verantwoordelijk voor het program meren van nieuwe functionaliteiten in Tridion. De content wordt verzameld en met behulp van het contentmanage mentsysteem op de website geplaatst door twaalf contentcoördinatoren. Zij zijn ook degenen die zich zullen bezig houden met de ontwikkeling van nieuwe functionaliteiten voor de website. En om alles in goede banen te leiden is een over legstructuur in het leven geroepen en zijn er procedures opgesteld. Een website is een gebouw, een infra structuur die zo is ingericht dat de ambities van het Nationaal Archief zo efficiënt, effectief en aantrekkelijk mogelijk kunnen worden gepresenteerd. De komende jaren zal - net als bij alle andere archiefdiensten - de nadruk liggen op het digitaal ontsluiten van de collectie. De mogelijkheden zijn in dit opzicht voor archieven - nog meer dan voor musea en bibliotheken - legio. Hierbij denken we zowel aan de traditionele wijze van toegankelijk maken (inventarissen, thematische databases), als ook aan uitbrei ding van de tijdbalk en de binding tussen beiden. Daarnaast zal de on-linedienstver- lening worden geprofessionaliseerd, zullen educatieve producten worden ontwikkeld en het kenniscentrum worden uitge bouwd. 23 glasdia ooek prent aquarel foto affiche schilderij gravure prent handschriften verzarr- glasd ,4 affiche DIGITALISERING VAN BEELDARCHIEVEN BV Het zoeken, tevoorschijn halen en bekijken van beelden of teksten in archieven is vaak een tijdrovende operatie. We willen snel en doeltreffend over de gevraagde informatie beschikken en dan ook nog het liefst vanaf de plek waar het ons het beste uitkomt. Wij van Pictura Imaginis hebben een digitaal procédé ontwikkeld waardoor dat mogelijk wordt. Een modern geconserveerd archief is een kostbaar bezit. Niet alleen voor diegenen die er dagelijkse verantwoordelijk heid voor dragen. Veel verschillende doelgroepen moeten er óók hun voordeel mee kunnen doen. De door Pictura Imaginis vervaardigde database van ieder gedigitaliseerd archief ver hoogt de toegankelijkheid voor alle gebruikers enorm. Zoeken is eenvoudiger, gaat veel sneller en het oproepen van gevonden informatie is opeens een peulenschil. Digitale beelden ziet u 4x groter in topkwaliteit op uw scherm dan het origineel. advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen de hoefsmid 13 - 1851 PZ Heiloo - tel: 072 53 20 444 - fax: 072 53 20 400 - e-mail: info@pictura-imaginis.com Een levende en levendige website Toekomstplannen Deirdre Carasso is projectleider website Nationaal Archief. juni 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 11