Het virtuele Nationaal Archief nation archief webzijdelings Een nieuwe, belangrijke doelgroep van het Nationaal Archief zijn de zogenaamde 'grasdui- ners'. Dat zijn mensen die geïnteresseerd zijn in geschiedenis en in onze collectie, maar die geen specifieke onderzoeksvraag hebben. Zij zijn nieuwsgierig naar een bepaalde periode of een thema, maar willen, in ieder geval in eerste instantie, geen historisch onderzoek verrichten. Het archievenoverzicht of een inventaris zijn te gedetailleerd voor hun vraag. Voor deze grasdui- ners wordt op de website de collectie op een andere, meer verhalende, visuele en speelse wijze gepresenteerd en ontsloten. De tijdbalk speelt hierin een belangrijke rol. De opzet van een tijdbalk is voor iedereen herkenbaar en de waarde van het concept blijkt eens te meer uit het toenemende aantal on-Iineversies. De tijd balk van het Nationaal Archief onderscheidt zich hiervan door de omvang, de vormgeving en door de nauwe relatie tussen de tijdbalk en de digitale studiezaal. Op de tijdbalk worden honderden belang wekkende en bijzondere momenten uit de va derlandse geschiedenis behandeld. Je kan er informatie vinden over de Vrede van Munster, maar ook over de - achttiende-eeuwse spion en gazeuse- verkoper Bombasil. Elk item wordt geïl lustreerd met een archiefstuk, waar door ook de visuele rijkdom van de col lectie onder de aan dacht wordt ge bracht. De keuze van de jaartallen is tot stand gekomen op basis van de collectie van het Nationaal Archief en in overleg met vier his torici, prof.dr. Niek van Sas, prof.dr. Henk van Nierop, prof.dr. Dick de Boer en prof.dr. Piet de Rooij. Spannend, educatief en amusant zijn de animaties in beeld en geluid van tien topstuk ken: zo kan je in de voetsporen van Abel Tasman treden of beelden van de onafhankelijkheid van Suriname bekijken. En wordt men zo nieuwsgierig dat men graag de originele stukken wii bekijken of onderzoek wil doen, dan vormt de tijdbalk een alternatieve toegang op de collectie: bij elk item wordt, indien mogelijk, verwezen naar relevante archieven, een on-line-inventaris, een informa tieblad, een onderzoeksgids of een database. Naarmate het aantal on line aangeboden tradi tionele hulpmiddelen toeneemt zal de eenheid tussen de tijdbalk en de digitale studiezaal groter worden. In de digitale studiezaal biedt de tijd balk de nodige historische context. De tijdbalk is geen afgeronde applicatie: omdat het mogelijk is items onder te brengen in thema's kan deze oneindig groeien zonder dat hij onoverzichtelijk of traag wordt. Overigens vereist een dergelijke 'museale' pre sentatie van de collectie een specifieke combina tie van vaardigheden: gevoel voor aansprekende thema's, die bij voorkeur aansluiten op de actu aliteit, en beeldmateriaal, een verhalend en asso ciatief vermogen, grondige kennis van de collec tie en een vlotte pen. De komende jaren zal de behoefte aan deze kwaliteiten alleen maar toe nemen. Het is een uitdaging voor de organisatie het de medewerkers mogelijk te maken zich ook deze nieuwe manier van ontsluiten eigen te maken. De grasduiners zullen ook geïnteresseerd zijn in de historische agenda, die in samenwerking met het Historisch Nieuwsblad wordt samengesteld. Niet alleen de activiteiten van het Nationaal Archief, maar ook cursussen, lezingen, tentoon stellingen en evenementen op het gebied van geschiedenis elders in het land worden in deze agenda opgenomen. Overigens kunnen instel lingen zelf ook een bijdrage aanmelden. Een belangrijke doelgroep zijn natuurlijk ook de onderzoekers, amateur en professioneel, en genealogen. Voor hen is er een digitale stu diezaal (alhoewel deze term niet als zodanig wordt gebruikt op de website). In eerste instantie treft men daar een archievenoverzicht, themati sche databases met veelal persoonsgegevens en informatiebladen. Voor de genealogen is een onderzoeksgids in de maak over de nationale archieven met persoonsgegevens. De eerste hoofdstukken zijn reeds te raadplegen. Een aan tal on-linediensten kan het onderzoek vereen voudigen en ondersteunen, zoals het reserveren van archiefstukken, het bestellen van reproduc- ties, het aanmelden voor een cursus of het geven van een onderzoeksopdracht. Uniek is de moge lijkheid in een database je onderzoek te registre ren en de registraties van andere onderzoekers te bekijken. Hierdoor kunnen onderzoekers met elkaar in contact treden en krijgt het Nationaal Archief een beter beeld van de onderzoeken waarvoor onze collectie wordt geraadpleegd. Of deze service een succes zal zijn, moet nog blij ken. Andermans onderzoeksbeschrijvingen bekijken zal wel aanslaan, maar is men bereid om ook zelf zijn onderzoek te registreren? En anders kan men op een forum wat vrijblijvender met anderen van gedachten wisselen. In de loop van de komende jaren zal het infor matieaanbod in rap tempo worden uitgebreid. Aan het einde van het jaar zullen enkele honder den inventarissen in EAD-formaat on line staan. Streven is uiteindelijk één catalogus te presente ren waarin een overzicht van de archieven, de inventarissen, thematische toegangen én een professionele digitale dienstverlening verenigd zullen zijn. Tot slot bevat de website ook een kenniscen trum op het gebied van algemeen archiefbeleid, archiefbeheer, conservering en digitalisering van erfgoed. Hier vind je informatieve beschrijvin gen, beleidsstukken, projectplannen, publica ties, productbeschrijvingen en interessante hyperimks. Een gedeelte van de dienstverlening van de 'back-office' wordt gedigitaliseerd. Zo kan een akte van overbrenging worden gedownload. De informatie die in het kenniscentrum te vin den is, is een start. In de tweede helft van dit jaar zal met name de informatie op het gebied van de Archiefwet en openbaarheid worden uitge breid. Ook zal in kaart worden gebracht aan welke specifieke diensten archivarissen, overhe den en restauratoren behoefte hebben. Overigens heet deze rubriek op de website niet 'kenniscentrum', maar 'archiefbeheer': uit gebruikersonderzoek bleek dat de term 'kennis centrum' zeer uiteenlopende associaties oproept, maar niet de juiste. Een aparte doelgroep zijn overigens gehan dicapten. Om websites, net als gebouwen, ook toegankelijk te maken voor blinden, slechtzien den en andere gehandicapten, heeft de overheid een initiatief gestart, genaamd Drempels Weg (www.drempelsweg.nl). De website van het Nationaal Archief voldoet aan de normen die door de overheid worden gesteld. De vormge ving is zo opgezet en geprogrammeerd dat bij- voorbeeld blinden met hulpmiddelen de website kunnen vertalen naar braille. Het Nationaal Archief heeft een groot interna tionaal publiek. Daarom is er een Engelstalige versie van de website. De website is vormgegeven door Eden Design Communicatie uit Amsterdam. Dit bureau is gespecialiseerd in het vormgeven van multimedia en onder andere bekend van de website van het Rijksmuseum en museum.nl. De opdracht was niet eenvoudig: de vormgeving moet aantrekkelijk én functioneel zijn en oud en jong aanspreken, alle doelgroepen, van gras duiners tot wetenschappelijk onderzoekers. Uitgangspunt was de nieuwe huisstijl van het Nationaal Archief, ontwikkeld door UNA (Amsterdam) Designers: een beeldmerk met daaromheen een, steeds wisselende, karakteris tieke en aansprekende tekst. De homepage van de website is kleurrijk, veran derlijk en toch overzichtelijk. Er wordt veel informatie aangeboden: jaartallen nodigen uit tot een bezoek aan de tijdbalk, nieuws, agenda items en tips. De navigatie is zo overzichtelijk mogelijk gehouden en altijd in beeld. Elke hoofdrubriek heeft vervolgens, om de oriëntatie te vereenvoudigen, een eigen kleur gekregen. Deze kleuren zijn doorgevoerd in details op de dieper liggende pagina's, maar worden hier gecombineerd met een witte achtergrondkleur en hebben hierdoor een meer zakelijke uitstra ling. De gedachte achter deze opbouw was dat de bezoeker in eerste instantie nieuwsgierig moet worden gemaakt door een aantrekkelijk beeld, maar naarmate de bezoeker dieper in de site navigeert steeds beter weet welke informatie hij of zij zoekt en dus steeds minder wil worden afgeleid door de vormgeving. Waren vroeger alle websites geprogram meerd in HTML, de laatste twee, drie jaar maken steeds meer organisaties gebruik van een databa se-georiënteerd contentmanagementsysteem 21 Door Deirdre Carasso* Op 4 juni is het Nationaal Archief van start gegaan. Deze opvolger van het Algemeen Rijksarchief stelt zich ten doel de rijke collectie uit duizend jaar geschiedenis onder handbereik van alle Nederlanders te brengen. Een bijzonder belangrijk instrument daarbij is de nieuwe website, www.nationaalarchief.nl. Deze website heeft drie pijlers. Op een tijdbalk en in een digitale studiezaal wordt de collectie ontsloten en gepresenteerd, in het kenniscentrum de kennis die aanwezig is bij de specialisten. Tijdbalk Tijdlijn 10 B Thema; Hoogtepunten Nederlandse geschiedenis archief O j»». mm -. A 1600 1610 1620 1630 1660 1650 1660 1670 1680 1690 1700 1 NedeUrde., op C.itüma |Bgj A I Vernietiging spaanse Armada Slag bij Niè ^0^ Orrtt ÊuyjB' Onthoofding Van Oldenbarnevelt |f, Johan W" Ramp) Jan var. Ri-absa-*. Digitale studiezaal 20 archievenblad juni 2002 Zoek Help E-i Kenniscentrum Blinden en slechtzienden Collectie Voorouders Onderwijs Archiefbeheer Organisatie NieUWS Archievenruil Nederland - Duitsland Agenda Virtuele slavenreis naar Curacou Jan 2002, Tropeninstituut Amsterdam Tips Ga elke w eek even naar onze nieuwe site Bezockinformatic English Dcutsch Francais Espanol Ga naar de tijdbalk na cjj Vormgeving Een technische vooruitgang juni 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 10