Papier- Boekrestauratoren Kengetallen in het archiefwezen Split „Vision Toegankelijke informatie communicatie en documenten 1/1/at kost een archiefbezoek www.splitvision.nl www.sterken.nl Complete line of mat cutters speed-mat Speed-Mat International Heeft u onze internet site al eens bezocht? STERKEN 70 tn ATELIER m de praktijk 15 MAT CUTTING SYSTEMS Parallelweg 30 5223 AL 's-Hertogenbosch The Netherlands Phone: +31 (0)73 513 05 07 Fax: +31 (0)73 513 04 89 E-mailspeed-matint@introwebnl C/1 H H RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7 - 9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 3147 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 No matter how you cut it... We have the mat cutter to meet your needs. Speed-Mat International, fabrikant van de bekende Speed-Mat passe partoutmachine. Tevens importeur van passe-partout- en snijmachines van Logan en Fletcher. Ook voor service, inruil en gebruikte machines. speed-mat Door Peter van Beek en Hans van der Veen* De hete adem van de calculerende manager blaast menig archivaris al in de nek. "Wat leveren al die investeringen in het archief nou eigenlijk op," vraagt menig bestuurder zich af. Antwoorden met veel 'maatschappe lijke verantwoordelijkheid' en 'cultuurbe houd' zijn niet voldoende, emotie komt op de tweede plaats. Harde getallen willen we zien. "Drukt u dat nu eens uit in een getal." Begin maart organiseerde DIVA een bijeenkomst onder de titel 'Van trends volgen naar trends zetten'. Onderwerp: Kengetallen in het archiefwezen. Fred Schot van DIVA was toen hij het project onder zijn hoede kreeg eerst gegaan naar waar de meeste getallen te halen zijn: het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Om de vijf jaar publiceert het CBS, op basis van een enquête, cijfers over bezoe kersaantallen en aantallen medewerkers. Veel dieper gaat het niet. Het zijn geen getallen waarmee je je beleid kunt meten, laat staan waarmee je beleid kunt verantwoorden, of waarop beleid te maken valt. CBS Harry Visser van het CBS liet in een presentatie zien wat het bureau met aan vullende vragen zou kunnen produceren aan kengetallen. Waar draait het bij sta tistieken om? Om definities en de vragen die je stelt. 'Wat is een archief?', om maar eens een eerste vraag op te werpen. Is dat een rijksarchief, een gemeente- of een waterschapsarchief? Valt een archief dienst van een kleine gemeente daar ook nog onder? Visser toonde in een tiental tabellen welke kengetallen er zoal moge lijk zijn. De gegevens waren afkomstig uit de vijfjaarlijkse enquête, aangevuld met enkele nieuwe vragen op verzoek van Fred Schot. Om 'eentjes' - bij een cel waarin een 1 voorkomt is te traceren over welke persoon of instelling het gaat - te voorkomen, had hij de archiefinstellin gen gegroepeerd: rijksarchieven, streekar chieven, gemeentearchieven, enzo voorts. Per groep had Visser onder meer uitgerekend hoeveel archiefinstellingen er zijn en wat de gemiddelden zijn wat betreft meters plank, personeelsleden en vrijwilligers, gestelde vragen per fax en mail per archiefmedewerker, wat een archiefinstelling kost en wat een archief bezoeker en een archiefbezoek kosten. Getallen om van te smullen natuurlijk. Het gegniffel in de zaal maakte het de spreker af en toe onmogelijk zijn betoog voort te zetten. "Dus," zo luidde de con clusie van Visser, "een bezoekje aan een waterschapsarchiefdienst kost 2.120 gul den, een bezoekje aan een streekarchiva- riaat slechts 235 gulden."1 Benchmarking Het vergelijken van cijfers of presta ties heet benchmarking. Jan Boomgaard, directeur van het Gemeentearchief Am sterdam, heeft daar in de praktijk al mee te maken. Het gemeentebestuur wil de verschillende gemeentelijke instellingen namelijk met elkaar kunnen vergelijken. Voor sommige Amsterdammers zal het gemeentelijke afvalverwerkingsbedrijf hetzelfde zijn als het gemeentearchief, maar het zijn toch twee heel verschillen de 'bedrijven'. Toch zijn er ook veel over eenkomsten: beide zijn dienstverlenend, gemeentelijk, nutsbedrijf, ten dienste van alle Amsterdammers enzovoorts. Om de gemeentelijke instellingen enigszins met elkaar te kunnen vergelijken kom je er niet met cultuurbehoud en historisch besef. De oplossing wordt mede gezocht in kengetallen. Getallen kun je pas met elkaar vergelijken als ze op dezelfde zaak, zeg maar definitie, betrekking hebben. Elke gemeentelijke instelling heeft zo haar eigen wijze van registreren, en dat maakt de zaak ingewikkeld. "Het invoe ren van kengetallen," waarschuwde Boomgaard, "grijpt diep in op een orga nisatie." Echter als het zover is, dan heb ben kengetallen veel gunstige effecten. Er ontstaat een drang om niet op de laagste plaats te staan. Zo'n competitie-element kan leuk zijn, wanneer de hele organisa tie aan het spel meedoet. Dat betekent dat kengetallen niet alleen voor en door het management gebruikt mogen wor den, maar dat ze uitgedragen moeten worden tot alle uithoeken van de organi satie. Dat vereist een bepaald manage- mentmodel. Bedrijfsvoering Een ander gebruik van kengetallen is het doorlichten van de bedrijfsvoering. Niet-archivaris Rob van Loenen, ambte naar van de gemeente Rotterdam, heeft voor zijn gemeente de bedrijfsvoering van de verschillende diensten, waaron der het archief, doorgelicht. Kengetallen zijn een mooi middel om verschillen in bedrijfsvoering bloot te leggen. Als de kosten per dienst bij de een drie keer zo hoog zijn als bij de ander, hoeft dat nog geen aardverschuiving teweeg te bren gen. Wel rijst bij de constatering van dat verschil de vraag: waar zit hem dat in? Zet de gegevens van een aantal diensten naast elkaar en je hebt voldoende stof om te praten en te besluiten over beleid en kwaliteit. Bij zijn onderzoek stuitte Van Loenen herhaaldelijk op 'gewoontes'. Overbo dige handelingen, maar ook overbodige posten werden jaren achtereen op de begroting opgevoerd, omdat dat vorig jaar ook zo gebeurde. Van het gegeven dat het geld aan heel andere zaken werd besteed, lag niemand wakker. Bij de wan trouwende burger doemt dan meteen de corrupte ambtenaar op, maar daarvan was gelukkig geen sprake. Het geld werd wel aan zinnige projecten besteed. Maar beleid maken en de effectiviteit van je bedrijfsvoering meten wordt door dit soort automatismen onmogelijk. Hoe nu verder? De inleidingen hadden de deelne mers lekker opgewarmd om in de ver schillende workshops te kunnen vlam men. De uitkomsten van de verschillen de discussies zullen door de projectgroep worden gebruikt voor de verdere gedach- tenvorming over welke kengetallen voor het archiefwezen wenselijk zijn en welke definities daaraan ten grondslag moeten liggen. De voordelen van kengetallen voor de beleidsmakers, tevens de belang rijkste financiers, zijn door de sprekers luid en duidelijk naar voren gebracht en, te meten naar het rumoer, ook door de archivarissen begrepen. Er is geen ontko men meer aan. Managers hebben hun intrede in het archiefwezen al gemaakt. Peter van Beek is gemeentearchivaris van Ede. Hans van der Veen was tot voor kort bureaumedewerker van de KVAN. De getallen zijn nog niet definitief en kunnen nog behoorlijk veranderen omdat 20 procent van de vragenformulieren waarop de gegevens zijn geba seerd nog binnen moet komen, waaronder van enkele grote archiefdiensten. De definitieve cijfers volgen later dit jaar. mei 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 7