Samen iets ffiïarts werk in uitvoering Gemeentearchief, musea en openbare bibliotheek Apeldoorn: Apeldoorn is inmiddels een gemeente van meer dan 154.000 inwoners. In de rij van Nederlandse steden is Apeldoorn nog vrij jong. Vooral sinds het begin van de jaren vijftig van de twintigste eeuw heeft Apeldoorn een explosieve groei doorgemaakt, waarbij de bestuurlijke aandacht vooral werd opgeëist voor voldoende woonruimte, infrastructuur, werkgelegenheid en onderwijs. Voor cultuur was geen tijd en geld. Echter, halverwege de jaren negen tig kenterde het tij. Cultuur werd ont dekt als een voorwaarde voor een leefba re samenleving. Er wordt nu gebouwd aan een cultuurkwartier in de stad, waarin verschillende culturele functies worden gehuisvest. Zo wordt de schouwburg fors uitgebreid tot een congrescen trum met nationale allure, komt er een Huis voor Schone Kunsten (muziek, dans, toneel, beeldende kunst), huisvesting voor kunstenaarsateliers, archeologie en andere culturele functies en een complex waarin het Stadsarchief, de Stads bibliotheek en het Historisch en Van Reekum- museum gaan samenwerken voor het publiek. Het publiek wordt als het ware uitgenodigd van meerdere voorzieningen gebruik te maken. Dit laatste complex is bijzonder te noemen: een gebouw ontworpen door de internationaal gerenommeerde architect Herman Herzberger, die ondertussen iets met Apeldoorn heeft: van zijn hand zijn het gebouw van Centraal Beheer (inmiddels geplaatst op de werelderfgoedlijst van de Unesco), de uitbreiding van de schouwburg Orpheus en het complex met de voorlopige naam APart. Het hele idee van het samengaan in één organisatie van drie gemeentelijke instellingen en de openbare bibliotheek is geboren uit de huis vestingsproblematiek. Het gemeentearchief zit sinds 1980 in een abominabel gebouw, destijds al betrokken als gelegenheidsoplossing. De beide musea waren eveneens ongelukkig met hun huis vesting, vooral wat betreft werk- en opslagruim ten. De Centrale Bibliotheek van Apeldoorn heeft een ruimer productenpakket gekregen, zodat uit breiding noodzakelijk is geworden. Sinds 1998 wordt er gewerkt aan een adequate oplossing van deze huisvestingsproblemen. Al gauw kwam Apeldoorn tot de conclusie dat het een gemiste kans zou zijn wanneer deze instellingen, gehuis vest in één nieuw gebouw niet iets met elkaar zouden gaan doen, om daarmee een groter en gevarieerder publiek te bedienen. De architect nodigde met zijn ontwerp daartoe ook sterk uit. Het karakter van de architectuur van Herzberger komt in dit gebouwontwerp sterk tot uitdruk king: transparant, laagdrempelig en uitnodigend en vooral geen hokjes. Dit betekent dat alle publieksfuncties beneden komen in een open souterrain en op de begane grond en dat de werk en opslagfuncties boven komen. Alle betrokkenen werden door het gebouw- ontwerp verplicht een doorvertaling te maken naar een organisatie met een hoog publieksbe reik. Dit leverde verlichte ideeën op over samen werking en integratie. De meerwaarde ligt in het behalen van schaalvoordelen, dus meer - zowel kwantitatief als kwalitatief - van hetzelfde tegen relatief lagere kosten. Daarnaast ontstaat door samen te werken met andersoortige culturele instellingen de mogelijkheid nieuwe producten en een geïntegreerde dienstverlening aan te bie den. Er treedt een verrijking van het aanbod op en meer mensen zullen aangetrokken worden daarvan gebruik te maken. Het publiek kan het culturele erfgoed vanuit meerdere invalshoeken benaderen. Archief, bibliotheek en musea gaan daarom één gemeenschappelijke studiezaal exploiteren. Het publiek kan daar actuele en historische informa tie verkrijgen, deels thematisch verbonden met tentoonstellingen in het gecombineerde museum voor historie en moderne kunst. Archivarissen, bibliothecarissen en conservatoren begeleiden daar publiek bij het zoeken naar informatie. Naslagwerken, databanken, archieven en museale objecten kunnen geïntegreerd worden bestu deerd. De studiezaal wordt daarmee een Kennis- Se Informatiecentrum waar mensen verdieping vinden van wat zij zien in hun leefomgeving. Zij kunnen zich verdiepen in wat er te zien is in de expositiezaal van het museum en omgekeerd worden bezoekers van het Kennis- Infor matiecentrum uitgenodigd de tentoonstellingen in het museum te bekijken. Uiteraard moet het aanbod wel zodanig gestructureerd zijn dat dit 12 werk in uitvoering aansluit op de behoeften van het publiek. Iemand die alleen komt om romans te lenen of te surfen op internet moet daar voor dan ook niet in de studiezaal zijn. Bij samenwerking zal daarom de identiteit van de afzonderlijke functies duidelijk herkenbaar blijven om het publiek niet in verwarring te brengen. De verwachting is dat onder de 500.000 bezoekers die de Bibliotheek Apeldoorn nu per jaar bedient, ook potentiële bezoe kers voor archief en museum zitten. Door combinatie van de functies archief, biblio theek en musea zal er naar verwachting meer publiek bereikt worden dan wanneer deze instellingen afzonderlijk opereren. Natuurlijk is digitalisering van collecties mede een belangrijke voorwaarde voor een hoger publieksbereik. De bibliotheek catalogus, archiefdatabases en digitale museumcollecties zullen door een digitale schil aan elkaar worden gekoppeld zodat men integraal kan zoeken naar relevante informatie. Aanbod van dit product op internet nodigt het publiek uit om naar APart te komen om de tentoonstelling te gaan bekijken of verder onderzoek te doen in het K&I-centrum. Samenwerking biedt schaalvoordelen: er is een betere benutting van de capaciteit, er kan meer specialisme worden opge bouwd en ingezet en er is meer continuï teit in de uitvoering van taken. Activi teiten die in de traditionele situatie slechts marginaal worden uitgevoerd, kunnen door samenwerking professioneler wor den verricht. Met name geldt dit voor educatie. Een interdisciplinaire aanpak levert dan ook nog een veelzijdig educa tief aanbod op: onderwijsprogramma's worden ontworpen met elementen uit archief, bibliotheek en museum in wisse lende didactische vormen. Samenwerking levert niet alleen voorde len op voor de gebruiker nu, maar ook voor de toekomst. Culturele erfgoedinstel lingen hebben ook een verantwoordelijk heid voor het goed bewaren van dit erf goed voor toekomstige generaties. Door samenwerking kan een professioneel beheer bewerkstelligd worden. Kortom: samenwerking tussen culturele erfgoedin stellingen levert een meer professionele organisatie op met een groter diensten- en productenaanbod en een beter gekwalifi ceerd beheer. Dit komt uiteindelijk de gebruiker ten goede. Taken die traditioneel door de over heid worden verricht, kunnen in bepaalde gevallen en onder bepaalde voorwaarden door private instellingen worden uitge voerd. Apeldoorn heeft in zijn bestuursfi- losofie gekozen voor het regiemodel, met als doel de kwaliteit en de slagvaardigheid van het bestuur te vergroten en verant woordelijkheid met de samenleving te delen. De uitvoering van beleid wordt op afstand van het bestuur geplaatst, de over heid voert regie. Privatisering is daarbij een instrument. De musea en het archief komen dan al gauw in beeld, zeker wan neer deze instellingen in een gezamenlijke huisvesting worden ondergebracht en daar gaan samenwerken met een private rechts persoon als de bibliotheek. Maar hoe zit het nu met de wettelijke taak van het archiefbeheer? In de discussie over de herziening van het archief- bestel heeft privatisering marginaal aandacht gekre gen. Het rapport Archieven in de Etalage van de commissie- Van Diepen oppert deze mogelijkheid wanneer over heidsarchieven gaan samen werken met particuliere in stellingen. De commissie noemt een aantal voorwaar den om de wettelijke eisen te waarborgen: heldere beleidsafspraken, vastgelegd in beleidsplannen en een goed ingericht kwaliteitszorgsysteem voor beheer en publieksfunctie waarmee de uit voering 'gemonitord' kan worden en zono dig bijgestuurd. In de huidige Archiefwet is vastgelegd dat de zorg voor het beheer van de gemeente lijke archiefbewaarplaats is opgedragen aan het bestuur en het beheer zelf aan de gemeentearchivaris of de gemeentesecreta ris indien geen gemeentearchivaris is benoemd. De wet gaat dus uit van een bestuurlijke en een ambtelijke verantwoor delijkheid die per definitie niet aan ande ren kan worden overgedragen. Dit moet ook zo blijven, gezien de kwetsbaarheid en het afbreukrisico op de toegankelijkheid van archieven. Bij privatisering van het beheer kan alleen de feitelijke uitvoering worden overgedragen. De rolverdeling tus sen enerzijds het publieke orgaan dat ver antwoordelijkheid draagt voor een archief voorziening als in de wet omschreven en anderzijds de private instelling die het beheer gaat uitvoeren, bestaat uit die van opdrachtgever en opdrachtnemer. De gemeentearchivaris voert vanuit zijn amb telijke verantwoordelijkheid namens zijn bestuur als opdrachtgever de regie over het beheer. De private instelling voert dit beheer uit op de wijze zoals de opdrachtge ver aangeeft. Dit betekent in de praktijk dat de gemeentearchivaris in dienst is van de gemeente en namens haar de gewenste resultaten omschrijft, normen van kwali teit en kwantiteit vastlegt in een overeen komst en de uitvoering regelmatig toetst aan de afspraken. De gemeentearchivaris heeft hierbij geen bemoeienis met het management van het beheer. Dat behoort bij de rol van de opdrachtnemer. De opbouw van de nieuwe organisatie is nu in volle gang. De bouw van het nieuwe complex is vorig jaar november gestart. Met ingang van 1 januari 2003 zal de privatisering van het Gemeentearchief Apeldoorn een feit zijn. Het archief zal dan als Stadsarchief samen met de Stads bibliotheek en het Historisch en Van Reekummuseum verder gaan onder de stichting APart. In het najaar van 2003 zal APart de deuren openen voor het publiek. I *3 Door Martin Jochems* Entreepartij van het toekomstige complex APart waarin Stadsarchief, Stadsbibliotheek en musea gehuisvest worden. (Bron: Bureau Herzberger, Amsterdam) Er is beweging in archievenland. Nieuwe huisves ting, meer samenwerking, meer van buiten naar binnen gericht vraaggericht), waarbij de behoef te van de klant leitmotiv voor archieforganisaties is geworden. Kortom, een vernieuwingsgolf is in gang gezet. Maar de echte vernieuwing moet nog komen: van disciplinaire naar interdisciplinaire samenwer king. In Apeldoorn gaan in 2003 het gemeentear chief, de twee gemeentelijke musea en de openba re bibliotheek, gehuisvest in een nieuw gebouw van Herzberger, het spits afbijten: interdisciplinair samenwerken aan een geïntegreerd cultureel pro ducten- en dienstenpakket, onder de vlag van de stichting APart. Een nieuw gebouw Een nieuwe culturele instelling archievenblad mei 2002 Werkzaamheden in de bouwput van het complex APart, met op de achtergrond het Huis van Schone Kunsten en het gebouw van de Centrale Bibliotheek te Apeldoorn. (Bron: Historisch en Van Reekummuseum Apeldoorn) Privatisering Gevel van APart met in het souterrain de studiezaal van het Kennis- Informatiecentrum, in de 'zwarte doos' boven, het archiefdepot. (Bron: Bureau Herzberger, Amsterdam) Martin Jochems is gemeentearchivaris te Apeldoorn. mei 2002 archievenblad I

Archievenblad | 2002 | | pagina 6