M Regeling geordende en toegankelijke staat: een steen in de digitale vijver ËL U. Oudste foto's on line beschikbaar Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Centraal in deze regeling staan de voorwaarden voor het digitale archiefbe heer bij de archiefvormers. Nu deze van kracht zijn kan iedereen echt aan het werk. En wat er moet gebeuren is niet mis. Voor de implementatie van alle drie rege lingen heeft het Nationaal Archief i.o. nog een aardige slotbrochure uitgegeven (zie www.archief.nl/rad/reeelingen/biblio- theek.htm). De regeling betreft de permanent te bewa ren bescheiden, dus een relatief klein gedeelte van het totaal van de informatie huishouding. Maar wie heeft op dit moment de zaak zodanig op orde dat een scheiding in beheer te maken is tussen het te bewaren gedeelte en het gedeelte dat op termijn te vernietigen is? Is die scheiding überhaupt voor elkaar te krijgen of gewenst? Overheden moeten documentaire struc tuurplannen maken. Ze moeten daarnaast een centraal inzicht en overzicht hebben van de organisatie, taken, processen en de daaraan gerelateerde archiefbescheiden. Dit overzicht moet actueel en permanent beschikbaar zijn. Vaak betreft het infor matie die misschien her en der wel bekend is, maar nu gestructureerd en geëxpliciteerd moet worden. Dit betekent niet alleen verzamelen, maar ook onder houden. En als toch niet de minste eis moeten de archiefbescheiden leesbaar, waarneembaar en interpreteerbaar zijn. Bestuurders en managers binnen de orga nisaties beseffen dit misschien nog niet, maar het gevolg is wel dat forse investe ringen nodig zijn in mensen en in de organisatie. Er zal in veel gevallen structu reel extra budget beschikbaar moeten komen. Voor de afdelingen documentaire informatievoorziening (DIV) en de DIV- medewerkers zijn de gevolgen zeker enorm. Niet alleen zal het werk inhoude lijk sterk veranderen, maar ook de positie en rol van deze afdelingen. In veel geval len zullen deze afdelingen vanuit een ach terstandsituatie een grote inhaalslag moe ten maken. Dit is tegelijkertijd een bedrei ging en een uitdaging. Voor archiefinspecteurs betekent deze regeling eindelijk het instrument waar ze misschien al lange tijd op hebben gewacht. Nu zijn organisaties wel goed aan te spreken op hun verantwoordelijk heden. Ook zijn digitale bestandsforma ten en standaarden nu formeel bekend. Toch zal ook voor de inspecteurs de imple mentatie nog een zware klus worden. Wordt het een kwestie van 'zero-tolerance' of van toch nog situaties gedogen? De vraag is ook wanneer de digitale golf de archiefdiensten bereikt. Met ande re woorden heeft deze regeling, behalve voor het eigen dynamische archief, voor archiefdiensten nu al direct gevolgen? Immers de voorwaarden worden toch eerst bij de vorming ingevoerd, en later in de tijd, na overbrenging, bij de echte per manente bewaring. Dat betekent volgens mij niet dat archiefdiensten nog een tijdje achterover kunnen leunen, zij moeten zich wel realiseren dat op niet al te lange termijn de eerste digitale archiefbeschei den aangeboden zullen worden. Wat bij voorbeeld te denken van digitale archief bescheiden van particulieren? Genoeg reden om op tijd de portefeuillehouders en anderen die aan de geldkraan zitten duidelijk te maken dat ook hier extra investeringen nodig zullen zijn. Het is nog altijd niet duidelijk hoe een ongestoorde langdurige bewaring moge lijk zal zijn. Digitale systemen zijn nog steeds niet duurzaam. Er is een discrepan tie tussen de economische en technische levensduur van systemen en de bewaarter mijn van archiefbescheiden. Zelfs bij het afsluiten van softwarecontracten wordt met de termijnen geen rekening gehou den. Opties voor bewaring zijn de 'digitale kluis', encapsulatie, emulatie of misschien combinaties daarvan. Kennis hierover en toepassingen zullen komen van het Testbed Digitale Bewaring (zie www.digi- taleduurzaamheid.nl). De oplossingen ko men vast wel, maar op dit moment zijn er al digitale archiefbescheiden die te 'red den' zijn. Het belangrijkste instrument om digitale informatie ongeschonden door de tijd heen te krijgen is vervanging van archiefbescheiden (conversie, migratie, substitutie etc.). Een onderdeel uit de wet en regeling dat absoluut de nodige aan dacht verdient van archiefvormers, -inspecteurs en -beheerders. Ruim 25 Nederlandse musea, archieven en bibliotheken hebben hun oudste foto's in een on-linecata- logus beschikbaar gesteld. In de cata logus is tevens kunsthistorische in formatie opgenomen van de vroeg ste foto's uit de diverse collecties. Gegevens van meer dan 3700 foto's staan de onderzoekers en overige belangstellenden ter beschikking. De catalogus bevat beschrijvingen van portretten, stadsgezichten en land schappen, in de periode 1839-1860 gefotografeerd in Nederland, Frank rijk, Engeland, Duitsland en de Verenigde Staten. Het Rijksmuseum (2100 foto's) en het Leids Prenten kabinet (900 stuks) leveren verreweg de grootste bijdrage. Maar ook de gemeentearchieven van Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Maastricht, Arnhem en Delft hebben materiaal geleverd. Het webadres is: www.earlyphotographv.nl Internet nieuws Sinds kort is de artikelenbank, beter bekend als Online Contents NL, uitge breid met artikelen uit regionale tijd schriften. Bibliotheken met een weten schappelijke steunfunctie (WSF-biblio- theken) voegen artikelgegevens van circa vijftig regionale bladen uit hun collecties toe aan de Nederlandstalige tijdschriften die reeds ontsloten zijn in Online Contents NL. De Openbare Bibliotheek Tilburg coördineert deze activiteit. Door dit initiatief worden nu ook regionale bladen op artikelniveau doorzoekbaar. Aanvragen van artikelen behoort tot de mogelijkheden. De artikelenbank maakt onderdeel uit van Pica's Publiekwijzer: www.oclcpica.nl/publiekwijzer. De Koninklijke Bibliotheek heeft op www.kb.nl/dossiers een groot aantal publi caties bij elkaar gezet over de VOC. Naast algemene studies, reisbeschrijvingen, bio- en bibliografieën vindt u titels over cartografie, numismatiek, de rol van de kerk en de schepen waar de VOC mee voer. Daarnaast is een inleidend artikel H KB ssrrsssssïïr* Lu, jmRA opgenomen over de VOC en vindt u een aantal relevante links. De VPRO en NPS hebben het afgelopen jaar op radio en televisie hard aan de geschiedenisweg getimmerd. Program ma's als OVT en Andere Tijden hebben een stijgende populariteit bij de Neder landse luisteraars en kijkers. Beide pro gramma's, waar ook veel archiefinstellin gen aan meewerken, worden nu onder steund door een uitgebreide website: www.vpro.nl/geschiedenis. Het Archieven blad gaat in een van de komende num mers aandacht schenken aan het televi sieprogramma Andere Tijden. De Vereniging Geschiedenis, Beeld en Geluid houdt zich bezig met de relatie tussen audiovisuele media en geschiede nis. Zij is vooral bekend van het Tijd schrift voor Mediageschiedenis, waarin de nadruk wordt gelegd op film, radio en televisie. Op de website www.geschiede- nisbeeldgeluid.nl kunt u er alles over lezen. De verkiezingen domineren de media momenteel. In 2000 begon het Docu mentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) in samenwerking met de Universiteitsbibliotheek Groningen on der de naam Archipol met het archiveren van de websites van de Nederlandse poli tieke partijen. Meer op de Archipol- website www.archipol.nl. Gerrit Kouwenhoven van Streekarchi- variaat Noord-Veluwe stuurde ons een stukje uit Trouw (d.d. 8 april 2002) over 'silver surfers'. In Engeland is het aantal websurfers dat ouder dan 55 jaar is met meer dan 90 procent gegroeid. Ze wor den daar silver surfers genoemd. Volgens het onderzoeksbureau NetValue, uk.net- value.com, loggen elke dag meer dan twee miljoen 55-plussers in op internet. Ze vormen daarmee 13 procent van het totaal aantal mensen in het Verenigd Koninkrijk dat dagelijks informatie zoekt op het web. Alleen in Zweden (17,4 pro cent) en Denemarken (16,3 procent) ligt dit percentage hoger. Genealogisch onderzoek is het meest populaire onder werp bij deze groep internetgebruikers. Volgens een krant in Baltimore is het zoeken naar je 'roots' en 'family history' na 'sex' het belangrijkste item voor Amerikaanse internetters. Uit de popula riteit van genealogie op internet probe ren allerlei bedrijven een slaatje te slaan. Zo ook DutchGenealogy.com. Welk bedrijf of welke organisatie er achter de website www.dutchgenealogy.com zit heb ben we niet kunnen achterhalen, maar men biedt allerlei informatie op cd's te - koop aan. De bronnen van deze informa tie zijn vooral doop- en trouwregisters uit Zuid-Holland (1695-1812) en het Aardrijkskundig Woordenboek van Van der Aa. Is dit de weg die de Nederlandse archieven ook moeten gaan bewandelen? NIEUWS u i th e t veld Door Rienk Jonker* Toch nog redelijk stilletjes is als laatste de Regeling geordende en toegankelijke staat in de Staatscourant van 1 maart 2002 gepu bliceerd (Stct. 1 maart 2002, nr. 43). Met deze regeling is eindelijk de steen in de digitale vijver gegooid, ledereen zal zich nu moeten voorbereiden op de golven. Archiefdiensten Rienk Jonker is werkzaam bij de Groninger Archieven. i ,1 1 Dossier 400 jaar VOC SrhtMtl cop'iw'* '"*1# Ltr.Vi itaaok-rW'TlffVV'.M 4» n. I«v*rd. «n in hit tiJ«r vjn if i ,3 3 jjcescliiedenis, Beeld enGeluidÉfcfc»^ '4V r cDutchCjeneaCogy.com Y WSÊ archievenblad mei 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 3