UfWri BINNEN UITENLANDSE EVENEMENTEN AC'& lenltenstelllngen ^3»«g8 Bijeenkomsten 42 agenda Cursussen vogin Internationale bijeenkomsten 43 N D A r* A mL'm fft t/m 14 juni Vensters op de geschiedenis De Goudse Glazen in de St.-Janskerk zijn inter nationaal geroemde kunst werken. Jaarlijks komt men van heinde en verre naar de glazen kijken. In aansluiting op de tentoon stelling in het Museum Het Catharina Gasthuis (ook in Gouda) waar de ontwer pen worden tentoongesteld, heeft het Streekarchief een kleine expositie inge richt over de historische achtergronden van de glazen. Wie waren de Crabehts, wie is die mevrouw in het omheinde tuintje, wat heeft een kluwen garen met Gouda te maken? Deze en nog veel meer vragen worden op de tentoonstelling beant woord. De toegang is gratis. Info: www.rsnet.nl/sahm/ t/m ia jul' Zuid-Afrika op de kaart: de Atlas Gordon De Atlas Gordon bestaat uit zes ban den met daarin 456 veelal geaquarelleer de tekeningen. Deze zijn vervaardigd door de Nederlander van Schotse afkomst Robert J. Gordon en andere teke naars in de periode 1777-1786, toen Gordon door de VOC werd uitgezonden naar de Kaapkolonie. De tekeningen, waaronder meterslange panorama's en topografische gezichten, geven een betrouwbaar beeld van Zuid-Afrika in de achttiende eeuw. Een selectie is nu voor het eerst te zien in het Prentenkabinet. Rijksmuseum, Amsterdam Info: tel. (020) 674 70 47 of www.rijksmuseum.nl t/m 1 september Liefde te koop Vier eeuwen prostitutie in Amsterdam Kijken en bekeken worden, verlei ding en afkeer, gedo gen en verbieden zijn terugkerende thema's in deze tentoonstel ling. Prostitutie is al tijd een onderwerp geweest dat veel be langstelling en reac ties oproept. De repu tatie van Amsterdam als een stad waar prostitutie welig tiert, dateert uit de zeventiende eeuw. Hoe waren de werkomstandigheden? Hoe gingen pooiers en temeiers met elkaar om? Wat betaalden de klanten zo al door de eeuwen heen en wat 'doet' een 'relaxhuis' tegenwoordig? Ontdek zonder gevaar van roddel nu de geheimen van de prostitutie in het Amsterdams Historisch Museum. Info: www.ahm.nl t/m 3 november Daar komt de bruid... Trouwen in Rotterdam, vroeger en nu, is het onderwerp van de tentoonstel ling 'Daar komt de bruid...'. Achttiende- eeuwse huwelijksglazen zijn gegraveerd met voorstellingen van tortelduifjes, brandende harten en verstrengelde han den: symbolen die ook vandaag de dag nog volop in gebruik zijn. In de jaren vijftig was Walra het bedrijf waar meisjes een uitzet bij elkaar spaarden. Turkse en Marokkaanse bruiden brengen nog altijd linnengoed als uitzet mee. Verschillende trouwjurken laten zien hoe de bruidsmo de zich sinds 1850 ontwikkelde. Het Schielandshuis, Korte Hoogstraat 31, Rotterdam Info: tel. (010) 217 67 67 of www.hmr.rotterdam.nl 1 29 mei De opleiding tot archivaris De Archiefschool organiseert een congres over de opleiding tot archivaris Archief school in het kader van het programma '200 jaar archief wezen'. De oplei ding is sinds 1995 geïnte greerd in de op leiding informatiekunde, zowel op hbo- als op universitair niveau. De vooravond van invoering van de bachelor/master- structuur in het hoger onderwijs is een goed moment om het veld te informeren over de opzet van de opleiding in de nabije toekomst en om van gedachten te wisselen over hetgeen inmiddels bereikt is. De toegang is gratis. A.u.b. vooraf aan melden via info@archiefcchooLnl. Info: www.archiefschool.nl 11 en 12 juni WWW.DOCUMENT2002.NL Hart van Holland Nijkerk 11/12 juni 2002 Document 2002 Document 2002 is een ge zamenlijk initia tief van de Nederlandse Associatie voor Informatie-Management (NMA) en Xplor Nederland. Op het congres staat de rol van het document centraal. Naast het beheren en produceren, krijgt de com municatieve kant van het document veel aandacht. Het congres vindt plaats in Hart van Holland te Nijkerk. Info en aanmeldingen: www.document2002.nl 10 tot en met 13 juli Digital Cultural Heritage Amsterdam-Maastricht Summer Uni versity en het Maastricht McLuhan Institute organiseren als de vierde editie van de serie 'Digital Cutural Heritage' het seminar 'Networked Virtual Museums and Memory Institutions'. Het seminar is bedoeld voor professionals uit de muse umwereld, bibliothecarissen, archivaris sen en computerwetenschappers. Het doel is de studie van recente ontwikkelin gen rond 'virtual and imaginary muse ums, the reconstruction of cultural ob- archievenblad jects, and interactive techniques in the creation of augmented reality'. De voer taal is Engels. De kosten bedragen 750,-. Info en programma te verkrijgen via: Alana Henry (alana@mmi.unimaas.riD of Manon Braat (Amsterdam-Maasticht Summer University), tel. (020) 620 02 25, e-mail: manon.braat@amsu.edu 10 oktober Erfgoed migranten Als vervolg op de succesvolle bijeen komst in het najaar van 2001 organiseert DIVA op 10 oktober 2002 een conferentie rond het thema archieven en migranten. Dit keer zal het programma gewijd zijn aan deskundigheidsbevordering. Reserveer alvast 10 oktober in uw agen da. Later dit jaar zal nadere informatie volgen over het programma. Nederlandse Vete ui fling van Gebruikers v»n Interactieve Informatiesystemen 23 t/m 29 mei Geautomatiseerd literatuurzoeken Informatie zoe ken moet je leren. Het onafhankelijke VOGIN organiseert al jarenlang een cur sus voor mensen die zich daarmee bezig houden. Aan bod komt onder veel meer: soorten informatie, voor- en nadelen van on line zoeken, het verwerken van infor matie, kennismanagement. De cursus wordt gehouden in de biblio theek van de Universiteit Wageningen. Info: www.vogin.nl vanaf 24 mei Het beheren van tekeningen en prenten Go organiseert een driedaagse cursus over het beheren van tekeningen en prenten. Aan de orde komen onder meer materiële en technische aspecten van conservering en de collectievorming, ontsluiting en dienstverlening. De kos ten bedragen 465,-. Info: www.stichting-go.nl 3 tot en met 7 juni Workshop EAD Daniël Pitti van de University of Virginia geeft in het studiecentrum Roeterseiland van de Universiteit van Amsterdam een vijfdaagse workshop voor medewerkers van archiefbeherende instellingen die met Encoded Archival Description (EAD) willen beginnen of die reeds enige ervaring met deze manier van beschrijven en ontsluiten hebben opge daan. EAD is een door Pitti ontwikkelde Document Type Definition waarin met SGML (XML) archieven op verschillende niveaus worden beschreven en inventa rissen worden gemaakt. EAD wordt wereldwijd gebruikt, in Nederland onder andere door ARA en IISG. De voertaal van de workshop is Engels en de kosten bedragen 600,-. Info en aanmeldingen: ad.leerintveld@kb.nl 27 tot en met 30 mei 4th ARSAG Symposium/4es Journées de l'ARSAG Onderwerp van dit internationale symposium is de 'Conservering in de digi tale tijd'. Aan bod komen onder meer: het digitaliseren van collecties, standaarden voor tapes en disks, het Sepiaprogramma voor fotocollecties, het behouden en digi taliseren van oude radio- en televisiepro gramma's, restaureren in de digitale tijd, opzet en begroten van digitale projecten, en nog veel meer. De presentaties worden gegeven door vak mensen uit de hele wereld. Het symposi um wordt gehouden in Parijs. De voertaal is Frans of Engels met simultane vertaling. Contact: Frangoise Flieder, Sibylle Monod, Association pour la recherche scientifique sur les arts graphiques, 36 Rue Geoffroy- Saint-Hilaire, 75005 Paris, tel. (+33) 01 44 08 69 90, fax (+33) 01 47 07 62 95, e-mail: monod@mnhn.fr 25 tot 29 juni Het behouden van het collectieve geheugen: strategieën en oplossingen Deze conferentie sluit aan bij de enorme inspanningen die archieven en bibliotheken verrichten voor het behou den van ons erfgoed. Fysiek gezien gaat het daarbij om ingrepen in de uitrusting van het gebouw tot aan de oplossingen voor het behoud van elektronische infor matie. Onderzoek heeft uitgewezen dat veel overheids- maar ook publieke instel lingen niet over voldoende kennis en vaardigheden beschikken. Op deze conferentie komen strategieën en mogelijke keuzen aan de orde die van toepassing zijn op risico-inventarisatie, beleid, planning, budgettering, stafma- nagement en training. De voertalen zijn Italiaans, Duits en Engels. Kosten varië ren van 70,- tot 100,-, exclusief overnachtingen. De organisatie is in handen van het Archivio di Staato, Via A. Diaz 8, I-39100 Bolzano. Info tel. (+39) 04 71 26 42 95, fax (+39) 04 71 40 71 76, e-mail: asbz.hg@tiscalinet.it 8 tot en met 11 juli International Medieval Congress 2002 Het Interna tional Medieval Institute (IMI) heeft voor zijn jaarlijkse congres onderdak gevon den in de Univer siteit van Leeds. Informatie over het voorlopige programma: www.leeds.ac.uk./imi University of Leeds 8 11 July 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 21