Restauratie-Atelier Helmond B.V. Groenendijk Microfilm Scanservice ÏEÏE www.stafpeople.nl toekomst bij overheid en non-profit literatuur J^èri voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenweq 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT Zd Boekverfilming Boekscanning Q' Fotoscanning kleur/zwart-wit Zd Negatiefscanning Zé Diascanning zd Documentverfilming Zd Documentscanning Zd Groot formaat verfilming zd Groot formaat scanning Ei Microfilmscanning Zd Microfichescanning zd Microfilmafdrukken Zd Plotten CAD-bestanden op microfilm Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax: 078-6931123 E-mail: gms@groenendijk.net Website: groenendijk.net Hans Gramberg, De overwintering op Nova Zembla. Els Kloek, Kenau. De heldhaftige zakenvrouw uit Haarlem (1526-1588). Kenau 35 Staf People is een flexibele organisatie van kritische specialisten op het gebied van detachering, werving en selectie, interim-management X intercollegiale doorlening. Staf People doet zaken met overheid en non-profitorganisaties in heel Nederland op het gebied van PXO. Communicatie en Documentaire Informatievoorziening. Staf People vindt voor jou de juiste haan. Het gaat ons daarbij niet alleen om wat je kunt, maar ook om wat je wilt. Staf People houdt rekening met persoonlijke wensen op het gebied van werkomgeving, reistijd, opleidings- en groeimogelijkheden. De juiste persoon op de juiste plaats, daar gaat het ons om. Neem contact op met één van de adviseurs, dan weet je wat Staf People voor jou kan betekenen. personeelszaken@stafpeople.nl Staf People Zaandam Tel: 0592 318 999 STAF PEOPLE BV is een onderdeel van Sargas BV :v:- V'fjN -V77' Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2001 ISBN 90-6550-457-5, 90 blz., 9,30 Tien maanden bivakkeerden vijftien mannen noodgedwongen op het eiland Nova Zembla. Dit vond plaats in de winter van 1596-1597. Zij waren in mei 1596 met twee kleine schepen uit Amsterdam ver trokken met als reisdoel het vinden van een noordoostelijke route naar China, Japan en Oost-Indië. Jan Cornelisz. Rijp en Jacob Heemskerck voerden het commando en de leiding van de expeditie was in han den van Willem Barentsz, opperstuurman op het schip van Heemskerck. Ook voer mee Gerrit de Veer, die een dagboek bij hield over de reis en de koude overwinte ring op het noordelijke eiland. Het schip van Heemskerck liep namelijk vast in het ijs bij Nova Zembla en kapitein Heems kerck besloot op 11 september om aan land te overwinteren. De mannen bouwden een huis van aangespoelde bomen die door een westelijke stroming daar belandden. Het 'behouden huys' was eind oktober klaar voor bewoning. Dankzij Gerrit de Veer weten we welke ontberingen de mannen hebben doorstaan, hoe ze met elkaar optrokken, wat voor indruk de dood van Barentsz op hen maakte en op welke manier ze zich in leven hielden. Op 1 november 1597 zetten ze weer voet aan wal in Amsterdam. De route naar Azië via Kaap de Goede Hoop bleek vanaf 1596 de praktisch juiste te zijn. Nova Zembla bleef tot de verbeelding spre ken bij onder anderen Russen, Noren, Amerikanen en Canadezen en zij organi seerden er vooral in de negentiende eeuw expedities naartoe. De Noor Carlsen trof in 1871 veel goed behouden voorwerpen aan in het ingestorte huis en verkocht die uit eindelijk aan de Nederlandse regering. De Engelsman Gardiner groef in 1876 ook nog diverse voorwerpen op en droeg zijn vondst eveneens af aan de Nederlandse regering. Uiteindelijk zou Nederland tus sen 1878-1884 in totaal zeven keer een expeditie richting Nova Zembla maken. De fotograaf Grant legde vier expedities vast en de kunstschilder Apol maakte in 1880 schetsen van het Noord-Russische land schap, Nova Zembla en het leven aan boord. Zijn impressies vormden de basis voor een panorama dat in 1896 in het (helaas verdwenen) Panoramagebouw aan de Plantage Middenlaan in Amsterdam werd tentoongesteld, tezamen met de gevonden voorwerpen. Vanaf 1885 zijn de voorwerpen in beheer bij het Rijksmu seum en te bezien bij de afdeling Neder landse Geschiedenis. De auteur wijdt aandacht aan het feit dat de overwintering tot de dag van vandaag boeit en inspireert; velen hebben er een studie, verhaal of gedicht aan gewijd. Zo schreef de populistische dichter Tollens Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2001 ISBN 90-6550-456-7, 90 blz., 9,30 Wie Kenau Simonsdochter Hasselaer uit Haarlem ook alweer was en waarom we haar nog herinneren ais een dappere vrouw, is te lezen in dit boekje. De auteur portretteert haar tegen de achtergrond van de belegering van Haarlem door Spaanse troepen in 1572. Kenau stamde uit een oude en gegoede Haarlemse familie en vol gens de genealoog Elias heette ze Kunier, naar Cunera. Ze trouwde op achttienjarige leeftijd met Nanning Gerbrantsz. Borst, een scheepmaker. Na zijn dood zette zij zijn bedrijf voort. Als poorteres was ze ver plicht om de stad mee te helpen verdedi gen. Uit talloze processtukken blijkt dat ze zakelijk en vastberaden was als het om te innen schulden ging en zich ook van oor- logsomstanden niks aantrok. Tijdens het feitelijke beleg van haar geboortestad woonde ze her en der in Holland en in 1574 werd ze door de Staten van Holland benoemd en beëdigd tot waagmeester en collecteur van de impost op turf van Arnemuiden. Dit was een ongebruikelijke baan voor een alleenstaande vrouw; het kostte haar wel een gang naar de rechter, want de Arnemuidense baljuw wilde haar benoeming niet accepteren. Ze is tijdens een reis op een van haar schepen 'verdwe nen' en werd in 1588 door het Hof van Holland dood verklaard. Kenau is de ge schiedenis ingegaan als een 'manninne' die bijdroeg tot het algemene welvaren van de stad, zich niet liet intimideren op zake lijk gebied en die haar bijdrage leverde aan het verweer tegen de Spaanse tirannie. De auteur ontnuchtert de lezer door erop de wijzen dat we geen icoon van Kenau moe ten maken, die uit verplichting en betrok kenheid bij het wel en wee van Haarlem slechts haar steentje bijdroeg tijdens het beleg van deze stad. Vrouwen waren ver plicht om mee te helpen bij het versterken van de stadswallen, maar meevechten deden ze, en dus ook Kenau, niet. TAFEREEL VAM DC OVERWINTERINGmHOlUlNDRI NOVA ZEMBLiA M. TOLLEN/ (1780-1856) in 1819 het dramatische gedicht 'Overwintering der Hollanders op Nova Zembla', waarmee hij ook een dichtwedstrijd won. De schilder-tekenaar Isings maakte in 1950 een schoolplaat die menig klaslokaal heeft gesierd en de zeezeiler Henk van de Velde heeft zijn schip 'Willem Barentsz' gedoopt. De zei ler wil via de noordpool naar Azië zeilen, maar zijn eerste poging is gestrand, net als die van zijn beroemde voorganger. De heldhaftige zakenvrouw uit Haarlem (1526-1588) archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 17