Restauratie-atelier De Tiendschuur CONGRES: DE ARCHIEFOPLEIDINGEN ONDER DE LOEP Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. BuroDenBoer PROGRAMMA literatuur 31 Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaar. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en conservering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, charters, hand schriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen, zeefdrukken, keramische objecten en sculptu ren. De behandelingen zijn uiteen lopend. Ze betreffen bijvoorbeeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u 24 uur per dag een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuümvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 20 m3. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Restauratie-atelier "De Tiendschuur" Kapelaan Poellplein 1 5046 GV TILBURG Tel: (013)536 83 55 Fax:(013)53647 56 Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111 -462024 fax.: 0111 -461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl Aan de vooravond van de invoering van de bachelor-masterstructuur in het hoger onderwijs houdt de Archiefschool een congres over de opleidingen tot archivaris. Het congres bestaat uit drie delen: informatie, illustratie en discussie. Het archiefonderwijs sluit sinds 1995 aan bij het reguliere hoger onderwijs. De opleidingen tot archivaris worden verbreed tot en geïntegreerd in de hbo-opleiding informatiekunde respectievelijk de wo-opleiding informatiewetenschap. Woensdag 29 mei 2002: 12.45 - 17.00 uur Hogeschool van Amsterdam, Weesperzijde 190, Amsterdam Meer informatie: www.archiefschool.nl Graag vooraf aanmelden via een e-mail naar congres@archief- school.nl of met een fax naar (020) 595 19 20. Deelname is gratis. Dagvoorzitter: Roel in 't Veld Ontwikkelingen in het archiefonderwijs Met bijdragen over de algemene onderwijsontwikkelingen, de bachelor Informatiewetenschap en de master Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam en de geïntegreerde opleiding Informatiedienstverlening en -management aan de Hogeschool van Amsterdam. Presentaties die het onderwijsaanbod illustreren Drie parallelsessies over een module van de opleiding Archiefwetenschap UvA, over het beroepsprobleemgerichte onderwijs in de opleiding IDM en met alumni van UvA en HvA die hun eindscriptie presenteren. Discussie met vakgenoten Paneldiscussie met vertegenwoordigers uit het archiefveld en de Archiefschool. Archiefschool Postbus 1025 1000 BA Amsterdam tel. 020 - 595 19 00 fax 020 - 595 19 20 info@archiefschooln I www.archiefschool.nl Archief school NEDERLANDS INSTITUUT VOOR ARCHIEFONDERWIJS EN -ONDERZOEK Signalementen door Peter van Beek, Patricia Böschen, Marijke de Bruijne, Eric Hennekam en Peter Sijnke Piet 't Hart, Gerard Pouw en Ronald Rommes, Gepokt en gemazeld. Gids voor historisch onderzoek naar ziekte en gezondheid in de provincie Utrecht. Het Utrechts Archief, 2002 ISBN 90-76366-09-8, 57 blz., 4,50 Gepokt en gemazeld is de zesde uitgave in de serie Trajecten door Utrecht van Het Utrechts Archief in samenwerking met de Stichting Stichtse Geschiedenis. Besmet telijke ziektes van weleer zoals pest, pok ken, roodvonk en mazelen hebben een rol van leven en dood gespeeld in onze geschiedenis. In het tijdperk van de pest (ca. 1350-1670) was er in de provincie Utrecht gemiddeld elke tien jaar een grote epidemie, waardoor soms binnen één of twee jaar 10 tot 20 procent van de bevol king overleed. Malaria, dysenterie en buik- tyfus zien wij tegenwoordig als tropische ziektes. Bij warme zomermaanden kwamen ze in het verleden ook in Nederland fre quent voor. Recent onderzoek waarschuwt ervoor dat deze ziektes de komende jaren weer de kop op zullen steken in ons land. De tips en waarschuwingen voor de onder zoeker in het eerste hoofdstuk worden geplaatst in de algemene context van het medisch-historisch onderzoek in Neder land. Hierdoor biedt deze gids ook aankno pingspunten voor onderzoek buiten de provincie Utrecht. De daarop volgende onderzoeken geven elke keer een korte beschrijving van de verschillende aspecten die aan bod kunnen komen bij een derge lijk onderzoek. Dit zijn behandelmetho- Gepokt en gemazeld GW» vc t'.-ümfll ofldmeék najr zicKte ra /uü.nA 1 uc piuuuuc U ti cv hl den, medische terminologie, de rol van de overheid, de beroepsbeoefenaren, de gasthuizen en ziekenhuizen. Ieder hoofd stuk eindigt met verwijzingen naar de beschikbare archieven in de provincie Utrecht en relevante literatuur. Deze publicatie is een goed handvat voor per sonen die specifiek historisch onderzoek willen verrichten naar ziekte en gezond heid in de provincie Utrecht. Clé Lesger, Handel in Amsterdam ten tijde van de Opstand. Kooplieden, commerciële expansie en veranderin gen in de ruimtelijke economie van de Nederlanden ca. 1550-ca. 1630. Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2001 ISBN 90-6550-686-1, 296 blz., 28,00 Dit rijke boek behandelt feitelijk een veel breder gebied dan het eerste gedeelte van de titel aangeeft. Het gaat weliswaar over de commerciële expansie van Amsterdam, maar ook andere gebieden, zoals de steden in Holland en Zeeland, komen uitgebreid aan bod. Bijvoorbeeld in Historische Kring 'Tussen Rijn en Lek', Houten/Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2001 ISBN 90-6550-676-4, 219 blz., 9,00 In vervolg op een groot aantal eerdere publicaties over leenhoven, veelal in Holland en Utrecht, stelde Kort een nieuwe uitgave samen naar aanleiding van de Gaasbeekse lenen. vergelijkingen van export van producten in Hollandse en Zeeuwse steden (pp. 38-41) of in gegevens over de toename der bevolking vanwege de Zuid-Nederlandse immigratie: in het midden van de zeventiende eeuw waren 'Amsterdam en Leiden ten opzichte van het midden van de zestiende eeuw in omvang 5,5 tot. 6 maal zo groot geworden; Middelburg en Rotterdam ruim 4 maal zo groot' (p. 133). De auteur volgt hiermee gelukkig niet de veel te lage schattingen van Peter Priester over het toenmalige bevolkingsaantal van Middelburg (19.000), dat namelijk omstreeks het midden van de zeventiende eeuw zo'n 30.000 moet heb ben bedragen. De Amsterdamse handel was georganiseerd in flexibele, netwerk-achtige structuren. De Zuid-Nederlandse nieuwko mers namen weliswaar een geïsoleerde (Leenhof, index in inventarisnummers 194 en 195). De uitgave besluit met een korte index op plaatsnamen. Hoewel wordt aangegeven dat deze bron vooral voor genealogen van groot belang is, ontbreekt een index op per soonsnamen. In het voorwoord wordt opgemerkt dat de tekst qua zoekmogelijk heden optimaal toegankelijk zal worden positie in de Amsterdamse samenleving in, maar de daarmee samenhangende hechte onderlinge relaties speelden een grote rol bij hun commerciële successen. 'De veranderingen in de ruimtelijke economie van de Nederlanden als gevolg van de Opstand en scheiding, de desintegratie van het oude gateway systeem en de nieuwe kan sen die daardoor ontstonden, verklaren de koortsachtige expansiedrang in Amsterdam aan het einde van de zestiende eeuw' (p. 253). Een index ontbreekt helaas en dat zou bij een dergelijk important boek natuurlijk niet mogen. Repertorium op de lenen van Gaasbeek T)r. J.C. Kost HiMi.rii.vln- r.-..-ks Kronmn—Rijng. hu.1 zodra het tekstbestand kan worden gedownload van de website van de uitge ver (www.verloren.nl). Voor de genealo gen die nog niet zijn geautomatiseerd, is dit wel een gemiste kans. Bij het schrijven van dit signalement begin april is het beloofde tekstbestand nog niet beschik baar. J.C. Kort, Repertorium op de lenen van Gaasbeek. De hofsteden Abcoude (1270-1664), Wijk (1355-1648), Woudenberg (1368-1648) en het leenhof van Simon en Hendrik van Haarlem (1388-1650). Na een algemene inleiding over het leen stelsel en de manier van eigendomsregistra tie (een voorloper van het kadaster vanaf 1832) volgen de repertoria op de lenen van de hofstede Abcoude, de hofstede Wijk (bij Duurstede), de hofstede Woudenberg en de lenen van Simon en Hendrik van Haarlem. In totaal zijn hiermee zo'n vijfhonderd lenen beschreven. De oudste vermelding is van 1270 en de jongste van 1664. Voor de periode na 1664 verwijst de bewerker naar de bij Het Utrechts Archief aanwezige en goed toegankelijke repertoria van Gaasbeek archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 15