kluts kwijt Nooit meer de PreservationTechnologies Van Bilsen Consultancy Gurbety. Kayapinar, migrantendorp in Turkije. A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde f^ool<! ST methode Vriesdrogen van nat papier Ontsmetten en reinigen Voorbereiden microverfilming Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Preservation Technologies B. V. Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax 072 5724331 Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Voor meer informatie: www.vanbilsenconsultancy.nl Ons adres: Nussestraat 10 6082 AS Buggenum tel: 0475 510044 fax: 0475 510075 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl Nauwkeurig verzamelde gegevens en kostbare documenten, die leg je natuurlijk niet zomaar op de plank. Die bewaar je veilig en zorgvuldig met een documentenopslagsysteem van Bruynzeel. Dan weet je meteen zeker dat je ze ook weer in een oogwenk hebt teruggevonden. Bruynzeel Storage Systems is sinds jaar en dag marktleider en gespecialiseerd in het ontwerpen, produceren en plaatsen van toepassingsgerichte opslagsystemen. Voor elk product de juiste oplossing. Dus ook voor het uwe. Meer weten? Bel voor informatie: (077) 306 90 00 literatuur ISBN 90-71772-213-9, 252 blz., 22,50 Er is al veel geschreven en gesproken over het project Turkse Dordtenaren, dat het Stadsarchief Dordrecht samen met de stichting Tuana in november 1999 start te. Ik was aanwezig bij de opening van de hieraan gewijde tentoonstelling en raak te onder de indruk van de enorme betrokkenheid van de Turkse gemeen schap bij dit project. Terwijl ik samen met hen rondliep, af en toe in gesprek raakte, realiseerde ik mij hoe weinig dit soort 'normale' contacten plaatsvindt en hoe weinig we van elkaar weten of in ieder geval ik van hen. Uit nieuwsgierigheid begon ik het boek, dat verscheen als resultaat van het pro ject, door te nemen. In eerste instantie was ik enigszins teleurgesteld. De foto's van Ahmet Polat zijn mooi, maar als onbekende met het dorp Kayapinar raken ze me niet direct. Ik had gehoopt de verschillende foto's en documenten uit de vitrines van de tentoonstelling in het archief tegen te komen; foto's die de migranten meenamen of in Nederland maakten. Blijkbaar voldeed het boek niet aan mijn verwachtingen, maar ik gaf het een tweede kans. Met meer aandacht dan de eerste keer bekeek ik de foto's en las de teksten, fragmenten uit de interviews met geremigreerde en achtergebleven inwoners van Kayapinar, wier dorpsge noten onder andere in Dordrecht terecht zijn gekomen. Geleidelijk raakte ik toch in de ban van dit boek. "We wisten niks van landen als Duitsland, België of Nederland af. Het was net of je zo maar ergens heen werd gebracht," aldus een remigrant. Verderop beschrijft een andere remigrant zijn her innering aan de open ramen in Nederland, waar hij 's avonds de gezin nen om de televisie verzameld zag zitten. Zijn gezin was nog in Turkije. De beschrijving van de situatie in Kayapinar, waar vrijwel iedereen een kolenkachel heeft en tegenwoordig bijna alle huizen aangesloten zijn op de riolering, doet je beseffen wat een wereld van verschil dat moet zijn geweest met een land als Nederland. De foto van de leegstaande fabriek vertelt over de impact die het ver trek van een groot deel van de dorpelin gen heeft gehad en symboliseert de mis lukte poging om de Turken in het dorp te houden. De fragmenten en de foto's ver tellen zo hun eigen verhaal. Dit wordt aangevuld met korte, helder geschreven inleidingen bij ieder hoofdstuk zoals over de migratie, het dorpsleven en de economie. De zwart-witfoto's geven een onroman tisch beeld van het leven in dit Turkse bekijken en af en toe een flard aan infor matie kan opnemen. Weliswaar zal deze uitgave daarmee voor een breed publiek aantrekkelijk zijn, maar aan de neerslag van een interviewproject voldoet het niet geheel. Daarvoor zijn er te veel kleine fragmenten en worden de geïnterview den niet echt tot leven gewekt. Ik blijf nieuwsgierig naar die interviews en de daarbij horende beelden en documenta tie en vraag me af of ik daarvoor nu terecht kan bij de kennisbronnen in het Stadsarchief Dordrecht? Heb ik erover- dorp. Geen aantrekkelijke, kleurrijke, folkloristische foto's zoals je op de Novibkalenders aantreft, maar het alle daagse leven; saai, interessant, vrolijk, aangrijpend, afstandelijk. Er zijn foto's waar je langer naar blijft kijken, zoals die van een kleine moskee in het oude dorp, die helemaal opgaat in het omringende glooiende landschap, de oude, glimla chende man met aan iedere hand twee kippen of het rennende schoolmeisje in de sneeuw. In dit boek zijn de interviews en de foto's bij elkaar gevoegd, maar binnen het gro tere project vormen ze eigenlijk twee zelfstandige onderdelen. Hoewel je daar als lezer over geïnformeerd wordt, blijkt dit gegeven toch lastig bij het doorne men van het boek. Je (in ieder geval ik) wil graag de man zien die iets zegt over die televisie kijkende gezinnen. En vervolgens wil ik hem ook graag met zijn eigen gezin zien en hem daarover horen praten. De opzet is zodanig geko zen dat men de foto's zelfstandig kan heen gelezen of staat dat inderdaad niet vermeld in het boek? De kracht van het boek ligt dan mis schien niet zozeer in de weergave van de interviews, het is zeker een aanrader voor iedereen die geïnteresseerd is in de ach tergrond en de geschiedenis van Turkse Nederlanders. Er zullen meer Kayapinars zijn waar de verhalen van de dorpelingen sterke overeenkomsten vertonen. Ten slotte nog een opmerking over de intensieve betrokkenheid van een gemeentearchief bij een dergelijk project. Om mij heen beluisterde ik af en toe kriti sche geluiden als zou dit eigenlijk wat te ver gaan voor een archief. Ik ben het daar volstrekt niet mee eens. Nog los van het feit dat het initiatief hier van een Turkse vereniging uitging, vind ik dat archieven zich op een actieve manier met de geschiedenis mogen en misschien zelfs moeten bezighouden en daar waar initia tieven ontbreken, mogen ze zelf initiatief nemer zijn. Het doel heiligt de middelen. 29 Bruynzeel Storage Systems bv Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen Tel.: (077) 306 90 00 Fax.: (077) 307 81 33 E-mail: info@bruynzeelstoragesystems.nl www.bruynzeelstoragesystems.nl Stadsarchief Dordrecht, 2001 De verloving, Kayapinar.April 2001 Alice van Diepen, Gemeentearchief Amsterdam mei 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 14