c e n s i e s gnalementen Records Management Journal, Bulletin. De rijkdom aan professionele informatie in tijdschriften en de daaraan gerelateerde web sites in het Verenigd Koninkrijk stelt de bespreker voor problemen. Om grip op het geheel te krijgen koos ik ervoor om als eerste de symbiose tussen de archivaris en de manager Documentaire Informatie Voor ziening (DIV) of records manager te belichten. Ten tweede wordt er een relatie gelegd met Nederlandse ontwikkelingen en tot slot wordteen aantal thema's uit enige tijdschrif ten aangestipt. Het actief bevorderen van het debat tussen de archivaris en de records manager is op alle beleidsniveaus merk baar, te beginnen met de redactionele opmerking door het Records Management Journal (RMJ) dat de inhoud in overleg met The Society of Archivists bepaald wordt. Het lezen van jaargang 2001 van dit blad en van het Bulletin van de Records Management Society Great Britain biedt inzicht in de kruisbestui ving die bij beide beroepsgroepen leeft. De toon wordt gezet in de artikelen From the chair en Broadening horizons in pursuit of a record-keeping profession that cherishes unity in diversity van. Adrian Cunningham (Bulletin, 2001, 101). Het gezamenlijk optreden van de archivaris en records manager wordt als een uitdaging beschouwd. Aanvaarding van dit gedachtegoed heeft als praktische consequentie het loslaten van de institutioneel verankerde trits dynamisch-semistatisch-statisch archief beheer en gaat in de richting van inte graal management van documentaire informatie in de huidige netwerkorgani saties. En dit ongeacht of zij zich nu in de openbare of particuliere sectoren bevin den. De gevolgen zijn gedeeltelijk onvoorspelbaar; wel is duidelijk dat ze langdurige investeringen eisen om ver antwoord archiefbeheer van documen taire informatie in een digitale omgeving te implementeren. De planning en uitvoering van dit her nieuwde 'archiefbeheer in de praktijk' wordt behandeld in de artikelen Electronic records management in Malaysia: the need for organisational and legal fra meworks en VERS implementation project at the department of Infrastructure, Melbourne, Australia (RMJ, 2001, 11, 2). Victorian Electronic Records Strategy (VERS) is een pilotproject van de Australische deelstaat Victoria om de algehele problematiek van de digitale duurzaamheid van elektronische docu mentaire informatie aan te pakken. Het is een uitstekende casus om te bestude ren en tips uit de praktijk te krijgen. Voorbeelden hiervan in het Bulletin zijn onder andere de besprekingen van de ISO standaard 15489 Records Manage ment (Bulletin, 2001, 103/104) en een toegelicht overzicht van de consulenten die lid zijn van de Records Management Society (Bulletin, november 2000). Binnen het Verenigd Koninkrijk bedie nen RMJ en het Bulletin een groot publiek. Men wisselt behoorlijk wat archiefkennis aan elkaar uit. Schotland en Ierland worden, volgens de website van de Society of Archivists, beschouwd als Regional Archive Councils. Evenals in Nederland met de oprichting van de regionale historische centra stimuleert de overheid de Engelse openbare archiefsec tor door subsidies. Die overheid wil dat de burger ruim kan beschikken over cul tuur-historische informatie via het World Wide Web (WWW). Rijksarchivaris Maarten van Boven wijdde er in 2001 zijn nieuwsjaarstoe- spraak aan: de komende grondwetswijzi gingen over de informatievrijheid gaan heel wat verder dan de huidige Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB). Ter vergelijking: het artikel Changing the laws on access to public data in France beschrijft de wetgeving in Frankrijk (Bulletin, 2001, 101). Met de aanvaarding van de wet Freedom of Information is men in het Verenigd Koninkrijk in de praktijk een stap verder over hoe er aan de vereiste verplichtingen moet worden voldaan. In het artikel Freedom of information and records management (Bulletin, 2001, 104) worden door een groep lokale records managers de consequenties van deze wetgeving besproken. Als iets duidelijk wordt - ook uit deze literatuur - is het dat de positie van de archivaris en records manager verbeterd dient te worden. Het artikel Does the posi tion of records management within the orga nisation influence the records management provision? (RMJ, 2001, 11, 1) is gebaseerd op een doctoraalscriptie waarin de posi tie van de manager Documentaire Informatie Voorziening wordt onder zocht. De conclusies zijn niet fraai en duiden op institutionele onzichtbaarheid en een archivaris en records manager die behoorlijk selfsupporting dienen te zijn, wil men kunnen voldoen aan de nieuwe vakinhoudelijke eisen. Vanuit een ander perspectief signaleert A seat at the table: the development of the English Regional Archive Councils identie ke problemen op regionaal niveau voor de archivaris. Het wat geïrriteerde Shhh! Don't say you're a records manager! Bulletin2001, 104) waarin de vinger exact op de pijnlijke plek gelegd wordt op de hardnekkige en inconsequente beeldvorming over beide beroepsgroe pen, is mij uit het hart gegrepen. Dat de toekomst een afwijkend perspectief zou kunnen bieden, blijkt uit het artikel Recruiting records managers waarin een personeelsmanager de vraag op de arbeidsmarkt naar records managers ziet groeien als gevolg van de wet Freedom of Information (Bulletin, 2001, 104). Ariadne, Journal of Digital Information (JODI) en Information Research zijn on line raadpleegbare e-zines waarin opinies en onderzoek op het brede terrein van de informatiewetenschap, waaronder ook de archivistiek, gepubliceerd wor den. Helaas geldt dit niet voor de Journal of Documentation, gepubliceerd door de uitgever ASLIB die tevens het Records Management Journal uitgeeft. 24 I literatuur JODI is een tijdschrift voor de op onder zoek gefixeerde 'informatietechneuten' of World Wide Web-historici onder ons. Tim Berners-Lee's rede uit 1996 The World Wide Web - Past, Present and Future waarin hij het WWW aan een kritisch onderzoek onderwerpt, het W3C intro duceert en de 'techies' er op wijst dat de informatietechnologie ook nadenken over de maatschappelijke en ethische kanten vereist, is nog zeer lezenswaardig (JODI, 1996, 1, 1). Het laatste nummer van JODI (2002, 2) is onder leiding van de Zweedse eindredacteur Traugott Koch uitsluitend gewijd aan Metadata: Selected papers from the Dublin Core 2001 conferen ce die onlangs in Tokio plaatsvond. Uitsluitend afgaand op de titel verwijs ik naar het paper van John. A. Kunze, A Metadata Kemel for Electronic Permanence. Information Research is een publicatie van dr. Tom Wilson, professor emeritus Information Management aan de univer siteit in Sheffield. Een rijke bron met als belangrijk extra dat de website verwijst naar de on line vrij toegankelijke e-zines. Wilsons homepage verwijst naar boek-, archief- en informatieopleidingen. Uit het brede scala aan onderzoeksartikelen zijn redelijk willekeurig de volgende gekozen. Use of historical documents in a digital world: comparisons with original materials and microfiche waarin Wendy Duff en Joan Cherry verslag doen van een statistisch onderbouwd vergelijkend onderzoek naar het gebruik van een Canadese historische bron in papier-, microfiche- en on-linefor- maat (IR, 2000, 6, 1). Een mooi voorbeeld van hoe een gebrui kersonderzoek opgezet en uitgevoerd kan worden voor een archieforganisatie die wil nagaan hoe de on-line-informatie nu daadwerkelijk gebruikt wordt. En Emmanuelle Vaast beschrijft in Intranets in French firms: evolutions and revolutions een case study naar organisatorische effecten als gevolg van de implementatie van intranet als communicatiekanaal in een twaalftal Franse bedrijven (IR, 2001, 6, 4) Behoorlijk theoretisch, maar signa lerend ten aanzien van de nieuwe genres documentaire informatie die in de werk processen van organisaties aan het ont staan zijn. Van de drie is Ariadne de meest geraad pleegde, gericht op onderzoek naar 'digi tal libraries' en de moeite waard om samen met de Amerikaanse e-zines D-Lib en DigiNews van de Research Libraries Group onder de archivistische loep te nemen. Als 'memory institutions' heb ben archieven en bibliotheken veel gemeenschappelijke problemen om de overgang te maken naar het WWW. De column Minotaur: Six Proposals for Freeing the Refereed Literature Online: A Comparison argues for the self-archiving alternative van de hand van Steve Harnad is een van de vele artikelen over de bewe ging die pleit voor vrij toegankelijke wetenschappelijke 'e-archives' met behulp van het OAIS-model (Ariadne, 2001, 28). Afgezien van de informatie technische en archivistische belangen is de controverse over het intellectueel eigendom van wetenschappelijke infor matie boeiend om te volgen. Evenals in de muziekproductie zet de informatie technologie het klassieke uitgeversmodel op zijn kop. Dit gaat gepaard gaat met een herijking hóe, door en voor wie wetenschappelijke onderzoeksresultaten gepubliceerd en beheerd zullen worden. Van alle tijdschriften zijn hetzij de inhouds opgaven, hetzij de volledige inhoud on line raadpleegbaar. Jongere series op papier uit het predigitale tijdperk en de huidige papie ren uitgaven zijn te raadplegen bij het tijd schriftendepot van de Koninklijke Biblio theek, de bibliotheek van de Archiefschool is on line raadpleegbaar voor de daar aanwezi ge series, www.archiefschool.nl. I 25 Vrijheid van informatie Ariadne, JODI en Information Research 1 archievenblad mei 2002 Marianne Vos, student Boek-, Archief- en Informatiewetenschap Geraadpleegde bronnen 1. Records Management Journal, ISSN 0956-5698, peerreviewed, raadpleeg de website van de uitgever The Association for Information Management (ASLIB) www.aslib.co.uk/rmi/index.html waar samenvattingen van artikelen te raadplegen zijn. Het tijdschrift wordt in samenwerking met The Society of Archivists en The Records Management Society drie keer per jaar uitgegeven. De kosten voor niet-leden zijn £75/$i2o/€uo. 2. Bulletin. The Records Management Society Great Britain, www.rms-gb.org.uk/. geeft het tweemaande lijks Bulletin uit, peerreviewed, volledig raadpleeg baar via www.rms-gb.org.uk/iournals.html. De stimule rende rol die, al of niet internationaal, een aantal consultants spelen in de overgang naar betrouwbare archivering in netwerkorganisaties is opmerkelijk. In het Verenigd Koninkrijk is Michael Steemson van Caldeson Consultancy een voorbeeld. Hij onderhoudt de volledig raadpleegbare Records Information Management Service OnLine www.caldeson.com/RIMOS/indexo2.html. 3. The Journal of Documentation, www.aslib.co.uk/idoc/, peerreviewed, uitgegeven door The Association for Information Management (ASLIB) verschijnt zes keer per jaar, maar loopt behoorlijk achter in verschijningsdata. Kosten: $345/€323 respectievelijk £i76/$275/€259. 4. Information Research, ISSN 1368-1613, peerreviewed, informationr.net/ir/index.html. 5. Homepage Tom Wilson informationr.net/wl/. 6. Journal of Digital Information, ISSN 1368-7506, University of Southhampton, door IAM Research Group. Peerreviewed webjournal British Computer Society en Oxford University Press, iodi.ecs.soton.ac.uk/. 7. Ariadne, www.ariadne.ac.uk/. peerreviewed, wordt om de drie maanden gepubliceerd door UK0LN, University of Bath. 8. Maarten van Boven, nieuwsjaarstoespraak 2001, www.archief.nl/rad/. 9. Axel Plathe, UNESCO sponsorprogramma Standard Development for Archives Access in Electronic Environment (UNESCO Archives Portal Newsletter/14- 12-2001), www.unesco.org/webworld/portal archives/ analysis iAi20i.shtml. 10. Schotland, Scottish strand in het A2A archives network, www.scan.0rg.uk/index.htmI. 11. Ierland, NAI/PRONI joint Internet Site Nationale Archief Public Records Office, www.archivesns.net/. Hierop is de consultant Ardine te vinden met de publicatie How to manage your electronic records, www.ardine.ie/linksindex.htm en Papers van dr. Anne Gilliland-Swetland en mr. Don McAleese geschreven door de workshop The Preservation of Digital Records in the Information Society, co-hosted door het Nationale Archief Ierland en de Information Society Commission in Dublin Castle, 28 August 2000, www.nationalarchives.ie/otherselrec.html. 12. Zie voor de bronnen en discussie over de herij king van het uitgeversmodel voor wetenschappelijke informatie EOS - Free On Line Scholarship Newsletter, onderhouden door Peter Stuber, www.earlham.edu/-peters/fos/index.htm. 13. Casus Victorian Electronic Records Strategy (VERS), www.prov.vic.gov.au/vers/versdoi.htm. mei 2002 archievenblad I

Archievenblad | 2002 | | pagina 12