Archief Rad van Drtuin column de praktijk Die ochtend stond de archivaris van Wubbekerke vroeger op dan gewoonlijk. Hij had een lange treinreis voor de boeg: naar Amsterdam, waar De Koepel een bij eenkomst zou beleggen om te praten over de verdeling van een nieuwe subsi- diepot. Al maanden zong het gerucht rond dat Het Ministerie heel veel geld beschikbaar ging stellen voor het digitali seren van klassenfoto's. Het zou vast spannend worden wie een project gefi nancierd kreeg. Hij nestelde zich nog wat slaperig in de coupé en haalde zijn boek tevoorschijn. In de kiosk had hij het partijprogramma van een nieuwkomer in de politiek aan geschaft. Leep was die kerel wel, bedacht de archivaris een tikje jaloers. De traditio nele partijen raakten hun doorwrochte programma's zelfs gratis aan de straatste nen niet kwijt. Maar dit heerschap liet zijn losse flodders netjes inbinden, vroeg er een fortuin voor en ze vlogen als zoete broodjes de winkel uit. Ook een manier om je partijkas te spekken, dacht hij soe- zelig. Toen hij uit de bus stapte, werd hij bij kans van de sokken gelopen door een fors gebouwde man met een grote zak op zijn rug. Hij werd achterna gezeten door een groepje archivarissen die om het hardst riepen: "Houd de dief!". Maar ze waren te laat: de man sprong in een gereedstaande auto die met gierende banden de hoek om scheurde. "Heeft hij toch weer kans gezien het grootste deel van de subsidie in te pikken," klaagde een collega-archivaris. "En we hadden zo gehoopt dat alles eerlijker zou worden nu we een echte koepelorganisatie hebben." "Kom mensen, er is genoeg voor ieder een," riep een Koepelmedewerker vanuit de deuropening. Voor in de vergaderzaal stond een grote bak, voor de helft gevuld met bankbiljet ten. De Koepeldirecteur was bezig een aantal mooie stapeltjes te maken, die hij in een kassa met het opschrift Koepel stopte. "Voor de bureaukosten," legde hij uit. "Maar wees gerust, er blijft genoeg over voor jullie projecten." Het zenuwachtige geroezemoes verstom de even toen een charmante assistente een gordijn opzij trok. Er kwam een enorm rad van fortuin tevoorschijn. De Koepeldirecteur legde uit dat voor elke archivaris die aanwezig was, het subsidie bedrag zou worden vastgesteld door een slinger aan het rad. Het zou immers veel te lastig zijn om ingewikkelde programma's te gaan opstellen en die op hun merites te gaan beoordelen. "Dat doen ze in de poli tiek ook niet," voerde hij aan. "Noem je dat regievoering?", riep een archivaris van achter uit de zaal. "Zo zijn we niet getrouwd," schreeuwde een ander. "We willen hier wel serieus genomen wor den," brulde de potigste van het gezel schap, die zijn mouwen opstroopte en naar voren brieste. In het gedrang dat ont stond werd de archivaris van Wubbekerke krachtig bij zijn schouders gegrepen en door elkaar geschud. Het was zijn collega van Smalzuurderadeel. "Jij moet vast ook naar die bijeenkomst van De Koepel," zei hij. "Dan moet je wel uitstappen." adl/b ADLIB Archief is de software voor professioneel Archief Management Digitale Media Uitgebreide functionaliteit Geïntegreerde imaging Eenvoudig in gebruik Klaar voor het Internet Intranet. ADLIB Internet Server module Thesaurusmanagement (Unesco) Krachtige zoekmogelijkheden. Booleaans, rechts/links truncatie, zoeken via thesaurus en indexen Validatielijsten voor accurate data invoer Export wizard. XML, data uitwisseling, EAD Koppelen naar documenten zoals Word, Excel, Internet pagina's en PDF Internationale standaarden. ISAD (G), ISAAR (CPF) Uiterlijk individueel aanpasbaar Meertalig Toolkit. ODBC compatible te koppelen aan ADLIB Museum en ADLIB Bibliotheek ADLIB Information Systems Postbus 1436 3600 BK Maarssen Telefoon +31(0)30 - 241 18 85 Fax +31(0)30 - 241 25 68 E-mail sales@nl.adlibsoft.com www.adlibsoft.com Door Gerrit Verhoeven gverhoeven@delft.nl Tekening: PeterVlot archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 10