Papier- Boekrestauratoren functie eiji design B DMEFA tuurwijzer II fl www.sterken.nl hm Heeft u onze internet site al eens bezocht? STERKEN ATELIER m Rekken en kasten Archief rekken Studie- en IT-tafels Dealing en control desks webzijdelings (ARCH I EVEN 'fri 19 m on H C H RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. De Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 3147 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 Postbus 5014 8260 GA Kampen Tel.:+31(0)38 3370444 Fax: +31(0)38 3312285 E-mail: info@bomefa.nl www.bomefa.n Door Jos Taekema en Else Laura Rademaker* Tijdens uw zoektochten op het net hebt u ongetwijfeld kennisgemaakt met de grote hoeveelheid websites op cultureel gebied. Vindt u wat u zoekt? Is het gemakkelijk om aan specifieke informatie te komen? Kunt u uw weg vinden in de grote hoeveelheid cultu rele websites die het internet rijk is? Weet u in welke sector u moet zoeken? Of pakt u toch liever maar de onvolprezen Almanak van de KVAN? Aan de hoeveelheid informatie op het web ligt het niet. Het probleem zit hem in de vindbaarheid ervan. Een overzichtelijke pre sentatie van gegevens en standaardisatie in de toegankelijkheid van het erfgoed maken het zoeken een stuk doeltreffender en ook aangenamer! Vanaf 24 april is er een nieuwe zoekmachine beschikbaar: de Cultuurwijzer, waarin opgenomen de Almanak. De Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland (DEN) wil verbetering brengen in de vindbaarheid en de beschikbaarheid van informatie van en over erfgoedinstel lingen, door aandacht te besteden aan twee belangrijke punten: Het maken van standaarden die het mogelijk maken om het publiek de inte grale erfgoedinformatie aan te bieden zonder dat de instellingen hun syste men en werkwijzen zouden moeten aanpassen; Het ontwikkelen van een platform, waarop die informatie integraal kan worden aangeboden en zelf kan worden geproduceerd en beheerd. Dit zijn dan ook in een notendop de hoofdtaken die DEN in de Cultuurnota periode (2001-2004) van de minister heeft gekregen. Standaardisatie Door standaardisatie bij het beschrij ven van digitale informatie worden ver schillende soorten informatie via één plat form, in gewone mensentaal één program ma, doorzoekbaar. Het door DEN te ont wikkelen platform heet Cultuurwijzer, en geeft de gebruiker direct toegang tot erf goedinformatie, zonder dat hij zich hoeft te realiseren dat er ingewikkelde technie ken aan ten grondslag liggen. Het gaat om informatie uit alle erfgoedsectoren. Van archieven, bibliotheken, musea, monu mentenzorginstellingen en archeologische instellingen worden de algemene gegevens eenvoudig vindbaar. De bezoeker van de Cultuurwijzer krijgt informatie over wat er bij de verschillende instellingen te beleven is, welke collecties ze beheren, maar ook allerlei mogelijke contextuele informatie. De onderlinge samenhang van de digitale informatiebronnen is te leggen dankzij het gebruik van metadatastandaarden. DEN heeft voor het vaststellen daarvan eind 2000 erfgoedinstellingen uit verschillende sectoren in werkgroepen samengebracht. DEN heeft een analyse gemaakt van de bij archieven, musea, bibliotheken en andere instellingen aanwezige erfgoedinformatie en aan de hand daarvan vastgesteld welke kenmerken deze informatie heeft. Vervolgens is de informatie van metadata voorzien en is een metadataschema gemaakt. De zoekresultaten uit de verschil lende bronnen kunnen aldus op een uni forme manier worden gepresenteerd. De Cultuurwijzer on line vanaf 24 april De Cultuurwijzer wordt op 24 april a.s. samen met Cultuurwijs.nl officieel ge opend door staatssecretaris Rick van der Ploeg, tijdens een feestelijke bijeenkomst in Den Haag. Cultuurwijs.nl is een speciaal voor het onderwijs ontwikkelde site en nu reeds als voorproefje op het net zichtbaar (www.cultuurwijs.nl). Is Cultuurwijs.nl vormgegeven als bijzonder internetmaga zine voor scholieren en docenten, Cul tuurwijzer benadrukt per editie een wisse lend interessant thema. Bij DEN is een redactie samengesteld die de betrouwbaar heid en de toegankelijkheid van de erf goedinformatie bewaakt. De gebruiker kan zoeken naar culturele evenementen, in stellingen waar meer informatie te verza melen is en interessante verhalen over cul turele onderwerpen. In de toekomst zullen ook digitale collecties doorzoekbaar zijn. Dankzij de samenwerking tussen de KVAN en DEN zullen alle archieven in Nederland vindbaar worden voor scholieren, docen ten en het brede, cultureel geïnteresseerde publiek. Cultuurwijs.nl zal door scholieren goed gebruikt kunnen worden voor het maken van werkstukken, spreekbeurten en voor de voorbereiding van bezoeken aan musea, bibliotheken, archieven, of archeo logische en monumentenzorginstellingen. Cultuurwijzer zal bijvoorbeeld reisverha len, inventarislijsten, biografieën, opgra vingsverslagen, verhalen over speciale en deelcollecties, historische kaarten, afbeel dingen en nog veel meer moeiteloos vind baar maken. Het Doosje van DEN Deelname door erfgoedinstellingen aan de Cultuurwijzer en Cultuurwijs.nl is mogelijk via het Doosje van DEN. Het Doosje van DEN is een gebruikersvriende lijke invulmogelijkheid via internet, een speciaal Content Management Systeem waarmee de instellingen de eigen informa tie op afstand kunnen invullen, beheren en aanvullen. De Nederlandse archieven zullen dankzij de KVAN kosteloos in Cultuurwijzer en Cultuurwijs.nl opgeno men worden. Men kan via het Doosje ook aankondigin gen plaatsen over evenementen: lezingen, speciale rondleidingen, tentoonstellingen etc. DEN biedt de erfgoedinstellingen bovendien de mogelijkheid om webpagi na's in te richten binnen de Cultuurwijzer en Cultuurwijs.nl. Als uw instelling (nog) niet in staat is een eigen website op te zet ten en te onderhouden kunt u hiervan gebruik maken. U voldoet dan automa tisch aan de nationale standaarden. Het Doosje van DEN kost 180 euro per jaar. Hiermee wordt de informatie van de instelling in een nationale, erfgoedbrede context getoond. Uw instelling is dan tevens B-lid van DEN. De wijde wereld van het cultureel erfgoed Het belangrijkste beoogde effect van de inspanningen die DEN levert is dat dankzij het standaardiseren, samenwerken en presenteren van erfgoed, de gebruiker gewezen wordt op de aanwezigheid van relevante informatie in collecties en con textuele informatie bij de enorme ver scheidenheid van culturele instellingen. Ook daar waar de gebruiker dat wellicht niet had vermoed, of waar het bronnen materiaal niet eens fysiek toegankelijk is. Dat nodigt uit tot het exploreren van nieu we informatiebronnen. De traditionele grenzen tussen de archieven, bibliotheken, musea, archeologie en monumentenzorg worden opgeheven. Dat kan bijdragen aan een geïntegreerd gebruik van ons cultureel erfgoed en de interesse en het draagvlak voor ons cultureel erfgoed vergroten. Meer informatie hierover is te vinden op www.den.nl. los Taekema en Else Laura Rademaker zijn werkzaam bij DEN. april 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 9