m - Cl! de kleur van nederland Veere: virtueel wandelen door een maquette Niet alleen hebben diverse partijen in het recente verleden al veel materiaal op een of andere wijze beschikbaar gemaakt, Veere is tevens een mooi afgerond stadje met een kern die in de loop der tijd goeddeels ongewijzigd bewaard is gebleven. "Er zijn geen rampen zoals bombardementen tijdens de Tweede Wereld oorlog overheen gekomen. Het aardige is dus dat, hoewel er weliswaar redelijk wat is afgebro ken, de historische plattegrond toch een vrijwel congruent beeld oplevert met de huidige situ atie," aldus Sijnke. Ook was het gemeentearchief van Veere in 2000 een van de partijen in de fusie waardoor het Zeeuws Archief ontstond. Kortom, drie omstandigheden waardoor de keuze van Veere als object voor de hand lag. Andere partij en in de Zeeuwse pilot zijn de gemeente Veere en de stichting Kadastrale Atlas Zeeland. Maar waar bestaat het werk nu eigenlijk uit om het doel - een digitale dwarsdoorsnede van Veere - te bereiken? En waar bestaat het materi aal uit dat al voorhanden was? Om met het werk te beginnen: in de eerste plaats heeft wat het algemene gedeelte betreft het digitaliseren en vectoriseren van de kadastrale plans van de gemeente Veere voorrang. Vervolgens worden deze in een database ondergebracht. Parallel hieraan komt er een database van de reeds bewerkte OAT's (Oorspronkelijk Aanwijzende Tafels die bij de Kadastrale Kaart 1832 horen) van deze gemeente, aan te vullen met andere gegevens over de bewoners (bijvoorbeeld uit het Bevolkingsregister). Op basis hiervan is het mogelijk om een toepassing te ontwikkelen om vanuit de huidige postcode door te klikken naar het kadastrale perceel in 1832. In het bijzonder richt deze pilot zich op het aanleggen van twee databases met beeldmateriaal van Veere en gege vens over de inwoners. Daaraan gekoppeld komen er digitale opnamen van een reeds beschikbare maquette van Veere zoals dat er in 1832 uitzag. Een aantal zaken is er dus al. Allereerst de reeds genoemde OAT's van de gemeente. Eveneens van de gemeente Veere afkomstig is de enige jaren geleden vervaardigde maquette van het stadje. Deze is gebaseerd op de gegevens uit het magische jaar 1832, waarin ook de beroem de Kadastrale Kaart van Nederland zijn voltooi ing had. Bedoeld als toeristisch lokkertje breidde historicus Richard de Witte deze maquette ter verlevendiging uit met een digitale wandeling. Sijnke: "Jammer genoeg werd daar niet veel mee gedaan, maar nu biedt de opzet van deze wan deling een mooi uitgangspunt om een en ander Panorama 14 de kleur van nederland i verder aan te kleden. Daarmee wordt ook een aantal extra dimensies toegevoegd aan de - toch altijd platte - kaarten: niet alleen kunnen bezoe kers straks virtueel door oud-Veere wandelen, waardoor zij echte beweging ervaren, maar er zullen waarschijnlijk ook stemmen in worden verwerkt die de bezoeker door de straten gid sen." Ook plat, maar wel zeer welkom in dit ver band, zijn de atlassen die de stichting Kadastrale Atlas per gemeente - waaronder Veere - uitgeeft. Over het digitaliseren hiervan gaan vrijwilligers zich buigen. Zij bewerken de atlas van Veere zodanig dat er straks per postcode allerlei gege vens aan kunnen worden toegevoegd. "1832 is bij dit alles uitgangspunt, soms zijn er gegevens van iets daarvoor, soms van iets daarna, maar eigenlijk kunnen we wel spreken van een dwars doorsnede van 1832. In Veere zelf zoekt oud gemeentearchivaris Peter Blom naar zoveel mogelijk bronnen over personen en huizen. Dat doet hij met behulp van de historisch-topografi- sche atlas, maar ook met beeldmateriaal van elders." De vrijwilligers staan volgens Sijnke te trappelen om te beginnen met het vectoriseren van de kaarten. Het wachten is op het 'groene licht' in verband met de te gebruiken standaarden hier bij. Wellicht wacht er na dit project een volgend project. "Eigenlijk beschouwen we deze pilot als leerervaring voor onszelf, want er zijn reeds plannen voor een vervolg. Hierna zouden we namelijk de kop van Schouwen onder handen kunnen nemen, samen met het gemeentearchief van Schouwen-Duiveland. Maar voorlopig valt er eerst nog genoeg aan Veere te doen." Delft: 1832 geen doel maar middel Delft heeft zoals bekend met zijn succesvol le Digitale Stamboom al een zeer gedegen erva ring opgedaan met het digitaliseren en via inter net beschikbaar stellen van persoonsgegevens. Maar daar is het niet bij gebleven. Al enige tijd werkt het gemeentearchief samen met de Delftse Gemeentemusea, Archeologie en Monumen tenzorg ten behoeve van een integrale ontslui ting van het Delftse erfgoed via internet. Maar hoe kwam gemeentearchivaris Gerrit Verhoeven nu voor deze pilot bij de Fryske Akademy terecht? "Heel eenvoudig, omdat ik er ooit gewerkt heb en weet wat ze daar aan het doen zijn, namelijk het uitgeven van kadastrale en prekadastrale atlassen van elke gemeente in Friesland. Dus van zowel 1832 als de voorlopers daarvan." Bij die voorlopers gebruikt de Akademy als bronnen de stemkohieren (politie ke bezitsadministratie) en de floreenkohieren (fiscale bezitsadministratie). Dat leverde vlak- dekkende registraties van het grondbezit op, dat wil zeggen dat alle grondbezit daarmee gedekt is, perceel per perceel beschreven. In druk is dat thans tweevijfde deel van de provincie, dat wil 15 Inzoomen op 'De Woonomgeving' Door Nicoline J. Ekama van Dorsten* Al in mei 2001 waren de eerste plannen gereed voor het DIVA- project De Woonomgeving. Jos Wieland (rijksarchivaris in Flevoland) werd belast met de leiding van het project, in sep tember 2001 ging het door hem samengestelde projectteam van start. Het project is onderdeel van het zeer ambitieuze Nationaal Digitaliseringsplan van DIVA, bekend onder de naam 'De Kleur van Nederland'. Weliswaar wordt er nog alleen achter de schermen gewerkt, dus de uiteindelijke doelgroe pen die straks via internet hun hart op kunnen halen met het zoeken naar gegevens over per sonen of hun woonomgeving, zijn er nog onbekend mee. 'Het veld' heeft hier echter al meer dere malen kennis van kunnen nemen (zie ook Diversa, DIVA Nieuwsbrief nr. 4, 2001 en Radicaal, december 2001). Tal van archiefdiensten en andere archiefbeherende instellingen zijn inmiddels volop aan het digitaliseren of staan in de startblokken. De bedoeling is ook andere relevante erfgoed beherende instellingen enthou siast te maken om aan te haken met hun materiaal. In de afgelopen maanden zijn er negen pilots van start gegaan. In alle gevallen gaat het om (regionale) samenwerkingsver banden tussen diverse erfgoed beherende instellingen, met als basis en vertrekpunt de zoge naamde 'Kadastrale Kaart 1832'. Uiteindelijk moet het project een landelijk dekkende visuali- Een digitale dwarsdoorsnede van het stadje Veere. Dat is het doel van het project waar ze in Zeeland onder leiding van Peter Sijnke van het Zeeuws Archief volop mee bezig zijn. Het is een van de pilots in het kader van het project De Woonom geving van DIVA. Waarom Veere? "Er is al heel wat materiaal voorhanden over dit Zeeuwse stadje. Daardoor kunnen we relatief snel een presentabel product leveren. En dat was een van de criteria om voor dit project in aanmerking te komen." Vanuit postcode doorklikken Digitale wandeling archievenblad april 2002 De Kraai te Veere, een mix van woonhuizen uit de 15e tot de 20e eeuw. (Collectie Zeeuws Archief) Platte kaarten Een van de pilots werd ingebracht door het Gemeentearchief Delft tezamen met de Fryske Akademy. Met als sterkste argument dat beide 'door de geografisch uiteengelegen en in vele opzichten sterk verschillende regio's samen een verregaand representatief beeld van de historische ontwikkeling van de woonomgeving bieden'. Weliswaar vertegenwoordigt Gerrit Verhoeven als gemeentearchivaris van Delft het stadse aspect in dit gesprek, het Friese platteland wordt zeker niet verwaarloosd. satie bieden van de woonomge ving door een aanvulling van de Kadastrale Kaart met allerlei informatie en beeldmateriaal die de vier w's vertegenwoordigen: wie, wat, waar en wanneer. Deze digitale visualisatie gaat zowel terug in de tijd vanaf 1832 als vanaf dat jaar naar het heden, op uniforme wijze, dus ongeacht de onderliggende systemen van de informatieleveranciers. Zo kan de sitebezoeker straks op de kaart inzoomen om per per ceel een wereld van gegevens en afbeeldingen te betreden. Ongeveer zoals Alice via een konijnenhol haar wonderland intuimelde, zo maakt de bezoe ker straks een driedimensionale reis door de tijd. In dit artikel zoomen we in op twee van deze pilots. Aan het woord komen Peter Sijnke uit het Zeeuwse en Gerrit Verhoeven namens Delft. Een blik op Delft. april 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 7