Leeuwarder 'photographistes rond 1900 Deze maand in Od Archief oudste gasthuis van Nederland gerestaureerd Schenking collectie aan ADO Wet bescherming persoonsgegevens nieuws uit het veld nieuws uit het veld In 1877 beklom Gerharda Matthijssen de Nieuwetoren te Leeuwarden. Die stond in het centrum en is in 1884 wegens bouwvalligheid afgebroken. Gerharda was een ondernemende dame, die de kost verdiende als tekenlerares en 'photogra- phiste'. Zij nam dan ook haar camera (beslist geen zaktoestelletje) mee op de toren en knipte in het rond. Op de tentoonstelling Leeuwarder photo graphistes rond 1900 in het Historisch Centrum Leeuwarden zijn de bijzondere foto's te zien, die zij toen maakte en ook een oude platencamera, zoals zij mis schien gebruikt heeft. Mejuffrouw Matthijssen was niet de enige vrouw die zich aan het eind van de negentiende, begin twintigste eeuw beroepsmatig bezighield met de fotogra fie. De tentoonstelling, die mede in het kader van Internationale Vrouwendag 2002 is ingericht, toont werk van vijf vrouwelijke fotografen. De meesten leer den het vak van (mannelijke) familiele den en begonnen toen voor zichzelf, of zetten het bedrijf van een overleden broer of echtgenoot zelfstandig voort. Het maken van portretten was voor de meeste dames de belangrijkste bezigheid. De uitvinding van de cartes- de-visites, por tretjes op het formaat van een visitekaart je, ontketende een ware rage. Iedereen wens te een portretje van zichzelf en zijn familiele den. De Leeuwarder photographis tes leverden be halve deze visiteportretjes foto's in tal van andere formaten. Fotografe C. Madiol-Ganzinga verkocht in haar winkel in fotografische artikelen zelfgemaakte Leeuwarder stadsbeelden. Sommige in de vorm van stereofoto's, die door een apart apparaat bekeken konden worden, om een driedimensionaal effect te bereiken. Ook hiervan zijn voorbeel den te bekijken op de expositie in het Historisch Centrum in de Grote Kerk straat nr. 29. De tentoonstelling is te zien tot 9 augustus. De expositie is gratis toe- Foto's: Ruurdtje Slaterus (Collectie Historisch Centrum Leeuwarden) gankelijk. Openingstijden: di, wo, vr 8.30-16.30 uur, do 8.30-21.00 uur. www.gemeentearchief.nl/index.html Eind 2001 heeft DIVA de archiefin stellingen een aantal vragen voorgelegd die betrekking hebben op de nieuwe Wet bescherming persoonsgegevens. Uit de enquête, die door ruim tachtig instellin gen is ingevuld en geretourneerd, komt een helder beeld naar voren. Meer dan 70 procent van de instellingen geeft aan nog geen concrete maatregelen te hebben genomen die betrekking hebben op de nieuwe wet. Redenen hiervoor zijn voor al tijdgebrek en onvoldoende prioriteit. De respondenten geven aan wel geïnte resseerd te zijn in een landelijke lijst met archiefbestanden die vallen onder de WBP, het samenstellen van een uniforme passage voor het bezoekersreglement en de instelling van een centraal meldpunt. Vanaf 1 maart 2002 besteedt DIVA daar om op haar website aandacht aan de pro blematiek van deze wet. Iedereen die iets te melden heeft over dit specifieke onder werp kan dit mailen aan wbp@divakoe- pel.nl. DIVA zorgt er dan voor dat dit bericht wordt verspreid. Jaargang 56, maart 2002, nr. 3 ICT-special 2002 Elektronische overheidsdienstverlening. Mr. K.A.M. Duijvelaar geeft uitleg over de ambities, stand van zaken en gevolgen voor de organisaties. Over zicht van de stimuleringsmaatrege len. Nu begint het pas! Mevrouw M. Lich geeft een impressie van het congres 'Behoud van infor matie' dat onlangs in Den Haag is gehouden. Praktijk OL2000 in Haaksbergen. Mr. C.I.Th. Bierlaagh met een prak- tijkstory over introductie van gedigi taliseerde dienstverlening. Informatiestructurering. Mr. G.J.M. Blom schetst de ontwikke ling van informatiestructurering als een grondwettelijke zorgplicht van bedreiging naar uitdaging. Informatievoorziening en verkiezingspro gramma's. A.W. Plat ging op internet op zoek naar het onderdeel informatievoor ziening van de diverse politieke par tijen. Een opsomming. Gemeentelijke calamiteitencentra. Ing. A.A.M. Bakers geeft een indruk van waar zo'n centrum aan moet vol doen en hoe het opgezet en ingericht zou moeten worden. Liberalisering van de energiemarkt. P. van der Mark vroeg de visie van een tweetal grote energieleveranciers ten aanzien van de mogelijkheden voor gemeenten en overheid. Contactdag Document Management. Verslag van een kort geleden gehou den bijeenkomst waar ieder die op het gebied van document manage ment werkzaam is, ervaring kon uit wisselen en waar de laatste ontwikke lingen werden gesignaleerd. Taken, functies, rollen en competenties in de informatica. Boekbespreking door A.W. Plat. De inkoopportfolio van Kraljic in een ander perspectief. Ing. H. Mors gaat in op de verschil lende marktbenaderingen voor het aan de man brengen van producten. Omgaan met weerstanden. Mr. C. de Graaf zet uiteen dat veel aandacht voor de bestaande bedrijfs cultuur niet de sleutel is tot succesvol omgaan met weerstand bij verbete ringen. 10 archievenblad april 2002 Door Gerrit Verhoeven* In een oorkonde van paus Innocen- tius IV van 11 oktober 1252 wordt voor het eerst het gasthuis van Delft genoemd. Dit gasthuis is een van de rechtsvoorgan- gers van het huidige Reinier de Graaf Gasthuis. Het is daarmee het oudste nog bestaande ziekenhuis van Nederland. In enkele steden waren weliswaar al voor 1252 gasthuizen tot stand gekomen, maar die zijn inmiddels allemaal ter ziele gegaan. Van het Reinier de Graaf Gasthuis is een rijk archief bewaard geble ven, dat nu door het Gemeentearchief Delft is gerestaureerd. In 1972 werd het archief van het Oude en Nieuwe Gasthuis vanuit de inmiddels ver laten gebouwen aan de Koornmarkt over gebracht naar het Gemeentearchief. Van een compleet bestand was echter geen sprake. Bij de stadsbrand van 1536 is heel veel verloren gegaan. Daarnaast hebben vocht, ongedierte en menselijke slordig heid hun sporen nagelaten. Bij de inven tarisatie van het archief bleek dan ook dat veel stukken in zo'n slechte staat verkeer den, dat zij niet meer ter raadpleging kon den worden aangeboden. Restauratie was onontkoombaar. Het Gemeentearchief stelde in 1997 een restauratieplan en een begroting op. In goed overleg met de directie van het Reinier de Graaf Gasthuis werden de financiering geregeld en een planning opgesteld. In 1999 kon het res tauratie-atelier van het Gemeentearchief aan de slag. Nu, aan het begin van het jubileumjaar, is de klus geheel geklaard. Om te beginnen werden 112 charters geconserveerd. Dat zijn perkamenten stukken met zegels van was. Perkament droogt op den duur uit en zegels kunnen gaan verbrokkelen. Met moderne tech nieken is het mogelijk de stukken te her stellen en goed te bewaren voor het nage slacht. Het grootste probleem was de res tauratie van enkele tientallen jaarrekenin gen uit de zestiende eeuw. Die zijn geschreven op papier, dat ernstig door vocht is aangetast. De banden werden uit elkaar gehaald, de vellen zijn schoonge maakt, waar nodig verstevigd door aanve- zeling of met Japans papier, verlijmd, gevlakt en opnieuw verpakt. Enkele van de oudste rekeningen bleken te zijn gebonden in hergebruikte perkamenten bladen uit middeleeuwse manuscripten. Met de restauratie van het archief van het Oude en Nieuwe Gasthuis is een van de belangrijkste collecties voor de kennis van de geschiedenis van Delft voor het nage slacht veiliggesteld. De inventaris van het archief is te vinden op de website (www.delft.nl/archief). De stukken, kunnen worden ingezien tijdens de openingstijden van de studiezaal, dins dag tot en met donderdag van 9.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 9.00 tot 21.00 uur. Gerrit Verhoeven archief Delft. is directeur van het Gemeente- Het Audiovisueel Documentatiecen trum Overijssel (ADO) maakt spannende tijden mee. Eind vorig jaar al ontving ADO de videobanden van het Video Education Center (VEC) dat 25 jaar in Deventer gevestigd is geweest, maar dat verleden jaar verhuisde naar Almere. De door de cursisten gemaakte banden bevatten videoproducties en -reportages over tal van veelal lokale en regionale onderwerpen. De opnamen dateren uit de jaren 1973 tot 1993. Het ADO zou graag de 1500 banden al hebben bekeken en ontsloten, maar van wege de verhuizing van Nijverdal naar Zwolle is daar nog weinig van terechtge komen. "Wel hebben we geconstateerd dat er nuttig regionaal materiaal tussen zit," aldus Dirk ter Harmsel van ADO. ADO levert wekelijks een bijdrage aan de lokale tv met het programma 'Film archief Overijssel'. De verhuizing van Nijverdal naar het pand van het voormalige Gemeente archief Zwolle, nu Historisch Centrum Overijssel (HCO), komt voort uit ruimte gebrek. Ter Harmsel is blij met de nieuwe locatie: "In Nijverdal groeiden we echt uit ons jasje, terwijl we hier alle ruimte hebben." Het Documentatiecentrum krijgt in het HCO een aparte kluis waarin een ideale bewaartemperatuur heerst voor het bewaren van de filmvoorraad. Het ADO houdt zich behalve met het presenteren van historisch bewegend (geluids)materiaal bezig met het actief opsporen en verwerven van beeld en geluid uit en over Overijssel. Meer info: www.ado-film.nl. ft dijkstra Lenen' april 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 5