Split-Vision Erfgoedhuis kloosterarchieven Toegankelijke informatie communicatie en documenten 20% - 30% BESPARING 100% TRANSPARANT Interne netwerking Kenniskaart® DIM-model® Return on investment binnen 1/2 jaar Communicatie Interactief Afstemmen van Mindmaps en Organisatietaai Beleids- en beheerinstrumenten Processen en producten Digitale workflow activiteiten Informatiestructuur Meta data Beleidsplannen en -uitvoering Documentflow en huisstijl Digitale post en archieven Documentstructuurplan Retrieval, zoeken en vinden Direct resultaat met een DIM-model® op maat. leuws Na het bekijken van diverse moge lijkheden, hebben tientallen orden en congregaties onlangs besloten om in het oude Kruisherenklooster van St. Agatha (nabij Cuijk) gezamenlijk een eigen kloosterlijk erfgoedhuis te realiseren. In dit erfgoedhuis worden de komende jaren archieven, maar ook foto's, boeken, tijdschriften en voorwerpen bijeenge bracht van grote en kleine kloosterge meenschappen, van beschouwende en actieve kloosters, van zusters, paters en broeders. Het erfgoed zal zodanig worden samengesteld dat het informatie geeft over de afzonderlijke kloostergemeen schappen in Nederland en hun ge zamenlijke bijdrage aan het maatschap pelijk en kerkelijk leven door de eeuwen heen. Op het kloosterterrein wordt een depot gebouwd dat voldoet aan de vereis te condities voor de opslag van het betreffende materiaal. Verder wordt een deel van de bestaande kloostergebouwen gerenoveerd. Het wordt mogelijk ge maakt om op deze plaats intensief studie te doen in archivistische bronnen of boe ken naar de inhoud en vormen van kloosterleven in Nederland. Daarnaast zullen voor een bredere doelgroep expo sities worden ingericht: over de geschie denis van het kloosterleven in ons land, over één of meerdere orden/congregaties, over werkzaamheden van religieuzen, over het dagelijks leven in een klooster, over een thema of aandachtspunt uit het religieuze leven, enz. Ook kan' worden gedacht aan lezingen, studiedagen en een educatief programma voor scholie ren. En ten slotte zal voor veel bezoekers mogelijk op de eerste plaats het Kruis herenklooster zelf van betekenis zijn: met zijn honderden jaren geschiedenis, zijn oude tuinen, de kloostergangen, en de stilte en rust binnen dit gebouwen complex. De activiteiten betreffen een samen werkingsproject van twee stichtingen, die gezamenlijk beschikken over kloos terlijk erfgoed vanaf de Middeleeuwen. Ten eerste gaat het om de stichting Sint Aegten, die in 1998 werd opgericht door de Orde der Kruisheren voor het beheer van het erfgoed van de Orde in St. Agatha. Het klooster van St. Agatha is het oudst bewoonde klooster van Nederland, waar vanaf 1371 tot heden Kruisheren leven. In het klooster bevinden zich een monumentale oude bibliotheek, een archief en honderden waardevolle (kunst)historische en antropologische voorwerpen. De kloostergebouwen zelf zijn voor een groot deel aangemerkt als rijksmonument. De stichting Dienstencentrum Klooster archieven in Nederland (KAN) is de ande re stichting die bij het project betrokken is. Het KAN werd in 1989 opgericht door een aantal orden en congregaties om kloosterarchivarissen te adviseren en te assisteren bij het beheer van hun archie ven. Deze, en andere, orden en congrega ties realiseren nu voorzieningen om het kloosterlijk erfgoed blijvend binnen Nederland te behouden, te beheren en toegankelijk te stellen, ook als zij zelf uit Nederland vertrokken zullen zijn. Omdat er in Nederland geen instelling bestaat die op systematische manier aandacht besteedt aan de leefwijze en werkzaam heden van kloosterlingen, kozen zij voor de vestiging van een eigen kloosterlijk erfgoedhuis in St. Agatha in samenwer- king met de stichting Sint Aegten van de Kruisheren. De nieuwe werkzaamheden van het KAN worden binnenkort onder gebracht in een zelfstandige stichting Erfgoed Nederlands Kloosterleven. In de komende jaren zal aandacht worden besteed aan de bouwactiviteiten, aan een zorgvuldige selectie van al dan niet te bewaren materiaal, en aan een goede ontsluiting van de unieke erfgoed collectie. De Orde der Kruisheren en de inmiddels circa zestig andere deelnemen de orden en congregaties hebben zich financieel garant gesteld voor de jaarlijk se exploitatie van het erfgoedhuis voor minimaal de eerstkomende vijfentwintig jaar. Vanuit de zekerheid dat de exploita tie van de instelling gedekt kan worden, zoeken de samenwerkende stichtingen in de komende maanden naar externe dek king van een aantal investeringskosten. Deze kosten betreffen de bouw en reno vatie, maar zeker ook de ontsluiting van de collecties die bijeen worden gebracht, zodat deze met eigentijdse communica tiemiddelen aan belangstellenden beschikbaar kunnen worden gesteld. Over enkele jaren hoopt het centrum dan zijn deuren te kunnen openen voor eenieder die geïnteresseerd is in de geschiedenis en leefwijze van kloosterlin gen in Nederland. Split-Vision® werkt als het ware volgens de NOVIB-methode. Als u bijna in de informatiestromen verzuipt redden wij u uit het water, wij leren u niet alleen zwemmen maar wij leren u vooral zwemon derwijzer te worden. Wilt u infor matie over de kenniskaart, het documentair informatiemodel of coaching en begeleiding? www.splitvision.nl Pomperschans 5b 5595 AS LEENDE ICT overheidsbeurs stand 2a091 Door Marga Arendsen* De archieven van de honderden orden en congregaties in Nederland bevinden zich momenteel voor het overgrote deel nog in de eigen kloosters. In verband met de ster ke vergrijzing van de religieuzen, zullen de meesten van hen dit erfgoed binnen vijf tot tien jaar elders moeten onderbrengen. Bouwen Samenwerkingsproject april 2002 Zicht op het Kruisherenklooster in St. Agatha. Opbouw van de collecties Marga Arendsen is directeur van het Diensten centrum Kloosterarchieven Nederland (KAN). archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 4