Catalaanse archivarissen m tt 4 Nn rei t t t t lil Een nieuwe erfgoedorganisatie in Gelderland: Gelders Archief I, nieuws uit het veld nieuws uit het veld Associació d'Arxivers de Catalunya Internet nieuws 71 119 NIEUWS u i t Door Robert Egeter van Kuyk* De Vereniging van Archivarissen in Catalonië (Barcelona en omstreken) is een vrij jonge en zeer actieve organisatie die sedert haar oprichting in 1985 700 leden heeft geworven. Er zijn particuliere en instellingsleden en ook geassocieerde; van enige tegenstelling van belangen tus sen instellingen en daar eventueel werk zame particulieren is tot dusverre niets gebleken. Voor volledig lidmaatschap komen alle personen in aanmerking die in het archiefwezen werkzaam zijn (onaf hankelijk van hun opleiding) en instel lingen die archieven beheren of die het Verenigingswerk willen steunen. Geas socieerd lid kan men worden wanneer men enige band met archieven heeft, maar er niet in werkzaam is. In de prak tijk blijkt bijna 50 procent van de leden te werken bij de lokale overheden in Catalonië, ruim 30 procent voor de Generalitat (de regionale overheid), bijna 4 procent voor de centrale overheid in Madrid, ongeveer 7 procent voor andere organisaties en instellingen, en 9 procent in de particuliere sector. De huidige voor zitter van een bestuur met elf leden is Joan Boadas i Raset, gemeentearchivaris van Gerona en financieel directeur van het bijzonder interessante Filmmuseum van Catalonië, waarvan op deze bladzij den al eerder melding is gemaakt. De Associació d'Arxivers de Catalunya (AAC) is een bijzonder actieve vereniging en kan dat zijn omdat zij al direct inten sieve samenwerking heeft ontwikkeld met de Catalaanse (maar ook nationale en andere regionale) overheden, univer siteiten en verwante instellingen en orga nisaties. Ze verzorgt het jaarboek 'Lligall' en geeft vijf maal per jaar een nieuws brief uit, naast de permanente website. Een en ander wordt in de nabije toe komst ook toegankelijk gemaakt in het Engels. Daarnaast worden jaarlijks vijf driedaagse seminars en studiedagen gege ven, terwijl om het andere jaar de AAC de Catalaanse Archiefdagen organiseert. De meest recente hadden als thema: de archivering van elektronische documen ten, de 'regels van het vak', archief en dienstverlening, professionalisering, ont wikkelingen in de universitaire archief opleiding en het cinematografische erf goed van Catalonië. Opleiding In samenwerking met de Gemeente Gerona en het Centrum voor Audiovi suele Studie worden om het jaar de 'Jornades Antoni Varès d'Imatge i Recerca' georganiseerd, ofwel een twee daags seminar over het audiovisuele en multimediale vakgebied. De meest recen te onderwerpen waren: waardering van fotografische documenten, gebruik van de informatiesnelweg voor beeldmateri aal, digitalisering van beeld en geluid, case studies van audiovisuele archieven in Duitsland en van beschrijvingsmetho den in Canada en de VS, en workshops over conservering van beeldmateriaal en het opstellen van een rampenplan voor audiovisuele archieven. Na een work shop te hebben bijgewoond mag ik vast stellen dat het aantal deelnemers en het niveau van inleidingen en discussies een prettige verrassing waren. Van alle seminars, waar vrij veel buitenlandse bij dragen aan worden geleverd, worden de inleidingen gebundeld. Ook heeft de AAC in 2000 bijgedragen tot de Cata laanse inventarisatie van audiovisuele collecties (verkrijgbaar in een fraai vorm gegeven uitgave), en tot publicaties als 'Patrimoni cultural i drets d'autor' (cultu reel erfgoed en auteursrecht). Andere publicaties zijn bijvoorbeeld de 'Hand leiding voor het opzetten van kleine gemeentearchieven' en de Catalaanse versie van de ISAD(G), General Interna tional Standard of Archival Description. Daar blijft het niet bij. De AAC verzorgt samen met de Catalaanse universiteiten een tweejarige masteropleiding in Ar chiefstudies die afgerond wordt met een onderzoeksproject. De AAC is nu bezig het onderwijsmateriaal te normaliseren, aangezien de universiteiten in Barcelona, Tarragona, Gerona en Lérida daar nog eigen versies van gebruikten. De Cata laanse mastertitel wordt overal in Spanje erkend. Naast dit niveau van archiefop leiding wordt jaarlijks een algemeen inleidingsprogramma verzorgd dat be staat uit vijf cursussen van elk tussen tien en vijftien lesuren. In 2000 zijn bijvoor beeld de volgende onderwerpen aan de orde gekomen: identificatie van notariële stukken; marketingtechnieken; gegevensbescherming; identificatie, behandeling en conserve ring van elektronische (tekst-, beeld en geluids)documenten; archiefbeveiliging, noodvoorzienin gen, brandbestrijding. Typisch voor Catalonië is de aanwezig heid van veel kleine gemeenten, want van de 946 gemeenten in de regio telt het merendeel minder dan 1000 inwoners. Voor de gemeenten die een archief behe ren worden om het jaar workshops en seminars gegeven over het inrichten van kleinere archieven en hun functie bin nen de lokale overheden, maar ook over archieven als bronnen van onderzoek en hun relatie met het ruimere publiek. Een en ander wordt door de AAC bijzon der actief behartigd via een aantal com missies en werkgroepen, te weten Archiefterminologie; Ethiek; Permanente educatie; Universitaire opleiding; Wetgeving; Archieven voor architectuur en stads planning; Internet en archiefcollecties. Ten slotte heeft de AAC ook oog voor individuele belangenbehartiging, want zij levert een bijdrage aan de selectie van archivarissen, in het bijzonder voor over heidsarchieven, en biedt (voorshands op bescheiden schaal) een soort arbeids beurs die beginnende archivarissen kan archievenblad april 2002 het veld helpen een baan te vinden, of anderen om van baan te veranderen. Hieraan is ook verbonden een advisering in juridi sche en arbeidsrechtelijke zaken. Associació d'Arxivers de Catalunya Rocafort, 242 bis/3 r- 08029 Barcelona, SP +34 93 419 89 55 arxivers@upcnet.es www.arxivers.com Robert Egeter van Kuyk is senior consulent audiovi suele mediacollecties. Test: tik in een zoekmachine het woord 'schaatsen' in. Onthoudt het resul taat. Vervolgens tik je hetzelfde woord in in de nieuwe zoekmachine voor CKV- docenten www.ckplus.nl. Vindt u nu wat u zoekt? Ckplus geeft informatie over ruim 350 exposit(i)es en 1300 Nederlandse musea, bezoekerscentra, dierentuinen, etc. Je kunt zoeken op plaats, regio en land. Een soort museumgids dus. Wat opvalt: waar zijn de archieven? De archiefdienst van de gemeente Helmond is on line: www.helmond.nl/ gemeente/archief/archief.htm. Met het voor archivarissen niet onbekende program ma ISIS kunnen genealogen nu ook thuis, on line, in Helmond aan de slag. Twee miljoen genealogische vermeldin gen zijn de afgelopen tien jaar ingevoerd. Tachtig meter archief is doorgeworsteld. En dat de archiefdienst daarmee veel bezoekers een goede dienst bewijst, weten wij allemaal. Wel nieuw, maar niet voor iedereen begrijpelijk: www.jacar.go.jp/f e.htm. JACAR staat voor Japan Center for Asian Historical Records en levert digitale informatie over de Japans-Aziatische relaties. Echter voornamelijk in het Japans. Leuk om naar te kijken, maar slechts weinig Nederlandse archivarissen zullen hier iets mee kunnen. De Engelse versie komt helaas nog niet verder dan de introductiepagina. De website van Het Utrechts Archief is vernieuwd. De site heeft een nieuwe structuur gekregen en bevat databases met het archievenoverzicht, notariële aktes van de stad (1560-1811) en foto's van Utrecht en omgeving (1970-nu): www.hetutrechtsarchief.nl. Het Rijksarchief in Gelderland en de Gemeentearchieven Arnhem, Rheden, Rozendaal en Renkum fuseren waarschijn lijk per 1 juni 2002 tot het Gelders Archief. De nieuwe organisatie herbergt ongeveer 55 medewerkers en meer dan zestig vrijwil ligers. De collectie heeft een omvang van circa 20 km. De goed geoutilleerde audio visuele media-afdeling beschikt onder meer over circa 200.000 foto's, 2500 video- titels en 200 filmtitels. Een rijk fonds huis- en familiearchieven behoort tot de marke- tingparels van het Gelders Archief. Welke plannen heeft de nieuwe organisa tie? Een selectie uit het ondernemings plan: de ontwikkeling van een uitgebreide website met veel faciliteiten voor klan ten; de vorming van een thematisch kennis centrum over de Slag om Arnhem samen met derden in Renkum; een digitale gids met gegevens over ruimtelijke objecten per gemeente vanaf 1800 (DEPO); cd-rom's voor leerlingen uit het vmbo; het toegankelijk maken van belangrijke huis- en familiearchieven; oprichting van een Gelders Historisch Platform en een Audiovisueel Archief Gelderland. Gedeputeerde J.J.W. Esmeijer van de Provincie Gelderland dacht bij de onderte kening van de fusieplannen in 2001 hard op: "Gezien het provinciale belang van veel van de archieven die hier beheerd worden, zal dit nieuwe archief zich onge twijfeld ontwikkelen tot de 'primus inter pares'." Dat is een notendop de ambitie van het Gelders Archief. Volgens de mis sie moet het Gelders Archief hard aan de weg timmeren: 'Wij zijn voortdurend actief en grensverleggend bezig om een breed publiek te interesseren voor onze historische collectie en die voor hen open te stellen.' Het begrip 'grensverleggend' klinkt sommigen nog wat onwennig in de oren. De studiezaal van het Gelders Archief komt in het gebouw aan de Markt 1 in Arnhem. De website (www.geldersar- chief.nl) is sinds januari 2002 in de lucht. Gelders Archief, Markt 1, 6811 CG Arnhem, voorlopig telefoonnummer (026) 442 01 48, voorlopig faxnummer (026) 445 97 92, e-mail: info@geldersarchief.nl. ill. f 1 n april 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 3