u Fragmenten van een werkweek colofon Nieuws uit het Veld [33 [34 [39 Verenigingsnieuws [42 Agenda Citaat van de maand noot van de redactie 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Peter van Beek, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur). Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Rienk Jonker, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA), Hans van derVeen. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 64,- buitenland (binnen Europa) 77,- buitenland (buiten Europa) 92,50 losse nummers 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Cover dia© Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Deadlines Voor korte berichten: de eerste van de maand voor het Archievenblad van de daaropvolgende maand. Voor langere artikelen: info bij KVAN bureau. N H 0 U D S 0 |14 Inzoomen op 'De Woonomgeving' De kleur van Nederland: Nicoline J. Ekama van Dorsten 119 Archieven in de Cultuurwijzer Webzijdelings: JosTaekema en Else Laura Rademaker 20 Historisch erfgoed van minderheden De praktijk:Jan Lucassen 24 De Nederlanders en hun kerk in Sint-Petersburg Burengerucht: Pieter Holtrop 26 Scheepsladingen met VOC-documenten Burengerucht: Marijke de Bruijne 30 De Haagse informatieschil en de omkering van de ijsbergratio Webzijdelings: Charles Noordam Vaste Rubrieken 6 Ni Column Literatuur 'Mijn vader had een baantje als archivaris, maar hij kon er niet van slapen. Hij verzocht zijn baas om weer kolen te mogen sjouwen en is dat jarenlang blijven doen.' (K„ D. en Burgers, 'Mensen van glas. De geschiedenis van een Drents dorp, Eindhoven', in: Intermediair 27 (1991), nr. 21, p. 22) Scheepsladingen met VOC-documenten Door Marijke de Bruijne Twaalf studenten afkomstig uit landen waar deVOC actief was volgen in Nederland een intensief archief- en onderzoeksprogramma. Het Archievenblad liep een dag met hen mee. Inzoomen op 'De Woonomgeving' Door Nicoline J. Ekama van Dorsten Het DIVA-project 'De Woonomgeving' is erop gericht dat mensen straks via internet informatie kunnen vinden over de historische ontwikkeling van hun woonomgeving. Op verschillende plaatsen zijn archiefinstellingen met dit project in de weer. Het Archievenblad nam een kijkje inVeere en in Delft. De Haagse informatieschil en de omkering van de De Nederlanders en hun kerk in Sint-Petersburg ijsbergratio I HE DUTCH AND THEIR CHURCH IN ST. PETERSBURG, 1704-1927 Door Pieter Holtrop Tot 26 mei is in Sint-Petersburg een tentoonstelling te zien over de voormalige Hollandse hervormde kerk in deze stad. De archieven van de kerk ver scherpen het beeld van de Nederlanders die sinds de stichting van de stad in 1703 in Sint-Petersburg woonden en werkten. Door Charles Noordam Met behulp van internet kunnen archiefinstellingen hun collecties zichtbaar maken. Het Haags Gemeen tearchief werkt aan een 'informatieschil' waarmee zeven collecties tegelijkertijd on line doorzocht kun nen worden. Archivaris zijn heeft niets meer te maken met stofjassen en oud papier. Na tweehonderd jaar archiefbestel zijn de archivarissen meer 'informatiemanagers', ICT- geleerden, dienstverleners en bewakers van het overgedragen cultureel erfgoed. Al het archief moet, is, wordt digitaal. Want de klant moet er snel bij kunnen. Goede kwalitatieve dienstverle ning staat voorop. De klant is koning. De archiefdiensten heb ben de zorg(en). Hebben velen niet inderdaad slapeloze nachten, omdat de inhaalslag naar digitale ontsluiting en dienstverlening niet zo eenvoudig is te realise ren? De bits en bytes en de papieren stapelen zich op tot bergen waar je nog nauwelijks overheen of doorheen kunt. In plaats van orde in de archieven lijkt de chaos en de werkvoor- raad alleen nog maar toe te nemen. Er leven nog vele ondui delijkheden over standaards en houdbaarheid van het digitale archief, over nieuwe ontsluitings technieken en kostenbeheersing. Laatst verzuchtte een van mijn collega's: 'Wat zou het toch heerlijk zijn als ik me in het depot zou kunnen terugtrekken om weer eens de archiefgeur in te ademen en - al is het dan ook met een notebook - een stuk archief te ontsluiten. Door alle sores om de klanten kom ik daar niet meer aan toe'. Is hij toe aan 'papier (kolen) sjouwen'? Dat willen we toch niet meer? Papier en perkament is toch iets voor het museum? Is het met het nieuwe klantgericht werken dan niet belangrijk om papier te sjou wen? Want als je iets wilt vinden, moet het toch toegankelijk zijn? Voor de gewenste digitale dienstverlening liggen er dus honderden zo niet duizenden mensjaren werk voor archivaris sen. Dit is niet alleen met vrijwil ligers op te lossen. Waarom die slapeloze nachten? Achter de problemen aanlopen hoort bij het vak, dames en heren archiva rissen! Al tweehonderd jaar en dat zal wel altijd zo blijven. Roelof Braad april 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 2