O Tentoonstellingen P* O E BUITENLANDSE EVENEMENTEN vogin agenda Bijeenkomsten ERFGOED WEEKEND Cursussen Internationale bijeenkomsten 42 t/m 2 juni Marktzicht. Straathandel in Apeldoorn in de 19e en 20e eeuw. Een expositie van historische foto- en filmbeelden van Apeldoornse straat handel. De titel is ontleend aan een van de bekendste etablissementen aan het Marktplein. Gezeten achter een glas melk, kof fie of ste vige bor rel, een en ander af hankelijk van beurs en stand, konden bezoekers van al het gedoe op het plein genieten. De foto's dateren vanaf 1880 tot heden. Filmmateriaal is er van ijsverkoopsters, melkbezorgers, bakkerskarren, etc. Bezoe kers worden uitgenodigd actief aan de tentoonstelling bij te dragen door plaats te nemen op een caféterras of door indrukken op te schrijven. Historisch Museum Apeldoorn/Van Reekum Museum. Raadhuisplein 8, Apeldoorn Info: tel. (055) 578 84 29 t/m 14 juni Verkoop van kool op de Apeldoornse markt. (Foto: H. Stockhu/zen, collectie Gemeentearchief Apeldoorn) Vensters op de geschiedenis De Goudse Gla zen in de St.-Janskerk zijn internationaal geroemde kunstwer ken. Jaarlijks komt men van heinde en verre naar de glazen kijken. In aansluiting op de tentoonstelling in het Museum Het Catharina Gasthuis (ook in Gouda) waar de ontwerpen wor den tentoongesteld, heeft het Streek archief een kleine expositie ingericht over de historische achtergronden van de glazen. Wie waren de Crabeht's, wie is die mevrouw in het omheinde tuintje, wat heeft een kluwen garen met Gouda te maken? Deze en nog veel meer vragen worden op de tentoonstelling beant woord. De toegang is gratis. Info: www.rsnet.nl/sahm/ t/m 1 september Liefde te koop Vier eeuwen prostitutie in Amsterdam Kijken en beke ken worden, verlei ding en afkeer, gedo gen en verbieden zijn terugkerende thema's in deze tentoonstel ling. Prostitutie is altijd een onderwerp geweest dat veel belangstelling en reacties oproept. De reputatie van Amsterdam als een stad waar prostitutie welig tiert, dateert uit de zeventiende eeuw. Hoe waren de werkomstandigheden? Hoe gingen pooiers en temeiers met elkaar om? Wat betaalden de klanten zo al door de eeuwen heen en wat 'doet' een 'relaxhuis' tegenwoordig? Ontdek zonder gevaar van roddel nu de geheimen van de prostitutie in het Amsterdams Historisch Museum. Info: www.ahm.nl 20 april Voorouders onderweg naar werk Over (ver)trekkende Groningers en nieuwkomers, van Amerikagangers tot Zeelieden. Mensen met reizende beroe pen waren min of meer doorlopend onderweg. Het is juist deze mobiliteit die de onderzoeker bij genealogisch onder zoek voor specifieke problemen stelt. Om u deze voorouders te helpen opsporen organiseert het Regionaal Historisch Centrum Groninger Archieven in samen werking met de afdeling Groningen van de Nederlandse Genealogische Vereni ging een themamiddag. Naast korte lezin gen en workshops vindt u hier ook inter- netdemonstraties, audiovisuele presenta ties en een tentoonstelling. De manifesta tie vindt plaats in het gebouw van de Groninger Archieven, Cascadeplein 4 te Groningen en duurt van 13.00 uur tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Info: Groninger Archieven (w w w. gro n i n ge ra rch ie ve nnl) contactpersonen: drs. van Keulen/ drs. P.H. Riem nnfo@groningerarchieven.nl); NGV afdeling Groningen (www.ngvgroningen.nl) 20 en 21 april 456 COLLECTIES OP 432 LOCATIES IN VLAANDEREN EN BRUSSEL 20 1 21 APRIL 2002 Erfgoedweekend 2002 (Vlaanderen) Onder het thema 'Verzamelen, verzamelingen, ver zamelaar' vindt het tweede Erfgoed weekend plaats. Het Erfgoedweekend wil het jaarlijkse publieksevenement worden van en over het roerend en immaterieel erfgoed in Vlaanderen (Belgie). Dit jaar wordt een extra inspanning geleverd om naast musea en archieven ook zoveel mogelijk particulieren, heemkundige kringen en andere erfgoedbeheerders bij het evene ment te betrekken. Info: www.museumsite.J)e/html_NL/actua. htm en www.wsg.be/erfgoedweekend 25 april Archipol Symposium Een middag met voordrachten en discussie over webarchivering, internet en auteursrecht. Info: www.archipol.nl 25 mei Het industrieel en technisch erfgoed van de 20e eeuw Het erfgoed dat getuigt van nieuwe vormen van transport (van auto tot vlieg tuig), van nieuwe noden en mogelijkhe den van energieproductie en -gebruik (van petroleum tot 'alternatieve energie'), van communicatie en werktechnieken. Het is erfgoed dat gebouwd werd met nieuwe materialen als beton, bakeliet en kunststoffen. De jaarlijkse Vlaams-Neder landse Ontmoetingsdag wordt gehouden in Antwerpen en zal het bovenstaande als thema hebben. In de ochtend wordt er gesproken en geluisterd en 's middags wordt een bezoek gebracht aan de Antwerpse Petroleumhaven. Info: www.wia.be/VNODIA.htm 29 mei Archief school U'CMUW.JLI'WUS -OMlX/ri'UtK De opleiding tot archivaris De Archief- school organi seert een congres over de opleiding tot archivaris in het kader van het pro gramma '200 jaar archiefwezen'. De opleiding is sinds 1995 geïntegreerd in de opleiding informatiekunde, zowel op hbo- als op universitair niveau. De voor avond van invoering van de bachelor/ master-structuur in het hoger onderwijs is een goed moment om het veld te infor meren over de opzet van de opleiding in de nabije toekomst en om van gedachten te wisselen over hetgeen inmiddels bereikt is. De toegang is gratis. A.u.b. vooraf aan melden via info@archiefschool.nl. Info: www.archiefschool.nl I 23 april en 24 september Kennismanagement Wat kun je met kennismanagement en hoe pak je het aan? In deze seminarse rie komen deze vragen aan de orde. In april wordt de Technologie en implemen tatie aan de orde gesteld. Het seminar in september zal gaan over Orde in het Digitale Kantoor... en hoe. Info: www.papierentijger.net 7 t/m 11 mei Technische tekeningen: een waardevol en onmis baar bezit Maar hoe bewaar je die? In de cursus wordt ingegaan op de methoden van effectief beheren van technische docu menten en de bijbehorende documen tatie. Info: www.stichting-go.nl 23 t/m 29 mei Nederlandse Vereniging Interactieve Informatievyttetnen Geautomatiseerd literatuurzoeken Informatie zoe ken moet je leren. Het onafhankelijke VOGIN organiseert al jarenlang een cursus voor mensen die zich daarmee bezig houden. Aan bod komt onder veel meer: soorten informa tie, voor- en nadelen van on line zoeken, het verwerken van informatie, kennis management. De cursus wordt gehouden in de biblio theek van de Landbouwuniversiteit Wageningen. info: www.vogin.nl 7 en 8 mei Derde DLM-Forum, Barcelona De Europese Commissie organiseert in samenwerking met de Catalaanse rege ring het derde DLM-Forum. Het thema dit jaar is @ccess and preservation of elec tronic information: best practices and solutions. Aan bod komen: behoud, migratie en bewaring van elektronisch archief; metadata, opleiding en nascho ling; wettelijke bepalingen en raadpleeg baarheid. Info: www.dlm.eu.org 27 tot en met 30 mei 4th ARSAG Symposium/4es Journées de l'ARSAG Onderwerp van dit* internationale symposium is de 'Conservering in de digitale tijd'. Aan bod komen onder meer: het digitaliseren van collecties, standaarden voor tapes en disks, het Sepiaprogramma voor fotocollecties, het behouden en digitaliseren van oude radio- en televisieprogramma's, restaure ren in de digitale tijd, opzet en begroten van digitale projecten, en nog veel meer. De presentaties worden gegeven door vakmensen uit de hele wereld. Het sym posium wordt gehouden in Parijs. De voertaal is Frans of Engels met simultane vertaling. Contact: Frangoise Flieder, Sibylle Monod, Association pour la recherche scientifique sur les arts graphiques, 36 Rue Geoffroy- Saint-Hilaire, 75005 Paris, tel. (+33) 01 44 08 69 90, fax (+33) 01 47 07 62 95, e-mail: monod@mnhn.fr 25 tot 29 juni Het behouden van het collectieve geheugen: strategieën en oplossingen Deze conferentie sluit aan bij de enorme inspanningen die archieven en bibliotheken verrichten voor het behou den van ons erfgoed. Fysiek gezien gaat het daarbij om ingrepen in de uitrusting van het gebouw tot aan de oplossingen voor het behoud van elektronische infor matie. Onderzoek heeft uitgewezen dat veel overheids- maar ook publieke instel lingen niet over voldoende kennis en vaardigheden beschikken. Op deze conferentie komen strategieën en mogelijke keuzen aan de orde die van toepassing zijn op risico-inventarisatie, beleid, planning, budgettering, stafma- nagement en training. De voertaal is Italiaans, Duits en Engels. Kosten varië ren van 70,- tot 100,-, exclusief overnachtingen. De organisatie is in handen van het Archivio di Staato, Via A. Diaz 8, I-39100 Bolzano. Info tel. (+39) 04 71 26 42 95, fax (+39) 04 71 40 71 76, e-mail: asbz.hg@tiscalinet.it archievenblad april 2002 I april archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 21