Van Bilsen Consultancy Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl Restauratie-atelier De Tiendschuur www.vanbilsenconsultancy.nl Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Voor meer informatie: Ons adres: Nussestraat 10 6082 AS Buggenum tel: 0475 510044 fax: 0475 510075 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws VNG-subcommissie archieven Afscheid bureaumedewerker KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Almanak 2000 Algemene Ledenvergadering 39 Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaar. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en conservering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, charters, hand schriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen, zeefdrukken, keramische objecten en sculptu ren. De behandelingen zijn uiteen lopend. Ze betreffen bijvoorbeeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u 24 uur per dag een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuümvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 20 m3. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Restauratie-atelier "De Tiendschuur" Kapelaan Poellplein 1 5046 GV TILBURG Tel: (013)536 83 55 Fax: (013)53647 56 KARDEX y#i Sedert 2000 functioneert bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) de commissie Archieven als subcommissie van de VNG-commissie voor Culturele Zaken en Mediabeleid. Als afgevaar digde namens de KVAN is Peter Diebeis lid van de Archiefcommissie. De taken van de archiefcommis sie zijn drieledig: Politiek-beshmrlijk: het gaat hierbij om zaken als het archiefbestel, de Archiefwet 1995, de regelingen ex artikelen 11, 12 en 13 van het Archiefbesluit 1995. Beleidsmatighier betreft het bijvoorbeeld de inhoud van regelingen, het kwaliteitshandvest, kengetallen, veelgestelde vragen door gemeenten Vakinhoudelijk: de commissie houdt zich onder andere bezig met het ontwerpen en actualiseren van de selectielijst voor gemeenten en interge meentelijke organen, maar fungeert ook als redac tiecommissie voor de VNG-uitgeverij inzake publi caties op archiefgebied, zoals de basisarchiefcode. Ook kan ze publicaties die naar haar mening voor het gemeentelijk archiefbeleid van belang zijn laten ontwikkelen. Een duidelijke scheidslijn tussen de drie taken is niet altijd te trekken, zodat er in de praktijk veel overlap plaats vindt. De archiefcommissie geeft reacties op plannen en rapporten op div- en archiefgebied die de VNG ontvangt of die worden voorgelegd door bij voorbeeld de minister van OCenW, het Nationaal Archief i.o. of DIVA. Een in de archiefcommissie vastgestelde reactie wordt als pre-advies voorgelegd aan de vaste commissie voor Culturele Zaken en Mediabeleid. Deze laatste commissie besluit of het advies - al dan niet gewijzigd - verstuurd wordt naar de betrokken partij(en). Behalve gevraagd kan de archiefcommissie ook ongevraagd advies aan de vaste commissie uitbrengen. Tenslotte bespreekt de commissie ook de rapportages die het bedrijf Doxis verstrekt over haar dienstverle ning aan de gemeenten op basis van een samenwer kingsovereenkomst tussen de VNG en Doxis. De samenstelling van de commissie is zo gekozen dat alle drie genoemde taken vervuld kunnen wor den. Daarbij is onder andere gekeken naar de Archiefwet 1995, die voor het ontwerpen van een selectielijst een commissie van een bepaalde samen stelling voorschrijft. Met name bij de politiek- bestuurlijke aangelegenheden kijkt de archiefcom missie vooral vakinhoudelijk, terwijl de commissie voor Culturele Zaken en Mediabeleid - die slechts bestuurders telt - de politiek-bestuurlijke aspecten voor de gemeenten in ogenschouw neemt. Bij het uiteindelijke VNG-oordeel speelt de argumentatie van de archiefcommissie echter een belangrijke rol. De huidige samenstelling van de commissie is als volgt: drie leden vanuit de VNG-commissie voor Culturele Zaken en Mediabeleid, te weten voorzitter de heer G.J. Kuiper en de heren A.A.M. Brok en C.J.D. Waal; een of meer leden deskundig ten aanzien van de gemeentelijke organisatie en haar taken (I.W.L.A. Caminada namens de Vereniging van Gemeente secretarissen); een of meer leden deskundig ten aanzien van de nog niet overgebrachte archieven (de heer J.J.A. Buylinckx namens de vereniging SOD en de heer T.J. de Bruijn namens het Werkverband Gemeentelijke Archiefinspectie (WGA); een vertegenwoordiger namens de algemeen rijksar chivaris (de heer N.P. van Egmond); •een provinciaal archiefinspecteur (mevrouw M.H. van den Heuvel-Habraken namens het Landelijke overleg van provinciaal archiefinspecteurs LOPAI); een of meer gemeentearchivarissen (de heren C.G.M. Noordam, Haags Gemeentearchief en C. de Graaf, Gemeentearchief Leiden); een vertegenwoordiger vanuit Doxis (de heer L. Verbeek); een vertegenwoordiger vanuit de VNG-uitgeverij (mevrouw D. Scholier); een vertegenwoordiger van de KVAN (de heer P.G.M. Diebeis); een vertegenwoordiger van de VNG (de heer F.Th. de Graaf, secretaris en mevrouw C.J.W. Jongmans, ad junctsecretaris). Na iedere landelijke verkiezing voor de gemeenteraden wijzigt de samenstelling van de VNG-commissies en wordt hun functioneren geëvalueerd. De VNG heeft besloten de archiefcommissie ook de komende vier jaar te laten functioneren, maar de commissie zal nog dit jaar wel haar eigen functioneren en de samenstelling en taken nader beschouwen en mogelijk wijzigen. Peter Diebeis Hans van der Veen, bureaumedewerker van de KVAN, heeft per 1 april een nieuwe baan. In de bestuursvergadering van 7 maart heeft het bestuur afscheid van hem genomen. Voorzitter JoJamar sprak enkele lovende woor den en er waren felicitaties met de nieuwe uit daging bij het Theater Instituut Nederland in Amsterdam. Het bestuur van de KVAN bezint zich op de opvolging en doet er alles aan mogelijke hin der te voorkomen. DIVA, buurman van het KVAN-bureau, is bereid gevonden voorlopig de telefoon op te nemen en de post aan te nemen. Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Mutaties in de Almanak 6.35 Stadsarchief Gorinchem wijzigen: GA> A. Flings Inv./ED/Bibl./AZ> R.F. van Dijk, J.E. Walraven 6.36 Naam wijzigen in: Regionaal Historisch Centrum Groninger Archieven De Algemene Ledenverga dering die gepland stond voor april gaat niet door. Op de voorjaarsvergadering vindt de financiële verantwoording over het afgelopen jaar plaats. Het bestuur zal zo spoedig mogelijk met een alternatief komen. april 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 19