3^1C= Kennis Kunde Service Snel "Karakter - Solide de pomp tijd voor verandering? Tijd voor Restauratieatelier Paul Peters B.V. Complete line of mat cutters ARCHIEFSERVICE NEDERLAND KsmW. speed-mat Handboekbinderij Restauratie Conservering van de meest uiteenlopende, historische en moderne, documenten en aktenbestanden. Ons atelier biedt sinds vele jaren een in brede kring erkende expertise ten dienste van het behoud van het geschreven en gedrukte erfgoed. Object-specifiekepassief-conserverende restauratie van papier, boekblok en boekband. Van incunabel tot oude druk, van oude en moderne grafiek, tot kerkelijke en overheidsdocumenten, land- en wandkaarten, charters en zegels, uit alle tijdvakken. Restauratieatelier Paul Peters B.V. is lid van de VeRes, de VAR en de IADA (International Association of Book and Paper Conservators). Weverweg 9, 6961 KM Eerbeek Tel.0313 65 44 66 Fax 0313 65 58 82 paulpeters@paulpetersdemon, nl Inform Befie' Be-wen sehectieinventarisatie en reconstructie van archieven werk aavie tersteunmg Jfoornsefiop 45-1274 JKP-Sfuizen-'TeC. 035-601 07 69-'Fax_ 035-601 69 46-1-maif info@i5en6.nl Speed-Mat International No matter how you cut it... We have the mat cutter to meet your needs. Nou, over reacties op de vorige column heb ik te klagen. Dat wil zeggen: ik kreeg ze wel, maar u bent het té erg met me eens. Voor een politicus of een dominee is dat fijn maar een columnist schiet er niets mee op. Tegenspraak is nodig: modderwerpingen, schimpscheu ten, vileine aantijgingen, allemaal oké (hoewel...), maar dit vriendelijk meedei nen levert waarheden op die op koeien lijken. Tijd dus om mij nader in mijn vraag aan u te verdiepen, want kennelijk heerst een akelig misverstand. Kennis van het verle den relativeert, zo beaamt u mij. En daar na vallen we prettig in slaap. Dat is niet de bedoeling. Ik herhaal mijn stelling: een archivaris die méér dan het overheidshandelen op hoofdlijnen documenteert (excusez les mots), die zich ook bekommert om de documentering van culturele aspecten, zo'n archivaris bevindt zich in het hart van zijn vak - en niet in de marge. Zo'n archivaris kan zich alle soorten van con texten voorstellen. Dat maakt hem wijzer (en haar al helemaal). Maar dat betekent niet dat alles wel weer voorbijgaat, zoals ik uit sommige van uw reacties proefde. Alles gaat wel voorbij, maar zo mogen we niet leven. Het houdt niet in dat u achterover kunt leunen, omdat er altijd wel een windje waait. Het betekent evenmin dat alles relatief is iimmiii (over dat begrip moeten we het sowieso nog eens hebben). En het betekent hele maal niet dat het onnodig zou zijn om ons tegen de administratieve armoede van een Beekhuis te verzetten. Over zand in de raderen moet worden nagedacht, u moet er niet mee doorrij den! Ik heb gemerkt dat M.B. zo weinig tegen spraak kreeg, omdat u het niet de moeite waard vond zich tegen zijn gedachtegang te verzetten. Niemand had daar zin in. U trok zich er domweg niets van aan. U deed uw werk gewoon door. In den lande acquireerde, inventariseer de, digitaliseerde, exposeerde, fuseerde en historiseerde u dat het een lieve lust was. En de verschraling in Den Haag liet u koud. Nare gevechten liet u over aan de historici. Misschien is dat superieur. Misschien is het sloom. Een heel beroemde, Amerikaanse archi tect voegde mij ooit toe: Archivists and librarians, they are all dead people". Dat hij inmiddels is overleden en ik niet, troost een beetje. Maar destijds dacht ik, héél even: misschien is het waar. Dus neemt u het februarinummer nog eens ter hand en lees mijn column kri tisch door. Lees dan ook het intrigerende verslag over 'historisch besef' op p. 13. Dat is een belangrijk begrip in deze inter culturele tijden. Zo'n besef, gegenereerd door de goede bronnen, komt voort uit de menselijke verbeeldingskracht. En die wordt maar minimaal gevoed door die akelige stukken waar de recht- en bewijs- zoekende burger zo dol op schijnt te zijn. Daar zijn engere stukken voor nodig, échte stukken: medailles, films, spandoe ken, maquettes, foto's en potscherven. Madeleines misschien wel, als die de ver beelding prikkelen. Inderdaad: het archiefwezen zal trivialiseren en veran- tonpiecken en naar ik u vurig toewens een stuk interessanter worden. 33 MAT CUTTING SYSTEMS Parallelweg 30 5223 AL 's-Hertogenbosch The Netherlands Phone: +31 (0)73 513 05 07 Fax: +31 (0)73 513 04 89 E-mail: speed-mat.int@introweb.nl Speed-Mat International, fabrikant van de bekende Speed-Mat passe partoutmachine. Tevens importeur van passe-partout- en snijmachines van Logan en Fletcher. speed-mat Ook voor service, inruil en gebruikte machines. projecten trainingen detachering advisering document- en workflow management Dukatenburg 90-25a te Nieuwegein Postbus 7102,3430 JC Nieuwegein Tel. 030-2724235, Fax 030-2716900 Internet: www.archiefservice.nl E-niail: secretariaat@archiefservice.nl Door Marjanne Kok mkok@nai.nl Tekening: PeterVlot april 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 16