Migranten, trekvaarten en stoomgemalen 'VIRTUELE TOCHTEN KENNEMERLAND' webziidelings webzijdelings De Virtuele Tochten maken vanaf het vroe ge voorjaar een vast deel uit van de website van de AVK. Ze bieden de bezoeker een eerste ken nismaking met - vooralsnog - twee thema's uit de geschiedenis van Haarlem en Midden- en Zuid-Kennemerland. Die twee thema's verbin den de elementen, de zogenaamde items, waar uit beide tochten zijn opgebouwd. De eerste tocht, 'Migranten in Haarlem en Kennemerland', gaat over vreemdelingen, over de recen te en minder recente geschiedenis van nieuwkomers. In de tweede tocht staan allerlei facetten van de historische relatie van mensen met water centraal. Die tocht heeft als doopnaam 'Water als vriend en als vijand'. Een derde tocht staat inmiddels in de steigers. Die zal de industriële archeologie behandelen en te zijner tijd op de website verschijnen onder de naam 'Sporen van industrie en ambacht'. De keuze voor deze historische thema's is natuurlijk geen toevallige. Migratiegeschiedenis staat, als spiegel van de actuele multiculturele samenleving, momenteel sterk in de belangstel ling. Die belangstelling blijft niet beperkt tot de kring van historische professionals. Migranten organisaties en beleidsvormende instanties die zich met nieuwkomers bezighouden, tonen eveneens een levendige interesse. De gemeente Haarlem nam daarom het initiatief een breed opgezet onderzoek te laten uitvoeren naar de geschiedenis van migranten in de stad. Jaap Vogel voert dit onderzoek uit. De Virtuele Tochten bieden de gelegenheid om een deel van zijn onderzoeksresultaten wereldkundig te maken. De IJmond en Zuid-Kennemerland, het werkge bied van de AVK, bieden een unieke gelegenheid om de geschiedenis van mens en water op tallo ze manieren te benaderen. De westelijke grens is de Noordzee, bron van Neerlands welvaren en tevens de grootste, niet-menselijke, historische en actuele bedreiging voor zo ongeveer de helft van ons land, namelijk dat deel dat beneden de zeespiegel ligt. Tot het werkgebied van de AVK behoort verder een rijk gevarieerd duinland schap: een verdedigingsgordel tegen het zeewa ter, maar ook wingebied voor het drinkwater van meer dan een miljoen Nederlanders. Achter de duinen liggen polders, een drooggemaakt binnenmeer van kolossale proporties, oude trek vaarten, het Noordzeekanaal met zijn bewogen geschiedenis... enfin: te veel om op te noemen. De twintig items waaruit de tocht 'Water als vriend en als vijand' op voorhand bestaat, bie den slechts een bescheiden behandeling van dit thema. Wie nu door de historische binnenstad van Haarlem loopt, ziet het er niet zo een, twee, drie vanaf. Maar toch was Haarlem ooit, na Leiden, de tweede industriestad van Nederland. Dat industrieel verleden heeft wel degelijk sporen nagelaten, opvallende en minder opvallende, die daaraan herinneren. Buiten Haarlem bood de aanleg van het Noordzeekanaal nieuwe mogelijkheden tot industrievestiging en aan de voet van de duinen bij Velsen, Bloemendaal en Heemstede bloeiden eens de linnen- en kleerble- kerijen. Heel wat industrie- en watermolens ble ven bewaard, zo ook verschillende stoomgema len. Meer dan voldoende landmarks voor een tocht langs 'Sporen van industrie en ambacht'. De ontstaansgeschiedenis van het project 'Virtuele Tochten Kennemerland' voert ons terug naar de zomer van 2000. Toen verzond de afdeling Cultuur van de gemeente Haarlem een uitnodiging aan cultuurbeherende instellingen, waaronder de AVK, om projecten voor te stellen in het kader van het Actieplan Cultuurbereik. Men was op zoek naar projecten die cultuurhis torie onder de aandacht konden brengen van brede publieksgroepen. Die uitnodiging was meer dan welkom, want de AVK koesterde al langer het plan om de stads- en streekgeschiedenis via de digitale snelweg aan een groter publiek te presenteren. Dit plan ont stond omdat een ander project resultaten begon af te werpen. Dit andere project behelst het digi taliseren van beelden uit de Kennemer Atlas, waaraan sinds 1998 wordt gewerkt. Het zal bij afronding meer dan 150.000 beel den uit de topografisch-historische beeldcollectie van de AVK toegankelijk maken op het intra- en internet met behulp van het programma Photobase. Delen uit deze unieke collectie wilden we presenteren in het kader van de geschie denis die ze verbeelden en oproepen. In het project Virtuele Tochten maken we ook gebruik van beelden die afkomstig zijn uit andere collecties. Maar om die op de website te kunnen presenteren moes ten ze om technische redenen wel aan de Digitale Atlas toegevoegd worden. De gemeente Haarlem begroette het pro jectvoorstel 'Virtuele Tochten Kennemer land' met instemming. Het werd opgeno men in het Actieplan Cultuurbereik. Dit had tot gevolg dat de subsidie die de gemeente Haarlem verstrekte door het ministerie van OCenW kon worden 'gematcht'. Als medefinanciers traden voorts op de andere deelnemende gemeenten in de AVK en het particulier bedrijfsleven: namelijk de firma Microformat Systems in Lisse en Ruijs Visual Systems (RVC) te Maarssen. Een project als dit kan natuurlijk slechts gerealiseerd worden door samenwerking van verschillende instellingen en des kundigen. Microformat Systems verzorg de de web-engineering, RVC bood deskun digheid op het gebied van de software (Photobase), het bureau Coördesign uit Leiden tekende voor de grafische vorm geving en het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis stelde een his torisch onderzoeker beschikbaar. De AVK zorgde voor beeldresearch. Het project management viel toe aan de directeur van de AVK en een representant van Microformat Systems. De planning voor het project was: start 1 september 2000 - afsluiting 1 september 2001. In verband met een later gekozen fasering van het beschikbare budget en een enigszins gewijzigde opzet van de site is de presen tatie verschoven naar het voorjaar van 2002. Het project Virtuele Tochten als onderdeel van de website van de AVK is ontworpen met meerdere doelen in het achterhoofd. Allereerst willen we een his torisch geïnteresseerd publiek de gele genheid bieden op het internet kennis te maken met thema's uit de geschiedenis van Haarlem en Kennemerland. In de tweede plaats willen we dat publiek attenderen op de vele, vaak unieke, beel den van het Kennemer verleden die inmiddels beschikbaar zijn in de Digitale Atlas van de AVK. Hetzelfde geldt mutatis mutandis voor de minstens zo grote rijk dom aan boeken en artikelen over dat verleden, die in de bibliotheek van de Archiefdienst ligt te wachten op belang stellende lezers. Ten slotte willen we een presentatiekader scheppen waarbinnen we in de toekomst andere vormen van historische informatie kunnen aanbie den. Wat die doelen met elkaar verbindt, is de wens het publiek actief tegemoet te tre den. We willen een nieuw middel gebrui ken om dat publiek duidelijk te maken dat aan de Jansstraat 40 in Haarlem het hart van de geschiedenis van Kennemer land klopt; dat niet alleen kenners en specialisten daar welkom zijn, maar dat ook historisch geïnteresseerden daar iets van hun gading vinden. Daarom moeten de Virtuele Tochten Kennemerland zoals die nu bestaan, niet gezien worden als een voltooid project. Zoals we het in onze laatste doelstelling hierboven al for muleerden: we hebben een presentatie kader geschapen waarbinnen ook andere thema's aangeboden kunnen worden. Een in de AVK participerende gemeente zou daarin haar geschiedenis kunnen opnemen en door een link verbinden met haar eigen website. Van diezelfde mogelijkheid kunnen ook waterschap pen, kerkelijke instellingen en bijvoor beeld sportverenigingen gebruikmaken. Voorwaarde is slechts dat de AVK hun archieven beheert en over relevante illus traties beschikt in de Digitale Atlas. Het spreekt vanzelf dat we er ook aan hech ten dat die geschiedenissen op een inte ressante en aantrekkelijke manier geschreven worden. Concrete uitbrei dingsplannen zijn er nog niet, maar de mogelijkheid is er nu. De Virtuele Tochten Kennemerland zijn bedoeld voor mensen met belangstelling voor de geschiedenis van hun stad of streek. Die belangstellenden verwachten we in verschillende groepen aan te tref fen. Allicht denken we daarbij aan de grote groep stamboomonderzoekers die de roots van hun familiegeschiedenis in Kennemerland vinden. Omdat het inter net een internationaal publicatiemedium is, bereikt de website ook (nazaten van) emigranten die deze streek verlieten, maar zich toch verbonden weten met zijn geschiedenis. De socioloog Harry van Doorn schreef eens in de NRC dat historisch bewustzijn vooral een leef tijdsfenomeen is. Met het klimmen der jaren neemt het toe. Dat betekent dus dat er om demografische redenen een groter wordende groep mensen is die op zoek gaan naar hun geschiedenis. Vaak begin nen die dicht bij de deur. Last but not least denken we de leraren geschiedenis een helpende hand te kunnen bieden om leerlingen in de bovenbouw van de mid delbare scholen historische informatie te laten vinden. Sinds de instelling van het studiehuis en de komst van het nieuwe vak Culturele en Kunstzinnige Vorming (CKV) moeten deze leerlingen immers meer dan voorheen zelf op zoek gaan naar historische informatie. Gezien onze doelstellingen hebben we, in overleg met de grafisch ontwerper, gekozen voor een website met een 'seri euze uitstraling'. De site in zijn huidige vorm heeft wel iets van een geïllustreerde 15 Door Jaap Vogel en Lieuwe Zoodsma* kennemerland M.PR (JAM] N NJE 'Virtuele Tochten Kennemerland', op de een of andere manier kwamen we steeds terug op die naam. Alternatieven passeerden de revue, maar geen enkele daarvan had de verdienste om zo bon dig te omschrijven wat we bieden. Het adjectief 'vir tueel' roept in het hedendaags spraakgebruik immers al vrij snel associaties met het internet op. De virtuele tochten door Kennemerland kun je dus ondernemen zonder een stap buiten de deur te zet ten. Al wat je nodig hebt is een computer, toegang tot het internet en het adres van de website van de Archiefdienst voor Kennemerland (AVK): www.avk- haarlem.nl. Eenmaal daar aangekomen zal het de bezoeker niet al te veel fantasie kosten om te bedenken dat virtuele tochten iets met de geschie denis te maken hebben. De site van een archief dienst is immers heel wat anders dan de site van een VW. Thema's uit de geschiedenis Oorsprong van de Virtuele Tochten archievenblad februari 2002 2 Waalse Kerk (Haarlem) Op nel Begijnhof sla Doelen en doelgroepen 20 Nuestra Casa Nostra Aan de dr Schuitstraat, een rustige straat nabij centrum van Beverwijk, staat op nr 13 een kantoorgebouw van bescheiden omvang au voor multiculturele nakomelingen Dit werk aan de dr Schuttstraat begon op 9 lebruan 1958 Op de foto zet u dat daar op die dag de Italiaanse vlag gehesen werd Die vtaghijsmg markeerde de feestelijke opening van een houten gebouwtje, zeg maar een keet Die keet droeg de zeer welluidende naam 'Casa Nostra. Centro di Assistenza Sociale e di Cuitura con S3la di ncreazione' Uiteraard sprak men kortweg van "Casa Noslra', oftewel Italiaans voor 'Ons Huis' In d* Casa bood de katholieke kerk opvang en begeleiding aan de eerste grote groep naoorlogse gastarbeiders Het waren Italianen die sinds februan 1956 m steeds groter aantallen werkten bg de Koninkigke Hoogovens en Staalfabrieken Uitwerking februari 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 7