Website rijksarchiefinspectie DIVA-projed Kengetallen 200 jaar Rijksarchiefdienst Archiefpri j svraag Archievenruil Nederland Duitsland nieuws uit het veld Tijdens de Duitse bezetting van Nederland (1940-1945) legden Duitse instellingen archieven over Nederlandse personen en organisaties aan. Nog tij dens de bezetting zijn deze archieven overgebracht naar Duitsland. Daarnaast namen de Duitsers archieven van Nederlandse instellingen als de Neder lands-Israëlitische Hoofdsynagoge van Amsterdam (1761-1941) in beslag en voerden ze af naar Duitsland. Deze archieven zijn onlangs teruggekomen naar Nederland. Zo meldt het Algemeen Rijksarchief. De archieven maken deel uit van een Nederlands-Duitse archievenruil, die 4 december zijn officiële beslag heeft gekregen. Ook in Nederland bevonden zich namelijk archieven die volgens de grondbeginselen van de archivistiek niet hier, maar in het land waar ze zijn ont staan - Duitsland - thuishoren. Het betrof de archieven van het Duitse Consulaat te Maastricht (1916-1940) en van de Nederlandse bezettingsautoriteiten van Oost-Friesland (1807-1810). Het archief 'Feindvermögensverwaltung in den besetzten Niederlanden' is voor het ARA het belangrijkste archief dat naar Nederland is gekomen, omdat het nauw aansluit op de archieven van het Nederlands Beheersinstituut, die al in het ARA aanwezig zijn. Het Feindvermögen- archief bevat dossiers over het beheer van vermogen in Nederland, dat eigen dom was van personen die tijdens de Duitse bezetting in neutraal of geallieerd gebied verbleven. Ook zitten er veel dos siers in van bedrijven in Nederland, waarover de zeggenschap - via aandelen - in buitenlandse handen was. Deze vorm van economische oorlogvoering wordt ook tegenwoordig nog toegepast: bankte goeden en andere vermogensbestandde len van bijvoorbeeld de Taliban en ande re vermoedelijke terroristen zijn ook geblokkeerd. De dossiers betreffen veelal particuliere personen, zoals de Nederlandse ministers die naar Londen waren gevlucht, en nalatenschappen die in Nederland vrijge vallen waren, maar waarvan een of meer erfgenamen in het buitenland verbleven. Daarbij gaat het vooral om bedrijven, bekende en onbekende: handelmaat schappijen, industriële bedrijven, Indi sche cultuurmaatschappijen, banken, verzekeringsmaatschappijen, rederijen, maar ook enkele kloosters. Namen als de Bijenkorf, R.S. Stokvis, Ned. Dunlop Bandenmij., Heemaf, Stork, Shell, Neder landse vestiging van Metro-Goldwyn- Mayer-film, Hotel des Indes, enz. In goed overleg hebben het Bundesarchiv van de Bondsrepubliek Duitsland en de Rijksarchiefdienst in Nederland de afge lopen jaren gewerkt aan een voor alle partijen bevredigende uitwisseling van deze en een aantal andere archieven. Ook het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) is bij deze archievenruil betrokken. Tijdens een officiële bijeenkomst in het Algemeen Rijksarchief te Den Haag is de archievenruil bezegeld. Voor het tekenen van de protocollen van overdracht was de president van het Duitse Bundes archiv prof.dr. H. Weber naar Den Haag gekomen. Ook vertegenwoordigers van de bij de Nederlands-Duitse ruil betrok ken organisaties en vertegenwoordigers van de ministeries van Buitenlandse Zaken en van Financiën en van de Duitse ambassade in Den Haag waren hierbij aanwezig. Het internet is sinds vrijdag 4 januari 2002 weer een website rijker: http://www.rijksarchiefinspectie.nl. De Rijksarchiefinspectie presenteert zich nu ook op het internet als een zelfstandige organisatie. De vormgeving van de site is overeenkomstig de eigen huisstijl. Hoewel de site primair is opgezet voor personen die werkzaam zijn in de docu mentaire informatievoorziening (DIV) bij de centrale overheid, bevat hij ook interessante informatie voor DIV-mede- werkers werkzaam bij andere organisa ties. Natuurlijk is er (basis)informatie aan te treffen over de Rijksarchiefinspectie zelf, zoals werkzaamheden, verslagen, publi caties, nieuws, contactgegevens etc. Aan het archiefbeheer in de dynamische en semi-statische fase wordt ook veel aan dacht besteed. Vooral het onderdeel 'Thema's' en het gedeelte 'Vraag en ant woord' bevatten praktische uitleg over specifieke onderwerpen. Elk thema bevat korte beschrijvingen, een verwijzing naar o Q a tao g aai Ea eigen publicaties, een verwijzing naar de relevante wet- en regelgeving en ten slotte verwijzingen naar sites of contact personen die van belang kunnen zijn. De eigen publicaties zijn in PDF-formaat beschikbaar en kun nen worden gedown- load. De zoekfunctie is op vrijwel alle pagina's beschikbaar. Deze functie biedt de mogelijkheid om op basis van een term, begrip of naam direct naar een pagina te gaan. De site is inhoudelijk nog duidelijk in opbouw, op het moment van bekijken waren nog niet alle pagina's gevuld. Het is een rustige, overzichtelijke site die veel praktische informatie over het archiefbe- heer te bieden heeft. Dit gebeurt op een zodanige manier dat ook de geïnteres seerde vakgenoot het nodige van zijn gading kan vinden. 10 nieuws uit het veld Inzendin gen moeten ge maakt zijn door leerlingen (individueel of in groepsver band), op basis van origineel, niet eerder ge publiceerd archiefmateriaal. De begelei dende docent dient bij de inzending een protocol te overleggen over de wijze waarop het resultaat tot stand is geko men. De keuze van het medium is vrij, maar de jury is erg gecharmeerd van de moderne media. 2001/2002 Een door DIVA ingestelde project groep heeft een rapport uitgebracht met de titel 'Trends volgen of trends zetten?'. In het rapport wordt ingegaan op de mogelijkheden die kengetallen de archiefsector kunnen bieden. Met kenge tallen zou de sector zich bijvoorbeeld beter kunnen profileren. Daarbij kunnen de kerngegevens over archieven van het CBS worden gebruikt. Daarnaast kunnen instellingen door middel van kengetallen zich met elkaar vergelijken. Dat kan zowel ten aanzien van de resultaten als van de processen die nodig zijn om deze te bereiken. Om resultaten goed te kun nen vergelijken mogen definities echter niet van elkaar afwijken. Op het gebied van dienstverlening is het afgelopen jaar gebleken dat wanneer er afspraken gemaakt kunnen worden over mini mumnormen ook veel winst valt te boe ken ten aanzien van werkprocessen. Komen tot geaccepteerde minimumnor- In juni 2002 bestaat het Nederlandse archiefwezen 200 jaar. Op 17 juni 1802 werd Hendrik van Wijn benoemd als eer ste Rijksarchivaris van wat toen nog de Bataafse Republiek heette. Daarmee werd de basis gelegd voor de huidige Rijksarchiefdienst. Het 200-jarig bestaan van de Rijksarchiefdienst wordt gevierd met een aantal grote publieksevenemen ten, waaronder een serie speciale theater voorstellingen, een internationaal getint congres, een expositie in samenwerking met het Haags Historisch Museum en een reeks andere evenementen. Het onderwijs is een speerpunt in het beleid van de Rijksarchiefdienst. In samenwerking met de Vereniging Geschiedenisleraren Nederland (VGN) heeft de Rijksarchiefdienst de afgelopen jaren drie websites gebouwd, die te vin den zijn op www.archief.nl. Om het 200- jarig bestaan ook binnen het onderwijs onder de aandacht te brengen heeft het Algemeen Rijksarchief een Archiefprijs vraag gemaakt. In het kader van deze Archiefprijsvraag worden scholen en/of individuele leerlingen uitgenodigd pro jecten in te zenden die tot stand zijn gekomen op basis van origineel archief materiaal. De archiefprijsvraag is bedoeld voor het voortgezet onderwijs. Nieuwe opzet geschiedenisonderwijs men lukt volgens de projectgroep alleen door in de praktijk te meten, daarna te evalueren en dan samen afspraken te maken. Het rapport van de projectgroep, met verschillende keuzemogelijkheden, zal op de website van DIVA beschikbaar komen. Dit rapport wordt op 7 maart 2002 tijdens een conferentie over kenge tallen behandeld. De bijeenkomst vindt plaats in Amsterdam, Cruquiusweg 31. Voor nadere informatie en aanmelding: diva@divakoepel.nl. De uiterste inleverdatum is 1 april 2002. Een deskundige jury, samengesteld uit archivarissen en docenten, zal op 1 sep tember 2002 de winnaars bekendmaken. In september of oktober vinden de prijs uitreikingen plaats in het Algemeen Rijksarchief. De prijzen bestaan uit een bedrag voor de school en een bedrag voor de deelnemende leerling(en). Het prijzengeld voor de school dient besteed te worden aan moderne media voor het geschiedenisonderwijs in het schoolge bouw. De eerste prijs bedraagt: 4000 euro voor de school en 2000 euro voor de leer- ling(en). De tweede prijs bedraagt: 2000 euro voor de school en 1000 euro voor de leerling(en). De derde prijs bedraagt: 1000 euro voor de school en 500 euro voor de leerling(en). Alle scholen hebben inmiddels een informatiepakket per post toegestuurd gekregen. Er komt een nieuwe opzet van het geschiedenisonderwijs, van basisonderwijs tot en met de eindexamens in het voortge zet onderwijs, zo is te lezen op de site van het ministerie van OCenW. Het historisch besef staat in de nieuwe opzet voor het geschiedenisonderwijs centraal. Het gaat daarbij om een combinatie van kennis, inzicht en toepassing. De kritiek op de huidige opzet komt erop neer dat de leerlingen onvoldoende beschikken over een op chronologie geba seerde overzichtskennis. In het geschiede nisonderwijs is het accent verschoven naar een op historische vaardigheden gebaseerde en overwegend thematische benadering. Bij de nieuwe opzet is gebmik gemaakt van het advies van de commissie-De Rooy. De kern hiervan is het voorstel bij de leerlingen historisch besef aan te kweken door een tel kens (verdiept) temgkomend kader van his torische overzichtskennis te omschrijven, in de vorm van tien kort gekarakteriseerde tijd vakken. Dit voorstel wordt gedragen door de wetenschap, het vervolgonderwijs en de organisatie van geschiedenisleraren. De plannen zullen de komende tijd verder worden uitgewerkt. In de huidige plannen komt het woord archief niet voor, maar wel licht dat dat in de uitwerking toch nog goed komt. 3 Rijksaichiefintpectie - Thema's - Microsoft Internet Explorer gestand Bereiken Bee|d ga naai gavoneten Help Adres http7/www.ii|ksaichiefinspectie nflhema/index html ARCHIEFINSPECTIE llfllliiHiut minimi uiman Organisatie Openbaarheid Kwaliteitsverbetering Toegankelijkheid Digitalisenng Selectie en vernietiging Vervangkig Vervreemding Bewerking en overbrenging VRAAG CU AMTW00RQ ©2001 RIJKSARCHIEFINSPECTIE I f In deze rubriek vindt u de belangrijkste onderwerpen over het archielbeheer Wij hebben ze in twaalf thema's onderverdeeld Hierin vindt u uw belangrijkste vragen beantwoord. Natuurlijk kunnen we in de thema's niet alles uitputtend behandelen Wilt u meer weten, neemt u dan contact met ons op Elk thema bevat korte beschrijvingen, een verwijzing naar onze eigen publicaties over dit thema, een verwijzing naar de relevante wet- en regelgeving en tenslotte verwijzingen naar sites of contactpersonen die voor u in dit verband van belang kunnen zijn. S3 Start KickOlf ^[PostvJ^Rem.jSHove-l 'ffi'Micro. Rijk A) Zoek Internet-zoru I -JH:\0...| ^|RE:a JjT 1444 archievenblad februari 2002 Voorwaarden februari 2002 archievenblad Het huidige geschiedenisonderwijs is te veel gericht op thema's, waardoor overzichtskennis ontbreekt.

Archievenblad | 2002 | | pagina 5