ooodimoooooo Nederlandse resolutie over het behoud van digitaal erfgoed ERIC KETELAAR nieuws uit het veld Louis Augustus ontvangt Rheinlandtaler Oud-archivaris van Rolduc in Kerkrade, drs. Louis Augustus, ontving op donderdag 22 november jl. in de abdij Brauweiler (D) uit handen van Winfried Schittges, voorzitter van het Landschafts- verband Rheinland, de Rheinlandtaler. Deze onderscheiding wordt sinds 1976 uitgereikt aan personen die zich op bij zondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de 'landschaftliche Kulturpflege' van het Rheinland. Louis Augustus is Kerkradenaar van geboorte (1921) en was van 1946 tot 1964 leraar op Rolduc en vanaf 1953 ook archivaris voor het beheer van het oude abdijarchief. Zijn Kerkraadse afkomst en kennis van de omgeving maakten dat hij meer en meer geïnteresseerd raakte in de geschiedenis van zijn geboortestreek. Hij studeerde in 1965 af in Nijmegen met de doctoraal scriptie: 'Betrachtungen zu der Urkun- densprache von Herzogenrath und Kerkrade in dem ausgehenden Mittel- alter'. Hij was van 1965-1983 leraar Duits in Heerlen, maar bleef actief in de geschiedschrijving van het Land van Rode. Hij is medeoprichter van de Stichting Fontes Rodenses in 1966, is ere voorzitter van de Historische Kring 'Het Land van Herle' en had in zijn 'tweede jeugd' vele andere functies binnen de Limburgse historische wereld. Augustus werd voorgedragen omdat hij recent nog het archief van de parochie Maria Hemelvaart in Herzogenrath inventari seerde. Schittges zei daarover: 'Nur ein Fachmann Ihres Format ist in der Lage, die zahlreichen Originalurkunden in lateinischer sowie in den alten Formen der französischen, niederlandischen und deutschen Sprache zu entziffern, zu übersetzen und richtig zu deuten'. Maar inventariseren is niet Augustus' enige ver dienste. Hij werd vooral beroemd vanwe ge de kritische vertaling van de 'Annales Rodenses' (samen met Jo Jamar) en vele andere bronnenuitgaven waar hij aan (mede)werkte. Schittges benadrukte het zwaartepunt van zijn onderzoekingen, leer- en voordrachtsactiviteiten: de ge- schiedenis van de burcht Rode en de abdij Kloosterrade. En zijn passie voor de histo rie houdt niet op. Hij werkt nog hard mee aan de voorbereidingen voor de viering van 900 jaar Kloosterrade/Rolduc in 2004. In de feestelijke bijeenkomst kregen ook andere buitenlanders de Rheinland taler: prof.dr.dr. honoris causa jan Goossens (B), prof. Frédéric Hartweg (F) en Jean Malget (L). FULLTIME PROFESSOR De Universiteit van Amsterdam heeft de deeltijdaanstelling van prof.dr. F.C.J. Ketelaar omgezet in een volledige aanstelling, vooral met het oog op de vergroting van de onderwijslast in verband met de (in september 2002 startende) bachelor- en masteropleiding Archiefweten schap. De uitbreiding van de aan stelling wordt gefinancierd door de Stichting Archiefschool. In verband met het fulltime-hoogle raarschap heeft Ketelaar zijn dienst verband bij de Rijksarchiefdienst, waar hij parttime als juridisch advi seur werkzaam was, beëindigd. Ook verlaat Ketelaar de leerstoel Archief wetenschap aan de Universiteit Leiden. Over de bezetting van die leerstoel zijn het Nationaal Archief i.o. en de Leidse Faculteit der Letteren in bespreking. Prof.dr. F.C.J. Ketelaar is benoemd tot lid van de Adviescommissie Insti tuten Geesteswetenschappen en We tenschappelijke Informatie van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Deze commissie advi seert over het beleid van KNAW-institu- ten als de Fryske Akademy, het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde, het Koninklijk Nederlands Historisch Genootschap, het Meertens Instituut, het Nederlands Instituut voor Oorlogs documentatie en het Nederlands Insti tuut voor Wetenschappelijke Informa tiediensten (NIWI). De Adviescom missie Instituten GWI bestaat thans uit de hoogleraren Fasseur (voorzitter), Van Berkel, Grootes, Ketelaar en De Vuijst. Drs. R.C. Bastiaanse is met ingang van 1 februari 2002 benoemd als direc teur van het Rijksarchief in Noord- Brabant. Hij volgt mw. dr. J.A.M.Y. Bos- Rops op. René Bastiaanse (49) was directeur van Het Markiezenhofcom plex in Bergen op Zoom, waarin onder meer een museum, een bibliotheek, een restaurant en een accommodatie- verhuur zijn gevestigd. Daarnaast is hij programmamaker bij Omroep Brabant. Wekelijks presenteert hij het televisiep rogramma 'De Wandeling', waarin hij op locatie cultuur- en natuurhistori sche bijzonderheden toelicht. nieuws uit het veld Internet nieuws GBG, de vereniging Geschiedenis, Beeld Geluid, heeft een eigen website: www.geschiedenisbeeldgeluld.nl. Waar deze site over gaat, spreekt voor zich. Maar u kunt zich er ook aanmelden voor de CAM-discussielijst, waar mediahistori- ci en belangstellenden van gedachten wisselen. vind u een 'handleiding' voor het bou wen van een digitale kopie van uw foto archief. In de special 'Digital Imaging Issue' van het tijdschrift Spectra in PDF- formaat leest u er alles over. De moeite waard, klik op de link: '2000 Summer/Fall Issue'. Exclusief voor zijn werknemers heeft Coca-Cola zijn archief digitaal ter beschikking gesteld. Het bedrijf heeft voor de realisatie hiervan een andere gigant in de arm genomen: IBM. In drie afzonderlijk 'bibliotheken' worden negenduizend plaatjes, zevenduizend tekstdocumenten en vijfentwintigdui zend televisie- en videocommercials bewaard. Op de site http://www2.c0ca: cola.com/ourcompany/ourheritage.html zijn voor de geïnteresseerde bezoeker enkele gaatjes door de overigens gesloten deur geboord. En wat we daar te zien krijgen doet niet onder voor die prachtige recla me die we elke kerst weer te zien krijgen. Het maakt ook duidelijk dat je met geld iets moois kunt maken. Op de Algemene Vergadering die begin november 2001 in Parijs werd gehouden heeft de UNESCO een resolutie aangeno men waarin wordt aangekondigd de regelingen aan te scherpen voor het behouden en toegankelijk maken van de steeds groeiende stroom digitaal erfgoed in de wereld. Een en ander zal in nauwe samenwerking met alle betrokken instel lingen (bibliotheken, archieven en musea) worden verricht. De door Nederland ingediende resolutie werd ondersteund door de Oekraïne, Portugal, Canada, Spanje en de Russische Federatie, en is overgenomen door alle UNESCO-lidstaten die aanwezig waren op de Algemene Vergadering. Culturele, educatieve, wetenschappelij ke, publieke en overheidsinformatie, maar ook technische en medische infor matie, worden in steeds grotere mate uit sluitend elektronisch geproduceerd, en verspreid (in UNESCO-termen: born- digital materials). De deelnemers maken zich zorgen over de gevoeligheid en het verval van digitale informatie. Om digi tale bronnen ook op lange termijn toe gankelijk te houden zijn maatregelen noodzakelijk, aldus de resolutie. In haar Programma voor 2002-2003, dat door de Algemene Vergadering is goedge keurd, voorziet de UNESCO in een kader voor identificatie, bescherming, conser vering en overzetten in toekomstige generaties software van digitaal erfgoed, in het bijzonder door de adoptie van een internationaal 'charter' voor het behoud van digitaal erfgoed. De activiteiten van de UNESCO voor het behoud van digi taal erfgoed zullen aansluiten bij het Memory of the World-programma, dat handelt over het behouden van bedreigd documentair erfgoed, het 'democratise ren' van de toegankelijkheid en de bewustmaking van het nut ervan. Regionaal Historisch Centrum Bergen op Zoom Vanaf 1 januari 2002 is de naam van Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom veranderd in Regionaal Historisch Centrum Bergen op Zoom. De reden hier voor is dat de Ar chiefdienst niet meer alleen archieven van de gemeente Bergen op Zoom beheert, maar ook de archie ven van het water schap Het Schelde- kwartier, van de voormalige gemeenten Huijbergen, Ossendrecht, Putte en Woens- drecht en van de huidige gemeente Woensdrecht. Deze ontwikkeling past in een landelijke tendens, waarin het archief- bestel wordt herzien. Behalve deze maatschappelijke ontwikke ling is er ook een historisch belang om de archieven van de regio op één plaats te beheren en beschikbaar te stellen. Het is een unieke mogelijkheid om historisch onderzoek te doen naar een groot deel van het voormalige markizaat van Bergen op Zoom. De archieven van waterschap De Agger en zijn rechtsvoorgangers vor men een aanvulling op de archieven van de Zuidwesthoek. In het archief van de Raad- en Rekenkamer van de markies en het archief van Huize Mattemburgh is eveneens informatie uit dit gebied te vin den. Natuurlijk is het ook mogelijk onder zoek te doen naar voorouders uit de regio. Om de archieven beter te ontsluiten werkt het Regionaal Historisch Centrum aan projecten die voor een groot deel door enthousiaste vrijwilligers worden uitgevoerd. De doop-, trouw- en begraaf- registers worden in de computer inge voerd, op de notariële akten wordt een index gemaakt en ze worden gescand, foto's, dia's, bouwtekeningen enzovoorts worden gescand en beschreven. Gedeel telijk zijn de resultaten van deze projec ten al op internet (www.archboz.nl) en in de computers van de leeszaal van de archiefdienst te raadplegen. NIEUWS uit Winfried Schittges overhandigt de Rheinlandtaler het eerst aan Louis Augustus (tweede van links). 1 archievenblad februari 2002 het veld Op de site http://www.mcn.edu/spectra.htm februari 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 3