O Internationale bijeenkomsten BINNEN- E N3 UITENLANDS E EVENEMEN TEN Tentoonstellingen LAAT LUBBERS 7N KARWEI FMAKEN 50 agenda Bijeenkomsten Cursussen en trainingen 51 t/m 3 maart Maria Austria. Documentaire foto's 1933-1970 Ondanks het onderwerp van haar foto's is het op de een of andere ma nier vaak stil en schoon op de foto's van Maria Austria (1915-1975). Terwijl de werkelijkheid zoveel anders kan zijn, zoals bij de opvang van Molukkers in het voormalige kamp Westerbork. Veel foto's van deze Amsterdams-Tjechische fotografe zijn afgedrukt in de Nederlandse media van de jaren vijftig en zestig. De redacties van kranten en tijdschriften kozen destijds veelal voor traditionele foto's, waardoor haar mooiste werk achterbleef in haar archief. Zeventig prachtige zwart-witfo- to's van haar zijn geselecteerd voor de tentoonstelling in het Joods Historisch Museum in Amsterdam. Joods Historisch Museum, Amsterdam. Info: tel. (020) 626 99 45 ofwww.jhm.nl t/m 24 maart Vrouwenzaken of zakenvrouwen. Twee eeuwen vrouwelijke ondernemers in Vlaan deren Is ons geheugen wel betrouwbaar, zijn zakenvrouwen, op een zeldzame uit zondering na, een nieuw gegeven? Zijn ze een logisch ver lengstuk van de recente vrouwen emancipatie in het onderwijs, de politiek en vele andere levensdomeinen? De economische, de sociale en zelfs de vrouwengeschiedenis hebben tot hiertoe weinig andere gelui den laten horen: ook in de geschied schrijving bleven de zakenvrouwen meestal onzichtbaar. Maar ze waren er wel! Antoinette Brepols leidde in de negen tiende eeuw een drukkerij, Siska Fincent, bakte circa 1900 wafels, Anna Cogen stond in 1960 aan het hoofd van een vel- lenverwerkend bedrijf. En de anderen? Waarom waren ze veel talrijker dan we spontaan vermoeden? Waarom zijn ze in het zakenleven gegaan? In welke secto ren waren ze actief? Hoe werden ze door hun omgeving beoordeeld? Sint-Pietersabdij, Gent Realisatie: KADOC - K.U. Leuven Info: www.gent.be/spa/ 1 t/m 7 april Foto's uit verre landen uit de Nationale Fotocollecties en van Ferry André de la Porte 400 Jaar VOC, daar valt dit jaar niet aan te ontko men. Als aanvul ling op de activi teiten elders zijn deze fototentoon stellingen wel kom. Ruim 100 hoogtepunten uit Nederlandse fotocollecties geven een indruk van het koloniale leven in India, Suriname, Mauritius en het voormalig Nederlands-Indië, te zien in het Prentenkabinet. Tegelijkertijd in de afde ling Nederlandse Geschiedenis foto's van Ferry André de la Porte, die de ontdek kingsreis laten zien langs Nederlandse graven en forten in India uit de periode van de VOC. Rijksmuseum, Amsterdam Info: tel. (020) 674 70 47 of www.rijksmuseum.nl 15 februari t/m 14 april Om de stembus. Verkiezingscampagnes 1918-1998 Bij de tentoonstel ling verschijnt een gelijknamig boek over de verkiezingsaffiches uit die periode. Medio april gaat de tentoon- Foto: André de la Porte stelling naar het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. Universiteitsmuseum Groningen, Zwanestraat 33, Groningen Info: tel. (050) 363 55 62 of www.rug.nl/museum/index-fr.html 20 februari t/m 26 mei Het mysterie van de jonge Rembrandt De grootste ten toonstelling die ooit door het Rembrandt- huis is georgani seerd, laat zien hoe de jonge Rembrandt zich ontwikkelde tot 'konstenaer'. Dit is een mysterie van wereldformaat dat nu nog steeds dage lijks onderzoekers bezighoudt. In zijn Leidse jaren (1625- 1631) sloeg Rembrandt nieuwe artistieke wegen in die al snel werden geïmiteerd. De tentoonstelling is een samenwer kingsproject van het Rembrandt Re search Project, het Rembrandthuis en de Staatliche Museen Kassei. Info: www.rembrandthuis.nl t/m 31 augustus Portret van een oude man met gouden ketting, 1632. Collectie: Staat liche Museen Kassei. Amsterdam - Azië - Amsterdam; de stad en de VOC Ook het Amsterdams Historisch Museum herdenkt dat het 400 jaar gele- Gevelsteen van de voormalige sitswinkel 'D. Cormandelse catoen baaien'. Foto: Amsterdams Historisch Museum, bruikleen Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, Amsterdam. den is dat de VOC werd opgericht. Amsterdam is mede dankzij de VOC archievenblad februari 2002 groot geworden. In de tentoonstelling komt die band van bedrijf en stad op ver schillende manieren naar voren: de havens, de schepen, de kennis, de hout handel, de bierbrouwerijen, de zeelui en de hoeren. Te zien zijn ook talloze scheepstoebehoren. Een speciale afdeling cartografie, waar onder meer de globe van Joan Willemsz. Bleau te zien is, ver dient ook uw aandacht. Amsterdams Historisch museum, Kalver- straat 92, Amsterdam Info: tel. (020) 523 18 22 of www.ahm.nl 7 maart Conferentie over Kengetallen in de archief sector Onderwerp van deze DIVA-bijeen- komst is het rapport 'Trends volgen of trends zetten?' van de DIVA-projectgroep Kengetallen. De conferentie vindt plaats in het IISG, Cruquiusweg 31 te Amsterdam. Deelname is gratis. Meer informatie: www.divakoepel.nl, aan melding: diya@divakoepel.nl 3,4 en 3 april 12e Internet Working Event Dit evenement is gericht op mensen die vakmatig te maken hebben met ICT en op dit gebied beslissingen nemen. Te zien is een uitgebreid overzicht van de nieuwste ICT-oplossingen en -toepassin gen. Deze twaalfde editie van het ICT- vakevenement zal ingericht zijn in zes themazones, die elk een interessegebied weergeven: Security, System Network, Enterprise Software, Digital Imaging, Consultancy en E-Business. Info: www.tjne.nl [diverse data in februari-mei Eendaagse cursussen: Internet zoe ken; Internet zoeken voor gevorderden, Informatie presenteren op het Web en de tweedaagse cursus Archiefbeheer. GO biedt deze workshops herhaalde keren aan. Praktisch, kort en betaalbaar. Kosten variëren van 260,- tot 300,- voor de eendaagse en 500,- voor de tweedaagse cursus. Gedetailleerde informatie op www.stichting-go.nl vanaf 27 februari De nieuwe rol... en hoe Een strategisch plan, de toekomst van de afdeling vertaald in praktische dienstverlening. Leidinggevenden en management breken zich het hoofd op deze opdracht. Kopter Kennisgroep heeft er een zeer gevarieerd opgebouwde cur sus voor samengesteld bestaande uit workshops, een praktijkdag (nieuw), seminars en praktijkcases. Kopter Ken nisgroep is het Expertisecentrum in Document- en Kennismanagement. Kosten voor de complete cursus bedragen 2.250,-, maar deelnemen aan een of meer onderdelen is ook mogelijk. Meer informatie: www.kopter.nl/denieuwerol/index.htm, bellen kan ook: (038) 447 80 01 en vragen naar Wilma of Angeline. 16 en 17 april Online Conferentie Nederland 2002 'Wat het beroep ook moge zijn... Professionals in het Informatiedomein' is het centrale thema van de negende Online Conferentie Nederland. Diverse sprekers brengen u vanuit hun praktijk op de hoogte van de nieuwste ontwikke lingen. Behalve archivarissen, voeren ook informatiemediairs, bibliothecaris sen, journalisten, onderzoekers en nog vele anderen het woord. Behalve congresseren kunt u ook toegang kopen tot een uitgebreide tentoonstel ling en productpresentaties. Kosten voor één dag 180,- (excl. tentoonstelling, die kost 14,-), twee dagen 225,- (incl. tentoonstelling). Studenten heb ben korting. Meer informatie: www.0cn.2002.nl 27 tot en met 30 mei 4th ARSAG Symposium/4es Journées de l'ARSAG Onderwerp van dit internationale symposium is de 'Conservering in de digitale tijd'. Aan bod komen onder meer: het digitaliseren van collecties, standaarden voor tapes en disks, het Sepiaprogramma voor fotocollecties, het behouden en digitaliseren van oude radio- en televisieprogramma's, restaure ren in de digitale tijd, opzet en begroten van digitale projecten, en nog veel meer. De presentaties worden gegeven door vakmensen uit de hele wereld. Het sym posium wordt gehouden in Parijs. De voertaal is Frans of Engels met simultane vertaling. Contact: Franqoise Flieder, Sibylie Monod, Association pour la recherche scientifique sur les arts graphiques, 36 Rue Geoffroy- Saint-Hilaire, 75005 Paris, tel. (+33) 01 44 08 69 90, fax (+33) 01 47 07 62 95, e-mail: monod@mnhn.fr 25 tot 29 juni Het behouden van het collectieve geheugen: stra tegieën en oplossingen Deze conferentie sluit aan bij de enorme inspanningen die archieven en bibliotheken verrichten voor het behou den van ons erfgoed. Fysiek gezien gaat het daarbij om ingrepen in de uitrusting van het gebouw tot aan de oplossingen voor het behoud van elektronische infor matie. Onderzoek heeft uitgewezen dat veel overheids- maar ook publieke instel lingen niet over voldoende kennis en vaardigheden beschikken. Op deze con ferentie komen strategieën en mogelijke keuzen aan de orde die van toepassing zijn op risico-inventarisatie, beleid, plan ning, budgettering, stafmanagement en training. De voertaal is Italiaans, Duits en Engels. Kosten variëren van 70,- tot 100,-, exclusief overnachtingen. De organisatie is in handen van het Archivio di Staato, Via A. Diaz 8, 1-39100 Bolzano. Info tel. (+39) 04 71 26 42 95, fax (+39) 04 71 40 71 76, e-mail: asbz.hg@tiscalinet.it februari 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 25