werkweek C s7 J van een het dagboek van: Maandag. De laatste week voor de kerst- akantie is begonnen en ik maak een lijstje van wat er deze week allemaal af moet. De belangrijkste klus wordt het persklaar maken van het Handboek Metamorfoze, dat in het voorjaar onder de deelnemende instellingen zal worden verspreid. In 1997 ging het nationale programma voor conservering van bibliotheekmateriaal onder de titel van Metamorfoze van start. Sindsdien zijn er 102 collecties, 45.000 gedrukte boeken en 300 meter kran ten volgens de Meta- morfoze-richtlijnen met 70 procent sub sidie van het minis terie van OCenW geconserveerd en op microfilm gezet. Niet alleen bibliotheken, maar ook archieven, niL-sea en andere openbare instellin gen die collecties en archieven uit de pe riode 1840-1950 be heren, kunnen deel nemen. Het pro gramma wordt ge coördineerd vanuit de Koninklijke Bi bliotheek in Den Haag, waar ik sinds april 2001 werkzaam ben. Naast de coördinatie van het conser veringstraject voor gedrukte werken, ver zorg ik de informatievoorziening rond het programma. Vanochtend krijg ik het laatste commen taar binnen van de microverfilmingsbe- drijven en instellingen die nauw betrok ken zijn geweest bij de totstandkoming van het Handboek. Ik verwerk het materi aal en maak een uitdraai voor in de trein, 's Middags praat ik met enkele instellin gen over de afronding van een aantal projecten en het opstarten van vervolg trajecten. Aan het einde van de middag heb ik nog een afspraak met een collega van het secretariaat die het adressenbe stand van Metamorfoze in een speciale database gaat invoeren. Om zes uur in stalleer ik me met de uitdraai van het Handboek en de pas verschenen verhalen bundel van Frank Martinus Arion in de trein naar mijn woonplaats Amsterdam. Dinsdag. Om half twaalf staat een overleg gepland van de hoofdafdeling Research en Development waar de nationale program ma's Metamorfoze en het Geheugen van Nederland (voor digitalisering van collec ties en archieven) zijn ondergebracht. Tot die tijd werk ik met een collega aan een update van de web site. Na het afdelings overleg komt een collega van de KB een digitale kerstkaart van het hele Me- tamorfozeteam ma ken die ik 's middags via de discussielijst van Metamorfoze naar alle instellingen en andere contacten verstuur. Helaas heb ik geen tijd om de reacties te lezen want ik moet om twee uur de trein halen om een uur later mijn tweeling met twee vriendjes van school op te halen. Even uitblazen bij een kopje thee en dan ga ik kerstdecoraties maken met vier kleu ters. Hoe ging dat ook alweer? Woensdag. Om half acht 's ochtends zit ik al in de trein vanwege het traditionele kerstontbijt - mijn eerste kerstontbijt op de KB. Om negen uur kom ik met een heus kerstpakket op mijn afdeling waar we beginnen met het doorspreken van de inhoud van het komende nummer van Metamorfoze nieuws, dat in het voorjaar van 2002 zal uitkomen. Gelukkig ligt er al een en ander aan kopij klaar en zijn er ideeën genoeg voor de overige pagina's. We maken een opzet voor een verzoek aan instellingen en deskundigen om bij dragen te leveren. Daarna verstuur ik via de discussielijst bestelinformatie naar alle deelnemende instellingen voor het Handboek en de in 2001 verschenen Metamorfoze-rapporten over ontzuring van papier en conservering van tijd schriften. Om twee uur spoed ik me naar de trein om op tijd te zijn voor een verga dering in de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam, mijn vorige werkgever. Het is leuk om een aantal oud-collega's weer eens te zien. Aansluitend ga ik met een van hen een hapje eten in Amsterdam en om elf uur ben ik weer thuis. Donderdag. Tot de koffie lees ik mijn mail en verstuur ik de inmiddels per e-mail bestelde rapporten. Om half elf praat ik met het hoofd Communicatie over het communicatieplan voor Meta morfoze dat ik aan het schrijven ben. Na de lunch verstuur ik in vliegende vaart alle bestanden van het Handboek per e- mail naar de vormgeefster Marise Knegtmans, die de huisstijl van Meta morfoze heeft ontworpen en nu ook het Handboek gaat verzorgen. Als ik twee uur later bij haar in Amsterdam arriveer, bespreken we de vormgeving en ik ben enthousiast over haar ideeën. Binnen een week ontvang ik een offerte waarna het boek in productie kan gaan. Vrijdag, 's Ochtends stuur ik enkele uit draaien van het Handboek naar de instel lingen die het op zeer korte termijn nodig hebben voor het opstarten van projecten en werk ik de laatste klusjes af. Om half een reis ik met een collega redactielid van "het tijdschrift De Negen tiende Eeuw naar Nijmegen waar we een afspraak hebben met de bibliothecaris van de Universiteitsbibliotheek van Nijmegen om over digitaliseren van het tijdschrift te praten. Om vijf uur stap ik in de trein naar Amsterdam, om half acht 's avonds ben ik eindelijk thuis. De vakantie kan beginnen! i F It KM [KMI Door Chantal Keijsper* Chantal Keijsper is coördinator Metamorfoze bij de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag en is daarnaast actief als bestuurslid en redactielid van een aantal boekhistori sche en letterkundige verenigingen en tijdschriften. Informatie over het Metamorfozeprogramma kunt u opvragen bij: chantal.keysper@kb.nl of lezen op www.kb.nl/metamorfoze. februari" archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 1