Restauratie-Atelier Helmond B.V. Papier: hierin! ELING TOK INDUSTRIALISATIE Stadsarchief Breda voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade 06-575.896.31 Panovenwea 40. 5708 HR HELMOND (NL) Tel: 0492 - 55.39.90 Fax: 0492 - 55.24.42 E-mail: info@restauratie-atelierhelmond.nl Internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Heeft u teveel voor de oud-papier-doos, en/of moet het papier veilig versnipperd worden: bel Riggeling Recycling Riggeling Recycling regelt transport en vernietiging. Te goed om weg te gooien. Gooi gebruikt papier niet weg. Ook niet als het geheime of vertrouwe lijke informatie bevat. Kies voor de milieuvriendelijke en veilige oplossing van Riggeling Recycling. Gespecialiseerd in archiefvernieti ging en papierrecycling. Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. BuroDenBoer KON. WILHELMINAHAVEN ZZ 19 3134 KG VLAARDINGEN TELEFOON 0031 [0]10 23 402 91 06 539 468 40 06 514048 48 TELEFAX 0031 [0]10 46 034 37 E - MAILinfo@artconservation.nl WEBSITE www.artconservation.nl archief en educatie werkt mee aan lespakket over Het is geen toeval dat het Stadsarchief van Breda al drie jaar bewust tijd en energie steekt in erfgoededucatie. Het brede onderwijsveld kan al langer kennismaken met onze diensten en pro ducten. Zo ontvangen we bijvoorbeeld per schooljaar ruim zestig groepen acht van het Bredase basisonderwijs in het project 'De Ontdekking'. Ook cultuurtoe- ristische gezelschappen bezoeken ons op aanvraag. Gelukkig leent de accommoda tie in de voormalige Chassékazerne zich hiervoor. We wilden in Breda graag meewerken. Onze voorwaarde was, dat er daadwerke lijk een bruikbaar lespakket moest uitrol len. Hans van zijn kant had ook meer dan één bedoeling met het industrialisa tieproject. Het project moest aantonen dat een onderwerp uit het onderwijspro gramma (i.e. de industrialisatie) metho- devervangend kon worden behandeld met gebruik van archiefstukken, museale voorwerpen en de gebouwde omgeving. Hiermee werd een model uitgewerkt dat ook op andere plaatsen in de provincie toepasbaar is. Tevens diende het project informatie te geven over de vraag hoe docenten en medewerkers van plaatselijke erfgoedin stellingen praktisch kunnen samenwer ken, zodat optimaal gebruik gemaakt wordt van hun specifieke expertise. Deze opzet moest bijdragen aan een antwoord op de vraag hoe erfgoededucatie in de provincie structureel kan worden opge zet. De projectaanvraag, ingediend door de stichting BRG, de Kring van Archivarissen, de Brabantse Museum stichting en de Provinciale Bibliotheek centrale, werd door de provincie Noord- Brabant met een subsidie gehonoreerd. Hans van der Linde werd projectleider. Nog voor de zomer van 2000 vond een eerste overleg plaats. Van de tien benaderde scholen voor voortgezet onderwijs zeiden vijf scholen hun mede werking toe. Naast het Stadsarchief werk ten ook Breda's Museum, de Bibliotheek, de Heemkundige Kring Breda, Gilde De Baronie en Cultuurpunt Breda aan het project mee. Al tijdens de eerste bijeenkomst bleek hoezeer de heersende werkdruk op de scholen het project zou beïnvloeden. Leerkrachten bleken minder tijd ter beschikking te hebben dan was voorzien. Maar ook binnen het Stadsarchief was het zaak om werkzaamheden voor het lespakket tijdig in te plannen. Op deze manier kon de specifieke kennis van col lega's worden benut zonder dat de regu liere dienstverlening in gevaar kwam. De meeste arbeid zat in het zoeken en digita liseren van beeldmateriaal en het opzoe ken en verwerken van gegevens uit litera tuur en lokale kranten, documentatie en gedrukte gemeentelijke jaarverslagen. Na twee a drie vergaderingen was er een duidelijke opzet geboren. Dat viel te ver wachten, omdat niet iedereen bekend was met de te gebruiken bronnen. Ook benaderde de ene docent het plan meer theoretisch dan de ander. Vervolgens zijn in onderling overleg de concrete lessen op leerlingniveau uitgewerkt. Een pretti ge bijkomstigheid was in februari 2001 de tentoonstelling 'Merkwaardig. Een eeuw Bredase reclame' in Breda's Museum. Leerlingen konden er daad werkelijk kennismaken met producten van Bredase industrieën. Uiteindelijk werd in mei 2001 het conceptlespakket getest in de tweede klassen van de Nassau-scholengemeenschap en het Onze Lieve Vrouwe Lyceum. Docenten én leerlingen waren enthousiast. De duur van het project was langer dan was voorzien. Het gebruik van archief materiaal én voorwerpen in de lessen bleek goed te werken. Maar heel wat monumentale objecten in de gebouwde omgeving zijn inmiddels verdwenen of dermate aangepast dat een bezoek niet mogelijk bleek. De oplossing lag in veld werkopdrachten, waarin leerlingen met afdrukken van oude foto's op locatie onderzoeken wat er in de loop van de tijd is veranderd. Een tweede oplossing is een virtuele wandeling op de website van het Cultuurpunt in Breda, waarin informatie over industriële monumenten is opgeno men: www.cultuur.breda.nl. Op deze wijze kunnen leerlingen een wezenlijk onder deel van het lespakket toch uitvoeren: het onderzoeken van de gebouwde omgeving. Al met al blikt het Bredase Stadsarchief heel tevreden terug op het productiepro ces en het resultaat van het lespakket over industrialisatie. Het voelt als een beloning als leerlingen uit vrije wil bij je over de vloer komen. 25 Hergebruik goed gebruik Postbus 145 6880 AC Velp (Gld) www.riggeling.nl Tel.: 026 - 362 93 08 B It) li T Cx kCI 'LDE Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111-462024 fax.: 0111-461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl DIGITALISEREN CONSERVEREN DETACHEREN f RESTAUREREN M Door Marie-Louise van den Wijngaard* Het was in het voorjaar van 2000, dat con sulent erfgoededucatie Hans van der Linde van de Stichting Brabantse Regionale Geschiedbeoefening in Den Bosch contact met me opnam. Nou belt Hans weieens vaker, gewoon om even iets te regelen of van gedachten te wisselen. Ditmaal had hij een concreet plan: een lespakket over industrialisatie. En in het bijzonder geba seerd op Bredaas materiaal, waarbij zowel bronnen uit het Stadsarchief, voorwerpen uit Breda's Museum en monumenten uit het verleden gebruikt zouden worden. Vooral de combinatie van archiefmateriaal, foto's en kaarten, voorwerpen én monumenten of relicten sprak me aan. Werkdruk De Kwatta Chocoladefabriek in 1917. (Foto Stadsarchief Breda) Marie-Louise van den Wijngaard is hoofd externe dienstverlening en educatie, Stadsarchief Breda. Het lespakket De industrialisatie in Breda. Een lessenreeks voorde basisvor ming met archiefstukken, voorwerpen en onderzoek in de gebouwde omgeving is als print en digitaal beschikbaar (BRG, Hans van der Linde, telefoon (073) 614 61 93, e-mail brg.brabant@wxs.nl). Het pakket bestaat uit tien lessen, te weten: Bredaas Fabrikaat De industriële revolutie in Groot- Brittannië De industriële revolutie in Nederland Stad en land van Breda Breda op stoom Breda barst uit zijn wallen Het dagelijks brood De sociale kwestie Tot nut van het algemeen Zelf op zoek februari 2002 archievenblad

Archievenblad | 2002 | | pagina 12