Cursussen van de Archiefschool in 2002 Bon Archief L (examinator van 1946 tot 1959). Zij bleef tot 1989 de enige vrouw die lid was geweest van het herengezelschap. Pas daarna werden nog vijf vrouwelijke examinatoren benoemd. De archiefexamens hadden vooral een praktisch karakter; bepaalde onderdelen werden dan ook door archivarissen geëxamineerd. Voor vele niet-archivistische vakken werd een beroep gedaan op medewerkers van de universiteiten. Van de in totaal 51 examinatoren was een krap pe meerderheid, 28 personen, archivaris. De niet-archivarissen kwamen van zes verschillende universiteiten (alleen nooit van de RU Groningen), met als koploper de Universiteit van Amsterdam (zeven examinatoren); vijf exa minatoren hadden een dienstverband elders. Niet door alle archivarissen werd de universitai re inbreng overigens kritiekloos aanvaard. Tijdens de bijeenkomst van rijksarchivarissen van 19 september 1947 informeerde de Brabantse rijksarchivaris J.P.W.A. Smit naar de samenstelling van de commissie. Door de voor zitter werd hem bericht dat het de regering niet wenselijk leek het examen alleen door archiva rissen te laten afnemen en dat het op prijs werd gesteld als er ook leden van de examencommisie buiten archiefkringen zouden worden gezocht. Eén vak, namelijk diplomatiek, is gedurende de gehele periode geëxamineerd door universitaire docenten. Archivistiek was uiteraard het domein van de archivarissen. Dat was vanaf 1939 ook het geval met paleografie; voor die tijd werd het geëxamineerd door de Amsterdamse hoogleraar H. Brugmans. Ook bij chronologie heeft hij korte tijd (1935-1939) de vragen gesteld; daar voor en daarna waren het steeds archivarissen die als examinator optraden. Bij vaderlandse geschiedenis en de rechterlijke vakken valt een verschuiving te constateren. Tot 1946 waren het de archivarissen die voldoende deskundigheid bezaten om te examineren, daarna zijn alle exa minatoren afkomstig uit universitaire kringen. Van de vijf examinatoren kerkelijke instellingen waren er twee archivaris (dr. A.J. van de Ven en prof.dr. C. Dekker, beiden rijksarchivaris in Utrecht) en drie rooms-katholiek geestelijke. De formele gang van zaken van de examens is vanaf het begin vastgelegd in de opeenvolgen de besluiten. Het examen voor academici wordt door ten minste drie leden van de commissie afgenomen in twee gedeelten van elk een uur en gescheiden door een tussentijd van minimaal een week en maximaal een jaar. Het examen tweede klasse (middelbaar archiefambtenaar, archivistiek B) wordt ongedeeld afgenomen, eveneens gedurende een uur door tenminste drie examinatoren. Gezien de continuïteit die vrijwel alles wat met de archiefexamens te maken heeft kenmerkt, kan aangenomen wor den dat de feitelijke gang van zaken in de begin periode weinig anders was dan anno 2001. Hoe de archiefexamens in de loop der jaren inhoude lijk zijn verlopen is veel minder bekend. Er zijn maar weinig archivarissen die hun herinnerin gen op schrift hebben gesteld - en van die schaarse collegae die deze wel hebben gepubli ceerd, heeft niemand de gang van zaken tijdens zijn of haar examen beschreven. Ook de exami natoren brachten slechts incidenteel iets naar buiten. Bijvoorbeeld dat het zwakke punt bij de examens het lezen is (Hardenberg en Van de Ven tijdens de vergadering van rijksarchivarissen in 1961). En J. Fox in zijn fameuze artikel uit 1973: 'Fouten bij het inventariseren van archieven, bittere ervaringen door een examinator opge daan'. Daarin onthulde hij de grote zorg van de de examinatoren archivistiek en de commissie als geheel over het feit dat de 'kunst van het inventariseren volgens strenge regels', zoals Muller, Feith en Fruin, Van Riemsdijk en Martens van Sevenhoven die beheersten, meer en meer verloren dreigde te gaan, omdat de mentoren niet meer de ware interesse voor een strenge inventarisatietechniek zouden hebben. In de wandelgangen zijn alleen de sterke verha len te horen die passen bij een uitzonderlijke situatie. Zoals kandidaten die flauwvielen, een black-out kregen of uit woede de kan met drink water uitgoten over de commissieleden. En exa minatoren die, naar het oordeel van de (meestal gezakte) kandidaten, voor een archiefexamen absoluut irrelevante vragen stelden of alleen maar hun eigen stokpaardje bleven berijden. Tot deze laatste categorie behoren de legenden, zoals die over de Nijmeegse hoogleraar rechtsge schiedenis Hermesdorf, die kandidaten steevast aan de tand voelde over de Saksische landrech ten, of de Utrechtse archivaris Van de Ven, die geïnteresseerd zou zijn geweest in de liturgische kleuren ('nee, geel hoort daar niet bij') en de onderdelen van de kleding van een priester die de mis ging opdragen. In totaal heeft de examencommissie tussen 1920 en 2001 ten minste 1756 diploma's mogen uitreiken, waarvan 419 wetenschappelijk archiefambtenaar der eerste klasse/hoger archiefambtenaar/archivistiek A en 1337 weten schappelijk archiefambtenaar der tweede klasse/ middelbaar archiefambtenaar/archivistiek B. Over het eerste halfjaar van 1969 zijn geen De Archiefschool biedt in 2002 de volgende cursussen aan: Opleiding Archiefassistent Duur: 15 dagen Data: vanaf 18 september elke woensdag Plaats: Amsterdam Basiscursus Onderhoud en samenstelling selectielijsten Duur: vierdagen Voorjaar: 17 april, 24 april, 8 mei, 15 mei Najaar: 30 oktober, 6 november, 20 november en 27 november Plaats: Den Haag De Archiefschool biedt cursussen en trai ningen aan voor mensen die werkzaam zijn in het archiefwezen en de documentaire informatievoor ziening. De cursussen kenmerken zich door het praktijkgerichte en vernieuwende karakter van de lesstof en door het accent op de zelfwerkzaamheiden van de cursisten. De cursisten zullen nieuwe inzichten verwerven en daadwerkelijk leren verankeren in hun eigen werkpraktijk. De Archiefschool biedt de cursussen en trainingen ook in-company aan. Cursus Invoering selectielijsten in het informatiebeheer Duur: vier dagen Voorjaar: 27 februari, 6 maart, 13 maart en 27 maart Najaar: 1 november, 8 november, 15 november en 29 november Plaats: Den Haag Uitgebreide informatie vindt u in het Programma Cursussen Trainigen 2002 dat te bestellen is bij het secretariaat van de Archiefschool, tel. 020-5951900. U vindt overzicht van de cursussen en trainingen op de website: www.archiefschool.nl (opleidingen). Workshop Institutioneel onderzoek voor gevorderden Duur: twee dagen Data: 2 en 9 oktober Plaats: Den Haag Cursus Depotbeheer Duur: drie dagen Voorjaar: 6 februari, 13 februari en 20 februari Najaar: 30 oktober, 6 november en 13 november Plaats: Zutphen Seminarcyclus Digitaal archief Duur: vijf dagen Voorjaar: 23 januari, 6 februari, 20 februari, 6 maart en 20 maart Najaar: 25 september, 9 oktober, 23 oktober, 6 november en 20 november Plaats: Amersfoort Cursus Waardering en selectie van archiefbescheiden Duur: vier dagen (met drie overnachtingen) Voorjaar: 25 - 26 -27 - 28 maart Najaar: 9 - 10-11-12 december Plaats: Zeist Cursus Archiefbeheer voor management assistenten en secretariaatsmedewerkers Duur: vier dagen Voorjaar: 10 april, 17 april, 8 mei en 15 mei Najaar: 9 oktober, 16 oktober, 6 november en 13 november Plaats: Amsterdam Archiefschool Postbus 1025 1000 BA Amsterdam Telefoon 020- 595 19 00 Fax 020-595 19 20 info@archiefschool.nl www.archiefschool.nl school voor toezending van programma Cursussen Trainingen 2002 Organisatie: T.a.v.: Adres: Postcode en plaats: Het verloop van de examens De examenresultaten december 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 9