Audiovisuele archieven Dg MUSEUM AGENDA ALMANAK laBftftEEPER nieuws uit het veld (zie ook www.adresdata.nl) Uw handzame wegwijzer in de museumwereld Alweer de achtste editie! Nu ook online www.adresdata.nl Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval Éi 1 LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE BV Door Alex Schoonderbeek* 'Why collect? The purpose of audiovisual archi ves' was de titel van een conferentie, die eind september door IASA/ARSC was georganiseerd in het conferentiecentrum van de British Library te Londen. De ruim 200 afgevaardigden, afkom stig uit 42 landen, werden door mevrouw Lynne Brindley namens de British Library welkom geheten. National Sound Archive Het National Sound Archive, onderdeel van de British Library, is een belangrijk geluidsarchief met een zeer omvangrijke collectie, maar vooral ook een expertise centrum. De collectie omvat meer dan 1.000.000 platen, 185.000 banden en andere geluidsdragers, zoals rollen, en verder videotapes. De catalogus CADEN- SA (Catalogue Access and Data Entry at National Sound Archive) is on line te raadplegen op http://cadensa.bl.uk. Brindley onderstreepte het belang van oral history en refereerde aan de publicatie van Paul Thompson en Rob Perks over de grote meerwaarde van oral history in de geschiede nis van de geneeskunde. Het is een groot voordeel dat de British Library en het National Sound Archive deel uitmaken van een en dezelfde organisatie en in hetzelfde gebouw gehuisvest zijn. Logistiek, organisa torisch en technisch levert dit winst op, ken nis en expertise kunnen worden gedeeld en grootschalige projecten komen beter van de grond. Hoe vaak gebeurt het niet dat je bij een onderzoek aanvullende bronnen nodig hebt: dan is het makkelijk die onder hetzelfde dak te vinden. Brindley's boodschap voor de deelnemers was: kijk over de grenzen van het eigen insti tuut heen, werk samen met bibliotheken, archieven en musea, zowel nationaal als internationaal, wissel ervaringen uit en deel expertise. Uitleg over de collectie Jazz van het National Sound Archive. Particuliere geluidverzamelaars Over 'AV-collecties in relatie tot de natio nale en culturele identiteit' werd gesproken door vertegenwoordigers van onder andere de Zuid-Afrikaanse Omroep, de Gambiaanse Raad voor Kunst en Cultuur, het Internationale Centrum voor Muziek en Dans in Ghana, de Nationale Bibliotheek in Wales, het Folkloristisch Archief van Letland, het Vorarlberg Provinciaal Archief in Oostenrijk, het Geluidsarchief van de Universiteit van Zürich en het Slowaakse Radio Geluidsarchief. De sprekers gingen onder meer in op de geschiedenis van de collecties, de omgevings condities, de ontsluiting en de archivering. Ook hier werd het belang van oral history onderstreept, het is in veel geluidsarchieven een belangrijke wetenschappelijke bron, met name voor het taal- en dialectenonderzoek. De mooiste items uit de collecties werden ten gehore gebracht en zo mogelijk visueel ondersteund. Onder de titel 'Het is mijn collectie en ik ben er trots op' kwamen verschillende particulie re verzamelaars van geluid aan het woord. Dat leverde verbazingwekkende verhalen op van mensen die met uitsluitend eigen midde len heel veel belangrijke muziekcollecties, labels, radio- en tv-uitzendingen hebben weten te behouden voor het nageslacht. Zo heeft een Engelsman in de afgelopen decen nia een nagenoeg complete collectie gram mofoonplaten van country- en westernmu- ziek verzameld: in totaal ruim 250 strekkende meter grammofoonplaten, opgeslagen in keurige wandkasten in twee kamers in zijn huis, met in het midden van elke kamer een groot tafelbiljart. Uniek geluidsfragment Een belangrijk thema vormde ook de geluidsarchieven van omroepmaatschappij- en. Zo zette een vertegenwoordiger van het Ierse Radioarchief uiteen hoe men de collec tie van 75 jaar Ierse radiogeschiedenis conser veert op zowel analoge tape als digitale dra gers, inclusief digitale ontsluiting van de hele collectie via het web. De Amerikaan Phil Gries, verzamelaar sinds 1950 en pionier op het gebied van de regis tratie van het geluid van tv-uitzendingen, liet een uniek geluidsfragment horen van de NBC-televisieverslaggeving van de moord op president Kennedy in 1963. Die eerste drieën halve minuut van dit verslag in Dallas is ner gens anders ter wereld bewaard gebleven, een gevolg van de opwarmtijd van ongeveer twaalf minuten van de tv-registratiemachines in die tijd. Daarnaast kwamen enkele onderzoekers aan het woord. Een opmerkelijk verhaal was dat over het onderzoek naar twee joodse gram mofoonmaatschappijen in Nazi-Berlijn, die werden opgericht in 1933 en tot 1937 kon den blijven functioneren. Dit onderzoek leverde ook enkele grammofoonplaten op; daarom konden we nu nog het in 1936 op grammofoonplaat vastgelegde lied 'Sei stille dem Herrn' horen, gezongen door de vorig jaar op 102-jarige leeftijd in Amsterdam over leden joodse sopraan Paula Lindberg. Niet onbelangrijk is ook te melden, dat de Australische Nationale Bibliotheek een pro gramma ontwikkeld heeft onder de naam PANDORRA (Preserving and Accessing Networked Documentary) om belangrijke Australische websites te bewaren voor het nageslacht. Een technisch hoogstandje met zelf ontwikkelde software onder de naam PANDAS. De meeste sprekers gingen niet of nauwelijks in op het hoofdthema. Het was voor de aan wezigen zo vanzelfsprekend dat men zijn cul turele erfenis, het collectieve geweten of hoe men het ook wil noemen, vasthoudt voor het nageslacht, dat daarover geen discussie bestond. Zij beschouwden de titel van de conferentie als een retorische vraag, die ze beantwoordden met de wedervraag: 'Why not?' of met een 'Just do it'. IASA/ARCS De International Association of Sound and Audiovisual Archives (IASA) is een vereni ging van beeld- en geluidsarchieven met uit eenlopende interesses en werkterreinen: van historische tot literaire, van oral history- interviews tot folklore etc. Ze richt zich zowel op institutionele av-archieven als op particuliere verzamelingen. De vereniging is opgericht in 1969 en telt 370 leden uit bijna zestig landen; twee maal per jaar verschijnt het IASA Journal en een maal per kwartaal het Information Bulletin. Meer informatie op de website: www.llgc.org.uk/iasa. De Association for Recorded Sound Collections (ARCS), opgericht in 1966, is een vereniging met ruim 1000 leden uit 23 lan den. De vereniging is actief op het gebied van onderzoek, collectievorming, studie, publicaties en informatieuitwisseling betref fende geluidsregistratie en de geschiedenis ervan. Het is een veelomvattend terrein, gericht op verzamelaars, bibliothecarissen, archivarissen, historici, mediaproducers, musici, geluidsingenieurs etc. Twee maal per jaar verschijnt The ARCS Journal en eens per kwartaal The ARCS Newsletter. Zie ook de website: www.arcs-audio.org. Alex Schoonderbeek is werkzaam bij het Gemeente archief Arnhem. 12 archievenblad december 2001 ARCHIEVENBLAD Archimascon B V voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. Door middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax:010-4153850 Productie: Middenweg 576b- 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5724330 fax: 072-5724331 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen Een bekende naam die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheidklantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voomp. Daarvoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en cle bewaking van uw archieven. m advisering projecten documentaire informatieverzorging archiefbewerking GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES. DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.: 030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl Ja, noteer mij tot wederopzegging voor voordeel-abonnement(en) op de MA|A fl 65,- per stuk) of Ik bestel éénmalig jjj|exempl(a)ar(en) van de MA|A 2002 (fl 85,- per stuk). Prijzen exclusief btw en pörto organisatie contactpersoon De Museum Agenda|Almanak wordt j uitgegeven door Bureau Menno Heling j en wordt mede mogelijk gemaakt door 1 Muller's Drukkerij, Amsterdam. T 020 623 5001 F 020 638 2196 E bmh@mmnieuws.nl Bestellen? Vul de bon in en stuur naar Antwoordnummer 43359 1020 WD Amsterdam Faxen mag ook: 020 638 2196 Bij afname van 5 of meer exemplaren geldt een korting van fl 5,- per exemplaat

Archievenblad | 2001 | | pagina 6