Archief- en Datavernietiging Digitalisering van elk denkbaar origineel Scherpenzeel Leidsche Rijn BY Websites en de Archiefwet 1995 PICTURA IMAGINIS (Virtuele tijdbalk van de Utrechtse geschiedenis Wist u, dat wij u kunnen helpen met het vernietigen van, uw dagelijkse papierafval uw archieven uw digitale informatiedragers uw computers en bijbehorende randapparatuur en dat wij,... beschikken over een ultramodern archief- en datavernietigingsbedrijf werken volgens de kwaliteitsnormen ISO 9001-2000 een vernietigingsverklaring verstrekken Wist u dat niet, bel ons dan even voor meer informatie op het nummer 030-288 1925 Wij zien uw reactie met belangstelling tegemoet. Scherpenzeel Leidsche Rijn BV www.archiefvernietiging.info uw papier is onze zorg digitaal procédé database als vervanging van de ladenkast nieuws uit het veld INTERNET NIEUWS DIRKS - Designing and implementing record keeping systems 1 0° giasuia uobk prent aquarel foto affiche schilderij gravure prent handschriften postzegel JajDdkasrt- b-oek I DIGITALISERING VAN BEELDARCHIEVEN BV Het zoeken, tevoorschijn halen en bekijken van beelden of teksten in archieven is vaak een tijdrovende operatie. We willen snel en doeltreffend over de gevraagde informatie beschikken en dan ook nog het liefst vanaf de plek waar het ons het beste uitkomt. Wij van Pictura Imaginis hebben een digitaal procédé ontwikkeld waardoor dat mogelijk wordt. Een modern geconserveerd archief is een kostbaar bezit. Niet alleen voor diegenen die er dagelijkse verantwoordelijk heid voor dragen. Veel verschillende doelgroepen moeten er óók hun voordeel mee kunnen doen. De door Pictura Imaginis vervaardigde database van ieder gedigitaliseerd archief ver hoogt de toegankelijkheid voor alle gebruikers enorm. Zoeken is eenvoudiger, gaat veel sneller en het oproepen van gevonden informatie is opeens een peulenschil. Digitale beelden ziet u 4x groter in topkwaliteit op uw scherm dan het origineel. advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen de hoefsmid 13 - 1851 PZ Heiloo - tel: 072 53 20 444 - fax: 072 53 20 400 - e-mail: info@pictura-imaginis.corr In een boeiende samenwerking van Het Utrechts Archief met de faculteit Geschiedenis van de Universiteit Utrecht werken ruim honderd studenten Geschiedenis aan het maken van een zogenaamde virtuele tijdbalk. In enkele weken tijd wordt een aantal digitale pre sentaties gemaakt van 'hoogtepunten' in de Utrechtse geschiedenis. Met dit project maken tweedejaars geschiedenisstudenten voor het eerst in hun opleiding kennis met archiefonder zoek. In de literatuur en de archieven zoeken zij naar gegevens over 'hun' gebeurtenis. In de uitgebreide collectie beeldmateriaal van Het Utrechts Archief proberen ze er een passend plaatje bij te vinden. Het is de bedoeling dat ze van hun onderzoeksresultaten een aantrekke lijke presentatie maken. Op zo'n manier doen ze met behulp van het bronnenma teriaal ervaring op met informatietech nologie, een verplicht onderdeel in hun tweede jaar geschiedenis. Het resultaat wordt opgenomen in de website-in-ont- wikkeling van Het Utrechts Archief, die op 1 januari 2002 de oude site zal vervan gen. De virtuele tijdbalk is bedoeld voor eenieder die geïnteresseerd is in de Utrechtse geschiedenis. Scholieren die op zoek zijn naar materiaal voor werkstuk ken voor het vak geschiedenis wordt het extra gemakkelijk gemaakt door het Op kasteel De Haar probeerde jonkvrouw Anthonia van Groenenberch in 1482 haar ridder Egbert van Wassenaar te bevrijden. (Foto: Het Utrechts Archief) gebruik van trefwoorden die gebaseerd zijn op de leerdoelen van het vak geschiedenis voor het basis- en voortge zet onderwijs. Zo zijn kastelen een ver plicht onderwerp voor leerlingen van groep 5. Dit trefwoord levert in de virtu ele tijdbalk onder meer plaatjes op van kasteel Vredenburg, kasteel Amerongen en kasteel De Haar. Op 17 september zijn de ruim honderd geschiedenisstudenten met hun onder zoek begonnen en op 19 november was het afgerond. De docenten beoordelen welke werkstukken voor een plekje op de virtuele tijdsbalk in aanmerking komen. "We zijn van plan het project volgend jaar weer aan de universiteit aan te bie den," aldus Nettie Stoppelenburg van Het Utrechts Archief. Een catalogus en twee databan ken over het Nederlandse theaterwe zen zijn sinds september beschikbaar op de site van het Theater Instituut Nederland: www.tin.nl. Hier kan gezocht worden naar onder meer boe ken, bladmuziek, video- en geluidsop names, affiches en maquettes. Voor de grote verzameling toneelteksten is een apart bestand beschikbaar. De zoekmachine www.musica.nl doorzoekt in één opdracht de databe standen van deelnemende instellin gen op hun informatie over een artiest, muzikant, componist of titel. Alle instellingen streven ernaar steeds meer en vollediger bronnen via het internet aan te bieden zoals geluids fragmenten, biografische informatie of foto's. Op dit moment zijn vijf orga nisaties op verschillende gebieden aangesloten (er is plaats voor meer): MuziekWeb (Centrale Discotheek in Rotterdam, alle soorten muziek); Gaudeamus (Modern klassiek); Natio naal Pop Instituut (Nederlandse pop muziek); Muziek en Theater Netwerk/ Jazzserver (Jazz); MuziekGroep Nederland (Nederlands klassiek). Welke regelingen zijn er in Nederland op het gebied van miltvuur en post? Zie: http://www.ptt-post.nl/ nieuws/miltvuur.html. Wat is het, wat doet het en hoe behandel je miltvuur: http://www.lcilcr.nl/p rotocollen/anthrax/ frameset ld.htm. In het overbekende artikel 1 van de Archiefwet wordt bepaald wat wordt ver staan onder archiefbescheiden. Maar hoe zit het met de inhoud van en publicaties op een website? Vallen niet alleen de achterliggende documenten maar ook de inhoud/tekst van webpagina's onder de bepalingen van de Archiefwet? Moeten de webpagina's dus bewaard blijven? In de 'Ontwerpregeling geordende en toeganke lijke staat archiefbescheiden' staat in artikel 4 dat van elk van de archiefbescheiden te allen tijde moet kunnen worden vastge steld: a. inhoud, structuur en vorm bij het ontstaan, een en ander voor zover de in houd, structuur en vorm kenbaar moesten zijn voor de uitvoering van het bepaalde werkproces, b. op welk tijdstip en uit hoof de van welke taak of handeling het door het overheidsorgaan werd ontvangen of opge maakt. c. de samenhang met de andere door het overheidsorgaan ontvangen en opge maakte archiefbescheiden. Gaarne reacties van DIV'ers, ICT'ers, juristen en archivaris sen. Uw reactie kunt u mailen naar: Ted Suidgeest, documentalist bij de gemeente Beverwijk, T.Suidgeest@Beverwijk.nl Het Nationaal Archief van Australië (NAA) heeft een handleiding voor het opzetten en invoeren van Record Keeping Systems op internet gepubliceerd. Deze handleiding gaat uit van de methodologie die is beschreven in de Australische Standaard AS 4390-1996, Records Manage ment. De benaderingswijze komt overeen met de begin oktober vastgestelde interna tionale standaard ISO-15489. De handlei ding geeft een aardig beeld van het werk dat verricht moet worden om een Record Keeping System op te zetten. De methode gaat uit van een negental stappen die alle in aparte onderdelen worden beschreven. In de bijlagen zijn een aantal praktische en in de (Australische) praktijk geteste handvat ten opgenomen. De teksten staan in PDF-formaat, een HTML-versie is aangekondigd. DIRKS: A Strategie Approach to Managing Business Information; A users guide, http://www.naa.gov.au/recordkeeping/dirks/ dirksman/dirks.html. Website van het NAA: http://www.naa.gov.au. december 2001 11 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 5