1 000010906600 Demonstratie (arln Archie L DLM-FORUM 2002 Officiële status voor Groninger Archieven ven Selectielijst Rechterlijke Macht E-MAIL 30 JAAR OUD nieuws uit het veld Op 7 en 8 mei 2002 zal in Barcelona voor de derde keer het interdisciplinaire Europese DLM-forum worden gehouden. DLM staat voor 'Données lisibles par machine', machine-leesbare gegevensbe standen. DLM-forum richt zich speciaal op archivarissen. Het thema voor deze bijeenkomst luidt '@ccess and preserva tion of electronic information: best prac tices and solutions'. Het doel van het forum is het bespreken van praktijkerva ringen en concrete oplossingen, zowel van producenten van hard- en software als van overheidsadministratie en -archie ven. De presentaties zullen gericht zijn op bewezen praktische toepassingen en op thans lopende projecten. Gebruikers van de diverse hard- en software zullen in de gelegenheid worden gesteld hun ervarin gen te bespreken en hun wensen aan pro ducenten kenbaar te maken. Op het DLM-forum 2002 zal tevens een tentoonstelling worden ingericht van zo'n 45 leveranciers van producten voor elektronisch document- en inhoudma- nagement. Bezoekers kunnen hier kennis nemen van de jongste ontwikkelingen op dit gebied. Op het voorlopige programma staan onder meer de volgende thematische ses sies: 'Het geheugen van het informatie tijdperk: conservering, omzetting en lan- getermijnbeschikbaarheid', 'Het organise ren van records en archieven: metadata, standaardisatie en model requirements (MoReq)' en 'Het gebruik van publieke informatie: veiligheid, bescherming en controleren'. Het programma is nog niet geheel gevuld. Mensen die graag een presentatie willen geven of die een spreker willen voordra gen voor een van de plenaire of parallelle sessies kunnen dat kenbaar maken bij het secretariaat van de DLM-Scientific Committee, European Commission SG.B.3, Office JECL 3/36, Ru de la Loi 200, B-1049 Brussel, Belgie, of per e-mail: dim-forum@cec.eu. int. Aanmelding of meer informatie is te vin den op www.dlmforum.eu.org. Als kroonlid van de Raad voor Cultuur voor de sector Archieven is Ariela Netiv benoemd, in het dagelijks leven gemeentearchivaris van Leiden. Zij fungeert tevens als voorzitter voor zowel de Algemene Commissie Ar chieven als de Bijzondere Commissie Archieven. De Algemene Commissie bereidt beleidsadviezen voor; de Bijzondere Commissie is verantwoor delijk voor de uitvoeringsadviezen over de vaststelling van selectielijsten voor overheidsarchieven in het kader van artikel 5 lid 2 van de Archiefwet. Nieuw benoemde commissieleden zijn voor de Bijzondere Commissie Maarten Schenk, directeur van het Regionaal Archief Alkmaar, en Albert Stuulen, hoofd van de afdeling Archief en Bibliotheek van de provincie Friesland. De Bijzondere Commissie telt momen teel nog een vacature. In de Algemene Commissie werd nieuw benoemd Hugo Fernandes Mendes, secretaris van het stadsdeel Amsterdam Zuidoost. Zijn collega's in deze commissie zijn Suzanne Maarschalkerweerd-Dechamps, oud-directeur van de Stichting Archief- school, en Maria Grever, hoogleraar vrouwengeschiedenis te Nijmegen en theoretische geschiedenis te Rotter dam. Mr. C.G.M. Noordam is met ingang van 24 oktober 2001 door de Raad van Toe zicht van de Stichting Archiefschool benoemd tot lid van de Advies commissie opleidingen van de Archief- school. Voor de gebruikers zijn de Groninger Archieven al jaren een feit. Door de recente instemming van de gemeenteraad van Gro ningen met de fusie van het Gemeentearchief Groningen en het Rijksarchief in Groningen is nu ook de juridische basis van de Groninger Archieven gereed. De rijksoverheid heeft eerder dit jaar al ingestemd met de fusie. De gemeenteraad heeft tevens mevrouw G. During-Buis (50) per 15 oktober benoemd tot direc teur van de Groninger Archieven. Voorheen was zij hoofd van de bibli otheek van het Academisch Zieken huis in Gro ningen. Het Gemeen tearchief Gro ningen en het Rijksarchief in Groningen betrokken in 1997 al geza menlijk een nieuw onderkomen in het Cascade complex. Met als doel om samen het publiek beter van dienst te kunnen zijn. Integratie van de instellingen biedt schaalvoordelen die kunnen worden ingezet om meer mensen te bereiken, de kwaliteit van de dienst verlening te verhogen en te kunnen investeren in bijvoorbeeld het digi taal toegankelijk maken van de col lecties. De fusie past in het landelij ke beleid om te komen tot (regiona le) historische centra door structure le samenwerking of fusie van archie ven en andere collectiebeherende instellingen. In Utrecht, Zeeland en Overijssel zijn al eerder regionale historische centra ontstaan. Groninger nieuws uit het veld Digitaal zoekprogramma voor Japans-Nederlandse contacten Op 18 oktober heeft de Japanse ambassadeur in Nederland, K. Togo, in het Algemeen Rijksarchief in Den Haag de 'Japan-Netherlands Search Guide' in ontvangst genomen. Hoewel de term 'gids' anders doet vermoeden, gaat het hier om een digitaal zoekprogramma. Het omvat een enorme hoeveelheid gegevens over Nederlandse contacten met Japan, Japanse personen, Japanse organisaties en de Japanse cultuur vanaf 1600 tot heden. De Japangids biedt historici, maar ook andere wetenschappers, tal van onder zoeksmogelijkheden. Zo maken bijvoor beeld onderzoekers van het KNMI voor hun onderzoek naar het klimaatschijnsel El Nino gebruik van deze gids. Mede werkers van de Verenigde Oost-Indische Compagnie noteerden tal van meteoro logische waarnemingen op het Japanse eiland Deshima. De aantekeningen wor den thans in het Algemeen Rijksarchief bewaard. Eind zeventiende eeuw kregen Nederlanders het exclusieve recht een handelspost te vestigen in Japan. In 1995, vijftig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog, zette de Japanse regering het programma voor 'Vrede, Vriendschap en Uitwisseling' op. In dit kader werken de Japanse ambassade en het Nederlands Instituut voor Oorlogs documentatie samen aan het programma 'Historical research between Japan and the Netherlands', dat wetenschappelijk onderzoek naar en het verzamelen van documenten over de Japans-Nederlandse relaties behelst. De nieuwe database maakt deel uit van dit programma. Vanuit archivistisch oogpunt is de Japan- Netherlands Search Guide bijzonder. De vindplaatsen van de bronnen bijvoor beeld zijn tot op het laagste niveau beschreven. De database is de eerste zoekgids die volgens de regels van het ICA is opgezet. Het Algemeen Rijks archief heeft hiermee een internationale primeur. De database is te raadplegen via www.archief.nl/rad/thema/index.htm. Het Gemeentearchief van Leiden houdt op donderdag 31 januari 2002 een demonstratie van Carln, de inven tarisatieapplicatie van het programma Cardbox. Carln werd mede door het Gemeentearchief ontwikkeld als digi tale toegang op de archieven, ter ver vanging en aanvulling van de papie ren toegangen en het archievenover zicht. Hierbij is veel zorg besteed aan de eis om de structuur van de klassieke inventaris te behouden en deze in de moderne zoekmethode te integreren. In de publieksversie kan men kiezen voor systematisch zoeken, via de struc tuur van het archievenoverzicht en de verschillende inventarissen, of voor zoeken op zoektermen (woorden, woordgedeeltes en jaartallen). Naast de digitale versie kent Carln ook de mogelijkheid om een papieren ver sie (als Worddocument) te genereren, bijvoorbeeld voor een publicatie. Meer informatie over Carln vindt u in het Archievenblad van september 2001. Datum: 31 januari 2002 Tijd: 14.00 uur De Raad voor Cultuur heeft op 12 oktober een advies uitgebracht over de selectielijst voor archiefbe scheiden van de Rechterlijke Macht. De selectielijst zou, aldus het advies, met' name van toepassing moeten zijn op de periode 1950-1999. De Raad vraagt de minister van Justitie zogenaamde aanwijzingscommissies in te stellen voordat er daadwerkelijk met de lijst gewerkt gaat worden. Deze commissies moeten beslissen over de criteria die moeten gelden voor materiaal dat van vernietiging wordt uitgezonderd. Afgelopen maand was het dertig jaar geleden dat het eerste e-mailtje is ver stuurd. Bedenker hiervan was ingenieur Ray Tomlinson, toen en ook nu nog steeds werkzaam bij het Amerikaans computerbe drijf BBN Technologies. Tomlinson is ook de bedenker van het teken een symbool dat al in de 1573 in een Italiaanse tekst voorkomt, en dat in het Engels al wel voor 'at' werd gebruikt. Aanvankelijk moest de mail nog worden verzonden via een 300 baud modem, dat zo'n 200 keer langzamer is dan de huidige 56,6 kbs modems. Het duurde tot het mid den van de jaren tachtig dat de pc massaal zijn intrede deed en dat e-mail een grote vlucht nam. In de jaren negentig is e-mail is misschien wel de belangrijkste bijdrage geweest aan de popularisering van internet. In september is Tomlinson geëerd door de International Academy of Digital Arts and Sciences met de eerste Lifetime Achievement Award. Hij ontving die onderscheiding tijdens de vijfde Annual Webby Awards ceremonie die in San Francisco werd gehouden. Tomlinsen heeft helaas geen systeem bedacht voor het bewaren van het e-mailverkeer. NIEUWS u i t DLM-FORUM j. Het Cascade-complex. archievenblad december 2001 het veld Plaats: Gemeentearchief Leiden Aanmelden voor 24 januari: carm@leidenarchief.nl of tel. (071) 512 01 91 december 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 3