Broderies De.nteli.es - Galons -! 22 U Fragmenten van een werkweek colofon 142 Literatuur: Recensies Signalementen Nieuws uit het Veld [48 [14 Effectieve Digitale Duurzaamheid... niet alleen in Amsterdam [i6 Het einde van een traditie; [5£ L52 Agenda [39 Column [42 Literatuur [32 Het bewaren van persoonsgegevens [48 Verenigingsnieuws [39 Maxima [40 Het Stadsarchief 's-Hertogenbosch en het Jeroen Boschjaar 2001 noot van de redactie december 2001 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar.Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Peter van Beek, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Rienk Jonker, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA), Hans van der Veen. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Een jaarabonnement kost dan 140,- (binnenland) en 170,- (buitenland). Ook voor adreswijzigingen en het nabestellen van losse nummers. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp en produktie Print Productions BV, Ursem Cover dia©TSM/Denis Scott Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Deadlines Voor korte berichten: de eerste van de maand voor het Archievenblad van de daaropvolgende maand. Voor langere artikelen: info bij KVAN bureau. N H 0 U D S 0 Het dagboek van Pedro-archivo 6 Ni KVAN Nieuws De praktijk: Carolien Schönfeld en Anco Jansen 82 jaar archiefexamens in Nederland Werk in uitvoering:Yvonne Bos-Rops [22 Het fonds van sekwesterarchieven herontdekt Burengerucht: Chantal Vancoppenolle NVBA Nieuws Binnen- en buitenlandse evenementen Vaste Rubrieken 3 Fragmenten van een werkweek [26 Wil de echte archivaris nu opstaan? 6 Nieuws uit het Veld De praktijk: Charles Noordam Van SteigerM tot BronnenuitAmsterdam Archief en educatie: Betsy Dokter Juridische zaken: Lodewijk Hovy De vorming van het Regionaal Historisch Centrum Amstelland Meerlanden [52 Agenda Archiefbestel: Marcel Leechburch Auwers Column: GerritVerhoeven Werk in uitvoering: Jac. Biemans P G A V E Het einde van een traditie DoorYvonne Bos-Rops In augustus 2001 zijn de laatste twee archiefexa- mens-oude-stijl afgenomen. Voortaan worden de examens en tentamens afgenomen door de onder wijsinstellingen die ook de opleiding verzorgen. Na 82 jaar is het doek gevallen voor de examencommis- sie.Yvonne Bos-Rops blikt terug op deze periode. Het fonds van sekwesterarchieven herontdekt Rue Gaucheret,4 CONTRE NOTRE TRAITE A Door Chantal Vancoppenolle In het Algemeen Rijksarchief in Brussel berusten de in beslag genomen archieven van 150 Duitse bedrij ven die voor en tijdens de Eerste Wereldoorlog actief waren in de Belgische hoofdstad. Dit zogehe ten 'sekwesterfonds' wordt nu ontsloten en voor onderzoek opengesteld. Van SteigerM tot BronnenuitAmsterdam Door Betsy Dokter Het Gemeentearchief Amsterdam heeft samen met het Amsterdams Historisch Museum een educatief project ontwikkeld voor de bovenbouw van het voortgezet onderwijs.Via internet kunnen leerlingen historische bronnen bestuderen afkomstig uit de archieven en collecties van beide instellingen. Het Stadsarchief 's-Hertogenbosch en het Jeroen Boschjaar 2001 Door Jac. Biemans Medewerkers van het Stadsarchief's-Hertogenbosch hadden dit jaar hun handen vol aan activiteiten in het kader van het Jeroen Boschjaar 2001. Jac. Biemans vertelt hoe het archief het Jeroen Boschjaar heeft aangegrepen om de relatie met de (Bossche) samen leving te versterken. Na de donkere dagen voor kerst zal het zonlicht elke dag iets langer lichten. De goede lezer heeft het al opgemerkt, de redac tie is dit jaar vrijwel geheel vernieuwd. In de laatste Algemene Ledenvergadering van de KVAN op 23 november ji. zijn de nieuw toegetreden redactieleden formeel benoemd. Daarmee is de redactie weer op volle sterkte. Twaalf vrouwen en mannen vor men het team dat de komende jaren het Archievenblad met het laatste nieuws uit archievenland wil vullen. En natuurlijk ook met artikelen en berichten over span nende zaken die ons allen aan gaan. Zo'n totaal vernieuwde redactie moet natuurlijk even wennen. Het informatienetwerk om aan de laatste nieuwtjes te komen is nog wat ondoorzichtig, maar de redactieleden komen gelukkig uit alle hoeken van het land. Ze horen dus altijd wel iets van nieuwe ontwikkelingen in de diverse regio's. Daarbij hoopt de redactie dat u uw licht niet onder de korenmaat laat. Zend al uw persberichten en aankondigingen ook aan het bureau van de KVAN, hoe bescheiden het bericht ook mag zijn! Liefst per e-mail natuurlijk: bureau@kvan.nl. Een goede berichtgeving kan dan ingaande de 106de jaargang niet meer misgaan. De redactie zal de een of andere verlichte geest onder u natuurlijk om uw bijdrage in de vorm van een artikel vragen. Edoch, ook als u niet wordt gevraagd: aarzel niet om uw ervaringen met het vak aan het papier toe te vertrouwen.Want uw licht op het ingewikkelde vak van behouden en benutten van het ons toevertrouwde en nog toe te vertrouwen cultuurgoed is gevraagd. Het kan bijdragen aan de verbetering en verdieping van ons vak. En dat is een vak zonder stoffig imago, als we er maar kleurrijk over berichten. We wensen u allen fijne feestda gen toe.We hopen op een gezond en verlicht 2002.Waarin u en wij beter dan ooit zijn toegerust om de bits en bytes van onze nationale, regionale en plaatselijke geheugens veilig te stellen. archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 2