O Tentoonstellingen BINNEN- E EL 1UITENLANDSE EVENEMENTEN agenda 52 agenda kè? Jk Bijeenkomsten Cursussen en trainingen 53 t/m 13 januari 2002 Dansen, dansen, dansen Het Amsterdams Historisch Museum viert haar 75ste ver jaardag met de fees telijke tentoonstel ling 'Dansen, dan sen, dansen, Amster dam 1900-2000'. De voetjes kwamen in de vorige eeuw in Amsterdam van de vloer. Foto's van artiesten, muziek, film fragmenten, draaitafels en affiches van vervlogen dansplezier illustreren deze dansgeschiedenis. Tot 1924 gold in het openbaar dansen als onzedelijk. Echter ook toen was het de Zeedijk waar een gedoogbeleid werd gevoerd, om de zeelui vertier te bieden. Amsterdams Historisch Museum, Nieuwezijds Voorburgwal 359, Amsterdam Info: tel. (020) 523 18 22 t/m 13 januari 2002 Pieren en sluizen De eerste foto's van het Noordzeekanaal 1868-1894 Ter gele genheid van het 125-jarig bestaan van het Noordzee kanaal organi seert het Rijks archief in Noord-Holland in samenwer king met Teylers Museum in de Aqua rellenzaal van het museum een tentoon stelling met circa vijftig foto's van vader en zoon Oosterhuis, C. van der Aa (1847- 1915) en J. Chrispijn (1851-1927). Deze vroegste foto's bevinden zich in de foto collectie van Rijkswaterstaat van het Rijksarchief in Noord-Holland en de col lectie Velsen van de Archiefdienst voor Kennemerland, beide te Haarlem. Op de tentoonstelling zijn foto's te zien van de eerste bouwfase van het kanaal van de Amsterdamse fotograaf Pieter Oosterhuis (1816-1885) uit de jaren 1868-1871 en de verbetering van het kanaal in de periode 1890-1895, gefoto grafeerd door Gustaaf Oosterhuis en de Alkmaarse compagnons J. Chrispijn en C. van der Aa. Teylers Museum, Spaarne 16, Haarlem t/m 1 februari 2002 Hoogtepunten van de Friese cartografie Door de eeuwen heen heeft Fryslan een omvangrijke kaartpro ductie gekend. De kaar ten zijn vaak gemaakt als onderdeel van reek sen of atlassen, soms als afzonderlijke kaart. Op de tentoonstel ling zijn de hoogtepunten van die kaart productie te zien. Bij de tentoonstelling hoort een boek. Daarin is een bloemle zing uit deze rijkdom bijeengebracht. De kern wordt gevormd door een keuze van 26 provinciekaarten. Verder worden alle elf steden gepresenteerd, gevolgd door een aantal grietenijen, dorpen en eilan den. Ten slotte zijn er kaarten van verve ningen, dijkaanleg en het uitbaggeren van belangrijke kanalen opgenomen. Het Ryksargyf in Fryslan/Het Rijksarchief in Friesland, Boterhoek 3, Leeuwarden Info: tel. (058) 212 71 03 tot 3 februari 2002 Nederland aan de zwier Krullen, bloemetjes, vogeltjes en engeltjes en dan het liefst zoveel mogelijk, dat is pas kunst, dat is Rococo. In het midden van de achttiende eeuw over stroomde deze kunststroming Neder land. Het Rijksmuseum stelde een hart verwarmende winterexpositie samen. Betimmeringen uit Amsterdamse grach tenhuizen, zilveren serviezen van het hof, tuinbeelden, porselein, glas en meu belen; voorwerpen die vaak verborgen lagen in Nederlandse en buitenlandse verzamelingen. Topstukken in een sprookjesachtige inrichting. Rondleiding is mogelijk. Rijksmuseum Amsterdam Info: tel. (020) 674 70 00, www.rijksmuseum.nl t/m 15 februari 2002 Het kanon gelost Om de vrijmetse larij hangt een mysteri euze sfeer. De Goudse vrijmetselaarsloge De Waare Broedertrouw be staat eind dit jaar twee honderd jaar. Ter ere daarvan organiseert het Streekarchief Hollands Midden in samenwerking met de loge en het Cultureel Ma^onnieke Centrum 'Prins Frederik' een tentoonstelling. De geschie denis van de loge wordt belicht aan de hand van originele documenten en afbeeldingen. De karakteristieke, soms geheimzinnige symbolen, rituelen en gebruiken, waaronder 'het lossen van kanonnen', worden met vele voorwerpen uit het ma^onnieke erfgoed geïllustreerd. Streekarchief Hollands Midden, Groeneweg 30, Gouda. Info: tel. (0182) 52 18 21 of e mail: sahm@rsnet.nl t/m 3 maart 2002 Maria Austria. Documentaire foto's 1933-1970 Ondanks het on derwerp van haar foto's is het op de een of andere manier vaak stil en schoon op de foto's van Maria Austria (1915-1975). Terwijl de werkelijk heid zoveel anders kan zijn, zoals bijvoorbeeld bij de opvang van Molukkers in het voormalige kamp Westerbork. Veel foto's van deze Amsterdams-Tsjechische fotografe zijn afgedrukt in de Nederlandse media van de jaren vijftig en zestig. De redacties van kranten en tijdschriften kozen destijds veelal voor traditionele foto's, waardoor haar mooiste werk achterbleef in haar archief. Zeventig prachtige zwart-witfo- archievenblad december 2001 to's van haar zijn geselecteerd voor de tentoonstelling in het Joods Historisch Museum in Amsterdam. Joods Historisch Museum, Amsterdam. Info: tel. (020) 626 99 45 of www.jhmml t/m 9 juni 2002 Paradijselijk Bali Als een paradijse lijk plekje wordt ont dekt dan komt de toe- ristenstroom op gang. In 1920 publiceerde de Duits-Nederlandse arts en amateur-fotograaf Gregor Krause het fotoboek Bali. Krause werkte op Bali en in z'n vrije tijd fotogra feerde hij het dagelijkse leven om hem heen. Hij ervoer Bali als een aards para dijs. De fototentoonstelling 'Paradijselijk Bali' toont, voor het eerst sinds 1917, 42 nieuwe afdrukken van negatieven en glasdia's die het museum beheert. Krause's romantische foto's geven een idyllisch en intiem beeld van het leven op Bali. Wereldmuseum Rotterdam, Willemskade 25, Rotterdam Info: www.wereldmuseum.rotterdam.nl/ 17 februari 2001 Instituut Collectie Nederland Open dag afdeling Opleidingen 13.00-17.00 uur, Gabriel Metsustraat 8, Amsterdam Info: tel. (020) 305 46 62 of www.icn.nl 22 t/m 24 mei 2002 Multimedia archiefbehoud, Londen, Engeland Tachtig procent van de geluids- en videoarchieven in Europa verkeert in zor gelijke staat, aldus het EU-project PRES TO. Alleen door snel en vakkundig han delen kan dit veelal unieke culturele erf goed, en bovendien vaak kostbaar mate riaal, worden gered. In deze driedaagse werkshop, georgani seerd door onder meer IASA, FIAT, PRES TO en ECPA, worden de ervaringen van tien belangrijke Europese omroeparchie- ven en de door PRESTO ontwikkelde nieuwe technologie besproken en gepre senteerd. Onderwerpen die aan bod zullen komen zijn onder andere: de kosten, selectiecri teria, on line en internet, kleine archie ven. De workshop vindt plaats bij de BBC Information Archives. Voor inschrijving en meer informatie: www.knaw.nl/ecpa/news.html 14 januari 2002 Workshop De nieuwe rol van document- en ken- nisfacilities De manier waarop organisaties omgaan met documenten en kennis ver andert sterk. Afdelingen als Archief, DIV, bibliotheek en post bezinnen zich op hun rol. De deelnemers aan deze work shop maken een plan voor de nieuwe rol die hun afdeling in de (nabije) toekomst zal spelen. Maarssen Info: Kopter Kennisgroep BV, tel. (038) 447 80 01, ernaslangen@kopter.nl Start 20 januari 2002 Cursus AV-archivering Het beheer van audiovisuele docu menten vergt speciale kennis en vaardig heden van de archiefmedewerk(st)ers die belast zijn met de dagelijkse werkzaam heden, zoals materiaalkennis, acquisitie, ontsluiting, beschikbaarstelling en con servering. De GO in Den Haag start in samenwerking met het Brabants Filmarchief begin volgend jaar een zevendaagse cursus waarin deze aspecten uitgebreid aan de orde komen. De cursus is bestemd voor medewerkers van archiefdiensten en andere archiefbe- herende instellingen die av-documenten beheren. De lessen worden, met uitzon dering van de eerste les, gehouden bij instellingen die collecties audiovisueel materiaal beheren: Filmmuseum, Nederlands Audiovisueel Archief, Gemeentearchief Rotterdam, Brabants Filmarchief, etc. Meer informatie en aanmelding: GO, Den Haag, Ron Wessels, tel: (070) 351 23 80 of e- mail: ron@stichting-go.nl of kijk eerst op: www.stichting-go.nl I 16 april 2001 Cursus Depot in gebruik, georganiseerd door ICN. Info: Monique de Louwere, tel. (020) 305 46 57, e mail: monique.de.louwere@icn.nl december 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 26