NVBA nieuws NVBA-Redactieadres NVBA-lid worden? Redactie NVBA-Nieuws Het gevaar van een stoffig image Digitale duurzaamheid is onlosmakelijk ver bonden met computers. De eerste computers waren grote, dure en kwetsbare apparaten. Ze stonden daarom opgesteld in geconditioneerde ruimten waar je niet zomaar even op bezoek kon gaan. Merkwaardig genoeg werden in die begin tijd aan de externe opslagmedia nauwelijks eisen gesteld. Ponskaarten en -banden voldeden zonder dat voor de plaats of de vorm van de 'gaten' hoge toleranties golden. Met de huidige computers en opslagmedia is dat wel anders. PC's staan op de gekste plekken, zelfs in stoffige en vuile productieruimten en werk plaatsen. En voor de gegevensbepalende plekjes op de opslagmedia gelden heel hoge toleranties. CD's worden 'beschreven' door het met laserlicht aanbrengen van 'pits' (kuiltjes) en 'lands' (bobbel tjes). Op een cd kunnen we vandaag de dag zo'n 700 Mb gegevens kwijt. Dat geeft een indicatie van de minimale afmetingen die per byte beschik baar zijn. Omdat het om een digitaal proces gaat, moet er duidelijk zijn aangegeven waar elke byte begint en eindigt. Bedenken we verder dat de nieuwste gene ratie cd-spelers (50 speed) leest met een snelheid van rond de 250 km/uur dan wordt duidelijk dat er allerlei voorzieningen nodig zijn om leesfouten te voorkomen. Daarom werden vroeger per byte (8 bits) al 14 bits geschreven. Dat staat bekend als EFM: Eight to Fourteen Modulation. Maar ook met EFM was de kans op leesfouten nog steeds te groot. Daarom werden per byte later 17 bits geschreven. Om te voorkomen dat tijdens het leesproces toch nog te veel fouten gemaakt worden, werd vervol gens naast EFM ook nog CIRC toegepast. CIRC staat voor Cross Interleaved Read-Solomon Code. Op audio-cd's worden frames van 24 bytes, dat zijn 192 bits, door toepassing van EFM en CIRC uitein delijk als 588 bits weggeschreven. Daardoor kun nen fouten tot 1 op 109 tijdens het lezen worden gecorrigeerd. Voor computertoepassingen is dat echter nog niet voldoende. Daarom worden daar voor van elke 2358 bytes er maar 2048 voor de fei telijke gegevens gebruikt; de rest moet helpen fou ten te voorkomen. Dat leidt tot een situatie waarbij pas bij meer dan 1 op 1013 leesfouten geen correc tie meer mogelijk is. Al met al zal duidelijk zijn dat op zo'n klein cd-schijfje dus heel veel pits en lands te vinden zijn en dat elk daarvan dus minimale afmetingen heeft; zo ongeveer in de orde van grote van een dwarrelend stofje. CD's met audio, video of data die fabrieksmatig worden geproduceerd voldoen vrijwel altijd aan de norm dat 1 op 1013 leesfouten gecorrigeerd kunnen worden. Zo'n fabriek beschikt immers niet alleen over geavanceerde productiemachines maar heeft ook apparatuur om de kwaliteit van het proces te bewaken. De cd-brander in uw en mijn pc kan daar niet aan tippen. En mogelijkheden om het feitelijke percentage schrijf/leesfouten te bepalen hebben we helemaal niet ter beschikking. Wat dat betreft is het echt digitaal: de cd is goed of de cd is niet goed. Hoe goed dat goed is weten we niet. En daar gaat het stof een rol spelen. Als de cd is beschreven met een ruime marge ten opzichte van de norm, zullen een paar stofjes geen rol spelen. Het leesproces is immers gebaseerd op het corrigeren van leesfouten. Maar als bij het beschrijven de cd nog maar net binnen de norm viel kan één enkel stofje te veel zijn! De praktijk heeft uitgewezen dat cd's in de fase dat ze frequent gebruikt worden maar zelden last krij gen van door vuil of stof veroorzaakte leesfouten. En als zo'n fout opeens optreedt, wordt dat direct geconstateerd en kan er worden ingegrepen. Door er een kopie van te maken blijft de schade tot een minimum beperkt omdat ook het schrijfproces begint met lezen en daarbij de foutcorrectie maxi maal z'n werk doet. De echte problemen ontstaan met cd's die gedurende langere tijd alleen maar ergens liggen te liggen. Ondanks mooie 'jewel cases' blijken die toch stof te verzamelen. En op het moment dat we de cd weer een keer willen gebrui ken, blijkt dat niet meer mogelijk. De eerste generatie cd's kon zo'n 550 Mb gegevens bevatten. Later werd dat 600, 650 en 700 Mb. Nu zijn er al cd's die tot bijna 800 Mb gaan. Die capaci teitsuitbreiding werd mogelijk door, naarmate de schrijftechniek verbeterde, tot steeds dichter bij de buitenrand gegevens te schrijven. Maar proeven tonen duidelijk aan dat hoe dichter de gegevens bij de rand staan, hoe hoger het foutenpercentage ligt. In dat opzicht wordt meer opslagruimte dus 'betaald' met een groter risico. Een ander belangrijk aspect is de 'brandsnelheid'. Wat dat betreft blijkt er een parallel te trekken met autoverkeer. Langzamer is lang niet altijd veiliger. Recent onderzoek, gepubliceerd in PC Active, toon de aan dat op extra lage snelheid branden van cd's tot slechtere resultaten leidt dan branden op de standaardsnelheid van de gebruikte brander. De nieuwste branders worden geleverd met software die in staat is om de te beschrijven cd te analyseren en vervolgens de daarbij best passende brandsnel heid te kiezen. Dus wil je zo veilig mogelijk bran den, laat het proces dan 'automatisch' verlopen en ga niet zelf de brandsnelheid verlagen of verhogen. En blijf bedenken dat elke zelf gebrande cd een zeker percentage fouten bevat. De moraal van het verhaal: stoffig is niet alleen slecht voor ons imago maar ook voor de images die we beheren. 5° I NVBA nieuws De najaars ALV-NVBA op 1 november 2001. Een impressie Deze keer was het reisdoel voor deze vergadering midden Nederland: Utrecht om precies te zijn en wel het Landelijk Dienstencentrum SoW-kerken. Ons medelid Jan van Haastrecht, aldaar werkzaam, was onze voortreffelijke gastheer op deze zonni ge eerste novemberdag. Misschien vraagt u zich af waar de afkorting 'SoW' voor staat; SoW zijn de letters voor de zogeheten protestantse SAMEN op WEG-kerken. Het gebouw waar we te gast waren, was het voormalige militair hospitaal. Enkele leden van onze NVBA wisten te vertellen dat zij in vroeger tijden daar ooit als dienstplichtig militair hebben verbleven. Stipt op tijd opende voorzitter Arie Otten met een ferme slag van de voorzitters hamer deze algemene ledenvergadering. Tijdens de gehele bijeenkomst zagen wij op het scherm geprojecteerd staan: Tijden veran deren, wij veranderen mee Dienstencentrum S.O.W.-Kerken 'Vereniging van en voor per sonen werkzaam in het beheer van organi satie-eigen informatie' - v/h Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen - www.nvba-i n fon I De voorzitter deelde mede dat onze secreta ris Katja Laurijssen nog steeds kampt met haar gezondheid, al gaat het iets de betere kant op. Ook onze penningmeester Paul van Koningsbruggen heeft nog niet het genoe gen mogen proeven veelvuldig op de ALV's aanwezig te kunnen zijn. Dit ook vanwege zijn gezondheid, maar hij begint op te knap pen. Spontaan werd besloten dat Ben Schmitz op de terugweg richting Limburg even een tus senstop zou maken om Katja onze goede wensen, vergezeld van een boeket bloemen, over te brengen. Natuurlijk ook de beste wensen aan Paul van Koningsbruggen. We hopen hem spoedig weer te mogen begroe ten tijdens onze volgende ALV in 2002. Bij de mededelingen gaf Arie Otten aan dat hij op 13 juni 2002 de voorzittershamer zal doorgeven, na ruim twee bestuursperiodes met verve onze voorzitter te zijn geweest. Dit zal gebeuren tijdens de algemene leden vergadering bij Océ te Den Bosch. Daar krijgt u te zijner tijd natuurlijk nog nadere informatie over. De agendapunten 'ingekomen stukken' en de notulen van 14 juni 2001 schoten door de vergadering heen, terwijl bij het punt 'begroting', dat naar ieders wens werd afge handeld, toch nog wat uitvoeriger werd stil gestaan bij het kostenplaatje van de post NVBA-Nieuws, opgenomen in het Archieven blad. Dit onderwerp bleef maar de gehele ver gadering terugkomen; het bestuur zal in een volgende bijeenkomst dit onderwerp zeker agenderen. Bij het agendapunt 'werkgroepen, secties, afdelingen' kwam iedere contactpersoon aan het woord. We lichten er enkele punten uit om u een indruk te geven van wat er zoal aan de orde kwam. Zowel 'GO' als de 'Werkgroep Opleidingen' deden verslag van een brede belangstelling voor de opleidingen IDV I en II. Ook de korte cursussen lopen naar wens bij GO, volgens Wilma Jenniskens. Peter de Jong meldde vanuit de 'Werkgroep Opleidingen' dat de vergaderingen met de Programmaraad goed verlopen. De werk groep is nu bijna op volle sterkte; er is nog één vacature. De 'Regio's Noord en Zuid' blij ken er telkens weer in te slagen voor hun aangesloten leden een interessant program ma aan te bieden. Ronald de Lange sprak namens de 'Com missie Persoonlijke Belangenbehartiging' de vurige wens uit om in het bezit te komen van actuele functiebeschrijvingen. Onze voorzit ter deed hem de suggestie aan de hand om de competentieprofielen van de zijde van de DIVA, die helemaal 'up-to-date' zijn, aan te vragen. Ook staat er in het Handboek Archieven een apart hoofdstuk over functiebe schrijvingen en salarisindicaties. De werkgroep 'PR-Nieuwe koers' wist bij monde van Fred Schoonheim te vertellen dat men doende is met het 'restylen' van de NVBA-website. Er komt een nieuwe startpa gina en ook de menustructuur zal onder de loep worden genomen. Tussendoor maakte ons NVBA-medelid Ben Otten ons duidelijk, dat we qua presentatie via onze website op een onvoldoende niveau presteren. Er dient veel beter, accuraat en professioneel werk afgeleverd te worden op dit terrein. Het bleef niet alleen bij deze woorden; op een of ande re wijze was hij bereid ook hier zijn hulp aan te bieden. Ook het 'smoelenboek' is nog niet van de grond en zou er eigenlijk wel moeten komen, zeker ter aanvulling van de leden lijst. Deze is volgens hem in feite iets te gecompliceerd en tegelijkertijd ook weer niet zo handig en bruikbaar. De rondvraag diende om iedereen nog eens de gelegenheid te bieden datgene aan de orde te stellen, wat nog geen of weinig aan dacht had gekregen. Na de vergadering werd apart aandacht besteed aan de NVBA-enquête, die alle leden enige tijd geleden toegestuurd heb ben gekregen met het verzoek deze in te vullen. Van de 320 gestuurde vragenlijsten zijn er 54 teruggekomen. Ben Schmitz beperkte zich in zijn presentatie tot de uit komsten van dit onderzoek ten behoeve van de NVBA-leden. De resultaten zullen worden voorgelegd aan de werkgroep PR- Nieuwe koers, die op haar beurt weer het bestuur zal adviseren omtrent de hieruit te trekken conclusies en aanbevelingen. U kunt zich voorstellen dat over een onder werp als een enquête heel wat te discussië ren valt. Dat werd dan ook stevig gedaan. Was deze wel of niet goed opgesteld qua vraagstelling, was deze wel of niet represen tatief, enz. Maar zoals is aangegeven, ook hier zullen de leden in een later stadium over worden geïnformeerd. Hierna werd een begin gemaakt met de presentie van de video, 'Van blijvende waarde', die een duidelijk beeld schetste van de werkzaamheden van de archiefconsulen ten van de SoW-kerken in Nederland. Ook binnen de gelederen van onze eigen NVBA zijn er verschillende mensen actief als archiefconsulent ten dienste van de plaatse lijke protestantse gemeenten in den lande. Met name de rondgang door de archiefde pots van het Landelijk Dienstencentrum te Utrecht was imponerend. Al was het alleen maar om het grote aantal stellingen vol archiefdozen dat er te zien was. Dit materi aal was niet ouder dan vijftien jaar. Het ove rige is al zoveel mogelijk overgedragen aan de gemeentelijke en provinciale archieven volgens de richtlijnen van deze dienst. Al met al een welbestede NBVA-ALV-dag. We hopen iedereen zoveel mogelijk te mogen ontmoeten op 13 juni 2002 a.s. in het edele Brabant en wel in de stad van de Sint-Janskathedraal: 's-Hertogenbosch. NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG Tel.: (013) 463 06 19 Fax: (013) 463 06 19 E-mail: harry@tref.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw S.L. de Kok-Gamga Ruseschans 9 2728 HA ZOETERMEER www.nvba-info.nl Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401 JH HEERLEN J.W. Schilt Gemeentearchief Amsterdam Amstelkade 67 1074 HZ AMSTERDAM J.van der Velden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL Ben Schmitz 1 archievenblad december 2001 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Opening NVBA-Nieuws Website Enquête Video Joop van der Velden archievenblad december 2001

Archievenblad | 2001 | | pagina 25