KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland Bureau KVAN Redactie Archievenblad Almanak 2000 Conceptverslag van de Algemene Ledenvergadering van de KVAN gehouden op 23 november 2001 in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag 48 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws 49 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 3 I i 019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 Mutaties in de Almanak 6.6. Amstelveen, Gemeente Historisch archief Toevoegen: vanaf 1 januari 2002 op vrijdag gesloten. 1. Opening 2. Mededelingen van de voorzitter De voorzitter heet eenieder welkom, in het bij zonder de heer Kordes, de voorzitter van DIVA, en Janneke van Kersen en Jos Taekema van Vereniging DEN. Verder meldt de voorzitter het trieste bericht van het overlijden van ons lid de heer Anders Rozemond, oud-gemeentearchivaris van Delft en voordien werkzaam op het ARA. Afgemeld hebben zich de bestuursleden Wim Reijnders en Frank van der Maden vanwege de Brabantse Archiefdagen, Alex Schoonderbeek wegens ziekte, en de leden Richard Hermans en Frans Hoving (DIVA) vanwege besprekingen met het ministerie van OCenW. De nieuwe bureaumedewerker Hans van der Veen wordt voorgesteld en van harte welkom geheten. De voorzitter meldt dat een extra agendapunt is toegevoegd: een presentatie en explicatie van Jos Taekema over het doosje van DEN en de digitale Almanak. 3. Notulen ledenvergadering 20 april 2001 De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. 4. Begroting 2002 De penningmeester deelt een gecorrigeerde begroting uit. In de eerder gepubliceerde versie zijn onder de rubriek deskundigheidsbevordering enkele fouten geslopen (getallen in guldens): de kosten van het Archievenblad worden begroot op 173.000 i.p.v. 187.000; het SAP jaarboek wordt met 5.000 gesteund; de (digitale) almanak wordt begroot op 1.000. Zowel de penningmeester zelf als de bureaume dewerker is pas dit jaar in functie getreden en enigszins onwennig aan de slag gegaan. Ze heb ben nog niet alle getallen nauwkeurig boven tafel kunnen krijgen. De penningmeester benadrukt dat het een conceptbegroting betreft waarvan de realisatie mogelijk iets anders kan uitvallen. De financiële situatie heeft zich echter na een paar moeilijke jaren gunstig ontwikkeld, dankzij fikse bezuinigingen. Na toelichting van de cijfers gaat de vergadering met de begroting akkoord. 5.1. Samenstelling bestuur Douwe de Vries is vier jaar bestuurslid en treedt statutair af. Hij stelt zich niet herkiesbaar. De voorzitter bedankt hem voor zijn jarenlange inzet en enthousiasme. Ook Robert van Egeter van Kuyk, die al eerder dit jaar als bestuurslid terugtrad, wordt hartelijk bedankt voor zijn inzet. Ten slotte neemt ook Jinna Smit afscheid. Zij was sinds 2000 lid van het algemeen bestuur namens de Commissie Permanente Educatie (CPE). Ook zij wordt door de voorzitter hartelijk bedankt. Tegelijkertijd spreekt de voorzitter grote waardering uit voor de werkzaamheden van de andere aftredende leden van de CPE. De studie dagen zijn steeds een groot succes geweest. Het bestuur heeft Annemieke van Bockxmeer, archivaris van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) bereid gevonden toe te treden tot het bestuur. Zij zal, als de verga dering daarmee instemt, tevens lid van het dage lijks bestuur worden. De vergadering gaat akkoord. 5.2. Samenstelling Archievenblad De redactie van het Archievenblad is het afgelo pen jaar bijna geheel vernieuwd. Agnes Jonker heeft in moeilijke tijden het hoofdredacteur schap willen overnemen en draagt dat nu over aan Roelof Braad. Verder heeft Annabelle Meddens-van Borsselen de redactie verlaten. Jarenlang was zij verantwoordelijk voor de rubriek Literatuur. Marieke de Haan heeft ambts halve ook de redactie verlaten. Haar plek wordt nu overgenomen door Hans van der Veen. Andere nieuwe redactieleden zijn: Marijke de Bruyne, Peter van Beek en Ralph Dingemans. Met deze nieuwe redactie is de gewenste geografi sche spreiding gerealiseerd, die dankzij e-mail geen problemen oplevert. Ook variatie in specia lismen is aanwezig. De voorzitter bedankt de vertrekkende redactiele den en vraagt of de vergadering akkoord gaat met de benoeming van de nieuwe. Niemand heeft bezwaar waarna de voorzitter de nieuwe redactie veel creativiteit en succes toewenst. 6. Instelling Kascontrolecommissie Evenals vorig jaar zijn Yvonne Welings en Marijke Heijs bereid gevonden zitting te nemen in de Kascontrolecommissie. Zij zullen begin vol gend jaar de boekhouding controleren. 7. Activiteiten 2002 Een belangrijke doelstelling van de KVAN is de voortdurende educatie van vakgenoten. De scho ling werd tot nu toe door diverse commissies georganiseerd. Steeds meer blijkt dat het moeilijk is mensen te vinden die voor meerdere jaren zit ting willen nemen in een commissie. Het bestuur wil zich toch blijven inzetten voor scholing van de leden en heeft daarom voor een iets andere aanpak van de activiteiten gekozen, waardoor meer mensen deel kunnen nemen aan verdie ping en verbreding van hun kennis; de onderwerpen actueler kunnen zijn. Eén commissie wil het bestuur graag toch in archievenblad december 2001 mi stand houden, namelijk de Commissie Permanente Educatie (CPE). Alle leden van die commissie hebben hun werk zaamheden na vier jaar neergelegd. De voorzitter bedankt hen voor hun jaren lange inzet. Zo spoedig mogelijk zal een oproep voor nieuwe leden worden geplaatst. Zoals in de uitnodiging al werd aange kondigd stelt het bestuur voor om in 2001 een zestal projectgroepen in te stel len die eenmalig resultaat nastreven. Voor elke projectgroep heeft het bestuur iemand bereid gevonden als initiator te fungeren. In de komende nummers van het Archievenblad zullen de verschillende projecten nader worden toegelicht, waar bij de leden de mogelijkheid wordt gebo den zich aan te melden. In de vergadering worden de doelstellingen van de verschil lende projectgroepen kort uiteengezet. 7.1 Encoded Archival Description (EAD), Hanno de Vries Doel: informatie en kennis op dit terrein verspreiden in brede kring. Resultaat: organiseren van een workshop. EAD is een gecodeerde archiefbeschrij ving, die inmiddels tot internationale standaard is verheven. EAD maakt het mogelijk om via internet de toegankelijk heid van archieven te vergroten. Momenteel zijn drie instellingen in Nederland bezig met projecten op dit ter rein: het Algemeen Rijksarchief, IISG en de Universiteit van Amsterdam. De ken nis is nog erg beperkt tot de direct betrok kenen, terwijl alle archiefinstellingen hier in principe van op de hoogte zouden moeten zijn. 7.2 Beroepskwalificaties/competentieprofielen, Pieter Diebeis Doel: bespreken van de eindresultaten van het gelijknamige project van DIVA, met het oog op gevolgen voor de beroepspraktijk en de noodzaak van bij en nascholing. Resultaat: workshop en schriftelijk com mentaar met aanbevelingen. In de vergadering was Peter Diebeis ver hinderd om nadere toelichting te geven. De voorzitter geeft aan dat de beroeps kwalificaties betrekking hebben op alle functies in de DIV- en archiefsector van vorming tot behoud en beschikbaarstel len. Momenteel is een voorstel in bespreking om CPE in samenwerking met de Archief- school studiedagen te laten organiseren over dit onderwerp. In dat geval vervalt dit afzonderlijke project, even als het pro ject Onderwijs/educatie. 7.3 Privacy, Sierk Plantinga Doel: inventariseren van vragen en dis cussiepunten. Resultaat: richtlijnen voor de praktijk. De laatste jaren zijn steeds meer archie ven van recente datum overgebracht naar openbare archiefbewaarplaatsen. Daar naast is de privacy-wetgeving aange scherpt. Wetgeving is abstract en laat ruimte voor interpretatie. Elke medewerker die ver zoeken om raadpleging van niet-openba- re bestanden ontvangt, ziet zich gesteld voor de vraag hoe te handelen. In de praktijk zijn - met name - bij het Algemeen Rijksarchief bepaalde procedu res ontwikkeld. Ook is er de nodige juris prudentie. De indruk bestaat dat er behoefte is aan voor ieder toegankelijke richtlijnen voor de praktijk. 7.4 Conserveringsmanagement, Iris Heidebrink Doel: inzichtelijk maken van aspecten van beleid en vertaling daarvan in uit voering. Resultaat: handleiding. Conservering is tot op heden weinig aan de orde geweest bij de KVAN. Het is lange tijd beschouwd als iets van vakspecialis ten, de restauratoren. Deze specialisten beschikken over veel kennis van schade en behandelmethoden van papier en per kament. Een structurele aanpak van be- houdsproblemen vereist een plannings model, waarin alle aspecten die relevant zijn voor het stellen van prioriteiten en keuze van behandelingen in beeld zijn gebracht. Het Algemeen Rijksarchief heeft zo'n model ontwikkeld. In de uit voering komen heel andere vragen aan de orde, bijvoorbeeld over uitbesteding van werkzaamheden, waaronder ver filming en digitalisering. Inbreng van verschillende specialismen - inhoudelijk en op managementniveau - is daarbij onontbeerlijk. 7.5 200 jaar openbaar archiefwezen, Yvonne Bos-Rops Doel: onder de aandacht brengen van de veranderende rol van vormer, beheerder en gebruiker van archieven. Resultaat: publieksfolder. De afgelopen 200 jaar is er veel veranderd in het archiefwezen. Zowel bij de archief vormers, de archivarissen als de gebrui kers. De KVAN wil hier in het herden kingsjaar 2002 bij stil staan en een en ander onder de aandacht brengen van een groter publiek. De indruk wordt wei eens gewekt dat het jubileum betrekking heeft op het Algemeen Rijksarchief/ Nationaal Archief in oprichting. Niets is minder waar. Naast een folder kan ook gedacht worden aan andere publicaties en bijdragen aan het themanummer van het Archievenblad (juli/augustus 2002). 8. Presentatie Netwijzer Cultuur De voorzitter geeft het woord aan Jos Taekema en Janneke van Kersen van Vereniging DEN. DEN werkt aan het op internet zetten van een uitgebreide database van alle instel lingen in Nederland die werkzaam zijn op het terrein van cultureel erfgoed, de Netwijzer Cultuur. Eerder dit jaar hebben de KVAN en DEN een contract getekend over het daartoe benutten van de gegevens van de Almanak voor het Archiefwezen in afge slankte vorm (in principe geen persoons gegevens, tenzij de betrokkenen hiermee hebben ingestemd). Voordeel: de gege vens kunnen makkelijk actueel gehouden worden. Daarnaast zal periodiek een papie ren versie uitkomen van de KVAN- Almanak. Via het 'doosje van DEN' kan de KVAN zelf de gegevens actualiseren of kun nen instellingen dat doen, als zij een abon nement op het 'doosje van DEN' nemen. De conversie van het bestand van de KVAN is moeizaam verlopen. De database van de Netwijzer Cultuur is aanvankelijk gevuld op basis van gegevens van musea etc. die daartoe registratieformulieren hebben ingevuld. De gegevensstructuur verschilde van die van de Almanak. Resultaat: grote vertraging in de opleve ring. De Almanak 2001 is daardoor niet uitgekomen, terwijl er grote vraag naar is. Naar verwachting zal begin 2002 een eer ste versie on line beschikbaar zijn. De demonstratie die DEN tijdens de ver gadering gaf van de mogelijkheden van de database en het 'doosje van DEN' was indrukwekkend. Het ziet er prachtig uit en de mogelijkheden om aanvullende informatie en beeldmateriaal te plaatsen zijn bijzonder groot. 9. Sluiting De voorzitter bedankt alle sprekers en aanwezigen voor hun bijdrage en aanwe zigheid en sluit om 12.45 uur de vergade ring. Elf leden tekenden de presentielijst. december 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 24