Kwaliteit in digitale archivering krestaun Papier- Boekres atoren CORNES DOCUMENT SOLUTIONS BV www.sterken.nl Katie Heyning, Eloy Koldeweij, Berit Sens (met tekeningen van Fran^oise van Lynden), Anders bekeken. De geschiedenis van het Zeeuwse binnenhuis. Frans van Burkom, Karin Gaillard, Eloy Koldeweij, Ton Schulte, Joost Willink (red.), Leven in toen. Vier eeuwen Nederlands interieur in beeld. Wij bieden: EU Scannen en archiveren van foto's, dia's en documenten EE OCR-verwerking en CD-ROM Service D Onderzoek, advies en opleidingen EE Database management en consultancy D Maatwerk software (ook inter/intranet) Leverancier van: EE Archiveringssystemen en tools EE Cold applicaties D CD-ROM en opticals EE (Boek)scanners en printers EE Netwerken en computers EE Meer informatie: 0 2 3 - 5 6 5 0 5 3 0 EE Starnmeerstraat 1 -3 - 2132 AE Hoofddorp e-mail: info@cornes.nl EE internet: www.cornes.nl MINOLTA ier_ Heeft u onze internet site al eens bezocht? STERKEN ATELIER m ANDERS BEKEKEN B £oé- - I 45 RNES OFFICIAL VAR m i/-> H C H RESTAURATIE ATELIER STERKEN BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en per kament zoals boeken, prenten, tekeningen, grafiek, (wand)kaarten, charters zegels etc. Dc Cloese 7-9 7339 CM Ugchelen Tel. 055 - 5 42 3147 Fax 055 - 5 43 06 14 Mobiel 06 - 53 93 93 53 Internet: www.sterken.nl DOCUMENTENWACHT Documentenwacht omvat een 24 uurs calamiteitenservice en collectie inspectie met schade preventie als uitgangspunt. Telefoon: bovenstaande nummers en: Semafoon 06 - 59 28 48 55 men van de twee- of meertaligheid van de leerlingen. Vooral de leerlingen die van huis uit geen Nederlands spraken, stelden de didactici en beleidsmakers voor pro blemen. Door deze situatie en de sterke neiging om in elk opzicht zoveel mogelijk op Nederland te lijken, was het spreken en schrijven van goed Nederlands net als in het maatschappelijk leven het selectie criterium geworden in het onderwijs. Theoretisch was het mogelijk dat een leerling van de Kweekschool met voor alle vakken een tien en een vijf voor Nederlands bleef zitten. Een leraar Nederlands had een machtspositie ten opzichte van zijn leerlingen. Van Houte (1957) schreef in zijn rapport Het onder wijs in Suriname dat het onderwijs in het Nederlands geïntensiveerd zou moeten worden en dat de meertaligheid moest worden opgeheven ten gunste van de eentaligheid.9 Verwacht zou mogen worden dat de auteur, zelf neerlandica, haar zienswijze over deze opvattingen en de gevolgen daarvan voor het individu en het onder wijs zou geven. Ze blijft hierbij naar mijn mening in gebreke. Op het congres van taalleraren in 1963 en 1964 werd door Henny de Ziel (een voorvechter van het cultureel nationalisme) een lans gebroken voor het ontwikkelen van een eigen variant van het Nederlands in Suriname en om niet krampachtig vast te houden aan Nederlandse normen; taal is immers een cultuurverschijnsel. In 1965 werd onder leiding van W.F. Prins een Alge- Stichting Manifestatie Historisch Interieur 2001, Amsterdam/Waanders Uitgevers, Zwolle, 2001 ISBN 90-400-9572-8, 302 blz., f 85,83 Meestal zien we alleen de buitenkant van de vele monumentale bouwwerken in ons land. Ook bij restauratie van monu- meen Leerplan voor het gewoon lager onderwijs samengesteld.10 De auteur stopt haar verhandeling in 1975, het jaar van de onafhankelijkheid van Suriname. Rond de onafhankelijk heid zijn er vele initiatieven op het minis terie van Onderwijs en Volksontwikke ling ontplooid om het onderwijs op de lagere school te vernieuwen. Bekend is het Project Vernieuwing Curriculum Basisonderwijs waarin vele leerboeken voor het onderwijs zijn vervaardigd. De auteur gaat helaas niet in op deze ontwik kelingen. De hoofdtitel van dit proefschrift Onderwijs als sleutel tot maatschappelijke vooruitgang, komt naar mijn mening niet goed uit de verf. Dat het onderwijs een sleutel kan zijn tot maatschappelijke vooruitgang, is vanuit de algemene onderwijssociologie bekend. Toch geeft dit proefschrift onvoldoende aankno pingspunten, indicaties of bewijzen om voor de specifieke Surinaamse context de maatschappelijke vooruitgang van de bevolkingsgroepen middels onderwijs te herleiden of vast te stellen. Het proef schrift is goed gedocumenteerd en dege lijk van opzet. Als kritiek op deze wijze van presenteren geldt, dat de studie een encyclopedisch karakter heeft gekregen met een overvloed aan details. Hierdoor is het proefschrift niet boeiend om te lezen en bloedeloos geworden. Nergens klinkt een forse mening of zienswijze van de auteur door. Detailleringen hadden niet misstaan in een bijlage. Deze kritiek- mentale gebouwen ging het vaak om die zichtbare buitenkant en werd veel minder naar het interieur gekeken. Tot voor kort kon het nog voorkomen dat de voorgevel van een monument netjes werd gerestau reerd, maar dat allerlei waardevolle interi euronderdelen in de grofvuilcontainer ver dwenen. Gelukkig lijkt daar verandering in punten laten onverlet dat de schrijfster door het gebruik van de vele bronnen een boekwerk heeft geschreven, waarin ieder een die is geïnteresseerd in het Suri naamse onderwijs nuttige en waardevolle informatie kan vinden. De auteur had zich bij het schrijven voor ogen moeten houden: in der Beschrankung zeigt sich der Meister. Edwin Marshall, onderwijskundige en verbonden aan het Instituut voor Leerplanontwikkeling (SLO) in Enschede. Hij werkte van 1974 tot 1979 in Suriname als beleidsambtenaar op het ministerie van Onderwijs en Volksontwikkeling. 1 Zie pagina 55. 2 Pagina 94. 3 Deze strafbaarstelling is in 1971 (G.B. 1971, no. 154) uit het Wetboek van Strafrecht ver wijderd. 4 Pagina 131. 5 Voor een evenwichtige beschrijving en ana lyse van deze periode verwijs ik naar het proefschrift van H. Ramsoedh, Suriname 1933-1944, Koloniale politiek en beleid onder GouverneurKielstra (1990). 6 Pagina 384. 7 Pagina 385. 8 Pagina 412. 9 Pagina 474. 10 Dit leerplan is nog steeds het enige leerplan voor het gewoon lager onderwijs maar men werkt thans aan een revisie hiervan. De geschiedenis van het Zeeuwse binnenhuis te komen, onder andere door de Manifestatie Historisch Interieur 2001. Al in 1994 smeedden de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de toenmalige Rijksdienst Beeldende Kunst (thans onder deel van het Instituut Collectie Nederland) plannen om meer aandacht voor het his torische woonhuisinterieur te genereren. Waanders Uitgevers, Zwolle, 2001 ISBN 90-400-9589-2, 96 blz., f 29,75 december 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 22