Restauratie- Atelier N. V. functie e9 design B( )MEFA axima Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. BuroDenBoer boeken in leer en perkament charters en zegels prenten en tekeningen kaarten en affiches massaconservering vrijblijvende offertes vacuüm-vriesdrogen ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar bij brand- en waterschade: 00 32-4 520 134 71 Kempenlaan 20 2300 Turnhout (Antwerpen) Telefoon: (0032) 014-552948 E-mail: restauratie.atelier@belgacom.net column Sinds begin 2001 schrijf ik eens in de twee maanden een column voor het Archievenblad. Eerlijk gezegd heb ik geen idee of deze stukjes ook gelezen worden, maar ik vrees het ergste. In een vorige column deed ik een oproep om sugges ties te doen voor de wijze waarop we nieuwe KVAN-leden zouden kunnen ontgroenen, maar tot mijn verbijstering is er geen enkele reac tie binnengekomen. Misschien was de drempel te hoog, om dat de (eind)redactie eigenmachtig mijn e-mailadres wegliet. Of ontbreekt het ar chivarissen aan de fantasie of het lef om te reageren? Een andere mogelijk heid is natuurlijk dat de column helemaal niet wordt gelezen. Daarom heb ik deze keer mijn toevlucht genomen tot een oude columnisten truc: zet er een titel boven die gegaran deerd lezers trekt. Ik had ook 'Sex' of 'Maarten van Boven' kunnen kiezen, maar gezien de actualiteit leek 'Maxima' mij wel een goeie. Nu wil ik ook weer niet zo flauw zijn om vervol gens iets te gaan schrijven dat niets met de titel te maken heeft, dus wees gerust: het gaat over de aanstaande van onze toekomstige vorst. In de aanloop naar hun huwelijk hebben Maxima en Willem-Alexander hun blijde intocht gehouden in Nederland. Het pro gramma had uiteraard een hoog Koninginnedag-gehalte, in die zin dat er allerlei (doorgaans volkomen terecht) vergeten 'volkssporten' uit de kast wer den gehaald. Maar behalve plat vermaak moest er natuurlijk ook lering worden geboden. Aan de arm van haar water over de openbaarheid. En wat er elders is bereikt, gaat toch vaak terug op de wijze lessen van Muller, Feith en Fruin. Van harte valt te hopen dat het beeld dat Maxima krijgt van ons archiefwezen niet beperkt blijft tot het Koninklijk Huisarchief. Niets ten nadele van onze collega's die daar de scepter zwaaien, maar het kan toch niet helemaal model staan voor wat de Nederlandse archieven kenmerkt, namelijk een schier grenzen loze openbaarheid. Het zou onze kroon prins, die per slot van rekening geschie denis heeft gestudeerd, sieren als hij zijn geliefde inwijdt in deze verworvenheid van onze democratische samenleving. Hoogheden: welkom! manager wandelde Maxima langs de molens in Kinderdijk, proefde zij uitge dost als een soort Cora van Mora een ijsje en boog zij zich over de mosselen in de ruwe handen van een Zeeuwse vissers- bonk. Ik moet bekennen dat ik wel eens een aflevering van het Maxima-journaal heb overgeslagen, dus misschien heb ik het gemist, maar volgens mij is het gelukkige paar niet op bezoek geweest in een archief. En dat zou toch een essentieel onderdeel moeten zijn van een oriëntatie op de Nederlandse samenleving. Want als er nou iets is waarin ons kleine landje groot mag heten, dan is het in de traditie van een openbaar archiefwezen, waarvan we in 2002 al het tweede eeuwfeest kun nen vieren. Wij archivarissen mekkeren natuurlijk wel veel, maar een blik over de grens leert toch al gauw dat het in heel veel landen heel veel beroerder gesteld is met de archiefzorg, om maar te zwijgen BSD Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111-462024 fax.: 0111-461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl voor restauratie en conservering van papier, leer en perkament Postbus 5014 8260 GA Kampen Tel.: +31(0)38 3370444 Fax: +31(0)38 3312285 E-mail: info@bomefa.nl www.bomefa.nl Rekken en kasten Archiefrekken Studie- en IT-tafels Dealing en control desks 'JICc' Door Gerrit Verhoeven gverhoeven@Delft.nl Tekening: PeterVlot

Archievenblad | 2001 | | pagina 19