Het geheel is meer dan de som der delen archiefbestel De vorming van het Regionaal Historisch Centrum Amstelland Meerlanden 'Bewaren om te tonen', vormt het beleids uitgangspunt van staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur.3 Hij stelt cultuurparticipatie cen traal. Van der Ploeg constateert een groeiende belangstelling voor de geschiedenis van de eigen omgeving. Door een brede inzet van digitale media, het ontwikkelen van deskundigheid en het leggen van contacten in het onderwijsveld moet het mogelijk zijn een groot en breed publiek te bereiken. Daartoe dienen archieven en andere instellingen die historische bronnen beheren, op te gaan in regionale historische cen tra. De Raad voor Cultuur maakt in zijn advies over de Cultuurnota 2001-2004 duidelijk dat bij het centraal stellen van de vraag het gebruik van archieven zal toenemen.4 Dat vraagt om digitali sering, standaardisering en verdere professiona lisering. Dit brengt zodanig hoge kosten met zich mee, dat schaalvergroting noodzakelijk is. De Provinciale Archiefinspecties pleiten voor een dekkend net van archiefinstellingen. Op dit moment is dat er nog niet. De Archiefwet 1995 legt namelijk geen verplichting op aan lagere overheden om een professionele archiva ris te benoemen. Gemeenten en waterschappen zonder professioneel archiefbeheer vertonen belangrijke tekortkomingen in het deskundig beheer en de toegankelijkheid van hun archie ven.5 Om verandering in deze situatie te bren gen, stimuleert men het oprichten van geza menlijke regionale archiefdiensten waarin gemeenten en/of waterschappen samenwerken. Op deze manier zijn historische bronnen over een regio bij elkaar te vinden. Door het bunde len van kennis, personele en financiële midde len kan een kwaliteitsniveau bereikt worden, dat bij elke deelnemer afzonderlijk niet haalbaar is. Het is dan onder meer mogelijk om ruime ope ningstijden te hanteren, te specialiseren, aan educatieve projecten mee te werken en diensten via het internet aan te bieden. Ook kan er meer aandacht besteed worden aan conservering en restauratie van archiefstukken. Feitelijk zijn er meer mogelijkheden in het geval van schaalver groting, waarbij geldt: het geheel is meer dan de som der delen. Hierboven is geconstateerd dat er in de Archief wet geen verplichting is opgenomen tot het benoemen van een professioneel archivaris bij lagere overheden. Dit komt voort uit verzet van de VNG en de onwil van het rijk om inbreuk te maken op de autonomie van gemeenten.6 Om hier een oplossing te bieden zouden in de Archiefwet regels opgenomen dienen te worden waarin eisen gesteld worden aan het beheer en de toegankelijkheid van archieven.7 Maar de belangrijkste oplossing bestaat zoals gezegd uit het vormen van een sluitend net van archief diensten, waardoor professioneel beheer gereali seerd wordt. De vorming van RHC's kan deze ontwikkeling bevorderen. De taken van een RHC vloeien voort uit de bepalingen van de Archiefwet: het beheer en het behoud van cultureel erfgoed met als doel de collectie aan het publiek ter beschikking te stel len. Daarbij kunnen de volgende functies onder scheiden worden: het bieden van een collectie en faciliteiten voor historisch onderzoek, het verlenen van diensten aan degenen die juridisch bewijs zoeken, en het mede mogelijk maken van de bedrijfsvoering van organisaties. In principe worden deze diensten kosteloos aangeboden. Om een RHC naar behoren te laten functioneren, moet men een goed beeld hebben van de behoef ten van de doelgroepen, zodat men de te leveren diensten en producten daarop kan afstemmen. Een belangrijke groep gebruikers bestaat uit gene alogen en amateur-historici. Andere publieks groepen zijn ambtenaren, studenten, journalisten en wetenschappers. Een nieuwe doelgroep bestaat uit middelbare scholieren. Het gebouw moet aan alle bouwkundige en technische eisen voldoen en heeft een goed geoutilleerde studiezaal. Het is belangrijk om ruime openingstijden te hanteren. In het gebouw dient een expositieruimte te worden opgenomen. Samenwerking met partnerorgani saties op het gebied van cultureel erfgoed is hier bij de aangewezen weg. Een RHC biedt voor het groeiende aantal histo risch geïnteresseerden alle mogelijke bronnen voor regionaal historisch onderzoek. De archie ven dienen geïnventariseerd te zijn en opgeno men in een archievenoverzicht. De medewerkers van het RHC beschikken over ruime kennis van de geschiedenis van de regio. Zij moeten snelle service en deskundige begeleiding bieden en concrete antwoorden kunnen geven op de vra gen van de klant. Een belangrijk aspect van de dienstverlening vormt het internet. Internet biedt de mogelijk heid onafhankelijk van locatie en tijd informa tie aan te reiken. Een eerste stap bestaat uit de ontwikkeling van een eigen website. Door het opnemen van het archievenoverzicht en de inventarissen is het mogelijk een klant in de oriënterende fase van dienst te kunnen zijn. Het is aan te bevelen het archievenoverzicht van het RHC op te nemen in het Integraal Digitaal Archievenoverzicht (IDA). Verder kunnen bestanden voor genealogisch onderzoek worden opgenomen. Om deze bestanden doorzoekbaar te maken kan men gebruik maken van de Digitale Stamboom. Het toenemend belang van digitale dienstverlening vormt overigens een steekhoudend argument om over te gaan op schaalvergroting: kleine archiefdiensten krijgen bij gebrek aan deskundigheid en financiële mid delen digitalisering in de regel niet voor elkaar.8 De gemeenten Aalsmeer, Amstelveen en Ouder-Amstel hebben sinds 1987 een streekar- chivariaat. De gemeenten Diemen, Haarlemmer meer en Uithoorn hebben geen archivaris aan gesteld. Tezamen is men de mogelijkheden aan het onderzoeken om te komen tot de vorming van een RHC. Op dit moment is er een gebrek aan mensen en middelen bij de afzonderlijke gemeenten waardoor het niet mogelijk is een kwalitatief goed product aan te bieden. Om te kunnen voldoen aan de eisen voor een adequate archiefbewaarplaats dienen enkele gemeenten aanzienlijke investeringen te doen. De wil tot samenwerking om te komen tot een RHC kan gebaseerd zijn op een regionaal-histo rische context, bestuurlijke betrokkenheid en maatschappelijke inbedding. De regionale con text bestaat in dit geval uit een samenwerken van de betrokken gemeenten in het Regionaal Verband Amstelland en de Meerlanden. Zowel wethouders als gemeentesecretarissen van de participerende gemeenten hebben geregeld con tact met elkaar in het 'Amstelland en Meerlanden Overleg'. In de jaren negentig zijn contacten met alle gemeenten uit de regio Amstelland en Meerlanden gelegd om het streekarchivariaat om te kunnen zetten in een volwaardig streekar chief. Tot concrete resultaten heeft dit tot nu toe nog niet geleid. In 2001 heeft de gemeente Amstelveen gepeild in hoeverre de potentiële participanten bereid zijn daadwerkelijk deel te nemen aan een RHC. De bereidheid tot samen werking verschilt per gemeente. Zo heeft de gemeente Uithoorn toegezegd het historisch archief over te brengen. Ook de gemeenten Aalsmeer en Ouder-Amstel hebben zich bereid verklaard mee te werken aan de totstandkoming van het RHC. De gemeente Haarlemmermeer heeft als voorwaarde gesteld dat de archieven digitaal ter beschikking worden gesteld. Daarnaast hecht men grote waarde aan de reali sering van het RHC op een representatieve loca tie. De gemeente Diemen houdt zich vooralsnog afzijdig. Als het voornemen tot digitaliseren van geboorte-, trouw- en begraafregisters vaste vorm begint te krijgen, is deze gemeente geïnteres seerd om mee te werken. De gemeente Amstelveen heeft inmiddels een locatie aan de Laan Nieuwer Amstel, direct naast het gemeentehuis, gereserveerd voor de vesti ging van het RHC. Om het RHC adequaat te kunnen huisvesten, dient er immers nieuwbouw gerealiseerd te worden. De totstandkoming laat echter op zich wachten. Naast een mogelijke sti muleringsbijdrage van de provincie Noord- Holland van 10 procent in de bouw-, inrich- tings- en advieskosten, dienen alle partners van het RHC de kosten gezamenlijk te dragen. Naast de eenmalige kosten voor de nieuwbouw zullen de jaarlijks terugkerende exploitatiekosten voor de deelnemende gemeenten hoger liggen dan de huidige uitgaven. De gemeente Amstelveen ziet zich echter gesteld voor een bezuinigingsronde. Daarin is geen plaats voor nieuw beleid. Wanneer het RHC Amstelland Meerlanden gerealiseerd wordt, is daarom nog onduidelijk. 36 37 Door Marcel Leechburch Auwers* De vorming van een Regionaal Historisch Centrum (RHC) kan een kwestie zijn van lange adem, zoals hieronder zal blijken.1 Maar eerst moet helder gemaakt worden wat onder een RHC verstaan wordt. De term regionaal historisch centrum is van recente oorsprong. Hij kan op twee manieren wor den opgevat: de fusie van een rijksarchief in de provincie met het gemeentearchief van de provin ciale hoofdstad of als aanduiding voor een 'streek archief-plus': een grote, goed geoutilleerde archief dienst in een bepaalde regio.2 Hier wordt uitgegaan van de laatstgenoemde betekenis. BLOEMEMDAAL HAARLEMMERLIEOE Een dekkend net Waaraan moet een RHC voldoen? Participanten Realisering nog onduidelijk Marcel Leechburch Auwers is werkzaam als medewerker docu mentaire informatievoorziening bij de gemeente Amstelveen. Dit artikel is een bewerking van de scriptie: Het geheel is meer dan de som der delen. Rapport over de vorming van het Regionaal Historisch Centrum Amstelland Meerlanden, Marcel Leechburch Auwers, Amsterdam, juli 2001. De scriptie is opgesteld in het kader van de studie IDM/ Archivistiek B. 2 Samenwerkende archieven. Rapportage van open inter views en een telefonische enquête. G. Muskens - Lepelstraat, 2001, p. 1. 3 Brief van de Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal van 7 februari 2000. 4 Van de schaarste en de over vloed. Advies Cultuurnota 2001-2004. Sectordeel 2 Archieven. Raad voor Cultuur - Den Haag, 2000, p. 7. 5 Op weg naar een sluitend net van professioneel archiefbe heer op lokaal en regionaal niveau. Landelijk Overleg van Provinciale Archiefinspecteurs (L0PA1), 1998, p. 3. 6 Van Rijksarchief tot Regionaal Historisch Centrum. De ontwik keling van organisatie en taken van het Nederlands archiefwezen. Y. Bos-Rops. In: Archievenblad - )rg. 104, no. 6, augustus 2000, p. 12. 7 Archieven in de etalage. F.G. van Diepen-Oost - Den Haag, Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, 2000, p. 26. 8 Naar een nieuw archiefbestel. Raad voor Cultuur - Den Haag, 2000, p. 4. archievenblad december 2001 december 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 18