ooooiodooooo UL Bedrijfsleven schenkt Rwanda Tribunaal archive- ringsstyeem nieuws uit het veld nieuws uit het veld Surinaamse genealogie en familiegeschiedenis Gezocht: persoonlijke archieven van bewindslieden Internet nieuws NIEUWS Iedere genealoog weet dat sommige belangrijke vragen over zijn of haar afkomst nooit te beantwoorden zullen zijn. Hoe ver der het land van herkomst, hoe moeilijker het in de regel is om familiebanden te reconstrueren, in het bijzonder als de voor ouders slaven of contractarbeiders zijn geweest. De belangstelling van Surinamers in Nederland voor hun moederland en voor genealogie neemt de laatste jaren flink toe. Migratie sleutelwoord van Surinaamse geschie denis Bijna alle Surinamers zijn nakomelin gen van slaven of contractarbeiders. Naar schatting tweehonderdduizend Afrikanen zijn als slaaf naar Suriname weggevoerd. Na de afschaffing van de slavernij in 1863 gin gen de plantagehouders op zoek naar nieuwe arbeidskrachten in andere koloniën. Van 1893 tot 1916 werden tienduizenden Hin- doestaanse contractarbeiders gevonden in Brits-Indië. Van 1890 tot 1939 emigreerden ongeveer 33.000 Javanen naar Suriname om te werken in de plantages, in het Centraal Bureau Burgerzaken in Paramaribo bevindt zich de burgerlijke stand van vrije personen. De Surinaamse volkstel ling van 1921 omvat alle inwoners (met uit zondering van de boscreolen en indianen die in het oerwoud wonen). De registratielij sten en persoonskaarten worden bewaard in het ARA in Den Haag. Wortels in slavernij De Nederlandse koloniale overheid heeft een nauwkeurige administratie bijgehouden van de vrijlating van slaven. Deze bronnen zijn vooral voor Surinamers van Creoolse afkomst belangrijk. In 1862 werd de wet op de manumissie, dit betekent vrijlating van slaven, van kracht. Vrijgelaten slaven werden ingeschreven in een register. Bovendien kre gen zij bij vrijlating een familienaam, dat moest een niet-bestaande (lees: Nederlandse) naam zijn. Bij de definitieve opheffing van de slavernij gaf de Nederlandse staat een schade vergoeding aan de slavenhouders, een vereis te was de overhandiging van een lijst met onder meer de namen van hun slaven. Die lijsten werden ter plekke gecontroleerd door een commissie. Tegelijkertijd kregen de sla ven dan ook een familienaam toegekend, vaak bepaalde de slavenhouder de familie naam van zijn slaven. De aangifteborderellen uit 1862 bevinden zich in het archief van de Algemene Rekenkamer in het ARA. De fami lienamen zijn terug te vinden in het emanci- patieregister uit 1863 in het Centraal Bureau voor Burgerzaken in Paramaribo. Een andere bron die met name voor Creolen van belang kan zijn, zijn de protocolboeken van de hernhutters, die zich bevinden in Het Utrechts Archief. Duizenden Creolen zijn door de hernhutters gedoopt. Immigratieregisters van contractarbeiders De Hindoestaanse, Javaanse en Chine se contractarbeiders kunnen hun wortels vinden in de immigratieregisters. Het Surinaamse immigratiedepartement noteer de bij aankomst onder meer gegevens over afkomst en achtergrond van de arbeiders en over de plaats van bestemming. De Hindoe staanse en Javaanse migratieregisters zijn gemakkelijk via www.archief.nl/suriname te raadplegen. Stichting voor Surinaamse Genealogie De bronnen voor genealogisch onder zoek worden verspreid bewaard. De Suri naamse gezinsstructuren kunnen het leggen van genealogische verbanden moeilijk maken. In veel huishoudens ontbrak de vader en was het concubinaat populair. Vaak was het de moeder die de familienaam door gaf. Om het onderling contact tussen Surinaamse genealogen te versterken is op 8 februari 2001 de Stichting voor Surinaamse Genealogie opgericht. De stichting stelt zich ten doel als intermediair op te treden, bron nen voor Surinaams familieonderzoek te ont sluiten en genealogen te ondersteunen bij hun onderzoek. De stichting zal een halfjaar lijks tijdschrift uit aan geven, Wi Rutii (Onze Wortels). Meer informatie en een aanmel dingsformulier vindt u op www.archief.nl/ Suriname. Websites: www.archief.nl/suriname www.surinaamsegenealogie.nl www.cbg.nl Meer info: Secretariaat Stichting voor Surinaamse Genealogie Kurt Weillstraat 2, 2324 DS Leiden stisurgen@vahoo.com Het Rwanda Tribunaal van de Verenigde Naties is bezig met de vervolging van de tienduizenden plegers van genocide in Rwanda. Dat is een langdurig en ingewikkel de taak, met name omdat de Rwandezen slechts wei nig techni sche hulp middelen tot hun be schikking hebben. ZyLAB - een internationaal bedrijf dat complete archiefsystemen ontwikkelt - heeft daarom besloten een volledig ope rationeel systeem te doneren voor de 'imaging' en het archiveren van documenten. De schenking bestaat uit software, hardware, installatie, training, service, etc. Inmiddels zijn alle betrokkenen opgeleid en is alles gereed om 1,5 miljoen pagi na's te scannen. Het bedrijf werkt al lang samen met het Oorlogstribunaal in Den Haag en in Rwanda. "Beide organisaties verrichten goed werk," aldus Jan Scholtes van ZyLAB. "De bezoeken die onze medewerkers aan Rwanda hebben gebracht, hebben veel indruk gemaakt. Honderdduizend mensen zitten er in een slechte opvang op berechting te wachten. Die loopt vertraging op omdat het bestuderen van de bewijzen veel te veel tijd kost," licht hij toe. Dankzij het archiveringssysteem gaat het veel sneller en zo draagt het bedrijfsleven bij aan een oplossing voor de uitzichtloze situatie waarin deze mensen zitten. Behalve ZyLAB, doneren onder meer ook Dell, Fujitsu en IBM apparatuur. uithet veld Het Algemeen Rijksarchief (ARA) in Den Haag is op zoek naar de vindplaats van alle persoonlijke archieven van minis ters en staatssecretarissen van 1798 tot Mr. Jan Karei van Goltstein (1794-1872) is onder meer voorzitter geweest van de Tweede Kamer en minister van Buitenlandse Zaken 1858-1860). heden. Het gaat daarbij niet alleen om archieven die informatie geven over de periode van een ministerschap, maar om alle persoonlijke archieven - inclusief de familiearchieven - waarin zich de papieren van een persoon bevinden die enige tijd minister of staatssecretaris is geweest en die enig licht werpen op zijn/haar leven en loopbaan. Departementale archieven, gemeentelijke of provinciale archieven, partijarchieven en archieven van andere instellingen die correspondentie bevatten van een minister of staatssecretaris vallen daarentegen buiten de definitie van een persoonlijk archief. De informatie zal wor den gebruikt voor het maken van een website waarop gegevens zijn te vinden van de persoonlijke archieven van alle Nederlandse bewindslieden uit de periode 1798-2001. Deze website zal in mei 2002 in gebruik worden genomen. Om al deze archieven in kaart te brengen worden allerlei vindmiddelen gebruikt, maar tegelijk doen wij via deze oproep het verzoek om contact met ons op te nemen als u weet heeft van de vindplaats van een persoonlijk archief van een bewindsper soon. Het adres voor uw reacties is: Algemeen Rijksarchief t.a.v. dr. A. Beening, dr. A. van Heerikhuizen (Kamer 603) Prins Willem Alexanderhof 20 2595 BE Den Haag telefoon: (070) 331 54 00 e-mail: a.beening@ara.archief.nl; a.van.hee- rikhuizen@ara.archief.nl Op de Archiefschool is Maarten Groot in dienst getreden als hoofd bedrijfsvoering. Hij volgt Anja van der Sijde op die een functie heeft aanvaard bij het Woningbedrijf te Rotterdam. Op 1 augustus jl. is Peter Hofland in dienst getreden bij het Gemeente archief Delft als hoofd dienstverlening. Hij werkte tevoren zeventien jaar bij het Gemeentearchief van Amsterdam, laatstelijk als medewerker presentatie educatie. Sinds 1 september werkt Peter Diebeis als senior-adviseur bij Van Heijst Information Consulting (VHIC) te Rijswijk. Zijn opvolger als concernar chivaris bij de Nederlandse Spoor wegen is Steven Visser. www. mwi. kn aw. n l/n l/navigate/d ishist. htm NIWI-KNAW heeft de afgelopen jaren een collectie historische cd-roms opgebouwd. Er zijn thans ongeveer 70 cd-roms in de leeszaal van het NIWI gratis raadpleegbaar. Een korte be schrijving van de cd-rom's is beschik baar op internet. www.searchtalent.nl/loopbaan.html Een gevarieerde site met leestips, links, talloze opleidingen en gebeurte nissen voor de informatiespecialist. Tip voor de test: kies de langste antwoor den. www.herkomstgezocht.nl Kunstwerken die na de Tweede Wereldoorlog uit Duitsland zijn terug gekomen en die zich nu in de rijkscol lecties bevinden, moeten soms worden teruggegeven. Sinds september 1998 doet het bureau Herkomst Gezocht onderzoek. Het is de bedoeling dat het herkomstonderzoek in het najaar van 2002 wordt afgerond. www.cas.minbzk.nl Nu de Centrale Archief Selectie dienst twintig jaar bestaat, heeft zij een nieuwe website. De openingspagina, waarop het woord chaos oplost en de woorden 'CAS, orde in chaos' worden gevormd, maken de bezoeker nieuws gierig naar meer informatie. Helaas blijft het handje steken en rest slechts chaos. www.gemeentearchief.denhaag.nl Naast praktische informatie bevat de website meer dan 100.000 foto's van Den Haag vanaf 1854 tot heden. Bezoekers kunnen de foto's raadplegen en aanvullende beschrijvingen geven. Daarmee behoort het Haags Gemeen tearchief tot een van de - helaas nog altijd zeldzame - archieven die een beeldbank op internet presenteren. archievenblad oktober 2001 oktober 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 3