«jz> 36 I Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Tel. (020) 462 77 27 KVAN-Agenda 2001 Nieuwe bureaumedewerker Sinds half augustus is Hans van der Veen de nieuwe medewerker op het KVAN-bureau in Amsterdam. Hij volgt Marieke de Haan op, die een functie bij de Archiefschool heeft aan vaard. Naast de gewone verenigingswerk zaamheden is hij ook bureauredacteur van het Archievenblad. Helaas is het bureau enige tijd slecht bezet geweest, maar daaraan is nu een einde gekomen. Hans van der Veen is neerlandicus en heeft een ruime ervaring in met name boekenvakar chieven. De afgelopen jaren was hij onder meer werkzaam bij de bibliotheek en het archief van de KVB (Koninklijke Vereniging voor het Boekenvak). Dit jaar heeft hij daar naast ook het archief van uitgeverij Samsom geschoond, geordend en ontsloten en bijge dragen aan het onderbrengen van dit particu liere archief bij een openbare archiefinstel ling, de bibliotheek van de KVB. Selectielijsten ter inzage In het kader van de archiefwettelijke pro cedure tot vaststelling van selectielijsten (art. 4, lid 2 van het Archiefbesluit 1995) liggen de navolgende (ontwerp)selectielijsten tezamen met het verslag van het driehoeksoverleg vanaf 28 september 2001 voor een periode van acht weken ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorgdragers, het ministerie van OCenW en de rijksarchieven in de pro vincie, evenals bij de informatiebalie in de studiezaal van het Algemeen Rijksarchief: selectielijst, ingediend door de Minister van Buitenlandse Zaken en Minister van Ont wikkelingssamenwerking, voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'bui tenland en ontwikkelingssamenwerking' over de periode 1945-1990 (1994); selectielijst, ingediend door de Minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, voor de neerslag van de een handeling op het beleidsterrein 'sociale voorzieningen' over de periode 1983-1985. Digitaal doorgelicht KVAN-studiedag 20 september 2001 Hoewel Horsman van mening is dat archi varissen in het algemeen wat tegen theorie heb ben, is goede kennis van de theorie en de oor sprong van terminologie belangrijk bij digitaal archiefbeheer. Nu we erachter zijn gekomen dat digitalisering niet meer alleen een technisch, maar vooral een inhoudelijk probleem is, moet de hou ding van archivarissen we zenlijk veranderen. Sinds de publicatie van de jaarboe ken SAP is duidelijk dat we bij 'archief' niet meer aan het 'document' moeten denken maar aan procesge bonden informatie. Hors man: "Bij het 'ontstoffelij- ken' van archief is er grote behoefte aan houvast in de theorie." Nog een stelling: "Theorie is niet het tegenovergestelde van praktijk. Praktisch is het tegenovergestelde van onpraktisch. Het zou wel heel onpraktisch zijn om deze ingewikkelde problemen zonder theorie te willen oplossen." Gezien vanuit de DIV-wereld verandert er veel, zijn er veel nieuwe vragen. Het wonder middel voor deze tijd: digitale archivering lost alle problemen op. Veel DIV'ers voelen zich geen deel uitmaken van de ontwikkelingen, merken tegengestelde verwachtingen, hebben weinig kennis van digitalisering en hebben hier weinig informatie over. De invoering van de nieuwe regelingen art. 11 en 13 spelen hierbij ook een rol. De oude pragmatische houding is voor de toe komst niet genoeg; er zullen zelf initiatieven DE REEH ST Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws genomen moeten worden. Eerst zorgen dat de huidige archivering goed op orde is, daarna met kwaliteitseisen digitaliseren. Een probleem in de organisatie is dat men vaak bij digitale bestan den het archiefbelang onderkent. Ook de drem pel om te vernietigen is ineens veel lager. Om hieraan met succes het hoofd te kunnen bieden is een stevige positie in de organisatie een must. De bevoegdheden van DIV moeten duidelijk zijn, het management' moet goed betrokken wezen, er moeten voldoende controle-instru menten zijn en samenwerking is zeer belangrijk. Molenaar concludeerde dat digitalisering moge lijk is na een verbetering van de inbedding van de DIV-functie. Hierna moet een goed plan voor archiefbeheer worden opgesteld en vervolgens een goed plan voor digitaal archiefbeheer. Hoewel ze van mening was dat het werk op zich niet verandert, is wel duidelijk dat de communi catie in de organisatie veel aandacht behoeft en wezenlijk anders is. In de discussie werd opgemerkt dat van primair belang is hoe de archivaris c.q. DIV-medewerker het management kan overtui gen. Een goed plan is hierbij noodzakelijk evenals het clai men van de nodige middelen. Er moet worden duidelijk gemaakt dat het probleem niet bij de archiefbe heerder maar bij de manager en de organisatie ligt. Het eigen belang bij informatiebehoefte en het hierbij aanbieden van sturingsinstrumenten dient voldoende overtuigingskracht te geven. Een ander speerpunt is de nadruk die vanuit ons vak vooral gelegd moet worden op de brede noodzaak tot verantwoording. Optimaal informatiebeheer kan deze laatste behoefte waarmaken. Workshop C De presentatie ging een volstrekt andere kant op. Het beheren van technische tekeningen is niet aan bod geweest. Naar aanleiding van een case kwam het gesprek op de juridische bewijs last bij het bewaren en reproduceren van 'com pound-documents'. In dit geval een grootschali ge basiskaart met daaronder hangende databases vanuit diverse organisaties. DE REEHORST Tevens ging de discussie over de bewijslast en noodzaak tot bewaren van gepubliceerde webpa gina's met dergelijke breed samengestelde infor matie uit verschillende bronnen. Tijdens deze workshop presenteerde Van Bussel op volstrekt onorthodoxe wijze het door hem en Ector ontwikkelde Referentiemodel Gemeentelijke Processen. Vanuit diverse casus onderzoeken binnen het gehele gemeentelijke takendomein is dit model ontstaan. Het model bestaat uit een verzameling van intergerelateerde instrumenten voor de inrich ting van documentaire-informatievoorziening. Hiervan maken onderdeel uit een referentie-pro- cesmodel, gemeentelijke producten, document inventarissen en waarderingslijsten, een over zicht van gegevensverzamelingen en hun onder delen gebaseerd op het gemeentelijk functioneel ontwerp. Verder datamodellen, contextmodel len en de benodigde en gegenereerde expliciete en impliciete kennis. Van Bussel merkte op dat bij de functies van documentaire informatie de verantwoording (bewijs en rechtmatigheid) het meest belangrijke aspect is. Hiernaast uiteraard de informatiefunc tie zelf en archief als cultuur-historisch erfgoed. Van Bussel concludeerde dat de totale context van de archiefdocumenten hiermee vast ligt, deze is onafhankelijk van gebruikte software voor procesmodellering. Het referentiemodel als product is medio 2002 marktrijp. Het onder houd wordt geregeld op basis van licenties. In feite, zo besloot Van Bussel, is het niets nieuws, maar het is wel een geïntegreerd model vanuit een bredere organisatie. Hiermee zal het welsla gen meer gegarandeerd zijn. Almanak 2000 5.8 Noord-Holland Eerste telefoonnummer wijzigen in: 023-5144655 6.118 Archiefdienst Westfriese Gemeenten Toevoegen aan openingstij den: de derde maandag in augustus gesloten. 6.33 Goes E-mailadres wijzigen in: archiefgoes@zeelandnet.nl 6.38 Haags Gemeentearchief toevoegen: www.gemeente archiefdenh aag. nl 6.55 nieuwe naam: Historisch Centrum Leeuwarden Histoarysk Sintrum Ljouwert website veranderen in: www.historischcentrum- leeuwarden.nl E-mail wijzigen in: historischcentrum@ leeuwarden.nl 6.72 Het Archief. Centrum voor Stads- en Streekhistorie Nijmegen Bezoekadres wijzigen in: Mariënburg 27 telefoonnummer wijzigen in: 024-3292280 fax wijzigen in: 024-3292981 e-mailadres wijzigen in: gemeente@nijmegen.nl 9.32 N. V. Nederlandse Spoorwegen Concemarchief. Bezoekadres: hoofdgebouw IV, Laan van Puntenburg 100, Utrecht. 030-2354747/5341, fax 030-2354427, e-mail: s.s.visser@holding.ns.nl. na schriftelijk verzoek. Postadres: NS Groep NV, AJZ/Concernarchief, Postbus 2812, 3500 GV Utrecht Concernarchivaris: S.S. Visser, Medewerkers: mw. Y.C. Kraan, L. van Raam oktober 2001 37 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 23 november: Algemene Ledenvergadering Voor meer informatie: tel. (070) 331 55 31, Algemeen Rijksarchief, Den Haag. De studiedag 'Digitaal doorgelicht' stond in het teken van de vraag hoe informatiebeheerders greep krijgen en houden op digitaal gevormde archieven. Na de opening door dagvoorzitter Rob Kramer, plaatsver vangend hoofdinspecteur bij de Rijksarchiefinspectie, hield Peter Horsman, werkzaam aan de Archiefschool, een betoog over de zin of onzin van theorieën voor het beheer van digitale archieven. Veel gedoe om bits. Zin of onzin van theorie, Peter Horsman (Archiefschool) Digitaal archiefbeheer: niets bijzonders, Marry Molenaar (Rijksarchiefinspectie) 1 archievenblad oktober 2001 111 y# Peter Horsman. Archivering van digitale technische tekeningen, Jacques Bogaarts (ARA) Marry Molenaar. Workshop B Gebruik referentiemodel ten behoeve van de docu mentaire informatievoorziening, Geert-Jan van Bussel Peter van Beek en Patricia Böschen Mutaties in de Almanak archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 18