oil werk in uitvoering Het thema «s da 0 jaar werk in uitvoering oktober 2001 oktober 2001 De Open Monumentendag die in het tweede weekend van september plaatsvond met als motto 'Huis en haard', lijkt zeker zo succesvol te zijn geweest als vorig jaar. Het thema van dit jaar was wonen, een onderwerp dat veel belangstelling trok. Landelijk hebben 800.000 mensen op zaterdag en zondag kerken, kastelen, stadhuizen, woon huizen en andere monumentale objecten bezocht. Diverse archiefinstellingen hadden zaterdag en sommige het hele weekend een speciaal programma georganiseerd. Het Archievenblad maakte een rondgang langs de instellingen. Een impressie. 1 Historische Markt Ruim duizend mensen hebben de vierde Historische Markt in Breda be zocht. De Historische Markt is het jaar lijkse publieksevenement van het Stadsarchief Breda waarbij het thema van de Open Monumentendag wordt overge nomen. Rond het gebouw aan de Parade stonden negentien kramen opgesteld van verenigingen en instellingen die actief zijn op het gebied van cultuur en historie. Volgend jaar zal de markt nog feestelijker worden, omdat dan het eerste lustrum wordt gevierd én omdat Breda dan 750 jaar bestaat. Foto's van Zwolse interieurs De Zwolse Historische Vereniging heeft ter gelegenheid van het thema van Open Monumentendag een fototentoon stelling in de Grote Kerk te Zwolle geor ganiseerd van foto's van Zwolse interi eurs. Via folders en oproepen in de Zwolse Courant en huis-aan-huisbladen is eerder dit jaar gevraagd om vóór 1 augustus oude en/of nieuwe foto's in te sturen. Foto's die niet retour hoeven, worden na afloop van de tentoonstelling overgedragen aan het Historisch Centrum Overijssel. Er zijn vijftig foto's ingestuurd. De oudste uit 1898 tonen het interieur van Naftali Herman Frank, de eer ste chirurg in Zwolle; de jongste uit juli 2001 toont de inrichting van een studentenka mer. Bijzonder zijn twee serie foto's: één uit 1956 van elk ver trek van een woonhuis, bedoeld om een tante in Venezuela op de hoogte te stel len van de inrichting van de nieuwe woning, en één van een interieur dat Promotiealbums en Limburgse vlaai De Open Monumentendag combi neerde het Gemeentearchief Weert, op zon dag, met een open dag van 11.00 tot 17.00 uur. Aansluitend bij het thema waren er diverse promotiealbums en panelen met foto's en tekeningen van interieurs uit Weert te bezichtigen. Er waren vitrines ingericht met boedellijs ten van diverse huizen. Hoogtepunt van de open dag was de korte film 'Huis en Haard', die in de stu diezaal werd vertoond. Deze film is spe ciaal voor de open dag gemaakt. In deze film maakt de kijker kennis met het in- en exterieur van drie markante panden uit Weert. Het gaat om een achttiende- eeuwse woning in traditionele Weerter stijl, om een Jugendstilhuis en om een pand in stijl van de Amsterdamse School. Verder waren er stands van de historische vereniging uit Weert en het openlucht museum uit Nederweert. En natuurlijk was er volop gratis koffie met Limburgse vlaai. Tweedehands boeken en dubbele foto's Ondanks de vele buien, bezochten dit jaar ruim honderd mensen het Streekarchief Hollands Midden in Gouda. Veel belangstelling was er voor de ver koop van tweedehands boeken en dub bele foto's, de demonstratie van de web site van het streekarchief en de tentoon stelling 'Huis en Haard. Woonhuisinte rieurs van 1800 tot 1950 in Gouda en omstreken'. De tentoonstelling is ook na Open Monumentendag nog tot en met 2 november te zien. Uniek historisch filmmateriaal 'Victoria, een voedzame documentai re', is de titel van de promotiefilm uit 1935 van de Victoria koekjesfabriek waarin de productie van wafels, koekjes en chocolade wordt getoond. Samen met nog vijf films was dit één van de publiekstrekkers van het Stadsarchief Dordrecht. Het hele Open Monumentenweekend konden geïnteresseerden in de geschiedenis van Dordrecht in het stadsarchief terecht. In aansluiting op het thema was er in de studiezaal een exposi tie ingericht van interieurstudies van het Pakhuis Stockholm door de Dordtse kunste naar Oscar van der Avoort. De tekeningen zijn gemaakt in 1986 en dit jaar door het stadsarchief aangekocht. Verder konden de bezoekers op zondag ook nog een virtuele rondwandeling maken door het Hofkwartier en een demonstratie van het computer programma GenDor bijwonen. zowel in 1927 als in 2001 is gefotograf eerd: dezelfde meubels staan nog op dezelfde plaats, de huidige bewoner is de kleindochter van degene die in 1927 zowel het huis als de meubels heeft ont worpen. Het HCO reproduceerde de ingestuurde foto's en heeft de tentoon stelling aangevuld met dertig interieurfo to's uit de eigen collectie. De belangstel ling is zó groot dat de tentoonstelling verlengd wordt tot 8 oktober 2001. Huizen bouwen van archiefdozen Rondleidingen door het Van de Perrehuis, vrij rondlopen en alle stijlka mers bewonderen, uitleg over de moge lijkheden in de studiezaal, huizen bou wen van archiefdozen voor de kinderen en gratis koffie en thee. Het Zeeuws Archief heeft ruim 1.400 bezoekers ver welkomd tijdens Open Monumenten dag. Onderstaande reacties van enkele bezoekers geven het enthousiasme en de goede sfeer weer. Naam: Katja Klop. Beroep: public relations vrouw van het Marie Tak van Poortvliet Museum en tevens van het Zeeland Nazomer Festival. Hobby: historie. Is geattendeerd op de Open Dag van het Zeeuws Archief via het 'Monumentenblaadje'. Vindt de Tapijten kamer (zie foto) schitterend. Kan zich niet helemaal vinden in de modern gerestaureer de kamers, zoals de Tuinkamer. De mo derne aanbouw daar entegen vind zij zeer geslaagd. Ook de monumentale biblio theek vindt ze héél mooi. Naam: Renate Jobse en dochter Sterre (1 jaar en 1 maand oud). Beroep: beleidsme dewerker afdeling Personeelszaken gemeente Middelburg. De collega's van Renate hebben al twee maal de kans gehad om rond te kij ken in het Van de Perrehuis. Maar beide keren kon zij niet mee. Aangestoken door de enthousiaste verhalen viel het haar onmid dellijk op dat de Open Dag van het Zeeuws Archief stond aangekondigd in de Pro vinciale Zeeuwse Courant. De Gobelinkamer (eigenlijk de Tapijtenkamer: zie foto) staat bij haar op nummer één, hoewel de roze Pioenkamer ook wel wat heeft. "Ik moet er alleen niet aan denken om daar te werken want dat zou me iets te druk voor mijn ogen zijn." Renate vindt het prettig dat ze vrij kan rondwandelen en niet 'verplicht' mee moet met een rondleiding. "Want als Sterre er genoeg van heeft, dan kan ik tenminste met goed fatsoen ontsnap pen." Naam: dhr. Men schaar uit Zeist. Beroep: gepensioneerd. De heer Menschaar is dit weekend op bezoek bij zijn dochter in Middelburg. Vandaag doet zich de gelegen heid voor om het Zeeuws Archief te bekijken en daar maken zij dankbaar gebruik van. De nieuwbouw hebben zij reeds bewonderd, nu beginnen ze aan hun rondwandeling in het Van de Perrehuis. De eerste indruk is zeer positief: "Het is vooral ook zo fijn om te zien dat monumentenpanden worden gerestau reerd en opengesteld voor het publiek. (Tekening: Oscar van der Avoort) archievenblad archievenblad Open Monumentendag (Foto: Bas Linssen) Een afbeelding uit een van de promotiealbums uit de jaren veertig van deTricotagefabrieken Frans Beeren uit Weert. Slaapkamer Maria Anna van Gilse (geb. Zwolle 1891 Thorbeckegracht 28 te Zwolle, ca. 1910-1915. (Foto: P.H.G.van Gilse. Collectie Historisch Centrum Overijssel)

Archievenblad | 2001 | | pagina 13