OMDAT RUIMTE KOST GELD KARDEX VERDIENT U MET KARDEX Kardex Lektriever® V Kardex Verrijdbare stelling Kardex Office Antwoordcoupon de Lektriever Bedrijf de Ruimtewinner Naam Stuur mij a.U.b. de Verrijdbare stellingen Adres.... informatie over: a het Office systeem Postcode de Times Two Telefoon Plaats Fax sportarchieven ven en geordend worden, maar verkeert in goede fysieke staat. Voor het archief van Oost-Arnhem is vast een oplossing te vinden, maar hoe staat het met de overige sportarchieven? Bij sportorganisaties bestaat vaak koudwatervrees om de papieren bescheiden over te dragen aan een gemeente- of rijksarchief. Vooroordelen en misverstanden overheersen: sportmensen zijn bang dat ze niet meer bij het eigen archief terecht kunnen. Gemeente- en rijksarchieven doen weinig om deze misverstanden uit de weg te ruimen. Daar is een actief acquisitiebeleid voor nodig, maar bij de meeste gemeente- en rijksarchieven ontbreekt het aan voldoende geld en menskracht of men ziet het nut van sportarchieven niet in. Positieve uit zonderingen zijn onder andere het Haags Gemeentearchief en het Zeeuws Archief. Dat met een gerichte werving veel te bereiken valt, blijkt ook bij de Archiefdienst voor Kenne- merland. Aad van Zilt, zelf een fanatiek sport man, is bij deze instelling al vijftien jaar bezig met het opbouwen van sportdocumentatie. Hij spreekt zelf liever niet van sportarchieven, maar heeft het over documentatie en collectie. Hij bewaart niet alleen archieven in strikte zin, maar ook voorwerpen als clubvaandels. De sportcollec- tie in het streekarchief is zeer divers. Atletiek en schermen, honkbal en voetbal; de meeste sporten zijn vertegenwoordigd. Hoe komt Van Zilt aan het materiaal? Van Zilt: "Ik heb een uitgebreid netwerk in de sport van Haarlem en omgeving en ik ga zelf op pad. Ik stap in een sportkantine op de mensen af en vraag naar het oudste lid, dan gaat het balletje wel rollen. Een oproep in clubla den levert ook goede respons op." Van Zilt neemt niet alles in ongeordende staat aan. Van Zilt: "Ik heb een lijst met onderwerpen, die lijst geef ik aan de club. Zo laat ik de eerste ordening door de clubmensen zelf doen." Het gevolg is een kwalita tief hoogstaande collectie. Er zijn bescheiden van één van de oudste voetbalverenigingen van ons land (HFC), maar ook privé-documenten van sportpionier Pim Muiier, schaats- en wielerkam pioen Jaap Eden en - meer recent - van schaatster Yvonne van Gennip. Opgericht in 1995, fungeert stichting de Sportwereld als aanjager van tal van sporthisto rische activiteiten. Zij heeft het bevorderen van de kennis van de geschiedenis en achtergronden van de sport als hoofddoelstelling. Een van de belangrijkste aandachtspunten van de stichting is de zorg om de situatie van sportarchieven in Nederland. De Sportwereld is daarom in 2001 van start gegaan met het Project Sportarchieven. Doelstellingen van het project zijn: het verster ken van de bewustwording van de waarde van sportarchieven bij sport- en archieforganisaties, het versterken van de contacten tussen sport- en archieforganisaties en het bieden van concrete richtlijnen en adviezen. Het project wordt finan cieel mogelijk gemaakt door subsidies van het ministerie van VWS en SNS/NIL (de toto- en lot- togelden). Het eerste onderdeel van het Project Sportar chieven, een studiedag over sportarchieven, is inmiddels achter de rug (zie voor een verslag het artikel van Peter Diebeis elders in dit nummer). Daarnaast ontwikkelt de Sportwereld (mede) een aantal producten: een brochure met tips voor alle sportorganisaties en een handleiding voor het beheer van sportarchieven in boekvorm. Een en ander zal eveneens op internet en op cd-rom verschijnen. Dit gebeurt in samenwerking met de KVAN en DIVA. Er gebeurt derhalve wel het een en ander op het gebied van sportarchieven. Voor het behoud van sportief cultureel erfgoed is een gezamenlijke inspanning van archief- en sportwereld evenwel noodzakelijk. Het rapport Sport als cultureel erfgoed. Inventarisatie-onderzoek sportarchieven in Neder land is te bestellen bij: Stichting de Sportwereld Postbus 11781, 1001 GT Amsterdam Tel. (020) 692 89 03 E-mail: suhorno@hotmail.com 13 Ruimte kost geld. Daarom is het zonde dure vierkante meters te verspillen aan archief ruimte. Hoe minder beslag uw archief op de ruimte legt, hoe meer armslag u heeft voor waar het echt om draait: productie die geld in het laatje brengt. Kardex kantoor opslagsystemen helpen uw ruimte tot op de centimeter te benutten. Uitgekiende archief systemen combineren een goede bereikbaarheid van uw archieven met een minimaal ruimtebeslag. Met vier verschillende systemen biedt Kardex u altijd een pasklare oplossing. •De Kardex Lektriever: een verticaal elektronisch opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Kan worden gekoppeld aan een com puternetwerk en brengt stukken binnen enkele seconden tevoorschijn. Voor alle soorten hangende en staande mappen, ordners, tapes en kaartbestanden is er een passend interieur. •Kardex verrijdbare stellingen: een ingenieus opslagsysteem van verrijdbare kas ten. Eén loopgang volstaat voor een hele reeks kasten. Wordt op maat geleverd. «Kardex Office: een verrijdbaar archiefsysteem voor op de werkplek. Maakt het raadplegen van het archief gemakkelijk en minimaliseert de benodigde ruimte. «De Times Two: een aan twee zijden te gebruiken draaibaar opslagsysteem dat gemakkelijk meer dan 50 procent ruimte bespaart. Ook als scheidingswand te gebruiken. A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 49 40 40 Telefax 0348 - 49 40 60 Kardex opslagsystemen zijn leverbaar in een rijke schakering aan kleuren en designs, waar door Kardex systemen uitstekend in uw interieur passen. Als u op archiefruimte wilt verdienen, stuurt u meteen de antwoordcoupon naar: Kardex Systemen B.V. Antwoordnummer 84, 3440 VB Woerden. Faxen kan ook, naar (0348) 49 40 60. Is er een historisch sportarchief? Tabel 39 bonden koepels verenigingen gem. archief rijksarchief ja 8 7% 75% 68% 54% 92% nee 13% 25% 32% 46% 8% Is het archief Tabel 40 geïnventariseerd bonden koepels verenigingen gem. archief rijksarchief ja 18% 33% 5% 17% 40% nee 36% 17% 57% 8% 10% gedeeltelijk 46% 50% 38% 75% 50% Uit: RJ. Molen en S. Smit, Sport als cultureel erfgoed. Inventarisatie-onderzoek sportarchieven in Nederland. Amsterdam 2001 Actief acquisitiebeleid Project Sportarchieven Wilfred van Buuren is historicus en publicist. Hij adviseert N0C*NSF en het Nederlands Sportmuseum Olympion bij het beheer van de historische collectie en is coördinator van het Project Sportarchieven voor stichting de Sportwereld. augustus 2001 archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 6