Sportarchieven als cuimreel erfgoed m A O sportarchieven sportarchieven De maatschappelijke betekenis van sport komt niet tot uiting in het bewaarbeleid van gemeente- en rijksarchieven. Naar schatting bestaat minder dan 0,5 procent van het totale bestand van deze archieven uit sportarchieven. Dat is betreurenswaardig. Sportarchieven vor men belangrijk cultureel erfgoed. Zonder schrif telijke bronnen en zonder beeldmateriaal uit het verleden is het vrijwel onmogelijk de geschiede nis van sport vast te leggen. Bij sportgeschiede nis gaat het niet alleen om sportspecifieke gege vens (zoals uitslagen en ranglijsten), maar ook om de wisselwerking tussen sport en maatschap pij. Sport biedt nieuwe invalshoeken om naar maatschappelijke ontwikkelingen als verzuiling of emancipatie te kijken. Uit sportarchieven blijkt bijvoorbeeld wanneer allochtonen lid worden van sportclubs en welke sporten ze beoefenen. Ook kun je bestuderen of de emanci patie van vrouwen in de sport net zo verliep als elders in de samenleving. Zulk historisch onder zoek is alleen mogelijk bij gedegen archivering van sportarchieven. Bij sportarchieven gaat het hoofdzakelijk om particuliere archieven. Naar de materiële en toegankelijke staat van sportarchieven in Nederland zijn de afgelopen jaren twee onderzoeken gedaan. Het eerste, beperkte, onderzoek werd verricht door de sporthistoricus Jurryt van de Vooren. Hij hield in 1996 een telefonische enquête onder alle achttien betaaldvoetbalclubs uitkomend op het hoogste niveau. De uitkomsten waren zorgwek kend. Positief was dat vrijwel alle clubs in meer of mindere mate een historisch archief bijhiel den. Eén organisatie echter (AZ uit Alkmaar) ver nietigde, wanneer de wettelijke bewaartermijn verstreken was, zonder meer al haar papier. Daar stond tegenover dat Sparta over een uitermate goed onderhouden archief beschikt, dat deels bij de club en deels bij het Gemeentearchief Rotter dam is opgeslagen. In het archief van Sparta zit bijvoorbeeld een bord met het opschrift 'verbo den voor joden' uit de Tweede Wereldoorlog. Verder bleek dat er niet één club was met een professionele archivaris. Slechts één vereniging (Roda JC uit Kerkrade) trok geld uit voor het eigen archief. Een beschamende toestand voor een branche waar miljoenen in omgaan. Sinds 1996 lijkt de situatie overigens enigszins verbe terd. De belangstelling van Betaald Voetbal Organisaties voor het eigen culturele erfgoed is toegenomen. Er zijn diverse clubmusea ontstaan (onder andere van Feyenoord, Ajax en Heeren veen) en andere clubs hebben plannen in die richting (bijvoorbeeld FC Den Haag). Ook wat betreft archivering zijn er enkele gunstige ont wikkelingen: zo is Feyenoord bezig met een betere ordening van het historisch archief en bracht Ajax een deel van het clubarchief over naar het Gemeentearchief Amsterdam. Sportarchieven te over, maar in een deplora bele staat. Dat was in het kort de conclusie van het tweede, breder opgezette onderzoek naar de stand van zaken van sportarchieven. Uit dit door stichting de Sportwereld geïnitieerde en door onderzoeksbureau Diopter uitgevoerde inventarisatie-onderzoek blijkt dat er veel sport archieven worden bewaard. Een groot deel ver keert echter in een slechte materiële staat. Sportorganisaties noch archieven voeren gericht beleid om daar verandering in aan te brengen. Veel archieven dreigen verloren te gaan indien niet adequaat wordt ingegrepen. De toeganke lijkheid van sportarchieven laat eveneens te wensen over, ook bij gemeente- en rijksarchie ven, waar ze geen prioriteit genieten. Slechts 30 procent van de gemeentearchieven acquireert ze en driekwart van de daar aanwezige sportarchie ven is gedeeltelijk geïnventariseerd. Bij de rijks archieven is de helft van de sportarchieven gedeeltelijk geïnventariseerd. Positief is dat de laatste twee jaar vier belangrijke sportarchieven naar officiële bewaarplaatsen zijn overgebracht en voor het publiek toegankelijk zijn gemaakt. Het gaat om de historische archieven van de (Koninklijke) Nederlandse Voetbal Bond (ARA), van het Nederlands Olympisch Comité (ARA), van de vereniging Friese Elfstedentocht (Rijksarchief Leeuwarden) en van de TT-motor- races (Rijksarchief Drenthe). ET MOOISTE PARTICULIERE ARCHIEF VAN.. (de muziekafdeling van iet haags gemeentemuseum) Bij sportverenigingen is de toestand van sportarchieven het meest heikel. Het probleem bij verenigingen is dat het vaak moeilijk is om iemand te vinden die zich om het archiefbeheer wil bekommeren. Veelal hangt het van een gedre ven eenling af of de vereniging een archief heeft en ook onderhoudt. Wanneer die eenling ermee ophoudt of overlijdt, wordt het archief vaak ver waarloosd of zelfs weggegooid. Exemplarisch voor deze situatie is het archief van korfbalvereni ging Oost-Arnhem Olympia. Beheerder van het historisch archief van de club is Nol Holtkamp. Hij bewaart het archief op zolder thuis in Dieren. Holtkamp is zeer verknocht aan zijn club: "Mijn vader heeft de vereniging in 1929 opgericht en was twintig jaar lang voorzitter. Zelf ben ik al 74 jaar lid en meer dan twintig jaar voorzitter geweest. Ik heb mijn vrouw en mijn beste vriend op de club leren kennen." Holtkamp is inmiddels in de tachtig en tobt met zijn gezondheid. Holtkamp maakt zich zorgen over 'zijn' archief: "Ik kan het zelf niet meer op orde brengen en bij de club is op dit moment niemand die het over wil nemen. Ik zou het erg spijtig vinden als dit straks misschien allemaal wordt weggegooid." Op mijn vraag waarom hij het archief niet overdraagt aan het Gemeentearchief Arnhem, antwoordt hij: "Dat is een goed idee, maar eerst moet het archief verder geordend worden." Bij een bezoek aan de zolder blijkt het met de ongeordende staat van het archief reuze mee te vallen. Er is weliswaar geen lijst of inventaris, maar driekwart van de circa twaalf meter archief staat thematisch geor dend in kartonnen dozen. De rest, met tientallen foto's uit de jaren dertig en veertig, moet beschre- 10 11 Overzicht van enkele historische particuliere sportar chieven en hun bewaarplaats Overkoepelende organisaties: Nederlands Olympisch Comité, Algemeen Rijksarchief Nederlandse Sport Federatie, koepelbureau Arnhem, overdracht aan Algemeen Rijksarchief in voorbereiding Nederlandse Katholieke Sportfederatie, Katholiek Documentatie Centrum Nijmegen Bonden: Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, bondsbureau Nieuwegein, deel van het archief (bestuursnotulen en correspondentie) vernietigd Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, deel Algemeen Rijksarchief, deel documenta tiecentrum bond Zeist Koninklijke Nederlandse Zwembond, Het Utrechts Archief Verenigingen: Ajax (voetbal en honkbal), deel bij de club Amsterdam, klein deel Gemeentearchief Amsterdam Feyenoord (voetbal), deel bij de club, deel Gemeentearchief Rotterdam HFC (voetbal), deel bij de club, deel Archiefdienst voor Kennemerland De Hoop (roeien en zeilen), Gemeentearchief Amsterdam Kampong (omni, o.a. hoc key), Het Utrechts Archief Door Wilfred van Buuren* Aan het eind van de negentiende eeuw was sport nog een onbeduidend maatschappelijk verschijnsel. In 1900 waren naar schatting dertigduizend mensen (0,8 procent van de bevolking) aangesloten bij een Nederlandse sportvereniging. Tegenwoordig telt Nederland circa 30.000 sportverenigingen met onge veer 4,7 miljoen leden (ruim 30 procent van de bevolking). Wanneer daarbij de niet-georganiseerde sporters (joggers, toerfietsers en recreatieve zwem mers) worden opgeteld, doet bijna één op de twee Nederlanders wekelijks weieens aan sport. Sport is een fenomeen geworden dat niet meer weg te den ken is uit onze samenleving. Voetbalclubs Geen gericht beleid Archief Willem Mengelberg (1871-1951) Willem Mengelberg dirigeerde het Concertgebouworkest te Amsterdam van 1895 tot 1945. Onder zijn leiding werd het orkest wereldberoemd. Vanaf 1913 dirigeerde Mengelberg ook het Philharmonic Orchestra te Londen en van 1921 tot 1929 was hij dirigent van het National Symphony Orchestra te New York. Hij besteedde veel aandacht aan het repertoire van Richard Strauss (1864-1949) en Gustav Mahler (1860-1911). In juli 1945 veroordeelde de ereraad voor de kunst hem tot levenslange uitsluiting voor het dirigentschap, wegens getoonde sympathieën voor het nazisme tijdens de Tweede Wereldoorlog. Later werd dit omgezet in uitsluiting voor zes jaar. Hierna trok Mengelberg zich terug in Zwitserland waar hij in 1951 overleed. Het archief bevat partituren, corres pondentie, manuscripten van Mengelberg en anderen (muziek e.a.), paspoorten, agenda's, onderscheidin gen, tekeningen, foto's, prenten, affiches, schilderijen en documentatie. Plaats: Haags Gemeentemuseum, Den Haag Periode: ca. 1882-1952 Omvang: ca. 40 meter Willem Mengelberg tussen de componisten Respighi (links) en Stravinsky. Sportverenigingen Op de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam werd vrouwenatletiek geïntrodu ceerd. (Foto: fotocollectie NOC*NSF, Arnhem) De Maas (roeien en zeilen), Gemeentearchief Rotterdam, stukken voor 1940 vernietigd bij bombardement op Rotterdam Oost-Arnhem (korfbal), bij particulier Dieren Sparta (atletiek en voetbal), deel bij club, deel bij Gemeentearchief Rotterdam Willem II (voetbal), bij club, archiefstukken over stadion in Regionaal Historisch Centrum Tilburg Individuen: Fanny Blankers-Koen (atlete), bij eigenaar thuis/bankkluis Hoofddorp Johan Cruijff (voetballer), onbekend Jaap Eden (schaatser/wielren ner), deel Archiefdienst voor Kennemerland, deel Velorama Nijmegen John Frederikstadt (voetbal statisticus), Infostrada Sports Nieuwegein Piet Moeskops (wielrenner), Haags Gemeentearchief Jan Stenger (zwemtrainer), Nederlands Sportmuseum Olympion Lelystad Evenementen: Elfstedentocht, Rijksarchief Friesland Olympische Spelen Amsterdam 1928, zoek, wel stukken verspreid over diver se collecties en archieven in Nederland en Lausanne TT-motorraces, Rijksarchief Drenthe archievenblad augustus 2001 augustus 2ooi archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 5