Geschiedenisdagen 2001: historisch besej l Internationaal archiefsymposium in Middelburg V Charters weer terug in Zeeland y nieuws uit het veld De geschiedenisdagen zijn bedoeld voor en door heel historisch Nederland. Dus voor de professionals die in de geschie denis werkzaam zijn én voor eenieder die op de een of andere manier in de geschie denis geïnteresseerd is. Het programma zal uiteenlopende presentaties, actuele debatten, een informatiemarkt en natuur lijk ook meer verstrooiende elementen bevatten. De geschiedenisdag wordt ook dit jaar weer georganiseerd in samen spraak met het Koninklijk Nederlands Historisch Genootschap, de Nederlandse Museumvereniging, de Vereniging voor Geschiedenisleraren in Nederland, de Koninklijke Vereniging voor Archivarissen in Nederland, het Historisch Platform en het Nederlands Centrum voor Volks cultuur. Vertegenwoordigers van de gehe le historische wereld kunnen zo bereikt worden: van wetenschappers tot en met vrijetijdshistorici, van archiefmensen tot geschiedenisleraren. Historisch besef is een thema met heel veel kanten. Het lijkt erop dat de functie van geschiedenis in het maat schappelijk debat sterk aan het verande ren is. Dit najaar zullen enkele grote rap porten verschijnen waarin heikele onder werpen uit de recente geschiedenis tegen het licht worden gehouden: het grote SOTO-rapport over de opvang van oor logsslachtoffers na de oorlog en natuurlijk het rapport van het NIOD over het drama van Srebrenica. Het lijkt soms of de poli tiek de 'schuld' van het verleden wil afko pen door er historisch onderzoek naar te laten verrichten. Tegelijk is er ook een ontwikkeling die duidt op een juridisering van het verleden. Voormalige oorlogs slachtoffers dienen schadeclaims in of eisen de teruggave van in de oorlog ont nomen bezittingen. Op een heel ander niveau speelt het debat in het onderwijs. Recentelijk verscheen het rapport van de commissie-De Rooy, waarin het aankweken van historisch besef de belangrijkste doelstelling van het geschiedenisonderwijs wordt genoemd. Maar om welke geschiedenis gaat het eigenlijk? De keuze van de commissie-De Rooy om de leerlingen een helder chrono logisch kader aan te reiken, met tien dui delijk herkenbare tijdvakken met dito aansprekende en herkenbare beeldmer ken, is op kritiek gestuit van bijvoorbeeld vrouwenhistorici, die het geheel te eenzij dig mannelijk georiënteerd vinden en ook wijzen op het Eurocentristische karakter van de voorstellen. Dit laatste punt is des te klemmender in een tijd dat Nederland al geruime tijd een multiculturele samen leving is met een breed scala aan Neder landers van zeer diverse herkomst. Nogmaals: welke geschiedenis is in dit verband relevant voor alle Nederlanders, ook voor hen van een andere herkomst? Archieven en musea kampen weer met heel andere problemen. In zekere zin zijn zij de hoeders van het Nederlandse culturele erfgoed. Maar hoe kunnen zij dit erfgoed op een zo aantrekkelijk mogelijke wijze voor het voetlicht brengen, ook voor een breed publiek? Welke nieuwe commu nicatiemiddelen kunnen daarvoor gebruikt worden? Ten slotte is er in Nederland een enorm aantal vrijetijdshis torici. Er worden wel eens klagerige verha len gehouden over de teloorgang van het historisch besef in Nederland. Meestal wordt dan bedoeld dat het overgrote deel van de Nederlandse bevolking weinig ken nis meer heeft van historische feiten uit de Nederlandse nationale geschiedenis. Maar is het niet veeleer zo dat het historisch besef van karakter is veranderd en zich ver plaatst heeft van het nationale naar het lokale niveau? Bovendien zijn nog nooit zoveel mensen aan de slag geweest met geschiedenis als juist nu. Ook in onze vrije tijd willen wij ons op historisch verant woorde manier vermaken. Deze ontwikke lingen zijn op verschillende wijzen te dui den en daarvoor biedt de geschiedenisdag in Tilburg alle gelegenheid. Informatie van het ministerie van OCenW over beleid, het archiefbe- stel en onder meer het project Regionale Historische Centra. De informatie is beperkt en niet erg actueel. Alle informatie over de bijeenkomst Archiefbestel overzichtelijk bij elkaar. Als resultaat van het project Digitale Gids Reclamecollecties Nederland is op 28 juni de bijbehorende data bank gepresenteerd. De gids wijst de weg naar historisch reclamemateri aal (meer dan 650.000 items) op meer dan tachtig plaatsen verza meld. Archiefnet is in een nieuw jasje gestoken, de site is overzichtelijker en de zoekmogelijkheden zijn uitge breid. Binnen de rijksoverheid lopen diverse programma's rondom het thema ICT en overheid, zoals Overheidsloket 2000 en Digitale Duurzaamheid. De verschillende programmabureaus zijn onderge bracht in één organisatie en locatie, de koepel ICTU. De Stichting 'Vrienden van het Zeeuws Archief' heeft dankzij bij dragen van een aantal sponsors een aantal waardevolle charters aange kocht. Het oudste charter is uit 1298 en is geschreven door een monnik uit de Abdij van Middelburg. Waarschijnlijk zijn de charters in de Franse Tijd als oor logsbuit meegenomen. Recent doken de documenten op in Duitsland. De aankoop is de eerste publieke activiteit van de Vrienden van het Zeeuws Archief. nieuws uit het veld Door Roelof Koops* Het internationale archiefsymposium voor enige provincies aan de grens van Duitsland, België en Nederland, wordt afwisselend in een van deze landen gehou den. Op 15 en 16 mei trad het Zeeuws Archief als gastheer op voor negentien Duitse, tien Belgische en tien Nederlandse collegae. Dankzij ons nieuwe gebouw kon den wij dit symposium geheel in eigen huis organiseren. Het programma begon de eerste dag met een lezing van drs. D. Schouten, projectlei der bij Metamorfoze, het behoudsproject van de Koninklijke Bibliotheek. Door ver zuring worden grote delen van de collectie bedreigd. Metamorfoze stelt de informatie die hierdoor verloren dreigt te gaan veilig door middel van microverfilming. Voor dit project zijn miljoenen beschikbaar gesteld, maar de kwantiteit van het bedreigde materiaal is veel groter dan het beschikba re budget. Metamorfoze moet dus priori teiten stellen. Schouten gaf in het kort aan op welke gronden en vanuit welke aanna mes deze selectie en prioriteitstelling geschiedt. Hierna sprak dr. Norbert Kühn, directeur Rheinisches Archiv- und Museumsamt van het Landschaftsverband Rheinland te Pulheim, over de mogelijkheden om in het Rijnland een dependance van de goedlo pende 'ontzuringsfabriek' uit Leipzig te vestigen. Hij gaf aan dat er op dit moment bij de bestuurders in het Rijnland een grote bereidheid bestaat een vestiging voor massaontzuring in te richten, die binnen een termijn van vijf jaar, net als in Leipzig, geheel op eigen benen zou moeten staan. Tevens gaf hij aan dat deze vestiging juist ook voor archiefdiensten buiten het Rijnland en ook buiten Duitsland markt conform zou willen en kunnen werken. Op basis van kerngetallen die in Leipzig gehanteerd worden, lijkt het erop dat deze massaontzuring in het Rijnland bijna de helft goedkoper zal zijn dan de prijzen die nu in Nederland gelden. Het programma ging verder met een lezing van dr. Wolfgang Werner, medewerker Rheinisches Archiv- und Museumsamt, over de bouwplannen voor een nieuw archiefgebouw van het Landschaftsver band Rheinland. Kort gezegd kwam zijn verhaal erop neer dat hij als 'bouwpastoor' voor deze nieuwbouw niet uit kon gaan van het 'optimale gebouw' maar van het 'best haalbare' gebouw, gezien de financië le bereidheid van zijn bestuur op basis van politieke haalbaarheid. Uit (exploitatie-) kostenbewustzijn en wegens milieuvrien delijke en energiebesparende politieke uit gangspunten is er in principe gekozen voor bovengrondse depots zonder klimati- sering en een ondergronds depot met ondersteunende klimaatbeheersing. Lucht zuivering, toch niet onbelangrijk zo dicht bij het Ruhrgebied, zal tot zijn spijt niet mogelijk zijn. Wij mogen in Nederland wel blij zijn met onze zogenaamde Deltaplaneisen voor archiefgebouwen. Hierna was het mijn beurt om een verhaal te vertellen over het actuele archiefbeleid in Nederland met de discussie over een mogelijke stelselherziening en de bedoe ling en opzet van het instellen van regio nale historische centra in het algemeen en de instelling van het Zeeuws Archief in het bijzonder. In het kort heb ik het concept voor de rhc's toegelicht en het in Zeeland ingevoerde frontoffice-concept, inclusief de ontwikkeling en toepassing van het in samenwerking met DIVA ontwikkelde Handvest dienstverlening. Na het vertonen van onze bouwvideo, waarin twee jaar bouwactiviteiten is inge dikt tot vijftien minuten, volgde een uitge breide rondleiding door het gehele com plex die naast bewondering ook veel (bouwtechnische) vragen opriep. Hierna volgde een stadsrondwandeling onder lei ding van enige VW-gidsen met als afslui ting een ontvangst in het stadhuis. De tweede dag stond in het teken van het archiefbeleid van de Belgische rijksar chiefdienst en het archiefwezen in Rhein- land-Phalz en van het zeer actuele item van de behandeling van de uitkeringsaan vragen van voormalige dwangarbeiders in Nazi-Duitsland. Mevrouw dr. Rolande Depoortere, werk zaam bij het ARA in Brussel, mocht het spits afbijten over het beleid van de Belgische rijksarchiefdienst. Sleutelwoor den in haar betoog waren (Europese) samenwerking op het gebied van digitale gegevensdragers en verdergaande digitali sering als middel om archieven beter voor bezoekers open te leggen. Ook het betoog van dr. Heinz-Günther Borck, directeur van Landeshauptarchiv Rheinland in Koblenz, had veel herken baars in zich. Inzetten op digitalisering en dan vooral ook via internet, verbetering van de klantvriendelijkheid en het zoeken naar oplossingen voor het behoud op lange termijn van traditionele gegevens dragers met de nadruk op massaontzuring en digitale gegevensdragers. Ook de heer Borck hield een warm pleidooi voor ver dergaande samenwerking op archiefgebied binnen de EU om zo onze problemen beter de baas te kunnen. De mijns inziens meest prikkelende bijdra ge van het symposium was het verhaal van dr. Clemens Graf von Looz-Corswarem, stadsarchivaris van Düsseldorf, over zijn ervaringen met de huidige praktijk van aanvragen voor uitkeringen voor dwangar beid in de periode 1940-1945. Niet alleen voor de Nederlandse en Belgische archivarissen was deze materie zeer interessant, maar het bleek ook duide lijk hoe 'heet' dit onderwerp nog steeds is. Opvallend is dat in Duitsland de beoorde ling van deze aanvragen vrijwel direct en volledig bij de verschillende archiefdien sten gelegd wordt. Zij moeten op basis van vaak zeer gehavende archieven en nog op te sporen (bedrijfs)archieven en met de informatie die de aanvragers aanleveren het verlossende woord spreken of de aan vragers met recht aanspraak doen op een uitkering. Gezien de reacties die dit losmaakte, zowel bij de Duitsers als bij de Belgen en Nederlanders, zou deze proble matiek best nog eens uitgebreider aan de orde gesteld kunnen worden. Een publicatie met een samenvatting van alle lezingen en de discussies is versche nen bij het Landschaftsverband. Contactpersoon Nederland: Jacques van Rensch, Rijksarchief in Limburg, tel. (043) 321 70 51. Door Albert van der Zeijden Slechts eenmaal eerder georganiseerd en nu al een traditie: de geschiedenisdagen. Ditmaal is gekozen voor een eendaagse opzet met als overkoepelend thema het his torisch besef in Nederland. De geschie denisdag van 2001 zal gehouden worden in Tilburg op zaterdag 24 november 2001. Als locatie is gekozen voor het universiteitscom plex van de Katholieke Universiteit Brabant. Overkoepelend thema Erfgoed voor een breed publiek Datum: 24 november 2001 Plaats: Tilburg, Katholieke Universiteit Brabant Organisatie: Nederlands Centrum voor Volkscultuur Meer informatie: NCV, Postbus 13113, 3507 LC Utrecht, tel. (030) 276 02 44 archievenblad augustus 2001 Internet www.minocw.nl/archieven www.divakoepel.nl www.reclamearsenaal.nl www.archiefnet.nl www.ictu.jil Archiefbeleid Roelof Koops is directeur van het Zeeuws Archief. archievenblad

Archievenblad | 2001 | | pagina 4